Probléma a tulajdoni lappal?


roanilendra # 2011.09.09. 15:01

Tisztelt Hozzáértők!
Az alábbi ügyben kérnék tanácsot:
A helyi önkormányzatnál dolgozó szomszédunk telkén a Ptk. által biztosított átjárási szolgalom van, melyről egy korábbi, az előttünk itt lakó tulajdonosok között folytatott jogvita során bírósági határozat született, mely alapján számunkra az átjárás biztosított. Ezt ő a napokban vitatni kezdte, mi a helyi építéshatósághoz beadványt adtunk be, hogy tisztázzák a jogiszonyokat. A szolgalmi utat 30 éve használjuk. A mellettünk lévő telken található ingatlan is megközelíthetetlen az utcáról, rokonunk vette meg, aki a vételkor a szolgalmi jogáról lemondott. Ez az adásvételi szerződésben rögzítve volt, az adásvétel feltétele ez volt.
Az önkormányzat eljárása miatt lekértük a részletes tulajdoni lapot, melyen - szerintünk - súlyos hibát fedeztünk fel, és ebben szeretnék tanácsot kérni.
Édesapám az ingatlant 1982-ben vette meg, a tulajdonjogot 1984-ben jegyezték be a Földhiatalnál. Az adásvételi szerződésen, és a rendelkezésünkre álló 1984-ben kiállított földhivatali határozaton a jelenlegi címünk szerepel. Azonban a tulajdoni lapon már a tulajdonjog bejegyzésétől egy olyan utca szerepel a tulajdonos lakcímeként, amelyről a telkünk nem megközelíthető. A Földhivatal a birtokunkban lévő határozatot a bejegyzésről október 30-án állította ki, a tulajdoni lap szerint ez a bejegyzés (ugyanezzel a határozatszámmal) október 25-én történt.
Mind az ingatlan elhelyezkedésének címe, mind Édesapám lakcíme arra az utcára vonatkozik, melyen az ingatlant nem tudjuk megközelíteni.
Szomszédunk, rokonunk esetében ugyanez a helyzet áll fenn a tulajdoni lapon: az ő birtokában lévő ingatlan címe is a másik utcába lett a tulajdoni lapon bejegyezve.
Tudomásom szerint ilyen esetekben a Földhivatalt kell megkeresni, akik az Önkormányzatot kérik fel adategyeztetésre a téves bejegyzés miatt. A szolgalmi joggal terhelt telek tulajdonosával folytatott jogvita miatt tartunk tőle, hogy az Önkormányzat azt jelezné a földhivatal felé, hogy mi már az adásvétel megtörténte előtt is a jelenleg a tulajdoni lapon szereplő lakcímen laktunk (és nem azon, ami 30 éve az érvényes lakcímünk, és az ingatlan adásvételi szerződésen, régi határozatokon is szerepel). Jól tudom-e hogy ez esetben a jegyző visszamenőleg érvénytelenítheti az adásvétel előtti időszakig a lakcímünket?
Kiforgathatnak így az ingatlanból? Lehetséges, hogy utólag módosította valaki a tulajdoni lapokon a tulajdonos adatainak (lakcímének) bejegyzését? (Sajnos akkori tulajdoni lap nincs a birtokunkban.) Hova fordulhatunk ha ez a gyanú felmerül? Jól tudom, hogy amennyiben más utcába történő átsorolás történt, akkor annak bejegyzésként kellene szerepelnie a tulajdoni lapon, dátummal és az önk.-i határozat számával, vagy ennek ez a menete hogy visszamenőleg megváltoztatják az adatokat?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.09. 15:42

Istenem... Először is ülj le szépen, vagy öt percig hallgass, és próbáld meg tisztázni magaddal, hogy mi a problémád, és mit is akarsz kérdezni.

Egyébként az építési hatóságnak semmi köze az útszolgalomhoz, továbbá ha a szolgáló telek birtokosa vitatja a szolgalmi jogot, akkor nem az uralkodó telek birtokosának kell beadványt írnia.

roanilendra # 2011.09.09. 16:29

Elnézést ha nem voltam érthető, ma szembesültünk a problémával...
A lényeg az hogy valahonnan értesültünk nem hivatalosan arról, hogy a lakcímünk nem abban az utcában van, ahova a lakcímkártyánk szól, amely az ingatlan adásvételi szerződésén szerepel (nem mint az ingatlan címe, hanem a vevő címe), és amely a Földhivatal által az adásvételt követően kiadott határozatban (tulajdonjog bejegyzéséről szóló határozat) szerepel. Ezért kértünk ki részletes tulajdonlapot, mert arra gondoltunk, hogy módosított az Önkormányzat, anélkül, hogy erről akár ők, akár a Földhivatal értesített volna.
De a részletes tulajdoni lapról kiderült, hogy nem volt módosítás, ugyanis a tulajdonjog bejegyzése óta más címet szerepeltet, mint a jelenlegi címünk. Vagyis átsoroltak egy másik utcába, és erről nem értesültünk.
A kérdésem az hogy az ingatlan más utcába történő sorolását a részletes tulajdoni lapon nem kellene bejegyzésként látnunk?
A másik probléma pedig az, hogy a most kikért tulajdoni lapon a tulajdonjog bejegyzése öt nappal korábban történt, mint ahogy a határozat született.
Az ingatlan címe és a tulajdonos lakcíme nem csak a mi, hanem a rokonunk, közvetlen szomszédunk esetében is pontosan ugyanígy megváltozott.
Okkal tarthatunk attól, hogy valaki hozzáfért az adatainkhoz és visszamenőleg megváltoztatta?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.09. 17:36

Hozzáférnek az adataitokhoz természetesen. Különben hogyan tudnák kezelni?

ObudaFan # 2011.09.09. 18:38

Hát ezért elég felesleges volt 6250 Ft-ot kiadni a tulajdoni lapért. Az iratokba kellene betekinteni, az ingyen van, és onnan még ki is derül, mi történt.

berge2007 # 2011.09.15. 13:30

Kedves Fórumozók!

2009-ben tulajdonomba került ingatlanon van egy családi ház és egy betonkockákon álló 10m2-es faház. A faházba nincs közüzemi szolgáltatás bevezetve, kerti szerszámosként funkcionál.
A cs.ház-nál az előző tulaj eltért az építési engedélytől, ezért fennmaradási és használatba vételit kellett kérnem az önkormányzattól (építés ügyi hatóságától). (megvan,jogerős)
Földmérővel elkészítettem az épületfeltüntetést, amikor a kész papírokkal bement a földhivatalba, mondták neki hogy már van egy lakóház feltüntetve.
A földhivatali helyszínrajzon csak a faház van feltüntetve, a tulajdoni lapon "Kivett lakóház és udvar" szerepel.
Nem szeretném így feltüntetni a cs.házat mert akkor éppen túllépem a önkormányzati (ingatlan)adózás mentességének határát (Lakóház alapterület), másrészt nem fedné a valóságot.
A földmérő azt mondta kérjek igazolást az ép.ügy.hat.-tól. hogy a faház nem lakóépület.
Az ép.ügy.hat. azt mondta mivel a földhivatal csak hatósági bizonyítványt fogad el, ezért azt tud kiállítani 20eFt-ért.
Mivel egy ilyen közmű nélküli nem szilárd alapokon álló faház nem lehet lakóház, valamelyik hivatal hibázott, és ennek árát nem én szeretném kifizetni.
(Állítólag jóval régebben ez a terület gyümölcsös volt, azután belterület lett területosztásokkal, a faház akkori lehet, a családi ház 2001-es)

Kérdéseim:

Lehet a faház lakóház?
Hogyan lehet a földhivatalnál elérni hogy saját hatáskörben javítsa ki faházat gazdasági épületté? (Melléképület szintén nem jó adózás miatt)