Földek átminősítése


Kisfiatal # 2015.07.09. 07:59

Öö, ebből kiindulva, az én esetemben két tulaj van, akkor elvileg meg lehet oldani hogy ketten 800m2-t kivonassanak viszonylag olcsón-egyszerűen ?

Kisfiatal # 2015.07.09. 07:45

Jogi hablaty helyett érthető konkrétumok:

Az elmúlt héten új dolgot tanultam, hátha mások is járnak majd ebben a cipőben.

"Az előzmények:
Nem ez az első építkezésünk, de először építünk külterületi telekre. Ehhez képest nagyvonalú beépíthetőség (30 %), a közművek közül a villany, a gáz és a telefon is be van bevezetve (víz, aszfaltozott út kb. 100 méterre, csatornázás tervezés alatt).
Ahogy ez a külterületi telkeknél lenni szokott, a különböző művelési ágak több is megtalálható rajta (gyümölcsös, kert, legelő, udvar). A beépíthetőségi százaléknál ugyebár csak a művelés alól kivont terület (udvar) vehető figyelemve. Ez nálunk nem volt elég... A ház a telek közepe táján van (majdnem 300 m hosszú telek), az utcafrontról oda kell vezetni egy utat, azt szintén ki kell venni művelés alól.
Kerestünk egy helyi földmérőt, az első számítások szerint 750 nm-t kellene kivonni.

Amit tanultunk:
400 nm-ig földvédelmi járulékmentesen lehet kivonni a művelés alól földet. Ha ennél több - a mi esetünkben ugye 750 nm -, egyrészt talajmechanikai szakvéleményt kell készíttetni (állítólag 50-70 ezer Ft), másrészt a teljes kivonandó terület után meg kell fizetni a földvédelmi járulékot, a föld aranykoronában mért értékének arányában.
Földmérő számol: 40 aranykorona/ha, 1 aranyorona 76 ezer Ft, fizetendő földvédelmi járulék 750 nm után: ca. 230 ezer Ft + talajmechanika + földmérő díja + földhivatali illeték. Részünkről lebiggyedő szájak, még el sem kezdtük az építkezést, máris nem kalkulált költségek... :mad:

Telefon a helyi "falugazdásznak", okos tanácsot kapunk: a 400 nm tulajdonosonként jár, bármekkora a tulajdonos tulajdoni hányada.

Költségkímélő megoldás: a telek eredendően csak a feleségem nevére került volna (ajándékozási szerződés keretében kapja az édesanyjától, Orbánnak hála illetékmentesen). Most én is tulajdonos leszek 1 % mértékben (azért csak ennyi, mert nem egyenes ágú öröklés/ajándékozás esetén továbbra is kell illetéket fizetni).

Mosolygás van: 300 ezer Ft helyett kb. 2 ezer Ft-ból kivontunk 800 nm-t, ennyit ért a telefon a falugazdásznak... :)"

Kisfiatal # 2015.07.09. 07:38

http://www.foldhivatal.hu/…view/84/121/

Magából a termõföld mennyiségi védelméhez fûzõdõ közérdek érvényesítésébõl eredõ törvényi elõírás az, hogy az igénybevételt az indokolt szükségletnek megfelelõ legkisebb területre kell korlátozni. A földvédelem egyik legfontosabb feladata, hogy az urbanizáció felgyorsulásával, az infrastruktúra fejlesztésével együttjáró termõföld éhség ne a legjobb minõségû termõföldeket érintse.
Törvényi szinten rögzített alapkövetelmény ezért az is, hogy termõföldet más célra csak kivételesen – elsõsorban a gyengébb minõségû termõföld igénybevételével – lehet felhasználni. Ennek érdekében a Tfvt. meghatározza azt, hogy mely esetben tekinthetõ egy termõföld átlagos minõségûnek.

Immaculata # 2015.07.09. 07:14

na most ezek után nagyon nagyon kíváncsi vagyok, mi lesz. az ügyintéző elkérte a számomat, mondván, utánnakérdez a rangidőstöl is, hogy ő mit tud erről, mert szerinte nincs ilyen részkivonás. megkértem, hogy csak akkor hívjanak, ha más információjuk van, mint amit eddig adtak. azóta nem hívtak...

Hallgatni arany.
Ha a földhivatal kívánságod szerint intézi az ügyedet, akkor az nagyszerű. Kioktatni őket és felhívni a figyelmüket az ellenkező eljárásra, öngól.

A stílussal is baj van. Elszúrtad a megelőlegezett szimpátiádat.

Bea1 # 2015.07.09. 06:59

Félreértesz business law. nem elmarasztaltam, hanem épphogy rá hivatkoztam a földhivatali ügyintézőnél. az ügyintézőnek mondtam, hogy többek szerint félretájékoztattak. az ominózus rész bokros ügyvéd úrról nem az én írásom, hanem szó szerint másolás ctrl c ctrl v. szó sincs róla, hogy elmarasztalnám, sőt. ő a kevés kivételek egyike, aki értékelhető hozzászólást adott, és konkrét dolgot írt. :-)

Kisfiatal # 2015.07.09. 05:23

Én sztem az ügyintéző tudhatja rosszul. Legalábbis, én jobban hiszek egy jogásznak, mint egy ügyintézőnek, de majd kiderül. Meg eleve: akkor minek lenne ez az egész zárkertes hercehurca ?? Sztem az ügyintéző fogalmatlan..

Bea1 # 2015.07.09. 05:15

beszámolok, ha történik valami a kivonási ügyemben. az ügyintéző konkrét kérdésemre, amit a 400nm maximumra tettem fel, mint magánszemély, határozott nemmel válaszolt, és ragaszkodott, hogy az egészet ki fogja vonatni a művelési ág alól. megkérdeztem, emlékszik-e rám, hogy azért jöttem, hogy átminősítsem az akácosomat fásított területté? igen, hogyne. de azt tanácsoltátok, hogy inkább vonassam ki a művelési ág alól? igen, igen. többen azt mondták, hogy félretájékoztattatok:

"Bocsi, de erre bokros már adott
szakszerű választ
21. § (1) A termőföld más célú hasznosítása esetén egyszeri földvédelmi járulékot (a továbbiakban: járulék) kell fizetni. ( A 3 bek alapvetően nem magánszemélyekre vonatkozik, ezért nem schmidtelem be)
(3a)104 A (3) bekezdésben foglaltakon túl nem kell járulékot fizetni, ha az ingatlanügyi hatóság a termőföld más célú hasznosítását
a külön jogszabály szerinti ügyfél-nyilvántartásban regisztrált mezőgazdasági termelő magánszemély tulajdonos (haszonélvező) részére, mezőgazdasági tevékenységhez közvetlenül kapcsolódó, legfeljebb 1000 m2 területnagyságú területre,
magánszemély tulajdonos (haszonélvező) részére, legfeljebb 400 m2 nagyságú területre engedélyezi."

nagy kerek szemekkel nézett, és megnyitotta a számítógépen az ügyemet, majd elmondta, hogy ő már 25.-én rögzítette a kérelmemet, és hogy 30 napon belül (most már csak 15 nap) mindkét telkem ki lesz vonva a művelési ág alól teljesen.

na most ezek után nagyon nagyon kíváncsi vagyok, mi lesz. az ügyintéző elkérte a számomat, mondván, utánnakérdez a rangidőstöl is, hogy ő mit tud erről, mert szerinte nincs ilyen részkivonás. megkértem, hogy csak akkor hívjanak, ha más információjuk van, mint amit eddig adtak. azóta nem hívtak...

MajorDomus # 2015.07.08. 22:27

Nem ilyen egyszerű ez sajnos.

Kisfiatal # 2015.07.08. 10:13

Törvénymódosítás ? Még 2014 előtt vettél kertet ? És az már akkor a neveden van.

Bea1 # 2015.07.08. 10:06

amit tavaly decemberben indítottam, az még most, földhivatali előrrevétel után sem zárult le. ezek még a törvénymódosítás előtt megvett zártkertek.

Kisfiatal # 2015.07.08. 09:56

Ez érdekes.. De most neked hogy is áll az ügyed ? Átkerült már a nevedre ?

Bea1 # 2015.07.08. 08:53

most jöttem a földhivatalból, elmondtam nekik az aggodalmaitokat, miszerint csak egy részét,, magánszemélyként csak 400 nm-t lehet kivonni. ragaszkodott ahhoz, hogy a befizetett 6600 ft-om ért a teljeset ki fogják vonni, és udvar, gazdasági épület lesz az egész majd 800 nm. azt mondta, 25.-én leadta az átminősítést, és azt is mondta, hogy akihez került, annak nincs joga jogszabályokat értelmezni, csak át kell vezetnie. kiváncsian várom, mi lesz 25.-e után, a földhivatalban nem lehet videózni,és fényképezni, de a hangfelvételről nem írtak semmit....

MajorDomus # 2015.07.07. 21:39

Most nem megoldható.

BBBeus # 2015.07.07. 12:25

Szerintem arra várunk, hogy a kivonást ingyenesen tehessük meg. 2016 december 31.-ig lesz elérhető ez a lehetőség és érdemes lesz meglépni annak is aki majd csak később tervezi a zárkertje eladását.

Kisfiatal # 2015.07.07. 09:46

Átkerült már a nevedre, vagy hogy vonattad ki ? Ha csak így ki lehet vonni, akkor mi ez amit megszavaztak és a rendeletre várunk ?
http://www.origo.hu/…tkertek.html

Bea1 # 2015.07.07. 09:08

én voltam bent, kivonattam, legalábbis elindítottam, ki is fizettem, le is számlázták. SEMMI OLYANRÓL NEM VOLT SZÓ. HOGY CSAK EGYRÉSZE LESZ KIVONVA. holnap bemegyek másik ügyben, rákérdezek, mire számítsak, elvileg még két hét, azt mondták. itt azonban a hozzáértők mást mondanak. mindenesetre viszek diktafont...

Kisfiatal # 2015.07.07. 06:07

Én elolvastam, de nem értem. Azt sem értem, mi ez az egész kivonósdi. Tehát ha elvileg most is ki lehet vonni (?), akkor mi ez az egész zártkertes hercehurca ? De akkor logikusan, valószínűleg nem lehet kivonni a művelésből jelenleg zártkertet, termőföldet.

MajorDomus # 2015.07.06. 21:37

Olvasd el az előző bejegyzéseket.

barnt21 # 2015.07.06. 18:47

Üdvözlet! S.O.S. kérdésem lenne, aki tud segíteni írjon.

Vásárolni szeretnék egy zárt kert-et. Van rajta egy pince, ami nincs bejegyezve sehová, állítólag régen csak szerszámosnak készült 3x3 méteres. Van rajta arany korona érték is. Hogyan tudom megvenni leggyorsabban, kifüggesztés nélkül? Ha le vetetném az arany korona értéket? 860 m2 Nekem egyébként csak üdülő, hétvégi teleknek kellene.

MajorDomus # 2015.07.05. 10:47

Bocsi, de erre bokros már adott
szakszerű választ

21. § (1) A termőföld más célú hasznosítása esetén egyszeri földvédelmi járulékot (a továbbiakban: járulék) kell fizetni. ( A 3 bek alapvetően nem magánszemélyekre vonatkozik, ezért nem schmidtelem be)
(3a)104 A (3) bekezdésben foglaltakon túl nem kell járulékot fizetni, ha az ingatlanügyi hatóság a termőföld más célú hasznosítását
a külön jogszabály szerinti ügyfél-nyilvántartásban regisztrált mezőgazdasági termelő magánszemély tulajdonos (haszonélvező) részére, mezőgazdasági tevékenységhez közvetlenül kapcsolódó, legfeljebb 1000 m2 területnagyságú területre,
magánszemély tulajdonos (haszonélvező) részére, legfeljebb 400 m2 nagyságú területre engedélyezi.

lajcsó # 2015.07.04. 07:19

"Érdemes rávennem a jelenlegi tulajdonost, hogy az adás-vétel előtt kivonassa a műveleti ágból?"
Erre látatlanban nehéz válaszolni. Ez attól is függ, hogy mit akarsz kezdeni az ingatlannal.
"Valóban díjmentes az 1996.évi LXXXV. törvény 32/C§ (1) u, pontja alapján?"
Igen.
Fizetni kell egyéb illetéket?
Igen.
"Az egész területet ki lehet vonatni vagy csak egy részét érdemes?"
Is-is. Ezt neked kell tudnod!

MajorDomus # 2015.07.03. 22:49

Nem fog menni.
A terület egészére biztosan nem.

keskenydori # 2015.07.01. 18:13

Tisztelt Fórumozók!
Zártkerti ingatlant vásárolnánk 2440 nm telekkel, épülettel(ténylegesen ott laknánk). Érdemes rávennem a jelenlegi tulajdonost, hogy az adás-vétel előtt kivonassa a műveleti ágból?
Az egyszerűbb adás-vételi eljáráson kívül mit nyernénk vele?
Valóban díjmentes az 1996.évi LXXXV. törvény 32/C§ (1) u, pontja alapján?
Fizetni kell egyéb illetéket? Az egész területet ki lehet vonatni vagy csak egy részét érdemes?

Előre is köszönöm segítő válaszukat.

MajorDomus # 2015.06.29. 18:52

Fellebbezés a határozat ellen.

Glück # 2015.06.27. 18:50

Tisztelt Ügyvéd Úr !
A kérdésem az lenne ,hogy az ingatlan nyilvántartásba bejegyzett szántó földterületet a IV. ker. önkormányzat átminősítette turisztikai erdőnek. Ez azt jelenti ?hogy a földterületen semmit nem lehet kezdeni.
Mi a teendőm hogy ez ne így legyen?
Válaszukat előre is köszönöm :Glück