Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás


Földek átminősítése

lajcsó # e-mail 2019.04.08. 12:14

Az illetékes építési hatóságot keresd meg a problémáddal!

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Szabo19994Lorant # e-mail 2019.04.07. 18:00

Sziasztok!

A következő kérdéssel fordulnék hozzátok, mint szakértőkhöz. Kecskemét határában rendelkezésemre áll egy 3000 nm2-es GKSZ-es terület. A telek egyik oldalában családi házak, előtte pedig egy kicsi irodaház épült. A kérdésem az lenne, hogy van bármi lehetőség arra, hogy erre a területre valamilyen módon családi házat építhessek? A legjobb megoldás gondolom az átminősítés lenne valamilyen módon. De amennyiben az nem működik, egyáltalán építési engedélyt kaphatok ilyen jellegű épületre GKSZ-es területen? Bármilyen jellegű megoldás, javaslatot , tippet örömmel fogadok. A telek elhelyezkedése miatt ragaszkodnék hozzá, ezért szeretném megoldani a problémát. Előre is köszönöm a javaslatokat!

Üdvözlettel
Szabó Lóránt
szabo1994lorant@gmail.com

lajcsó # e-mail 2019.04.05. 20:41

"Hogy lehet, hogy rám régi tulajdonosként más időtartam vonatkozik?"
Úgy, hogy az új tulajdonost a Földforgalmi törvény alapján 5 évig művelési kötelezettség terheli. Csak ezt követően foghat hozzá az átminősítéshez.
Téged is terhel ugyan művelési kötelezettség, ami nem akadálya az átminősítésnek.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

manag # e-mail 2019.04.05. 17:46

Üdvözlöm!
Lenne vevőm bp-i gyümölcsösre...de átminősítést kér.

Zártkerti ingatlan átminősítését szeretném kezdeményezni akként, hogy a zártkerti ingatlan gyümölcsös gazdasági épület művelési ágának megváltozását, művelés alól kivett gazdasági épület művelési ágra történő átvezetését kérik.

Ez milyen ügyvédi-és egyéb?- költséggel oldható meg és kb. mennyi idő ennek az átfutása?

Ha a vevőm ebben az állapotban venné meg, neki 5 évig tartana ez a procedúra... megérdeklődte... Hogy lehet, hogy rám régi tulajdonosként más időtartam vonatkozik?

Köszönettel Ági

Petya1973 # e-mail 2019.04.01. 19:16

Tisztelt Dr. Szűcs Lajos!

Van egy Mk2-be sorolt, 730m2, külterületi, kert műv.ágú telkünk, melyből 400m2-t végleges más célú hasznosításra kivonattunk a művelési ágból lakásépítés céljából. Egyszerű bejelentéssel szeretnénk a területre 73m2-es családi házat felépíteni, de az építési hatóság nem engedi, mert az OTÉK 29.§ 8.bek.: Mezőgazdasági területen lévő, "zártkerti" művelés alól kivett telken építmény legfeljebb 10%-os beépítettséggel helyezhető el.
A problémám, hogy a külterületen nem voltak soha "zártkertek" így ebből a művelési ágból nem lehet a telkünket kivetetni. Ha a Földhivatal engedélyezte lakásépítés miatt a végleges más célú hasznosítást lakásépítésre, akkor hogy tudok építeni a területre, mert azt az Építési Hatóság nem engedi. Köszönöm válaszát! Üdv.Péter

Petya1973 # e-mail 2019.04.01. 19:16

Tisztelt Dr. Szűcs Lajos!

Van egy Mk2-be sorolt, 730m2, külterületi, kert műv.ágú telkünk, melyből 400m2-t végleges más célú hasznosításra kivonattunk a művelési ágból lakásépítés céljából. Egyszerű bejelentéssel szeretnénk a területre 73m2-es családi házat felépíteni, de az építési hatóság nem engedi, mert az OTÉK 29.§ 8.bek.: Mezőgazdasági területen lévő, "zártkerti" művelés alól kivett telken építmény legfeljebb 10%-os beépítettséggel helyezhető el.
A problémám, hogy a külterületen nem voltak soha "zártkertek" így ebből a művelési ágból nem lehet a telkünket kivetetni. Ha a Földhivatal engedélyezte lakásépítés miatt a végleges más célú hasznosítást lakásépítésre, akkor hogy tudok építeni a területre, mert azt az Építési Hatóság nem engedi. Köszönöm válaszát! Üdv.Péter

szigege # e-mail 2019.03.25. 17:03

Üdvözlöm!
Kettő telek megvásárlásán gondolkodom. A vásárlás tárgyát képező telkek MK-1 besorolásuak, viszont az egyik megnevezése rét, a másiké szőlő. Ebben az esetben a telkek egyesítése megoldható-e és ha igen, a keletkező teleknek mi lesz a besorolása? Ez azért fontos a számomra, mivel telek egyesítés estén már meglenne a HÉSZ szerinti 3 % beépíthetőség, viszont a rét,illetve szőlő megnevezésű telkekre más szabályok vonatkoznak.
Valaszát előre is köszönöm.

drbjozsef #   2019.03.25. 10:58

(a belterülettel együtt járó járulékos feladatok és költségek növekedéséről nem is szólva, mint az infrastruktúra, közművesítés, iskola-óvoda létesítés, etc, vagyis ha ez erősebben kihatna a település költségvetésére, akkor eleve el fogják utasítani alapesetben)

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

nanemaaa # e-mail 2019.03.25. 09:33

Településszerkezeti terv és helyi építési szabályzat módosítása a feladat, ami egy belterületbe vonás esetén nem egyszerű történet. A külterület belterületbe vonása igényelni fogja a belterület határán lévő "zöldgyűrű" növelését is, ami vélhetőleg az erre a területre eső ingatlantulajdonosok érdekit is sérti.

lajcsó # e-mail 2019.03.25. 08:53

"A külterület belterületté minősîtése hogy működik?"
Önkormányzati rendezési terv módosítása útján.

"Érdemes egyedül kérvényezni vagy esetleg több lakó aláîrásàval îrásban?"
Utóbbi, meg le kell tenni az eljárás várható költségét is, mert nem valószínű, hogy az önkormányzatnak érdekében áll a terület átminősítése.
A várható költség több százezres tétel!

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Sugababe1 # e-mail 2019.03.24. 22:37

A külterület belterületté minősîtése hogy működik?
Vîz, villany, gáz, csatorna van, az utcàban több család lakik, köztük kisgyerekesek is, postás is jár, aszfaltos az út.
Érdemes egyedül kérvényezni vagy esetleg több lakó aláîrásàval îrásban?

wers # e-mail 2019.03.22. 09:57

helyi önkormányzatnál érdeklődj, ők döntenek

Szibisz70 # e-mail 2019.03.22. 09:50

Szeretnék egy erdő besorolású, jelenleg külterületi területet beépíteni, építési telekké, telkekké nyilváníttatni. A terület mellett utca van a másik oldalon házak. Milyen esélyem van erre, mik lehetnek a buktatók? Egyáltalán, hogyan lehet egy erdőt átminősíttetni?
Lehet-e?

Sugababe1 # e-mail 2019.03.20. 21:28

Köszönöm a gyors vàlaszt.

Próbàltuk, de sajnos az egyik szomszéd területet nem akarjàk eladni, a màsik meg irreàlis árat kér.

lajcsó # e-mail 2019.03.20. 16:30

"Érdeklődnék, hogy van-e esetleg vmilyen lehetőség arra, hogy magasabb %-ban lehessen hozzáépîteni, esetleg az épületet lakóingatlannà minősîttetni, ebben az esetben hozzáépîthetnénk-e az ingatlanhoz?"
Nem valószínű, mivel a beépíthetőség független az épület rendeltetésétől.
Ha van rá mód, meg kell növelni a telek területét, a szomszédos ingatlan egészének vagy egy részének megvásárlásával.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Sugababe1 # e-mail 2019.03.20. 14:42

Zártkertben lakunk, Mk2-es övezetben. 882 nm a terület, 42 nm a gazdasági épület. Villany, vîz bevezetve, nyáron a gáz is be lesz, szigetelve van, 2 gyermekünkkel élünk itt. Aszfaltos az út. 2 szoba van, konyha, fürdő, kamra, de szeretnénk + szobát.
A HÉSZ alapján 5% a beépîthetőség, mîg a feljebb levő utcákban, ahol alig laknak, a miénkben meg végig, 10%, van, ahol földes az út.
Érdeklődnék, hogy van-e esetleg vmilyen lehetőség arra, hogy magasabb %-ban lehessen hozzáépîteni, esetleg az épületet lakóingatlannà minősîttetni, ebben az esetben hozzáépîthetnénk-e az ingatlanhoz?

lajcsó # e-mail 2019.03.17. 17:27

"Ha venni akarok 1 ha gyümölcsöst, de nem szeretném a kb. fél éves hosszadalmas procedúrát, akkor van itt is lehetőség művelésből kivonásra?"
Elvileg igen, de azzal sem lenne hamarabb, meg nem is lenne olcsó mulatság.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

tigrisidomár # e-mail 2019.03.16. 19:58

Üdvözletem!

Bújom, a fórumot, jogszabályokat a témában, de ha van valakinek kedve, besegíthetne megérteni dolgokat :)

Ha venni akarok 1 ha gyümölcsöst, de nem szeretném a kb. fél éves hosszadalmas procedúrát, akkor van itt is lehetőség művelésből kivonásra?

Ha igen, jár valami hátránnyal az átminősítés?
Szeretném gyümölcsösként használni továbbra is és majd a terméket őstermelőként értékesíteni.

Köszönöm, ha segít valaki!

Juliska1982 # e-mail 2019.02.17. 11:53

Üdv!
Segítséget szeretnék kérni.
Vásárolnék zárt kerti ingatlant,mely míg lehetett nem lett kivonva művelés alól. A későbbiekben mik a lehetőségeim, hogy szabályosan építhessek rá lakóházat? Jelenlegi beépíthetősége 3%.
A terület két telekre vonatkozik, gondolom közös osztatlanból 2terület. Ha építeni szeretnék a 3% telkenként értendő.vagy egyben számolják a kettő össz területét?
Van lehetőségem átminősítésre hogy több lehessen a beépíthetősége 3%nál?
Mellesleg a szomszédoknál jóval nagyobb épületek vannak a 3% nál.
Köszönöm,ha valaki tud segíteni.

Orbán Nikolett # e-mail 2019.02.14. 10:17

Üdvözlet!

Érdeklődni szeretnék,hogy hol tudok tájékozódni arról,hogy a jövőben mely területeken várható,hogy átminősítik a mezőgazdasági területeket iparivá? Van erre egy gyűjtő hely?
Előre is köszönöm a segítséget.

MajorDomus # e-mail 2019.02.13. 23:03

Nem. Van.

Betti 1979 # e-mail 2019.02.13. 17:33

Érdeklődnék, hogy vásárolnánk külterületen egy telket, de ki kell függeszteni az adásvételét ami 60nap! Nem lenne gyorsabb ha kivonatnánk a művelés alol? Van erre lehetőség?

csacsa3 #   2018.12.15. 13:03

kösz a gyors választ.

A héten voltam az építési osztályon, de mivel az épület súlyosan megsérti az építési előírásokat (pl a hátsókert 1m az előírt 6 helyett), nem hajlandóak "legalizálni".

Bár, ha jól vettem ki az általad leírtakat, itt inkább az épület meglétének tényéről kell bizonyítványt kérni. Megpróbálom rávenni a tulajokat, hogy menjenek toporzékolni Ők, mert amíg nem én vagyok a tulajdonos, nekem nem adnak ki semmit sem... Ezt nem lehet kiváltani több szomszéd/tanú írásbeli nyilatkozatával?

A telek belterületbe vonása súlyosabb tétel (2 mill forint) és az utcafrontból egy nagyobb területet is át kell adni az Önkormányzat részére az utca alakítása/szabályozása miatt. Ezek mind költségek és én csak akkor vagyok hajlandó kifizetni a belterületbe vonást, ha a telek már a nevemen van, esetleg, ha minden kétséget kizáróan garantálható (akár közjegyző bevonásával), hogy a telek az enyém lesz a korábban kialkudott vételáron.

"Mi bajod a kifüggesztéssel?"
Itt Bp-en azok az ügyvédek akiknél érdeklődtem nem nagyon vannak tisztában a kifüggesztéses eljárás pontos menetével és a termőföldre vonatkozó előírásokkal, mindamellett már tavasztól szerettem volna birtokba venni (közműórákat is átíratni), de tudtommal ez termőföld esetén elvileg nem lehetséges, csak az egész adásvételi eljárás legvégén, ami egy év.

nonolet # e-mail 2018.12.15. 11:11

"minden megoldás érdekel, csak ne kelljen kifüggeszteni... :)"

A kifüggesztés nem kerülhető el!
Amíg van rajta aranykorona.

Azaz az egészet ki kelle vonatni.

Vagy ami ésszerűbb megcsinálni a belterületbe vonást.
(300-600 eFt lehet saccra)

- -

Mi bajod a kifüggesztéssel?
A lassúságán túl?
Már jó ideje ketyeghetne...

Vagy van esély rá, hogy más elviszi előled?!

nonolet # e-mail 2018.12.15. 11:06

1.
Kérj hatósági bizonyítvány az építéshatóságtól.
Arról a tényről, hogy az épület fennáll és a funkciója lakás.
Asszem 10 eFt most a díja.

(nem lesz sima ügy, mert a sok hülye hivatalnok majd mindenáron fennmaradásit akar veled csináltatni.
Ezért, ha kell tegyél panaszt írásban, hisztizz-sírj-ordíts. Jobb esetben kifogsz egy felkészült-normális ügyintézőt...)

2.
A hatósági bizonyítvány birtokában egy földmérőt kell megbíznod az épület feltüntetéssel.
(60-70 eFt)

Így lesz a lakóház+udvar rész véglegesen hivatalos.

- -

Valamelyik itteni fórumban megvannak a jogszabályi hivatkozások is...