Ingatlan elidegenítés


kissgizi # 2019.08.26. 06:37

Köszönöm a segítséget.

lajcsó # 2019.08.26. 05:33

Esetleg szólsz a szomszédnak, hogy rossz helyen van a kerítés és egy kicsit bentebb kell tenni! Hátha ennyivel le lehet tudni a problémát.

drbjozsef # 2019.08.26. 05:33

kissgizi,

Ha volt a múltban 15 összefüggő év, ami megfelel a jogszabály feltételeinek elbirtoklás szempontjából, akkor nem számít, ha UTÁNA már megszakítod. Ezért írtam, hogy ha perel a szomszéd, és a fenti fentáll, akkor nem fogod tudni megakadályozni az elbirtoklását.

Kérdés, hogy neki 200nm-rel nagyobb a telke, vagy tolódás van, és a másik oldalon neki hiányzik az. Ha előbbi, és normális, jóhiszemű embernek tűnik, akkor a legjobb a vele kellene megpróbálkozni megegyezni. Igen, ezzel felhívod a figyelmét a dologra, és jogilag is magáévá teheti azt a részt, de hátha nem. Te kockázatod. Nincs jó ötletem sajnos.

kissgizi # 2019.08.26. 04:05

Köszönöm a válaszokat, igen, tanultam belőle, most már tudom hogy ki kellett volna méretni, csak sajnos az rajtam nem segít. Az nincs benne a szerződésben hogy a telek ára nm-ben lett meghatározva, de az igen hogy 1400 nm, ami nem felel meg a valóságnak. Egyébként olyasmire gondoltam, hogy valami felszólítással megszakítani az elbirtoklást, csak ez már a 15 éven jócskán túl van szerintem. Nincs folyamatban per, azt szeretném megelőzni. Tudom hogy hibáztam, de eléggé átverve érzem magam ezzel. Köszönöm.

drbjozsef # 2019.08.25. 21:02

Az egészen biztos, hogy egy 1400 nm-es építési telek megvásárlása előtt kiméretném földmérővel. Mivel az építés és az épületelhelyezés miatt ez szükséges is, még csak nem is felesleges kiadás. Pláne így.

kissgizi,

Egyebekben pedig nem, ha a törvényi feltételeknek megfelel az elbirtoklása, akkor azt meg fogja állapítani a bíróság, nem tehetsz ellene.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.25. 19:12

Szerintem pedig egy konkrét telket vásároltál, akkorát, amekkorát. Megnézted, láttad, hol van a kerítés, és azt mondtad: "ez nekem így megér annyit, amennyit az eladó kér érte.

A telek nem görögdinnye, aminek kilónként adják meg az árát.

Persze, ha a szerződésben az van, hogy "a felek az ingatlan árát x/m2-ben állapítják meg", az más. Akkor nem szóltam.

kissgizi # 2019.08.25. 18:40

Üdvözlet,
Tavaly vásároltam egy ingatlant ami a tulajdoni lapon 1400 nm. Építési engedélyezés során derült ki hogy a kerítés nem jó helyen van, emiatt a gyakorlatban a telek 1200 nm. Így ha jól gondolom, mivel 15 évnél idősebb a kerítés a szomszéd elidegenítése folyamatban van, bármikor perelhet a szóban forgó 200 nm-ért. Mit tudok tenni ebben az esetben? Én jóhiszeműen 1400 nm telket vásároltam, annak megfelelő áron.
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.07. 11:37

60. § (1) Az ingatlan (ingatlanrész), továbbá az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz - illetve 1986. július 1. napja előtt az illetékhivatalhoz - benyújtották.

De mintha ez ott lenne épp alattad.

VVV2011 # 2012.01.07. 10:38

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2005.novemberében írtuk alá az adásvételi szerződést (tulajdonjog fenntartással) a társasházi lakásunkra. 2007. decemberében a teljes vételár kiegyenlítésre került az építtető felé. A szerződés szerint ekkor került elvileg tulajdonunkba a lakás. A földhivatali bejegyzés viszont csak 2009-ben történt meg. Adófizetési szempontból melyik dátum számít a lakás értékesítése esetén? 5 év után ha jól tudom nem kell SZJA-t fizetni eladás esetén, ezért szeretném tudni, hogy melyik dátumot vehetjük alapul.

Köszönettel:
Verebes Veronika

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.02. 13:38

Bár a vonatkozó törvényhely nem a 59. hanem a 60. §

60. § (1) Az ingatlan (ingatlanrész), továbbá az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz - illetve 1986. július 1. napja előtt az illetékhivatalhoz - benyújtották. Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre nem kötelezett vagyoni értékű jog szerzési időpontjának az erről szóló szerződés szerinti időpontot kell tekinteni. Öröklés esetén az örökség megnyíltának napját kell a szerzés időpontjának tekinteni. Ha jogi személy 1989. január 1. napja előtt értékesített ingatlant a magánszemély részére, az ingatlan megszerzésének időpontja a szerződéskötés napja.1324 1325
(2) Az (1) bekezdés rendelkezésétől eltérően a földrendezés vagy kisajátítás során kapott csereingatlan szerzési időpontjának az eredeti ingatlan szerzési időpontját kell tekinteni.
(3) Az (1) bekezdés rendelkezésétől eltérően, az ingatlan tulajdonban (birtokban) tartásának időszakában a 2007. december 31-ét követően az ingatlanon létesített épített-ingatlan (épület, épületrész, építmény, építményrész) esetében - ideértve a megszerzéskor, illetőleg az említett időpont előtt meglévő épített-ingatlan helyett létesített (újjáépített, leválasztott, megosztott) épített-ingatlan esetét is -, valamint a megszerzéskor, illetőleg az említett időpont előtt meglévő épített-ingatlan helyiségei hasznos alapterületének hat négyzetmétert meghaladó növelése esetében a szerzést2620

  1. az utolsó használatbavételi (fennmaradási) engedélyről szóló határozat jogerőre emelkedésének időpontjával,

vagy a bevételnek a ráépítés, létesítés, alapterület-növelés megszerzésére fordított összegével arányos megosztásával választható, hogy 3028

  1. a földterület (telek), valamint az ingatlan tulajdonjogának megszerzésekor, illetőleg az említett időpont előtt meglévő épített-ingatlan bevétel-része tekintetében az (1)-(2) bekezdés szerinti szerzési időponttal és - esetenként külön-külön - a ráépítés, létesítés, alapterület-növelés bevétel-része tekintetében az a) pont szerinti időponttal2621

kell azonosnak tekinteni.
(4) Az olyan, használatbavételi (fennmaradási) engedéllyel még nem rendelkező épített-ingatlan, illetőleg alapterület-bővítés esetében, amelynek létesítése az ingatlanra kiadott legutolsó használatbavételi (fennmaradási) engedélyről szóló határozat jogerőre emelkedésének keltét követően, illetőleg ettől függetlenül is a tulajdonban (birtokban) tartás időszakában történt, a (3) bekezdés rendelkezését az említett épített-ingatlan, alapterület-bővítés tekintetében azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a hitelt érdemlően bizonyított tényleges használatbavétel évét vagy, ha a tényleges használatbavétel éve hitelt érdemlően nem állapítható meg, illetve nem történt meg, az átruházás évét kell a megszerzés évének tekinteni.2622

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.02. 13:34

Kösz, Kolléga!

osmi # 2011.12.02. 13:29

Akkor mégegyszer megkérdezem;
"Konkrétan az érdekel, hogy 2011-es szerződés beadás és 2012 -es hozzáj.nyil. esetén az adásvétel mely évjáratú ?"
" az erről szóló érvényes szerződés, stb." az a hozzájáruló nyilatkozat ?
Az ingatlan eladásának éve is 2012 ?
köszönöm

ObudaFan # 2011.12.02. 13:11

Adó szempontjából az adásvételi szerződés megkötése minősül a szerzés időpontjának.

Majdnem, de nem egészen.

Szja tv. 59. § Az ingatlan átruházásából, a vagyoni értékű jog visszterhes alapításából, átruházásából (végleges átengedéséből), megszüntetéséből, ilyen jogról való végleges lemondásból (a továbbiakban: a vagyoni értékű jog átruházása) származó jövedelmet azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották. Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre nem kötelezett vagyoni értékű jog átruházása esetén a jövedelemszerzés időpontja az a nap, amikor az erre vonatkozó szerződés kelt.

osmi # 2011.12.02. 13:08

Aha, akkor nevezzük energetikai tanusítványnak (csak
így hosszabb).

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.02. 12:36

Adó szempontjából az adásvételi szerződés megkötése minősül a szerzés időpontjának.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.02. 12:36

Zöldkártya? Bohóckodsz?

osmi # 2011.12.02. 10:03

Adó, illeték,zöldkártya,stb.; mindenfajta szempontból.A szerződés földhivatali érkeztetése az adásvétel éve?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.02. 09:48

Adó szempontjából? Mert hogy az megint más.

osmi # 2011.12.02. 09:01

Köszönöm a válaszokat! Komkrétan az érdekel, hogy 2011-es szerződés beadás és 2012 -es hozzáj.nyil. esetén az adásvétel mely évjáratú.

Gabicsek # 2011.12.01. 20:47

pontosabban bejegyzés dátuma.

Gabicsek # 2011.12.01. 20:47

Nálunk beírták a nyilatkozatba, hogy kérem a tulajdonjog fenntartás bejegyzésének törlését. Gondolom, azt kérdezi, hogy melyik dátummal lesz tulajdonos: a tulajdonjog fenntartásával történt adásvételi szerződés, vagy a hozzájáruló nyilatkozat beérkezésének dátuma.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.01. 17:40

A bejegyzés iránti kérelemé. (Nem kell lemondani semmiről, a hozzájáruló nyilatkozatot kell kiadni.)

osmi # 2011.12.01. 15:29

Az érthetőségről...,tehát az általad nevezettek közül melyiknek az érkeztetése?

Sünvadász # 2011.12.01. 14:36

Miről akarsz lemondani? Itt bejegyzési engedély van, illetve adásvételi szerződés.

osmi # 2011.12.01. 14:14

Köszönöm,a szerződésé vagy a lemondóé?