Ingatlanügyek


nonolet # 2017.10.19. 12:29

SolnesM

"Általában a fogalaló azért van véleményem szerint , mert a vevőnek megvan ugyan a fedezete, de technikailag nem fér hozzá. és pont az az ingatlan tettszik, nem akarja , hogy más vigye."

Nem, nem igazán ezért van...

A foglaló a szerződés megkötésekor !!!,
a szerződés biztosítására!!! adott pénzösszeg.

Azaz a szerződés már létrejött a foglaló adásakor.

Így más már nem viheti el el olyan könnyen.
CSAK AKKOR, HA az eladó az elállása miatt
2X-es foglalót ad vissza a vevőnek.

Azaz a foglaló célja, hogy az eladó
lehetőleg ne álljon el a szerződéstől.

Így a foglaló növeli a szerződés betartásának biztonságát...

nonolet # 2017.10.19. 12:28

Általában a fogalaló azért van véleményem szerint , mert a vevőnek megvan ugyan a fedezete, de technikailag nem fér hozzá. és pont az az ingatlan tettszik, nem akarja , hogy más vigye.

Nem, nem ezért van...

A foglaló a szerződés megkötésekor !!!,
a szerződés biztosítására!!! adott pénzösszeg.

Azaz a szerződés már létrejött a foglaló adásakor.

Így más már nem viheti el el olyan könnyen.
CSAK AKKOR, HA az eladó az elállása miatt
2X-es foglalót ad vissza a vevőnek.

Azaz a foglaló célja, hogy az eladó
lehetőleg ne álljon el a szerződéstől.

Így a foglaló növeli a szerződés biztonságát...

bigdady # 2017.10.18. 19:29

Ok hozzádobok egy nullát :)
Kösz

MajorDomus # 2017.10.18. 19:14

úgy néz ki hogy egy cég veszi meg van ennek bármi jelentősége rám mint eladó magánszemélyre nézve?

Van. Szabj meg magasabb árat,ha a Mol lesz vevő!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.18. 19:02

Semmi különös.

bigdady # 2017.10.18. 18:26

Valaki? Köszi

MajorDomus # 2017.10.18. 18:20

A 10 % teljesen korrekt és elegendő!

SolnesM # 2017.10.18. 16:41

Azért a nonolet felsorolásából kimaradt az, hogy mikor lesz vége a foglalósdinak.
Meg az a 10 % nál mondjuk 10 napig áll az alkú, ha hosszabb időt akarna, a vevő akkor adjon többet. Általában a fogalaló azért van véleményem szerint , mert a vevőnek megvan ugyan a fedezete, de technikailag nem fér hozzá. és pont az az ingatlan tettszik, nem akarja , hogy más vigye.
Van a másik hasonló konstrukció - ez az un ajánlat tételkor adandó díj az ingatlanosoknak. Ez még az 5 % sem éri el.
Korábban amikor 12 - 14 millás ingatlanra lettem volna vevő az ingatlanos olyan 350 -450 eft-ot kért volna.
Egyszer sem adtam... igaz eccer hoppon maradtam.
Megjegyzem az anyagi fedezet mindig rendelkezésemre állt.
Viszont egy ingatlanvétel nem hübele balázs szisztéma szerint folyik, több paramétert kell tisztázni,az meg időigényes.
Az elsőnél 3 hét ment rá és nem adtam még ilyen csekély összeget se 2 nap híján másé lett a lakás, lemaradtam- Hiába volt már 3 évig hirdetve, amikor rátaláltam.... nyilván már más is tárgyalt... . a másodiknál 2 hét alatt minden tisztázódott, ott se adtam.... így igaz volt másfélnap ami rázós volt, mert ekkor vettem kia pénzt a bankból ill az ügyvédet felfogadtam, de sikerült.

bigdady # 2017.10.18. 16:13

Sziasztok
Még csak annyit szeretnék kérdezni hogy az ingatlant amit árulok végül úgy néz ki hogy egy cég veszi meg van ennek bármi jelentősége rám mint eladó magánszemélyre nézve? Köszönöm

nonolet # 2017.10.18. 12:22

örs1976

Szét kell válogatni a dolgokat...

Tehát a volt férj
valójában a használati díjat
váltotta át gyerektartásra.
(ha jól értem)

Vagyis végül is szedett ő is használati díjat,
de
annak összeg a gyerektartással volt egyenlő.
Ezért pénz konkrétan nem mozgott.

Azonban mindez érdektelen akkortól,
amikortól már H. Attila volt a tulajdonos.

Mivel H.Attila jogosan szedett használati díjat,
az ingatlan rész tulajdonosaként.

A volt férjtől ekkortól már pénzben követelhető a tartásdíj, ha még járt.
Mégpedig arra az időre, amikor már H.Attila volt a tulajdonos.

Mert ekkor a volt férj már nyilván nem tudta a gyerektartást a használati díjjal kiváltani többé.

- -

Ha a feleség nem fizette meg a használati díjakat H.Attilának akkor pedig jogos végrehajtás a felség ellen.

Ennek semmi köze a volt férjjel kötött megállapodáshoz.
Az ő megállapodásuk nem tartozik H.Attilára.

A kérdéses csak, hogy a volt férj miként adta el H.Attilának a részét anno?

  • tehermentesen

vagy

  • a használati joggal terhelten
ObudaFan # 2017.10.18. 08:01

Ki az a H. Attila ebben a történetben?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.18. 07:57

Hosszú, és tele van ellentmondással, következetlenséggel, hiányosságokkal.
A kérdés pedig kezelhetetlenül általános.

örs1976 # 2017.10.18. 07:33

Egy kicsit bonyolultabb esethez kérnék segítséget:
Férj és felesége 1981-ben költözött a Budaörsi lakásba. 50-50% tulajdonhányad. 1991-ben elváltak a bíroságon megegyeztek hogy a férj nem fizet gyerektartást a két gyerek után cserébe a budaörsi lakás használata a feleség és két gyereké-é lesz. Feleségnek köztartozása lett melyet a budaörsi behajtócég a férjtől is vonni kezdett 2005-ben. A férj ezért eladta tulajdonhányadát, hogy ne legyen levonása a köztartozás miatt H. Attilának. H. Attila pár hónapon belül (2005) lakáshasználati díjat követelt a feleségtől visszamenőleg öt évre. Ezzel a feleség a továbbiakban nem foglalkozott. (több millió forint volt az összeg) pár éven belül a köztartozás és H. Attila követelése miatt H. Attila árverést kezdeményezett. Ez meg is történt. 9 millió forintért H. Attila vette meg a lakást. Köztartozás kb. 3 millió ft+ 3 millió forint lakáshasználati dij követelés volt. A feleség a lakás elvesztését követően továbbra is fenálló lakáshasználati díj követelés maradt ami a mai napig fenáll több milliós tételbe (2017). Mindemellett van egy 15. kerületi lakás a feleség édesanyja 50% és a feleség 50% nevén. A 15 kerületi lakás felét ami a feleség nevén volt is megszerezte.
A feleség fia (én) elment bíróságra, ott jött annak tudtára, hogy H. Attila olyan szerződést iratott alá a férjel, amiben a férj lakáshasználati díjat követelt visszamenőleg, ezt akarta érvényesíteni és kifizettetni H. Attila. Ez ugye ellenben áll azzal hogy a férj nem fizetett soha gyerektartást és nem is látta a gyerekeket évekig és a megegyezés szerint a lakáshasználat 100%ban a feleséget illette.
A bíroság elismerte, hogy az ügy nincsen rendben de mivel 5 éven túl mentem bíróságra ezért nem volt lehetőség jogorvoslatra. (Bár a tartozás jelenleg is fenáll)

A 15. kerületi lakás felét mely a feleség édesanyja nevén volt át lett iratva rám (feleség gyermeke) így egyedül ennyi maradt meg nekünk. Mindamellett hogy a 9 millió forintos budaörsi lakás illetve a 15. ker-i lakás fele tulajdonát megszerezte (további 6 millió akkori áron) a több milliós tartozás fenáll a feleség irányába H. Attila részéről.
A 15.ker-i lakás tulajdona át lett iratva H. Attiláról, vélhetően édesapja nevére.
H. Attila ellen folyt korrupció elleni vizsgálat is.
Kérdés hogy bármilyen jogorvoslattal fordulhatok az ügyben a bíróság felé? Vagy ez egyszerű rendőrségi ügy-e?

nonolet # 2017.10.17. 18:41

Elvben... a gyakorlatban pedig... hátugye.

No, ezért van nekem mindig saját ügyvédem (is).

MajorDomus # 2017.10.17. 18:33

Az eljáró ügyvéd mindkét fél érdekeit képviseli,függetlenűl attól,hogy ki fizeti.

lajcsó # 2017.10.17. 17:00

"a foglaló mennyi szokott lenni"
Erre nincs konkrét előírás. A bírói gyakorlat max. a vételár 10 %-át tartja reálisnak.

bigdady # 2017.10.17. 16:08

Köszönöm

nonolet # 2017.10.17. 13:42

bigdady

A szerződési érték 10%-a a szokásos foglaló.

A papírból ki kell derülnie, hogy

  • az átvett pénz az FOGLALÓ (csak pénz lehet)
  • PONTOSAN MIRE adták
  • KI adta
  • KINEK adta
  • MIKOR adta

Nem árt mellékelni a szerződés tervezetet sem.
Mert a csak szóbeli szerződésből igen nagy bajok származhatnak...

-

Ügyvéded a vevő szokott vinni és fizetni.

Azonban az eladónak is célszerű
SAJÁT ügyvédet alkalmazni, aki
átnézi/ellenőrzi a szerződést és ha kell megóvja
az eladót a számára hátrányos/bizonytalan esetektől.
A saját ügyvédjét nyilván az eladó fizeti...

SolnesM # 2017.10.17. 12:46

bigdady kérdezte kora reggel :

viszont kérdezném hogy a foglaló mennyi szokott lenni és hol találok jelenleg hatályos jó mintát rá?
Mennyi mennyi ? Hát annyi amit a vevő hajlandó fizetni.
Elviekben lehet a kialkudott vételár is, de ilyen madár kevés akad hacsak nincs nagyon alul értékelve az az ingatlan-

Másik kérdésem hogy ilyenkor az ügyvédet ki fizeti a vevo?
Mindig az aki felfogadja.
Általában a vevőnek fontos az ügyvéd, a jó szerződés stb. Az eladónak egy a fontos : hogy azonnal fizessen a vevő.
Aztán viheti a portékát, ha olyan hülye.
De mindig lehet valami gubanc ... főleg a vevő fizetésiképeségével/szándékával, így nem árt az eladónak is óvatosnak lennie.
Ja a foglaló fizetésekor általában kész kidolgozott adásvételi szerződésnek kell lenni.

drbjozsef # 2017.10.17. 11:58

Én nem mondtam, hogy papír nélkül. Pont azt írtam, hogy papírokat írogathattok. Én azt mondtam, szerződés nélkül, ez alatt természetesen az ügyvéd előtt aláírt adásvételi szerződést értettem.

Lehet ebben is foglalóról, részletekről, időpontokról, későbbi birtokba adásról rendelkezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.17. 11:52

A foglaló az nem egy szerződésfajta.

bigdady # 2017.10.17. 11:49

Ki mondta hogy papír stb nélkül? Foglalora kerestem szerződés mintát... Szóval ingatlan eladás esetén nem lehet szerződni első körben csak a foglalora átvételéről?

drbjozsef # 2017.10.17. 06:19

bigdady,

mindegy mit csináltok, ha találtál egy olyan madarat, aki szerződés nélkül ad neked foglalót, és szerződéskötéskor a kezedbe rakja a teljes vételárat, akkor azt ragadd meg erősen, és írjál vele valami akármilyen papírt, aztán csak lesz valahogy.

Persze, ha ilyen balek, akkor oltári nagyot szophat, ha az ingatlanbejegyzésnél történik valami gebasz, vagy az átadásátvételnél derül ki valami amiről eddig nem volt szó.

Szintén persze, te is szophatsz ügyvéd nélkül, ha valamiben akadékoskodni fog a vevő, hibát talál az ingatlanban, vagy egyszerűen csak visszalépne.

De végülis ügyvéd csak az ingatlannyilvántartási eljáráshoz kötelező, Ti egymás közt azt csináltok amit csak akartok.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.17. 05:19

Látom, nem érted. Na, ezért kell a "jogász".

bigdady # 2017.10.17. 05:16

Pl hogy gyorsan le akarja foglalozni mert más vevő is van gondolom. Szerződéskötéskor én már a vételárat is meg szeretném kapni kb