Tulajdonjog - tartási jog - haszonélvezeti jog


MajorDomus # 2015.10.30. 23:45

elég egyértelmű!

a kutyatartási szabályokat a lakóhely szerinti települési önkormányzat ebrendeletéből ismerhetjük meg, amely általában interneten is könnyen elérhető. Valamennyi ebrendelet tekinteteben fontos kiemelni, hogy ha az abban foglalt ebtartási szabályokat nem tartjuk be, úgy a környezetünkben élők a jegyzőtől akár az ebtartásunk korlátozását vagy megtiltását is kérhetik. Egyéb esetben, ha kedvencünk más indokból (pl. zaj vagy bűzhatásával) zavarná szomszédaink nyugalmát, akkor utóbbiak birtokvédelmi eljárást indíthatnak ellenünk. A birtokvédelmet, azaz a zavarás megszüntetését az érintettek a zavarástól számított egy éven belül
a jegyzőtől, míg egy éven túl az illetékes bíróságtól kérhetik.

  • A társasházak a szervezeti-működési szabályzatuk részét képező házirendjükben tovább szigoríthatják az ebtartás feltételeit. Társasházi lakóingatlan vásárlása előtt célszerű tehát átolvasni az adott épület házirendjét, illetve ha a lakógyűlés utóbb módosítaná aránytalanul szigorúan a házirend ebtartási passzusait (pl. teljes egészében kizárná a kutyatartást), akkor mint kisebbségben maradt kutyatulajdonos lakótárs bírósághoz fordulhatunk.
spielman3 # 2015.11.03. 21:20

MajorDomus és KBS válaszaira.

"Zártöréssel bemehetett volna az ingatlanba, mivel abban senki sem lakott."

be is ment, miután várt pár hónapot a kulcs átadására. Erre a pár hónapra kári a kizárása miatti kártalanítást. Úgy gondolom, az normális, hogy pár hónapot várt.

Hát akkor milyen jogcím, ha nem kártérítés?

MajorDomus # 2015.11.03. 21:50

Nincs más jogcím.
Kártérítés összegét bizonyított kár esete ítélik meg.

spielman3 # 2015.11.03. 21:57

Mellesleg, a kizárt tulajdonos lehetett megfélemlítve is, ezért várt néhány hónapot a birtokba vétellel, ami aztán nem is lett egy igazából kellemes élmány neki.

Az pedig szerintem kár, ami érte, nem mindegy, hogy valakinek egy adott lakása van vagy pedig nincs. A kettő között forintban is kifejezhető különbség van.

MajorDomus # 2015.11.03. 22:03

Bizonyítsd be!
Akkor megítéli a bíróság.

Egyéb lehetőség, addig vered, míg fizet, s utána téged ítélnek el.

spielman3 # 2015.11.03. 22:08

:)

Be is tudom, de jó hogy mondod, hogy be kell.

MajorDomus # 2015.11.04. 22:01

Óvatosan!

Tika77 # 2015.11.11. 10:30

Kedves Fórumozók!

Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni:

Édesapám halála után 2/16-od részt örököltem a lakásból (a nagy része már korábban az én nevemre került) a felesége (aki nem az anyám) haszonélvezetet kapott, lakhatja az egész lakást vagy nem!????

Köszönöm előre is!!!

MajorDomus # 2015.11.11. 22:25

Igen. Természetesen!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.12. 06:09

De a kérdező is - ha akarja.

MajorDomus # 2015.11.12. 22:52

És a haszonélvező megengedni neki!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.12. 23:31

Csak az 1/8-on van haszonélvezete...

MajorDomus # 2015.11.13. 23:45

Jogos, visszaolvastam.

davotika # 2015.11.21. 13:05

Tisztelt Fórum!!
Az lenne a kérdésem hogy van a nevemen egy fél ház rész a másik fele a férjemé....
Tudok e hitelre venni egy garzon lakást úgy hogy a tulajdonjog az unokámé a haszonélvezet pedig az enyém vagy írassam át a házrészemet a gyerekeimre!!
UI: a korom sajnos, már 58 éves vagyok!!!
Milyen lehetőségeim vannak egy külön lakás megszerzésésben.
Köszönöm válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.21. 13:22

Hogy ad-e a bank kölcsönt, az nem éppen jogi kérdés.

MajorDomus # 2015.11.21. 18:37

Amíg házas vagy, addig a vásárolt garzon, közös szerzemény lesz.

Miért akarsz külön lakást? El akarsz válni?

barbyka6 # 2015.11.25. 16:34

Üdv. Egy olyan kérdésem lenne, hogy örököltem apám halála után egy ingatlant. Apám 10 éve kb elvett feleségül egy nem magyar állampolgárságú nőt , azért hogy itt maradhasson Magyarországon. 1 honapja volt a hagyatéki és az özvegy kapta a haszonelvezetet én pedig a tulajdonos lettem. Tudni kell , hogy ez a nő egy szeget nem tett ebbe a házba még , halmozza a számlákat , segélyen él. Nekem van egy 2 éves kisfiam és most nincs hová mennünk , mert nem hajlandó beengedni a házamba! Kérdésem az , hogy a kisfiamra tekintettel valahogy kérelmezni lehetne e , hogy a haszonelvezet ne legyen az egész házon , hanem csak a felén , hogy mi is betudjunk költözni. Előre köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2015.11.26. 14:10

Ha esetleg 2014. március 15. előtt halt meg édesapád, és így még a régi törvény vonatkozik rá, akkor esetleg lehet kérni a korlátozást, az ingatlan méretétől és a haszonélvező szükségleteitől függően.

MajorDomus # 2015.11.26. 22:52

Mekkora az a ház?

barbyka6 # 2015.12.02. 13:33

2015 juniusában halt meg. A ház majdnem 90 négyzetméteres , és van még egy lakható melléképület is az udvarban.

MajorDomus # 2015.12.04. 18:05

Akkor nehéz ügy, de egy próbapert megér! Ráadásul alappal hivatkozhatsz arra, hogy a haszonélvező nem teljesíti kötelezettségeit. Rezsi fizetése, állag megóvása.

barbyka6 # 2015.12.04. 22:45

Köszönöm .

barbyka6 # 2015.12.04. 23:09

Mivel én vagyok a tulajdonos és a nevemre kerülnek majd a közüzemi számlák , (a villany a nevemen van már )kikapcsoltathatom e , hogy ne halmozza tovább a tartozást? Megtehetem? Sajnos elég sok tartozás van már a vízszolgáltatónál , 800.000 ft , de nem kapcsolták még ki , ez hogy lehetséges?

Edelweis # 2015.12.13. 10:02

Tisztelt Fórum!

Az lenne a kérdésem, hogy egy házfelújítással lehet-e tulajdonjogot szerezni?
A történet a következő: Részletre lett eladva egy ház előszerződéssel. Most a végleges szerződésnél követelőznek a vevők, hogy ők 20 százalékos tulajdonjogot szeretnének bejegyeztetni az ingatlanra. A vételár 10 millió forint. Kb 1 milliót költhettek rá, többet nem. Az érték nyilván nőtt, de nem ennyit, mint amennyit követelnek a tulajdonjogért cserébe. Hozzáteszem, hogy eddig a vételár 10 százakékát sem fizették ki. A szerződés tervezet fejlécében ez áll: "Szerződés hozzáépítési tulajdonszerzésről, illetve adásvételről". Ebben az esetben, vagyis az új PTK szerint mit jelent a hozzáépítés? Ugyanis nem történt sem hozzáépítés, sem ráépítés, csak felújítás. Van-e jogalapjuk a 20 százalékhoz?

Immaculata # 2015.12.13. 11:58

Miért nincs ügyvéded?