Tulajdonjog - tartási jog - haszonélvezeti jog


ObudaFan # 2015.12.13. 15:06

Edelweis

Tulajdoni igényük aligha lehet, kötelmi igényük lehetséges, hogy igen.

Tom1121 # 2015.12.13. 17:24

Üdvözletem!

Egy kis segítséget szeretnék kérni, amihez leírnám történetemet...

Gyermekkoromban szüleim építettek vidéken egy házat, aminek a kiskorú tulajdonosa lettem, ők pedig haszonélvezetet tettek a házra mindkettejüknek. Kapcsolatuk megromlott, az építkezés abba maradt, lezajlott köztük a válás, de utána is több mint 10 évig ment a pereskedés. A ház azóta is félkész állapotban van, nem lakható.

Viszont most szeretném a házat befejezni, és beköltözni.
Üresen áll a félkész épület, csak romlik így az állaga.

A problémám az lenne, hogy édesanyám rendszeresen bejárkál a házba, és az ott összegyűjtött építőanyagot, a ház befejezéséhez szükséges tárgyakat elviszi/elviteti onnan... (ajtókat, csempéket, vízszerelési anyagokat, szerszámokat, de még a gáztűzhelyet is...)

Azt mondanom sem kell hogy a viszonyunk megromlott.

Mit tehetek hivatalosan?

Lecseréltem a zárakat, de feltörette azokat, és ismét elvitte a gyűjtögetett építőanyagokat...

Én 50km-re, ő pedig egy utcányira lakik, nem tudom hogyan védeni az értékeimet...

Minden tanácsot elfogadok, köszönöm előre is.

Immaculata # 2015.12.13. 18:29

Ha az előszerződés meghatározta a vételárat, akkor nem lehet kérdés a szerződés tartalma.
A vevő gazdagodott az általa belefektetett értékkel.

Azt az előszerződést meg kellene nézni. Ha a vevőnek teljesítenie kellett volna, akkor több lehetőséged van.

georgh # 2015.12.13. 19:05

T. Fórumozók! Örökségemből házasságom fennállása alatt vásároltam telket. A maradék összegből szerkezetkész állapotig jutottunk a felépítménnyel. A befejezés közös jövedelmünkből történt. Ebben az esetben milyen részarány jöhet számításba a vagyonmegosztásnál? Válaszukat előre is köszönöm!

Edelweis # 2015.12.13. 19:20

Immaculata: "Ha az előszerződés meghatározta a vételárat, akkor nem lehet kérdés a szerződés tartalma." igen, meg van határozva a vételár, 10 millió forintban. Kb a 10 százalékát költötték a házra.

"A vevő gazdagodott az általa belefektetett értékkel." - ezek szerint jár nekik a 20 százalék tulajdonrész? Kb 2-3 millióval ment fel az ingatlan ára. Lehet, hogy ezért?

Az előszerződés azt írja, hogy épitési engedélyhez nem kötött felújítást csinálhatnak. Ezt nem szegték meg.

"Ha a vevőnek teljesítenie kellett volna, akkor több lehetőséged van." - ezt nem értem. Mit kellett volna teljesíteni nekik? Nem volt más teljesítés kikötve, csak a részletfizetés, amit teljesítettek.

Immaculata # 2015.12.13. 19:40

Edelweis

Az előszerződés tartalma szerint kell megkötnötök az adásvételi szerződést.
Ha az 10 mFt-ról szól, akkor most is annyi az ára.

A vevőid taktikáznak, mert az illetékkiszabásnál felülértékelhetik az ingatlant. Ők is tudják, hogy 10 mFt-nál többet ér, ezért akarnak változtatni a szerződésen.

Nem jár nekik sem tulajdonrész, sem kötelmi kötelezettség.

Immaculata # 2015.12.13. 19:42

georgh

Ez szakkérdés. Budapesten annyi egy telek ára, hogy azon már egy másfél szobás ingatlant is lehet vásárolni. Vidéken meg oly alacsony.
A szerkezetkész állapot látványos, azonban a belső munkálatok sokkal költségesebbek. Ezért kb. 50-60%, de a telekár nagyban meghatározó.

lajcsó # 2015.12.14. 07:55

Edelweis!

A felújítás a magyar jogban nem tulajdonszerzési jogcím! Ezért ezen a jogcímen legfeljebb megtérítési igény érvényesíthető.

Immaculata # 2015.12.14. 08:05

Milyen megtérítési igény??? Magyarázd már el Lajcsó!

Az eszem megáll a hülyeségeiteken!

Immaculata # 2015.12.14. 08:08

Maradjunk annyiban, hogy szándékosan összezavartad a kérdezőt.

lajcsó # 2015.12.14. 08:53

Szerinted a Ptk.ban a felújítás tulajdonszerzési jogcím?

Immaculata # 2015.12.14. 09:02

Ez volt a kérdés? Nemcsak a Ptk. a számviteli törvény is és az építési törvény is meghatározza ezt a fogalmat, hidd el tudom mit jelent.

Nem azt a kérdés, el tudod-e határolni a felújítást az értéknövelő beruházástól, hanem az, hogy bedőljön-e a kérdező a vevőinek.

Edelweis # 2015.12.14. 09:39

Immaculata: köszi a választ. :)
Akkor ezek szerint ez baromság, amit az "ellenfél" ügyvédje írt? "Szerződés hozzáépítési tulajdonszerzésről, illetve adásvételről".

Egyébként az új PTK szerint mit jelent a hozzáépítés? Sem hozzáépítés, sem ráépítés, csak felújítás.

lajcsó # 2015.12.14. 10:15

"Ez volt a kérdés?"
Igen, pontosan az volt kérdés, hogy "egy házfelújítással lehet-e tulajdonjogot szerezni?"
Erre a kérdésre válaszoltam! Mi itt a probléma?

Immaculata # 2015.12.14. 10:40

az volt kérdés, hogy "egy házfelújítással lehet-e tulajdonjogot szerezni?"

Nem, nem ezt volt a kérdés. Az volt a kérdés, hogy egy előszerződésben rögzített feltételek mellett jogszerűen követelheti vevő az eladótól azt a kiadást, amit majd az adásvételt követően maga fog élvezni.

Edelweis

Visszautasíthatod azzal, hogy tartsák magukat az előszerződésben rögzített feltételekhez, mert olyan követeléssel állnak elő, aminek előnyét már most vevő élvezi. Te használati és minden egyéb díj nélkül adtad át nekik az ingatlant. Vagy kössétek meg az adásvételt az eredeti megállapodás alapján, vagy a lehetetlen követelés miatt állj el az adásvételtől. Ekkor használati díjat számítasz fel a használat időtartamára.

PeterSPeter # 2018.02.13. 07:22

T. Fórumozók!Egy személy köthet-e kétszer is ugyan azzal a személlyel tartás jogot, csak a szerződésben más más ingatlan cím szerepel.

PeterSPeter # 2018.02.13. 07:28

T. Fórumozók! A másik kérdésem az lenne, hogy hagyatéki tárgyalás után kérelmezhető-e a bíróságon az elhunyt vagyonának visszamenőleges megállapítása, azzal a ténnyel, hogy az ingatlan a házzal az özvegy 1/1 tulajdonosa a nyilvántartás alapján és az elhunyttal 40 évig együtt laktak a fenti ingatlanban és a hagyatéki tárgyaláson nem rendelkeztek vele ( mivel a bíróság állapítja meg a közös vagyont/.

Immaculata # 2018.02.13. 09:01

Lehet, de a kötelezettséget ki kell egészíteni.

Hagyaték átadása után már nem kérhető a tulajdonjog megállapítása a jogszerzővel szemben.

ObudaFan # 2018.02.13. 09:46

PeterSPeter

Ha az a kérdésed, hogy a hagyaték átadása után az örökhagyó házastársa, vagy jogutódai még indíthatnak-e pert a házassági vagyonjogi jogcímen megszerzett tulajdonjoguk megállapítása iránt, akkor a válasz az, hogy amennyiben nem mondtak le erről a jogukról, akkor indíthatnak.

PeterSPeter # 2018.02.14. 02:54

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

Köszönöm a választ.

Sajnos még lehetőségem sem volt arra, hogy a jogomról lemondjak, mivel a közjegyző nem is foglalkozott a kérdéses vagyontárgyról, azaz az ingatlanról és a rajta lévő épületekről, mivel az az özvegy nevén van.

PeterSPeter # 2018.02.14. 03:05

Immaculata: köszönöm a választ.

Pontosítanám a kérdésem. A kérdéses vagyonjogot, azaz az ingatlant a közjegyző nem is tüntette fel a jegyzőkönyvben illetve a végzésében és hallani sem akart róla, mivel az özvegy nevén van és Ő nem bíró, hogy a közös vagyonról határozzon.

lajcsó # 2018.02.14. 08:08

"Ő nem bíró, hogy a közös vagyonról határozzon."
Valóban nem bíró, csak éppen ha a túlélő házastárs a hagyatéki eljárás során tulajdoni igényt kíván érvényesíteni akkor azt figyelembe kell venni!

Immaculata # 2018.02.14. 08:54

Ha jól értem, örökhagyó jogutódai kívánnak tulajdoni igényt érvényesíteni.
Az együttélés nem keletkeztet tulajdoni igényt, csak a közös szerzés.

Az ingatlannyilvántartáson kívüli jogszerzés deklaratív hatályú, ami azt jelenti, hogy csak addig lehet érvényesíteni, amíg valaki más azon jogot nem szerez.

Ha még nem adták tulajdonba, akkor ObudaFan tanácsát kell követni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.14. 10:04

Ez így nem teljesen igaz. (Például most zárul egy per, amelyben a törvényes örökös nem örökli az örökhagyója vagyonát, mert pert indított valaki, mondván, hogy ez az örökhagyó annak idején érvénytelenül örökölt. Nem zavarta a bíróságot egyáltalán, hogy az örökhagyó tulajdonjoga 15 éve be volt jegyezve.)

Immaculata # 2018.02.14. 14:14

Amit írtam az igaz.

A zárójelben írtakra csak szomorúan tudom megjegyezni, hogy egyre több ügyet látok, amiben az I és II. fok ugyan arra a tényállásra homlokegyenes döntést hoz.