Termőföld kifüggesztés


Palcsi24 # 2020.02.08. 09:46

Üdvözlök mindenkit!

Ingatlan adás-vételel kapcsolatba lenne kérdésem.

Egy ismerősöm vett egy zártkerti ingatlant, művelés alól nem volt kivonva. Részletre vette, és mikor kifizette, visszamentek az ügyvédhez aki közölte még kikell függeszteni a helyi hivatalnál 60napra,majd ők felküldik valami hivatalba, és ha vissza jön jóváhagyva csak akkor kerül a nevére.
Széljegyre nem lehetett tenni az ismerősöm,mert visszadobta a földhivatal.

Kérdésem: Ez idő alatt tehetnek akármilyen tartozást az ingatlanra, ha van az eladónak?
Mivel már kifuggesztés alatt van.
Teljes összeg kivan fizetve, adásvételi is így van kifüggesztve.
Általában mennyi ez az engedélyeztetés, mire visszajön hogy oké minden?

Ha esetleg rábirnak tenni valami tartozást, akkor ő védekezhetne a szerződéssel, és hogy ő tartozás nélkül vette meg az ingatlant?

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.08. 09:53

Igen.
Fél év.
Nem. (Már ha úgy érted, hogy a hitelezővel szemben.)

Palcsi24 # 2020.02.08. 09:58

Üdv!
Ügy értem hogy az eladónak tehetnek e rá valami tartozást?
Védve van e vevő igyis, hogy nincs széljegyen.
Köszönöm

drbjozsef # 2020.02.08. 14:12

Palcsi24,

Igen. Elsőre is ezt kérdezed, elsőre is ezt a választ kaptad. Tehetnek rá. Nincs védve a vevő.

Nyilván, a vevő ugye nem hülye, és nem fizette ki az ingatlant, ami még nincs a nevén (és adott esetben nem is lesz, ha egy elővételi jogosult belép a szerződésbe). Vagy legalábbis széljegyen.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.08. 14:40

Hát ez kifizette. Sőt, annyi esze se volt, hogy a folyamatot a szerződéskötéskor elindítsa; mire a részletekkel végzett, nagyjából a végére is ért volna.

Palcsi24 # 2020.02.08. 18:15

Szeptemberben voltak elösszőr,és az az idegesítő hogy aztmondta kívan vonva, nyugodtan beadhatja.. 6hónapig széljegy.
De a barom ahogy beadta rá 3hétre kapta a papírt a földhivataltól hogy elutasították, ki kell függeszteni A vevőnek és az eladónak is akkor szólt amikor már kivolt fizetve,és januárba mentek hozzá aláírni a papírt hogy az eladó megkapta a vételárat.De az hogy nem szól az még oké, de legalább függesztett volna ki..

Nemis fizették volna addig még a kifuggesztési folyamatnak vége nincs,ha ezt tudják.
Abba reménykednek hogy nem tesznek rá semmi tartozást az eladó részéről.

Mit tudnának tenni ha lesz valami? Ügyvédet feljelenteni,vagy nemtudom..

gerbera317 # 2020.02.08. 19:31

Egy jelzálogjogot a kifizetett vételár és járulékai erejéig be lehetne addig is jegyeztetni.

Karcsi88 # 2020.02.16. 13:59

Üdv! Olan kérdésem lenne, hogy termőföld adásvétel esetén a helyileg illetékes jegyzőség nem várta meg a 60 napos kifüggesztés időt az 59. napon levették a szerződés kifüggesztését. Majd arról tájékoztattak, hogy semmis így a szerződés és újat kell kötni. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben mit kell tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.16. 15:45

Ugye, ügyvéd ellenjegyezte azt a szerződést? Akkor őt kellene kérdezni.

Karcsi88 # 2020.02.16. 16:41

Igen. A jogszabályoknak megfelelő ügyvéd által ellenjegyzett szerződés volt.

evelin15 # 2020.02.17. 08:44

Üdv!

Van egy tanya, amely már ki volt függesztve, az akkori szerződésben két vevő szerepelt volna, de az egyik visszalépett. A másik vevő pedig megbeszélte a tulajjal, hogy ő egyedül is szeretné megvenni ezt a tanyát. Új szerződést fognak készíteni, melyben a vevő a vételárba belead 200.000 Ft-ot a többit pedig havi részletben kívánja megfizetni.

Kérdés ez ügyben, hogy a tanyát újra ki kell-e függeszteni?

Köszönöm,
Evelin

drbjozsef # 2020.02.17. 10:04

evelin15,

Az elővételi jogra jogosult kizárólag a kifüggesztett szerződés tekintetében tehet elfogadó nyilatkozatot, csak abba a szerződésbe "léphet be".

Azt írod új szerződés készül (ráadásul, a tartama is változik, ha jól értelek). Az új szerződést egészen biztosan újra ki kell függeszteni.

Egyébként, bár laikus vagyok, és nem értek hozzá, de véleményem szerint csak akkor módosíthatjátok a szerződést, ha arra nem jelentkezik elővételre jogosult. A már kifüggesztett szerződés vételi ajánlatnak minősül, amit elővételi jogosult elfogadhat. Ha valamelyik elővételi jogosultnak megfelel a most kifüggesztett szerződés, akkor ő azzal a feltételekkel, azzal a tartalommal elfogadhatja, és vele kell megkötni a végleges szerződést.

Planeta # 2020.06.02. 15:52

Üdv!

Adott egy külterületi telken lévő szőlő és présház megnevezésű ingatlan. Művelés alól nem kivett terület, tehát tudtommal a földforgalmi törvény vonatkozik rá. Az 1995-ös adás-vételi szerződésben pince, présház és felépítményként van feltüntetve a rajta lévő ház.
A tulajdoni papíron 2 másik tulajdonos is szerepel - férj és feleség-, akiket (még) nem ismerek (sosem járnak a telken, lehet, hogy el is felejtették), az összesített tulajdoni hányaduk kisebb, mint az enyém.

Szeretném eladni a tulajdoni hányadomat és lenne pár kérdésem ezzel kapcsolatban.

  1. A saját tulajdonhányadomat lehet szeparáltan kifüggeszteni? Vagy a kifüggesztés az egész telekre vonatkozik minden tulajdonostárssal együtt?
  2. A kifüggesztés csak akkor kezdődhet meg, ha létrejön először egy adás-vételi szerződés bizonyos emberek között? Ha egyenlőre nincs komoly érdeklődő a földre akkor is megkezdődhet a kifüggesztés?
  3. A tulajdonostársak lemondtak az elővásárlási jogukról egy dokumentum szerint. Van róla papír. A saját tulajdonhányad kifüggesztéshez és a tulajdonhányad eladásához kell a beleegyezésük?
  4. Körülbelül mennyi időt vehet igénybe ilyen feltételekkel a tulajdonhányad eladása?

A válaszokat előre is köszönöm!
D.

drbjozsef # 2020.06.02. 16:03

Planeta,

  1. Persze, a saját részedet eladhatod külön is, csak azt kell kifüggeszteni
  2. Persze. Magát a megkötött szerződést kell kifüggeszteni, annak minden feltételének ismeretében dönthet csak az elővásárlásra jogosult, hogy kíván-e élni a jogával.
  3. Elővételi jogról általánosságban előre lemondani nem lehet érvényesen. Hiszen nem is ismerik a feltételeket.
  4. Néhány hónap.
drbjozsef # 2020.06.02. 16:04

3b: nem kell a beleegyezésük, csak az elővételi joggal élhetnek, ha akarnak.

Planeta # 2020.06.02. 16:17

Kedves József, köszönöm a szuper gyors választ! Felmerült még pár kérdésem:

  1. Ha letelik a 60 napos kifüggesztés és valaki megveszi a telket akkor a tulajdonostársakra is szükség lesz az adás-vétel során? Ha igen, miben?
  2. Jelenleg nem tartjuk a kapcsolatot a tulajdonostársakkal, nem ismerjük egymás. Nekem vagy az ügyvédnek kell felkeresnie őket (ha kell egyáltalán)? A tulajdonostársak a tavaly letöltött tulajdoni lapon szereplő lakcíme aktuális?
  3. Az épület a telken pince, présház és felépítményként szerepel. Ez mit jelent pontosan az eladásnál? Van ennek valamiféle hátránya az eladásnál? - leginkább nyaralóként pihenésre, vagy növénytermesztésre árulom a földet.

Előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.02. 19:58

Te valamit félreértettél. Majd ha lesz vevőd, alá is írtad vele a szerződés (ügyvéd által ellenjegyezve), akkor lesz mit kifüggeszteni. Addig nincs.

Planeta # 2020.06.02. 21:27

Azt értem, hogy addig nem lehet kifüggeszteni, amíg nincs vevő. A 'valaki' az aktuális vevő akart lenni a kérdés első részében, ha nem volt egyértelmű akkor bocsánat.

drbjozsef # 2020.06.03. 05:49

Planeta,

  1. Nem lesz, ha ők nem akarják eladni a részüket.
  2. Tulajdoni lapon nem frissítik a lakcímet, de neked nem is kell.
  3. Annak áruld, ami a tulajdoni lapon van, és jó esetben, ezzel egybevág a valóság. Majd a vevő eldönti megfelel-e így neki.
Planeta # 2020.06.03. 13:45

Szuper ez a fórum, az összes kérdésemre választ kaptam eddig, köszönöm szépen! Mivel laikus vagyok engedjék meg, hogy még kérdezhessek :D

  1. A létrejött adás-vételi szerződés 60 napos kifüggesztése során a vevő elállhat a vásárlástól gondolom. Ebben az esetben tovább is ki lesz függesztve a föld és az elővásárlási joggal élhetnek 60 napig ugyanúgy?
  2. Ha még sem jön létre adás-vételi szerződés, mert a vevő elállt tőle akkor is érvényes marad a 60 napos kifüggesztés? Tehát az esetleges következő vevőnél remélhetőleg nem kell újra kifüggeszteni, ugye?
  3. Édesapám a tulajdoni lapon holtig tartó haszonélvezeti joggal rendelkezik és szeretném őt meghatalmazni az adás-vétellel. Ennek mi a menete, ha most Angliában vagyok?
Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.03. 14:14
  1. Dehogy.
  2. Konzuli tisztviselő előtt írod alá a meghatalmazást, vagy angliai közjegyző előtt, és aztán konzulátuson felülhitelesítteted. (Vagy hazajösz, és itthon ügyvéd vagy közjegyző előtt hatalmazod meg.)
Planeta # 2020.06.03. 14:46

Tehát akkor minden egyes vevőnél újra ki kell függeszteni, ha jól értem...

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.03. 18:56

???
Egyszer eladtad, azzal kész. Mire lenne több vevőd?

Továbbra is az a benyomásom, hogy valamit nagyon félreértesz.

drbjozsef # 2020.06.04. 04:52

Planeta,

Még egyszer : az elővételi jog úgy gyakorolható, hogy egy MEGKÖTÖTT szerződést kell megküldeni a jogosultnak (ezért sem lehet előre lemondani róla), ami ha megfelel neki (MINDEN feltétele), akkor "belép" a vevő helyére. Ha nem, akkor nem lép be, és az eredeti vevő szerzi meg.

Általában sem lehet elállni egy már megkötött szerződéstől.

zsokka # 2020.06.04. 10:48

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi szituációban kérem segítségeteket:

Adásvételi szerződés keretén belül értékesítettünk egy mező- és erdőgazdasági hasznosítású földet.
A 60 napos kötelező kifüggesztést követően (senki nem kívánt élni az elővásárlási jogával) érkezett a Földhivataltól egy végzés, mely szerint "az adásvételi szerződés jóváhagyása iránti eljárást megszüntetik". Oka: nem szerepelt az adásvételi szerződésben, hogy a vevő nem jogosult elővásárlásra.

Kérdésem pedig:
Amennyiben ebben az esetben úgy döntenék, hogy mégsem adom el a telket (nem írok alá egy új adásvételi szerződést, sem szerződésmódosítást) úgy az én hibámnak minősül az adásvételi szerződés meg nem valósulása, vagy mindenkitől független körülménynek? Mi történik ebben az esetben a foglalóval és az ügyvédi díjjal?

Köszönöm a válaszotokat!