Termőföld kifüggesztés


lajcsó # 2019.08.02. 20:21

Elővásárlási joga a földet használó földművesnek van, feltéve ha a használati jogviszony (pl. haszonbérlet) több mint 3 éve fennáll.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.03. 07:24

A bérlő nem használó?

Ezt a hároméves szabályt hol olvasod?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.03. 07:26

Jó, megvan.

Toxictwins # 2019.08.13. 09:46

Sziasztok, nem tudom valaki tudna e abban segíteni, hogy el szeretném adni a zárt kerti ingatlanom, ami gazdasági épület és szőlőként van bejegyezve. Viszont az ügyvéd azt mondja hogy a kifüggesztés 1 év, és hogy a földművelési kamara megtagadhatja az eladást mert a vevő nem helyi lakos.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.13. 11:52

A kifüggesztés 60 nap, az egész eljárás fél év, és emiatt nem tagadhatják meg a hozzájárulást. (Ha mégis, be kell őket perelni.)

Toxictwins # 2019.08.13. 19:07

köszönöm a választ

kismelak # 2019.08.15. 05:02

Tisztelt Hozzáértők!
A következő témában szeretnék segítséget kérni:
Adott egy számtó, amit 2016-ban meg akart tőlem venni annak bérlője.
Az adás-vétel nem jött létre, mert nem a bérlő akkor még nem volt elég ideje bejegyezve erre a környékre.
A 2018-as év végén hárult el minden akadály az adás-vétel elől, amit idén szeretnénk újra elindítani. Viszont:

  • Azóta a földterület már jóval többet ér (már akkor is nyomott áron szerette volna megvenni, amiről anno még nem tudtam),
  • A bérlő anno adott előleget/foglalót, a fennmaradó összeget pedig ügyvédi letétbe helyezte,
  • 2016-óta semmiféle földbérletet nem fizetett ki számomra,
  • A bérlővel jelenleg is érvényben lévő földbérleti szerződés 2025-ig szól.

A fő kérdésem az lenne, hogy a történtek ellenére a bérlő megveheti a 2016-os áron a földterületet (jelen pillanatban a terület 3x annyit ér, mint a 2016-os ajánlott vételár) anélkül, hogy ezt rajtam kívül bárki (a földhivatal, az állam, a földbirtokosi bizottság) megvétózná az összeg miatt?
Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.15. 05:15

Ez nem egyszerű. De ki lehet hozni belőle egy egyezséget.

Írásba foglaltátok a szerződést 16-ban?

Anka75 # 2019.08.30. 11:20

Üdv! Termőföld kifüggesztéssel kapcsolatban érdeklődnék. Saját részre vásárolnánk egy tanyát. Menet közben kiderült, hogy a helyi ügyvéd ellenünk dolgozik. Érkezett elfogadó nyilatkozat, de a szerződesben leírtak szerinti foglalót nem helyezte letétbe a minket "kepviselő" ügyvédnél. Utólag pótolta volna, de már nem merte bevállalni az ügyvéd a többedik visszadátumozást, így ez nem történt meg. Tudom furcsa történet de sajnos valóban ez zajlik a negyedik hónapja. Kérdésem az lenne, hogy a bírálatok során mikor vagy hogyan derül az ki, hogy az elővasárló mégsem teljesítette a vállalt feltételeket? Már az elején azt javasolták, forduljak az ügyvédi kamarához, de bíztam benne, hogy helyrezökkennek a mulasztások. Sajnos nem így történt. Ügyvédünknek van ezzel kapcsolatban jelzési kötelezettsége, vagy továbbra is ülhet és hitegethet? Köszönöm!

lajcsó # 2019.08.31. 05:47

"Érkezett elfogadó nyilatkozat, de a szerződesben leírtak szerinti foglalót nem helyezte letétbe a minket "kepviselő" ügyvédnél."
A vételár késedelmes teljesítése önmagában nem teszi érvénytelenné az elfogadó nyilatkozatot!(A szerződést sem.)

Anka75 # 2019.08.31. 06:47

Tisztelt Dr. Szűcs Lajos!

Köszönöm a választ. Az elővásárlónak fel volt kínálva többször ez az ingatlan, de anyagi okokból nem kívánt élni a lehetőséggel. Ezért is javasolták, hogy a foglaló kerüljön bele a szerződésbe úgy, hogy legkésőbb a nyilatkozat benyújtásával egyidőben ügyvédi letétbe kell helyezni. Maga a kifüggesztés sem volt szabályos (40 nap késéssel történt meg) ezenkívül is vannak furcsaságok a folyamatban. Érdemes bevonni egy másik jogi képviselőt, vagy el kell fogadni, hogy a szerződésben foglaltak csak ránk nézve kötelező erejűek? Anyagi fedezet nélkül, kénye-kedve szerint bárki nyilatkozhat? Mi lakhatás céljára vásároltunk, a folyamat végéig nem szeretnénk új vásárlást elkezdeni. Mire számíthatok? Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.31. 07:23

Csak én nem értem, hogy miért a szerződést szerkesztő ügyvédet hibáztatod?

Anka75 # 2019.08.31. 08:06

A szerződést készítő ügyvédet nem ebben hibáztatom :) de írok konkrétat akkor. Május 2-án kötöttünk szerződést, nem a lakhelyünkön. Telefonon időnként érdeklődtünk, minden rendben zajlik a kifüggesztés. Jún. 11-én már gyanús volt hogy még mindig nincs a kormányzati portálon, ekkor derült ki személyesen megkeresve a hivatalt, le sem lett adva kifüggesztésre. Amig tanakodtunk mit tegyünk, átjavított dátummal 18-án mégis kikerült. Egy másik ingatlanra az általunk kért bő 2 hónap türelmi idő már letelt, azóta is egymásnak ellentmondó infókat kapunk az ügyvédtől mi és az eladó, és aki szintén nem érti, mit akar az elővásárló pénz nélkül az akadályozáson kívül. Nekünk van szerződésünk május 2. dátummal, kifüggesztve jún. 11-re javított szerződés volt, és nem tudom, meddig kell várnunk, hogy valami biztosat tudjunk, esetleg új otthon után tudjunk nézni. Én naív azt hittem, a képviselőnk valamennyire képvisel is minket. Ez kb. fele a furcsaságoknak, de elég is, ezért a kérdések részemről.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.31. 08:19

Mondjuk, késlekedett a kifüggesztés iránti kérelemmel. De mi köze ennek ahhoz, hogy egy jogosult gyakorolja-e az elővásárlási jogát vagy nem?

(Halkan jegyzem meg, hogy a földforgalmi törvény hatálya alá ingatlan vevője a szerződésben nyilatkozik, hogy az ingatlant öt évig maga fogja megművelni, ezen időszak alatt a birtoklást, használatot másnak át nem engedi, a műveléssel fel nem hagy, más célra nem használja. Szóval a "lakhatási cél", khmmm...")

Anka75 # 2019.08.31. 08:35

Ez egy tanya szántóval. Nyilván a tanyát lakom, a homokot művelem. Abszolvált kertészmérnök vagyok, nyelvvizsga hiányában nem lehetek regisztrált földműves. Nem akarok ennyire értetlenkedni, ezekszerint én érzek csak némi ellentmondást a szigorú szabályozás, meg ennek laza betartatása közt.. virágzó vidékünk úgy tűnik, nem nekem fog virágozni :)

lajcsó # 2019.08.31. 11:22

"nyelvvizsga hiányában nem lehetek regisztrált földműves." Ezt ki mondta neked?

A szerződést ugyan 8 napon belül át kell adni az illetékes jegyzőnek közzététel céljából, de ez a határidő nem jogvesztő!

Anka75 # 2019.08.31. 11:33

A földhivatalnál így tájékoztattak, és ez szerepel a portálon is:
"A szakirányú képzettség igazolására vonatkozó okiratként nem fogadható el a végzettség megszerzéséhez szükséges nyelvvizsga bizonyítvány hiányában kiállított igazolás."
Államvizsga megvan, nyelvvizsga nincs. Tudok így kezdeni vele valamit mégis?

lajcsó # 2019.08.31. 17:10

"Tudok így kezdeni vele valamit mégis?"
Értem. Ezzel nem valószínű. De ha van egyéb szakirányú (pl. középfokú) végzettséged, azzal már kezdhetsz valamit.

Anka75 # 2019.08.31. 19:07

Nincs. Csak áprilisban szembesültem vele, hogy 4 év tanulás után kevesebbet tudok a földművelésről, mint egy aranykalászos fogorvos.

Mehessz # 2019.10.01. 20:21

Üdvözlök mindenki. Egy kis segítségre lenne szükségem. Adott egy termőföld amit jelenleg én használok felesbérlet címén. Meg szeretném venni a területet. Az eladó állítás szerint nem kell kifüggeszteni az adásvétel 60 napra Tényleg így van? A segítséget előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.02. 05:27

Szerintem de. De az eljáró ügyvédnek kell ezt tudnia.

lajcsó # 2019.10.02. 12:25

"Tényleg így van?"
Talán. A Földforgalmi törvény tételesen felsorolja ezeket az eseteket.

dragnes # 2020.01.31. 19:22

Sziasztok!

Termőföld adásvételi szerződés esetében, ha a tulajdonjog bejegyzési engedélyt későbbi időpontban (pl. az igazgatási szerv jóváhagyását követően) adja meg az eladó, de a bejegyzési engedélyt ügyvédi letétbe helyezi, akkor a bejegyzési engedélyt is meg kell küldeni az igazgatási szervnek jóváhagyás céljából?

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv:
Ágnes

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.31. 19:50

Nem.

dragnes # 2020.02.03. 17:22

Köszönöm szépen a választ!