Társasház tulajdonosi jogok


Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.23. 13:03

Nem válaszoltál: hogyan lehetne másképp szabályozni? Statáriumi jogot a tulajdonostársaknak?

drbjozsef # 2017.02.23. 13:17

Külön Társasházi Bíróság.
Ha van a cégeknek saját, lehetne a társasházaknak is, nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.23. 13:40

:)
Olyan, amely vitás kérdéseket döntene el, a cégeknek sincs.

Egyébként egy jegyző előtti törvényességi eljárás jóval gyorsabb, mint a per.

Nerone # 2017.02.23. 14:10

Én talàn más oldalról közelíteném meg. Mondjuk ha jogszabály szabályozná, hogy a számviteli bizottság bármely tagja 2-3 havonta kötelezően ellenôrizze a dokumentumokat s mindezt aláírásával tanúsítja. A három tag akár egymás között beoszthatná ki mikor. Ha a társasház megbízik a közösképviselőben és nem kívánja ellenőrizni akkor nyilván okosan megoldanák és csak aláírni mennének be. Viszont így aki tényleg szeretné ellenőrizni jobban tudnà érvényesíteni a jogát. Nyilván így is előfordulhatna, hogy a közösképviselő nem működik együtt, viszont erre hamarabb fény derülne, nem csak akkor mikor baj van. Én mint laikus, ezt gondolnám egy megoldásnak erre a problémára.

fohász # 2017.02.23. 15:10

Szabálysértési bírság, akár rendőrségen keresztül

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.23. 15:22

:) Olyan magatartásért, amely nem szabálysértés?

MajorDomus # 2017.02.23. 23:23

Nerone

Erre van jogszabály! Olvasd el.

CXXXIII/2003. Tv

fohász # 2017.02.24. 09:51

kbs, ez mindenképpen törvénysértés

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.24. 11:45

Persze. De nem szabálysértés, nem bűncselekmény.

MajorDomus # 2017.02.25. 00:03

Nem bünügyi hanem polgári ügy ha igy jobban érted!

ObudaFan # 2017.02.25. 07:50

Hogy szól pontosan az AO rendelkezése?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.25. 13:31

Ebből hogy következik a ponyvasátor? (Amúgy meg a törvényi rendelkezés megismétlése, teljesen felesleges.)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.25. 17:18

Nincs garázsbeállód.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.25. 17:19

Még azt is kétlem, hogy van ilyen szó.

MajorDomus # 2017.02.25. 22:34

A társasházban az a szép,hogy mindenki úgy értelmezi a törvényt és a szabályokat,ahogyan az érdekei diktálják.

MajorDomus # 2017.02.26. 20:07

Igen
Akit a közgyűlés megválaszt !

Szomorú örökös # 2017.02.27. 06:01

raffer

A garázsbeállóhoz a ponyvákat a tulajdonosok maguk vették meg. Akkor miről szól a használati jog?

A ponyvákat ha mindenki megvette, akkor beteheti a saját zárt tárolójába, kb. arra van vele joga. Azt hiszem, hogy egy osztatlan közös területre nincs joga senkinek még könnyűszerkezetes építményt se felállítani. Használni használhatod, ha épp szabad - mivel parkolónak lett kialakítva, így csakis jármű tárolására - de fix dolgot nem állíthatsz fel, hiszen azzal már a többiek használati jogát korlátozod, főleg ha ők írásban nem járultak hozzá, hanem csakis "elnézik" neked, az pedig kizárólagos használati jogot tuti nem formál ugyebár. De legfőképp ez sérülne meg akkor:

Egyik tulajdonostárs használati jogát sem lehet hozzájárulása nélkül elvonni vagy korlátozni.

Viszont ha kiadja bérbe a közös képviselő a hozzájárulásotok nélkül, akkor ő ugyanúgy megsérti ezt szerintem. Bár én csak szimplán laikusan gondolkodom. Szerintem szimplán fogjatok össze, hogy ne tudja ezt megtenni. Ha viszont nem tudsz magad mellé állítani senkit, akkor buktad a dolgot, mert amennyiben a közgyűlés lehetőséget ad neki rá, akkor onnan kezdve megteheti.

Nekem is az udvarszomszédom telepakolta a közös udvar egy részét egyik "lomos" haverja cuccaival, aztán amikor csak szaporodtak a dolgok, nem fogytak, én meg már alig tudtam a saját épületrészemig eljutni, akkor birtokvédelmi eljárást indítottam ellene és abban kötelezték rá, hogy eltakarítsa onnan. Gyakorlatilag hasonló volt a szitu, ennyi!

MajorDomus # 2017.02.27. 20:08

A közgyűlés rendelkezik a közös tulajdon felett.akár rakétakilövőnek is kiadhatják!

MajorDomus # 2017.02.28. 21:23

És van miből felújitani ?

csuporka # 2017.03.01. 15:12

Anno ttársasházunk fűtését közös kazánnal ( Marabu)oldottuk meg. Kokszfűtésűvel, mert gázhálózat Gödöllőn még nem volt.
A koksz tárolása a ház mögötti területen történt. Egy ídő után a Tanács (most önkormányzat)felszólított, szüntessük meg a kinti tárolást
Akkor döntöttünk, hogy a 3 darab szátítónak szánt helységet beáldozzu és 3-3 tulajdonos közös lomtárként használja.Az alapító okiratba ez az állapot íródott. Pár év múlva a gázfűtésre álltunk rá( rögtön mikor lehetőség nyílt rá)
Okafogyottá vált a koksznak kijelőlt területről való megállapodás.
Szeretném visszakapni az eredetileg megvásárolt ingatlanom és a közös térbe való bejutást.
A társasház alakuló közgyűlés jegyzőkönyvében szárítónak jelzett területet
Kérdezem melyik okirat a perdöntőbb azalakúláskori tulajdon ( amiért fizettem) Vagy a már nem aktuális alapító Kovács Endréné

MajorDomus # 2017.03.01. 21:04

Nem!

Az Alapitó Okirat!

Katyu # 2017.03.02. 16:39

Tiszteletem.

Tanácsotokat, útmutatásotokat szeretném kérni egy örökösödési illetve társasházi vitában.
Megpróbálom röviden leírni a jelenlegi állást.

Van Budapesten egy társasház amelynek az alapító okirata kb 35 éves pontosan nem tudom. Ebbe van egy helység amely mosó konyha néven lett feltüntetve és a társasház közös tulajdonát képzi 25 m2.
Ezt az ingatlant kb 30 éve Nagynéném megvette a társasháztól amit utána lakássá épített át magának és élt is benne kb 20 éven át. Társasháztól rendelkezik számlával, hogy kifizette a társasháznak anno a helységet és rendelkezik építési illetve használatbavételi engedéllyel és társasházi hozzájárulással is. Viszont a tulajdoni lap átírása nem történt meg mert a társasház ez idő alatt nem módosított alapító okiratot és így nem lett kivéve a mosókonyha a társasház tulajdonából.
Nagynéném elhunyt és örökül hagyta ránk a lakást.
Közjegyző átvizsgálta a hozzá benyújtott papírjainkat engedélyeket számlákat mindent és egy olyan határozatot hozott, hogy Nagynéném Ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonát képzi ez az ingatlan és jogosan örökölhetjük.
De a társasház közös képviselője zárat cseréltetett és lezárta, lepecsételte a lakást benne rengeteg személyes holminkkal és nem is akarja átadni se a kulcsot se a benne lévő holmikat.
Midig más más indokot mond utoljára azt találta ki, hogy a lakáshoz tartozó kémény és gáz fűtés életveszélyes és ezért nem enged be.
Mi lemondtuk a gázt, hogy szereljék ki nekünk amúgy se kelne de még a gázóra leszerelését is megakadályozta.
Azt állítja, hogy a most soron esedékes közgyűlésen lesz megvitatva a helyzetünk és módosítva lesz az alapító okirat és talán utána megkaphatjuk a kulcsot.
A baj, hogy már sokszor hallottuk ezt a közös képviselőtől de valamiért vagy határozatlan képtelen vagy épp elhalasszák ezt a közgyűlést vagy csak kimarad a napirendi pontból ez.

Kérdés mit tehetünk, hogy ez a kis lakás végre a nevünkre kerüljön?

Ha bemegyünk az ingatlanba úgy, hogy nem kapunk kulcsot hanem a közjegyző papírját lobogtatva egy lakatossal kinyittatjuk az ajtót az szabályos esetleg jogsértő?

Közös képviselő egyáltalán lezárhat e egy lakást?

Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.02. 19:45

Közjegyző átvizsgálta a hozzá benyújtott papírjainkat engedélyeket számlákat mindent és egy olyan határozatot hozott, hogy Nagynéném Ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonát képzi ez az ingatlan és jogosan örökölhetjük.
Na ne!

MajorDomus # 2017.03.02. 21:21

Nem olyan,egyszerű ez sajnos!

A ,,lakás,, nem lett átvezete az ingatlannyilvántartáson,nincs önálló helyrajzi száma,tehát nem önálló albetét!

Tetszik vagy nem,az még mindig társasházi közös tulajdon!Nehéz lesz!

vargafary # 2017.03.14. 20:24

Kedves Fórumozók
olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy egy 4 lakásos társasházban, az alsó lécsőforduló alatt szeretnék kialakítani egy tárolót, a lakók beleegyezésével. csak a későbbiekben ne legyen gond ezzel ennek mia legszabályosabb útja?

válaszokat előre is köszönöm !!!