Határozott idejű bérleti szerződés


drbjozsef # 2021.03.02. 12:33

jua73.,

Gyámhivatal megoldva? Szuper. Bár közük nincs hozzá - nyilván ezért is volt egyszerű pipa -, elég rég óta nem kell az ilyenbe a beleegyezésük feltétlenül. Nem ez lesz a baj, ha lesz, de majd elválik.

Ha késedelem után küldted neki, akkor elég az első is, 02.25-től számolhatod, ha 8 nap volt benne. Ezen nem fog múlni. Szinte semmi.

matthiasi # 2021.03.02. 11:08

Anno régen, de már nem az 50 -es években .. úgy 1970 körül.
Nos a tágabb családom örökölt egy Bosnyák téri házat.. ott az akkor híres, akkor még nagybani piactól egy köpésre.
A ház Egy L alakú építmény 3 lakással. Kettő az utcai fronton egy az L udvari szárnyán.
Akkor még a telefon csak vezetékes volt és tán minden 500 . háztartás rendelkezett vele. Viszont a munkahelyek rendelkeztek és akinek a szerencséje megengedte az majd korlátlanul telefonálhatott. Ilyen helyzetben voltam én is.
A 3 lakásból kettő lakott volt. mint írtam telefonos helyzet birtokában én kezeltem a befutó érdeklődőket. Így is elhúzódott majd 3 hónapig az eladás.
A lakások szerények voltak. 1 szoba , 1 konyha előszoba mindenes, fűtés kályháva, minden lakásban 1 db. konyhai csap , a közös WC hátul, de ugyi már Budapest hát vízöblí téses. némi kamrák. 3 x 35 nm. Előny még a 7 .es buszcsalád a keleti 15 perc.
A sok fanyalgó közül egy etnikai 30 -as fiatalember vette meg, pillanatok alatt kicsengette a zsózsót, közben büszkén szemlélte a kocka ladáját, csörgette az arany láncait. Úgy az ismertető közepe felé kitértünk, hogy azért vannak lakók is. Egy házaspár rokoni jogon és egy idős úr valami ősiségi jogra hivatkozva.
Csak legyintett a fiatalember, mondta . kitakarítjuk őket. És valóban, félév és csak a tulajok laktak ott.
Egy népes familia !!

matthiasi # 2021.03.02. 10:48

József szerint :

Ha elég képzett, pár évig még el fog ott lakni, mire ki tudod majd lakoltatni.

Szép világ a még szebb 50 -es évekre emlékeztet !!

jua73. # 2021.03.02. 10:45

Köszönöm a segítséget! :) Közben a gyámhivatal megoldva. :) Már csak egy kérdés: a fizetési felszólítót nem vette át, 02.25-én kapott értesítést. Akkor a 8 nap fizetési határidőt (és majd a felmondó levél küldését) honnan számolom? 02.26-tól vagy második értesítés napjától?

drbjozsef # 2021.03.02. 05:40

Megszüntethetem-e rendkívüli felmodással a rezsiköltség nem fizetése miatt? (Szerződésben nevesítve van)
Igen, ha megszegte a szerződést, és feészólításra, őóthatáridőre sem teljesítette.

Ha igen, milyen határidővel? (nincs a szerződésben) Mi van, ha nem veszi át?
Semmi. Ugyanaz, mint ha átveszi, csak leszarja.

Milyen eszközeim vannak a tartozás behajtására? FMH?
Igen. Előtte persze felszólíthatod.

A lakás a gyermekeim nevén van, nekem haszonélvezeti jogom sincs, de nincs gyámhivatalai jóváhagyásom a bérbeadásra, mivel gyorsan kellet neki a lakás. Gond lehet-e ebből?
Igen. Neked nem volt jogod bérbeadni. Úgyhogy lehet ebből még bonyodalom.

Ha elég képzett, pár évig még el fog ott lakni, mire ki tudod majd lakoltatni.

matthiasi # 2021.03.01. 19:07

Kérdés

ju... tól :

Ha igen, milyen határidővel? (nincs a szerződésben) Mi van, ha nem veszi át?
Milyen eszközeim vannak a tartozás behajtására? FMH?

Ja Fizetési meghagyás közjegyzőtől,,
Mi van, ha nem veszi át?
Ha átveszi, az még kevés, ellent is kell neki mondani... 2 héten belül. Ez az amit a meztelen fenekű potyázók általában nem tudnak és akkor kérni kell a végrehajtást.
Mind a kettő pénzbe kerül, de korántse annyi mint egy peres eljárás.
Ja és ha lúd, legyen kövér !

matthiasi # 2021.03.01. 19:00

Esetleg kikapcsoltatni?

Azt nem, de lényegesen gyengébb biztosíték !

jua73 # 2021.03.01. 18:36

Az óra kint van, lakáson kívül. Esetleg kikapcsoltatni? Már gondoltam rá....

matthiasi # 2021.03.01. 17:49

jua73 !!!

Hol van a villanyóra ?

jua73 # 2021.03.01. 15:08

Az én nevem van.

jua73 # 2021.03.01. 09:55

Kedves Jogi Fórum!

Határozott idejű bérleti szerződéssel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Dec.1-től adtam ki egy kis lakást (1 évre), két havi kaucióva és úgy állapodtunk meg, hogy a rezsi (villany,gáz) fizetése havi leolvasás/diktálás alapján történik majd. Decemberben a lakó elfelejtette megküldeni az óraállásokat, már nem tudtam bediktálni, így felhívtam a figyelmét, hogy köv. hónapban ennyivel több lesz a rezsije. Ezt tudomásul is vette. Januárban a gázfűtés helyett 2 db villanyradiátorral kezdett fűteni, aminek következtében januárban 71 e Ft-os villanyszámla lett. Ekkor kezdődött a vitánk, nem ismeri el, hogy ez az ő fogyasztása, nem hajlandó kifizetni és már a decemberben elmaradt 28 eFt-os gázszámlát sem, illetve februárban már bérleti díjat sem fizetett. Múlt héten tértivevényes fizetési felszólítást írtam, melyet nem vett át, de - gondolom tudta, mi van benne - átutalta csak a bérleti díj összegét. Azóta jött még egy 75 eFt-os villanyszámlája is, persze azt sem ismeri el. A kaució nem fedezi az elmaradt rezsiköltségeket. Mit tegyek most?

  • Megszüntethetem-e rendkívüli felmodással a rezsiköltség nem fizetése miatt? (Szerződésben nevesítve van)
  • Ha igen, milyen határidővel? (nincs a szerződésben) Mi van, ha nem veszi át?
  • Milyen eszközeim vannak a tartozás behajtására? FMH?
  • A lakás a gyermekeim nevén van, nekem haszonélvezeti jogom sincs, de nincs gyámhivatalai jóváhagyásom a bérbeadásra, mivel gyorsan kellet neki a lakás. Gond lehet-e ebből?

Köszönöm!

gerbera317 # 2020.11.16. 10:05

Bármiben megállapodhatnak, ami nem tilos. Írják le, hogy a bérleti szerződés határozatlan időre, de legalább 5 hónapra szól szól, és ha ennél korábban mondja fel valamelyik fél a szerződést, akkor így-meg-így köteles kártalanítani a másik felet.

Vende01 # 2020.11.16. 08:37

Határozatlan időtartamra kötött szerződésben megállapodhatnak-e a felek abban, hogyha a berlo 5 honapon belul mondja fel a szerzodest, akkor a berbeado jogosult 1 havi berleti dijnak megfelelo osszegre, vagy kikotheto-e az, hogy elveszt 1 havi kauciot, ha a szerzodeskotestol szamitott 5 honapon belul mondja fel a szerzodest? Van erre vmilyen jogi megoldas, megfelelo jogcim.

A kozjegyzoi kotelezettsegvallalo, kilakoltatasi nyilatkozat birtokaban valoban korabban (a peres eljarashoz kepest) kiteheto a berlo, ha nem fizet?

drbjozsef # 2020.11.16. 08:36

Vende01,

"A bérleti szerződés a megkötésétől számított első 6 hónapban rendes felmondással nem mondható fel egyik fél részéről sem".

Ilyenkor ha el is menne, az első 6 hónapra követelheted mind a 6 hónapra a bérleti díjat, akár 5 akár 1 hónap múlva megy el.

Közjegyzői az ellen véd, ha NEM akar elmenni. Közvetlenül végrehajtható okirat, ha ilyened nincs, bíróságon kell lakáskiűrítési pert indítanod, az plusz 2-6 hónap.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.16. 07:46

Jobban védi-e az valójában a bérbeadót?
Attól füg, mitől? (Tudod, a sisak is véd és a gumióvszer is...)

Vende01 # 2020.11.16. 07:01

Szerzodes kotes elott allok es azon gondolkodok, hogy erdemes-e egyaltalan hatarozott ideju berleti szerzodest kotni? Jobban védi-e az valójában a bérbeadót?

Megadható-e a hatarozott és a hatarozatlan tartamú szerződésnél olyan kikötés, és ha igen, akkor hogyan megfogalmazva: hogyha a Berlo 5 hónap elott felmondja a szerzodest, akkor 1 havi kaucio osszeget elveszti?

Erdemes- e kozjegyzoi (kilakoltatasi) kotelezettsegvallalo nyilatkozatot tetetni a Berlovel? Tenyleg leroviditi-e az eljarast es korabban kiteheto, ha a Berlo nem fizet?

Koszonom a segitseget!

Zöldövezeti11 # 2020.11.15. 12:35

Kedves Luciusdei !

Elég faramuci az a szerződés, de ha jól értelmezzük az első két év határozatlan idejű, majd át megy határozatlan idejűbe. Ha a felek is úgy akarják.

Így az első két évben nem lehet felmondani csak bizonyos retorziók árán , azután viszont igen.

Amúgy ki az a tájékozatlan valaki aki ilyen szerződést köt ?

A bérlő és a bérbeadó részéről is logikátlan.
Pl. a bérlő az első 3 hónapban rájön, hogy nem megszokható a lakás, anyagilag nagy teher meg még 12 ok.
Ugyan így a bérbeadó részéről is 2 -3 hónap után kiderül, hogy ilyen bérlőt csak a háta közepére kíván.
Nem tudja kitenni, a bérlő nem tud elmenni csak nagy viták harcok árán.

Én általában félévnyi ottmaradást írok elő, de volt már olyan ,hogy a harmadik hónap után elengedtem a bérlőt.

De mint az utánad közvetlen reagáló is írta... a megegyezés a célszerű.

Luciusdei # 2020.11.14. 16:42

gerbera317,

Köszi a gyors választ!

gerbera317 # 2020.11.14. 12:49

Közös akarattal bármit. Az ilyet csak egyoldalúan nem lehet felmondani.

Luciusdei # 2020.11.14. 12:41

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy írásban, közös megegyezés alapján megszüntethető-e egy határozatlan szerződés idő előtt, melyben kikötött, hogy a minimum bérleti idő 2 év?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.11. 12:59

Akár ez az értelmezés is belefér. A legjobb, ha senki nem mond fel a határozott idő letelte előtt.

drbjozsef # 2020.11.11. 07:46

Seiku,

Azt értsd meg, hogy ez egy fércmű. Hiába írja "kötbérként" a két hónapot a szerződés : a bérbeadó hivatkozhat arra, hogy az a SZERZŐDÉSSZEGÉS miatt fizetendő (bár így meg igazából értelme nincs), ezzel szemben a szerződés kizárja a rendes felmondást az első évben (két helyen is!).

Tehát ha felmondasz, akkor követelheti tőled a teljes első évre járó bérleti díjat PLUSZ a két havi bérleti díjat. De ha kárt nem okoztál a lakásban, a kauciód az pont visszajár.

drbjozsef # 2020.11.11. 07:21

Mondjuk ez a szerződés is így megéri a pénzét... ja, nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.10. 22:04

Ó, ezek a kérdések...

minimum 1 éves időtartamú” Ebből a háromból melyik szót nem érted? Csak hogy tudjam, melyiket kell elmagyarázni.

MajorDomus # 2020.08.06. 20:10

Hát sem ilyen bérlővel sem ilyen tulajjal nem szabad szerződést kötni.