zártkerti ingatlan adásvétele


lajcsó # 2014.11.19. 13:17

A szerzést követő 15 után nincs adóvonzata.

Lampard01 # 2014.11.19. 09:52

Tisztelt Ügyvéd Úr! Külterületi ingatlant (rét,legelő) szeretnék értékesíteni, ami 16 éve a tulajdonomban van. Mennyi az adója az adásvételt követően számomra? Üdvözlettel Kassay

Bea1 # 2014.11.18. 10:39

sajna, ebből nem lesz erdő: "az még nem biztos, hogy erdő, mert a törvényben meghatározott feltételt nem éri el (húsz méternél keskenyebb, és nincs összesen ötezer négyzetméter)"
a kertem ugyan 25m széles, de csak 700 nm. a kérdésem így még mindíg áll: hogyan lehetnék leghamarabb földműves? az őstermelői nem elég? köszönettel

Bea1 # 2014.11.18. 10:29

köszönöm, tehát ha jól értem, amennyiben bejegyeznek erdőgazdálkodóként, akkor földművesnek számítok? és előfordulhat, hogy nem is kell a zártkert művelési ágát megváltoztatni? ez nagyon jól hangzik, utánnajárok, köszönöm a jó tanácsot.

bokros # 2014.11.17. 10:57

csak ha a területileg illetékes erdészeti igazgatóság bejegyzi erdőgazdálkodóként.
De egy olyan zártkertre, ami nem erdő nem fog menni, ámbár az erdőterv és ingatlannyilvántartás nem azonos


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.17. 07:43

Csak ha be vagy jelentve földhasználónak.

Bea1 # 2014.11.17. 07:37

köszönöm szépen a válaszokat. legalább 3 éve erdőgazdálkodást folytat, írja. 2 éve teleültettem a zártkertemet akácfával, 700 db van. a kert továbbra is zártkert, nem lett átminősítve erdőnek. ebben az esetben 1 év múlva én már 3 éve erdőgazdálkodási tevékenységet folytatok, vagy ez nem ilyen egyszerű?

lajcsó # 2014.11.16. 08:01

"a szomszéd eladta a zártkertjét. nem kellett volna értesítenie minket, mint szomszédokat erről?"
Hirdetményi úton közölte veled.
"honnan tudja, hogy nem vagyunk földművesek?"
Nem kell tudnia.
"nem minden esetben kell levélben értesíteni a közvetlen szomszédokat?"
Nem. A hirdetményi közlésen mellett közvetlenül ( pl.levélben) csak a más törvényen illetve megállapodáson alapuló elővásárlási jog jogosultját kell értesíteni.
Tehát a lényeg: akiknek az elővásárlási joga a Földforgalmi törvényen alapul, azok az adásvételi szerződésről hirdetményi úton értesülnek. Akiknek más törvényen illetve megállapodáson alapul az elővásárlási joguk azok a hirdetmény mellett a közvetlenül (pl. levélben) is (!) értesülnek a szerződésről.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.16. 07:51

A végzettségeket a 504/2013. (XII. 29.) melléklete tartalmazza.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.16. 07:49

7. földműves: Magyarországon nyilvántartásba vett belföldi természetes személy, illetve tagállami állampolgár, aki e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú képzettséggel rendelkezik vagy ennek hiányában igazoltan legalább 3 éve

  1. mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítő tevékenységet saját nevében és saját kockázatára folyamatosan Magyarországon folytat, és ebből igazoltan árbevétele származott, vagy az árbevétel azért maradt el, mert a megvalósult mező- vagy erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, vagy
  2. a legalább 25%-ban tulajdonában álló, Magyarországon bejegyzett mezőgazdasági termelőszervezet olyan tagjának minősül, aki mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve mező-, erdőgazdasági és az azokat kiegészítő tevékenységet személyes közreműködésként végzi;
Bea1 # 2014.11.16. 07:27

a szomszéd eladta a zártkertjét. nem kellett volna értesítenie minket, mint szomszédokat erről? honnan tudja, hogy nem vagyunk földművesek? nem minden esetben kell levélben értesíteni a közvetlen szomszédokat?

Bea1 # 2014.11.16. 07:25

köszönöm, főiskola, vagy elegendő valamilyen tanfolyamot elvégezni? vagy hallotam már olyanról is, hogy ha kiváltom az őstermelőit, az is elég.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.13. 11:23

Szakmai végzettség kell hozzá.

Bea1 # 2014.11.13. 10:36

üdv, mit kell tennem, hogy regisztráljanak földművesként? angliában lakunk, hazamennék, vennék pár zártkertet, de úgy hallottam, földművesként még elővásárlási jogom is lenne, ezért kérdezem, meg 1 hektár fölött gondolkozom. köszönöm.

egySanyi # 2014.11.06. 18:03

Tiszteletem!
Tanácsot szeretnék kérni az alábbi kérdést illetően:
Adott egy külterületi tanya+legelő besorolású több éve lakatlan terület amit meg szeretnék vásárolni. Tisztában vagyok az adás-vétel menetével (60 nap kifüggesztés, elővásárlási jog, a vége 5-6 hónap, sima magánszemély össz 1 hektár alatt…). Tartozás van rajta ezért egy 3 betűs bank hirdeti, megállapodtam a bankkal a vételárról. Ma beszéltem a tulajjal, tudomásul vette és elfogadta a vételárat (mást nem is tehetett) viszont véletlenül elkotyogta, hogy a szomszédja (elvileg nem gazdálkodó és nem őstermelő) is pályázna a tanyára és szóban neki jelentősen többet ígért. Mellesleg ez a szomszéd van megbízva a kulcsok őrzésével is aki valamilyen oknál fogva még a zárakat is lecserélte és a tulaj szerint is több dolgot ez a megbízható szomszéd mentett meg saját magának a területről. Most ha én így elindítom az adás-vételt és netán a szomszéd vagy valaki más él az elővásárlási jogával akkor én helyből bukom az ügyvédi díjat meg a vételár utalására levont banki díjat ami nagyjából 100 eFt.

Kérdésem, hogy az adásvételi szerződést lehet-e úgy írni, hogy ne kockáztassam se az ügyvédi díjat se a banki utalás díját. Mi a módja?
Esetleg akár ügyvédi közreműködéssel ki tudom én valahogy deríteni, hogy a kedves szomszédnak lehet-e elővásárlási joga (gazdálkodó, őstermelő, agrárkamarai tagság…)

Válaszaikat előre is köszönöm!

lajcsó # 2014.11.01. 11:21

"nem vagyok földműves, így elvileg (mivel átlépné az 1 ha területet) nem vásárolhatom meg... Ilyenkor mi a helyzet?"
Ilyenkor a helyzet az, hogy nem vásárolhatod meg a tulajdonostárs részét.
Hasonló ügyben már válaszoltam. Olvasd el mert az rád is érvényes!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.01. 06:22

Nem jog az, hanem tilalom.

Érdekeseset # 2014.10.31. 19:22

Tiszteletem!
Társtulajdonos vagyok 1/2 arányban egy külterületi 1.4 ha-os szántónak. Tulajdonostársam el szeretné adni a részét, érdeklődnék, hogy megvehetem-e? Elvileg a tulajdonostárs elővásárlási joga a legerősebb, (így nem kellene kifüggeszteni), viszont nem vagyok földműves, így elvileg (mivel átlépné az 1 ha területet) nem vásárolhatom meg... Ilyenkor mi a helyzet? Melyik jog az erősebb?
Válaszokat előre is köszönöm.

Edina 0401 # 2014.10.18. 11:06

Nincs semmi a nevünkön. Azért kérdeztem mert az eladó nyilatkozott így hogy csak őstermelői igazolvánnyal tudjuk megvenni, ami nekünk nincs.

lajcsó # 2014.10.18. 10:44

Amennyiben nem vagy regiszrált földműves, abban az esetben legfeljebb 1 ha-t (10 000 m2) szerezhetsz. A szerzési maximum meghatározása során, a várolni kívánt területhez hozzá kell adni a már meglévő területet. Tehát ha már van a tulajdonodban 1 ha-nál nagyobb terület, akkor nem veheted meg a földet. Ugyanez a helyzet akkor is ha pl. 8 000 négyzetméter már a tulajdonodban van:
(8 000 m2 + 2 600 m2= 10 600 m2). Ha egyáltalán nincs a tulajdonodban föld akkor - amennyiben egyéb törvényi előírás nem zárja ki a szerzést - megveheted a zártkertet.

Edina 0401 # 2014.10.18. 06:31

Tiszteletem. Szeretnék érdeklődni, hogy zárt kert megvételét fontolgatjuk, de a eladó szerint nem lehet megvenni csak olyan személynek akinek van őstermelői engedélye és aranykalászos tanfolyama. Nézelődtem de sok helyen, de erről nem találtam semmit. A telek területe: 2600 m2.
Válaszát előre is köszönöm.
Edina

B JOCI # 2014.09.02. 19:26

Nagyon köszönöm a válaszát.

bokros # 2014.09.02. 15:43

tehát mindegyik zártkert, a szántó is.
Igy összevonható, aztán az adott területen belül lehet a művelésbeni megosztás
a megosztást az építési engedélyezi, de szerintem
nem esik korlátozás alá, mert itt nincs beépíthetőségi mérték megszabva.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

B JOCI # 2014.09.02. 09:49

Köszönöm a válaszát. Az én kertem 3209/2 hrsz, a szóbanforgó föld 3210 hrsz és a mellette balról lévő kert 3211 hrsz. Még egy kérdést ha megenged: a terület nagysága befolyásolja-e a megoszthatóságot (2800m2)?

bokros # 2014.09.02. 06:32

A leírásból úgy tűnik, mintha egy külterületi szántó lenne a szomszédja a zártkerti ingatlannak.
Ez szerintem nem fog menni, mert a szántó helyrajzi száma 0-val kezdődik a zártkerté ( ez a fogalom már nincs az Inytv-ben, ) pozitív számmal

Ezeket nem lehet összevonatni, legfeljebb ha sikerül átminősíteni, amivel kapcsolatosan komoly kétségeim vannak, ugyanis ez nem egy sima művelési ág változás, hanem eleve más kategória. Majdnem olyan mintha a külterületből belterület lenne. Szerintem ehhez módosítani kell a helyi rendezési tervet. Ennek költsége magasabb, mint amennyit az ingatlan ér


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000