zártkerti ingatlan adásvétele


Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.15. 17:35

Ha mégis nem én leszek a végleges vevő mert jön egy elővételes akkor bukom az ügyvédi díjjat.
Nem bukod.

valentinzon # 2015.02.15. 16:56

Hát, pedig ebben a "szomszéd" dologban reménykedtem, mindenesetre köszönöm a segítséget.

Csuklósbusz - Az ügyvéd elkerülhetetlen, a legjobb megoldás, ha a vételárhoz hozzáadjátok az ügyvédi költség díját, és így az ügyvédi költséget a vevő előre fizeti (csak formaság, nem etikus, de a törvény sem). Szóval így ha megnyered 1-2 ezer Ft-al többe kerül (4% illeték) - viszont magasabb áron nem olyan vonzó, és ha valaki elővásárlással megveszi legalább 2* fizeti az ügyvédi költséget...

Csuklósbusz # 2015.02.15. 13:21

Épp ez az, ügyvéd általi papírt kell kifüggeszteni. AZ ügyvéd meg nem ingyen dolgozik. Ha mégis nem én leszek a végleges vevő mert jön egy elővételes akkor bukom az ügyvédi díjjat.
Hisz az ügyvéd már megcsinálta a dolgát, nomeg ő sem tehet arról ha valaki más veszi meg.
Aztán a szerződésben nem lehet kikötni hogy az elővételes állja az eredeti vételes ügyvédjét is ha már jelentkezett?

lajcsó # 2015.02.15. 11:46

"Meglehet úgy csinálni a kifüggesztést, hogy kifüggesszük a zártkertet, de ügyvédet már csak akkor fizetünk ha biztosan az enyém lesz?"
Elileg igen, gyakorlatban aligha. Az ügyvédi megbízás nem eredménykötelem! Az ügyvéd elkészíti és ellenjegyzi a szerződést (ezzel eleget tesz a megbízásnak), arról már nem ő tehet, ha valaki él az elővásárlási jogával.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.15. 11:42

A kész, ügyvéd által ellenjegyzett szerződést kell megküldeni kifüggesztésre.
(Nem bukod az ügyvédi munkadíjat.)

Csuklósbusz # 2015.02.15. 11:30

Meglehet úgy csinálni a kifüggesztést, hogy kifüggesszük a zártkertet, de ügyvédet már csak akkor fizetünk ha biztosan az enyém lesz?
Erre valami megoldás? Már csak azért kérdezem mert olcsóbb a terület mint az ügyvédi költség így nem akarom az ügyvédi díjjat bukni ha jön egy elővételes...

lajcsó # 2015.02.14. 20:41

Sajnos, semmilyen jogcímen nincs elővásárlási jogod.

valentinzon # 2015.02.14. 20:08

Tiszteletem!
A zártkertem mellett 10 méterre van egy másik amit meg szeretnék venni (tehát van köztünk egy telek), ekkor nekem van valamilyen elővásárlási jogom?
20 km-en belül lakom, de nem vagyok földműves.
Én most "szomszéd", vagy "szomszéd telek tulajdonosa" vagyok, és vonatkozik rám elővásárlási jog (nem közvetlenül érintkezik a telkemmel, viszont csak 10 méterre van)?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.13. 20:10

Szó sincs róla. Az úr alaposan félreértett valamit. (Konkrétan az önkormányzatok által a szociális földprogramhoz igénybe vett zárt kerti ingatlanok kivételét.)

Csuklósbusz # 2015.02.13. 19:27

A földtörvény puhítása mikorra várható a zártkertek vonatkozásában?
http://mno.hu/…lasa-1266113

Takiiii # 2015.01.04. 19:07

Tisztelt Hozzáértők!

Kérdésem lenne: A tulajdonomban lévő hétvégiházas ingatlant szeretném elcserélni. 2 lehetséges cserepartnert találtam, még dilemmázom,hogy melyik lenne jobb:
Az egyik egy közeli kisvárosban egy pici ház.A másik érdeklődő egy szintén közeli városnál 1 tanya 5000m2 telken.
Az én nyaralóm jogilag szántónak van bejegyezve,mint itt a környéken sok másik ilyen,persze inkább lakóövezet ez már a gyakorlatban,de az önkormányzat nem hajlandó átminősíteni.
Csere esetén vonatkozik-e az elővásárlási jog az én hétvégiházamra? Az ügylet során 1:1 -es cserék lennének, kp nem volna az adás-vételben.Mit lehet ilyenkor tenni,hogy a csere során ne köpjön bele a levesbe egy külső 3. fél a szerencsétlenre sikeredett, túlszabályzó földtörvény miatt?Mert eladásban nem gondolkodnék,csak a csere jó számomra.Megoldás az,ha nem egy részletben kerül az új tulajhoz az ingatlanom,hanem 2 eltérő idejű szerződésben 1/2-es tulajdoni hányaddal?Vagy mi lehet megoldás?
Köszönettel előre a hozzáértők segítségéért!
Taki

lajcsó # 2014.12.19. 20:13

Fel kell bontani a szerződést!
(Az egyik hibája a Földforgalmi törvénynek, hogy nem szabályozza a szerződés megkötése és a jóváhagyása közötti - nem elhanyagolható - időszakot. Ezt próbálta helyretenni az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény módosítása amikor lehetővé teszi a földvásárlás tényének feljegyzését.)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.19. 12:05

Kinél van a vételár?

Coconauta # 2014.12.17. 18:17

Tisztelet!

2014. március 19-én ügyvéd előtt adás-vételi szerződést kötöttünk zártkert ingatlanra. Teltek-múltak a hónapok, a 60 napos kifüggesztés és a különböző hatóságok által meghatározott átfutási napok leteltek. Szeptember elején a Kormányhivataltól megérkezett határozat, hogy jóváhagyják és a Földhivatalhoz elküldik az ügyvéd útján bejegyzésre a tulajdonjogot. Ezután a Földhivatal újabb határozatot adott ki, amelyben elutasítja az adás-vételt, mert az eladónak APEH tartozása van.

Az adás-vételi szerződés pillanatában elméletileg tehermentes volt, mert az ügyvéd nem jegyezte volna ellen a szerződést. Utána pedig minket, mint vevőket hátrányosan érinthet, hogy közben az eladó ellen behajtás érkezett?

Mit lehet most tenni?

Nagyon szépen köszönök minden ötletet, segítséget!

Imre

bokros # 2014.12.09. 15:00

Testvérek közötti ajándékozás illetékköteles, viszont nem tartozik a földforgalmi törvény engedélyezési eljárása alá.

Testvéred ajándékozza valamelyik szülőnek, a szülő pedig neked. Ez ugyan kettő szerződés, de mindegyik illetékmentes
és nem vonatkoznak rá a földforgalmi tv. szabályai.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Egressy # 2014.12.02. 11:46

Tisztelt Fórumozók!

Adott egy zártkert, ami 7 éve a család tulajdonában van. Megvételkor, még az akkori kiskorú öcsém nevére lett véve, édesanyám és édesapám haszonélvezetével.
Közbe az öcsém nagykorú lett, így szeretném a zártkertet jogilag is "átvenni". Gyakorlatban számunkra egy sima ajándékozás lenne, hiszem az öcsém nem eladja számomra. Milyen járható jogi forma létezik erre, hogy papíron is az enyém legyen?
Köszönettel, Attila

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.26. 11:10

Hacsak nem lakásingatlan az a zárkert. De az elég ritka.

Csuklósbusz # 2014.11.26. 10:26

Ha egy papíron zártkert a nevemre kerül akkor elesek ettől a kedvezménytől ha később veszek egy normális házat?

"A 35. életévet be nem töltött első lakásszerző az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő, legfeljebb 40.000 forint kedvezményre jogosult, ha a lakás forgalmi értéke nem haladja meg a 8 millió forintot. Ha pusztán résztulajdont szerez meg ilyen lakásban, a megszerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.

Első lakástulajdon-szerzőnek minősül az, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, illetve lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada, vagy lakástulajdonhoz kapcsolódó az ingatlan tulajdoni lapjára bejegyzett vagyoni értékű joga."

Ha van egy zártkert a nevemen akkor igényelhetem a fenti kedvezményt ha a későbbiekben egy lakóházat veszek?

bokros # 2014.11.24. 07:21

"A tágabb családi körömben van egy számomra kedves rokonom,fiatalok,akiknek félig ajándék elven átadnám/eladnám az ingatlant az eredetileg vásárolt áron,ahogyan 4évvel korábban vettem,haszonmentesen.
Itt jön le a probléma:Idegennek nem adnám oda annyiért,mert a dupláját éri azóta,meg én konkrétan a kérdéses személynek adnám csak el,másnak nem"

Végig kell vezetni a rokoni kapcsolatokat úgy, hogy többszöri ajándékozás végrehajtható legyen. Ezen belül célszerű figyelni az illetékmentességi lehetőségekre is.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

lajcsó # 2014.11.23. 21:20

A vételár megállapodás tárgya.
Az elővásárlásra jogosultak értesítésének módjait lentebb megválaszoltam.

Csuklósbusz # 2014.11.23. 19:43

1200 m2-es zártkerti földre az adásvételi szerződésben mekkora minimális összeget lehet beírni amit elhisznek és engedélyeznek?
A földnek 3 tulaja van össz-vissz, az egyik tulaj nekemajándékozná a tulajdoni hányadát de a földtörvény miatt nem teheti.
Illetve az elővásárlási jogról hogyan kell tájékoztatni a másik két tulajdonost?

A másik kettő közül egy nem elérhető, egy meg nem együttműködő.

lajcsó # 2014.11.20. 15:31

"Ha egy előszerződést írok,pénzt nem veszek át amíg tart a kifüggesztés...Mi van,ha jön egy elővásárlási joggal rendelkező?Elállhatok a konkrét adás-vételtől,hogy meggondoltam magam?Vagy köteles vagyok neki odaadni?"
Egyik sem. Csak végleges szerződést lehet hirdetmény útján közzétenni. Ebben az esetben viszont már nem állhatsz el a szerződéstől.

"A dolog azért problematikus,mert ez üdülőövezet,viszont az egyik szomszédom hobby őstermelő,már több nyaralót összevásárolt az utcában,az enyémre is fájna a foga"
Hiába fáj rá a foga ha nem földműves, meg már van is tulajdonában kb. 1 hektár, akkor ő sem veheti meg az ingatlant.

"Megoldás-e az,ha unokaöcsémet engedem állandóra bejelentkezni az ingatlanba lakóként,valamint ő is kivált egy őstermelői engedélyt"
Egyik sem megoldás. Őstermelő akkor regisztrálható a fölművesek nyilvántartásába, ha 3 egymást követő évben igazolni tud árbevételt is! (Ma a passzus még kevés.)

A rononi szálak mentén lehet(ne) megoldást keresni.

Csuklósbusz # 2014.11.20. 14:15

Adott egy 3 tulajdonosú zártkert, az egyik tulajdonos (1000m2) megválna a tulajdonától.

Az eladáshoz hozzá kell járulnia a többi tulajdonosnak is?
Mert ők kifejezetten alá akarnak tenni annak aki elakarja adni az amúgy parlagon lévő földet.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.20. 12:29

Elállhatok a konkrét adás-vételtő
Nem.

Megoldás-e az,ha unokaöcsémet engedem állandóra bejelentkezni az ingatlanba lakóként,valamint ő is kivált egy őstermelői engedélyt
Hogyne. Röpke három év múlva.

Takiiii # 2014.11.20. 10:35

Tisztelt Fórum!

Hozzáértő segítségét kérném!
4 éve vásároltam egy kisméretű zártkerti telket,amin kisméretű nyaraló van.Az ingatlan értéke megduplázódott,mivel jelentős infrastrukturális fejlesztések történtek,nagyot fordult vele a világ 4év alatt...
A tágabb családi körömben van egy számomra kedves rokonom,fiatalok,akiknek félig ajándék elven átadnám/eladnám az ingatlant az eredetileg vásárolt áron,ahogyan 4évvel korábban vettem,haszonmentesen.
Itt jön le a probléma:Idegennek nem adnám oda annyiért,mert a dupláját éri azóta,meg én konkrétan a kérdéses személynek adnám csak el,másnak nem ....
A földtörvény változás óta úgy tudom ki kell függeszteni a zártkertet is.
Ha egy előszerződést írok,pénzt nem veszek át amíg tart a kifüggesztés...Mi van,ha jön egy elővásárlási joggal rendelkező?Elállhatok a konkrét adás-vételtől,hogy meggondoltam magam?Vagy köteles vagyok neki odaadni?
A dolog azért problematikus,mert ez üdülőövezet,viszont az egyik szomszédom hobby őstermelő,már több nyaralót összevásárolt az utcában,az enyémre is fájna a foga,régóta rágja a fülem,hogy adjam el neki,de ez soha nem állt szándékomban....
Illetve:Megoldás-e az,ha unokaöcsémet engedem állandóra bejelentkezni az ingatlanba lakóként,valamint ő is kivált egy őstermelői engedélyt....Konkrétan azért,hogy ne legyen másnak elővásárlási joga a neki szánt kisházra?
Ez az új földtörvény rendesen gubancot okozott annyiból számomra,hogy az ilyen hétvégiházas nyaralókat is egy skatulyába zárta a termőfölddel.A konkrét ingatlan 600m2-es,jogilag szántónak van minősítve,ami valójában már közel 20éve,kiskertesek,nagyvárosból kimenekültek lakóövezete,10 ingatlanból 7-8on kisház van
,többségében állandó lakókkal.
Kérem a Tisztelt Hozzáértő Szakemberek válaszát,ötletét erre a róka fogta csuka helyzetre!
Takács Zoltán