osztatlan közös tulajdon megszüntetése


Japhrimel # 2018.03.28. 22:35

Tisztelt Fórumozók!
A következő esettel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni: adott egy osztatlan közös tulajdonú ingatlan, aminek tulajdonosa 50%-ban a szüleim, 50%-ban a nevelt testvérem. Ő már több éve nem lakik az ingatlanban, ezért most felszólított (ügyvéd által) bennünket, hogy az annak idején az ingatlanért kifizetett vételárat kéri vissza, ellenkező esetben pert indít a közös tulajdon megszüntetésére.
Mi hajlandóak lennénk fizetni, de nem a teljes vételárat, mert közben az ingatlanon történtek állagmegóvó munkák, és ő azokba nem szállt be sem anyagilag, sem munkával.
A ház akkori értéke 10 millió forint volt, de a testvérem 4 millióért kapta meg a fele tulajdonjogot, édesanyáméknak köszönhetően, akik méltányosságból ennyiért is eladták neki. Az értékbecslésről és a vételről is van természetesen papír.
Az lenne a kérdésem, hogy lehet e ezekre a dolgokra hivatkozva (olcsóbb hozzájutás, illetve azóta végzett munkák)a 4 millió forintnál ezek arányában kevesebbet felajánlani a tulajdonjog visszavásárlásáért?
Illetve a testvérem többlethasználati díjat követel, mivel már nem lakik itt. Úgy tudom, ez csak akkor jár, ha mi a tulajdonosi jogaiban akadályozzuk. De nem mi küldtük el, ő költözött ki, és bármikor vissza is jöhetne, mi ebben nem akadályozzuk. Sőt, azt a szobát, amiben lakott, azóta nem is igen használjuk, ott áll üresen.
Így is kötelesek vagyunk neki többlethasználati díjat fizetni?
Előre is köszönöm a segítséget!!

Linebacker # 2018.02.21. 13:48

Tisztelt Fórumozók!

Termőföld osztatlan közös tulajdont megszüntető részaránytulajdon kiadása ügyében folyó eljárás keretében telefonon értesítettek az felosztási tervet jóváhagyó közgyűlés megtartásának idejéről és helyéről.
Ilyen esetben nem kellett volna megküldeni előre a felosztási tervezetet?
Nem kellett volna írásban értesíteni a tulajdonostársakat az első közgyűlés megtartásáról?

kutyabarát # 2018.02.21. 11:14

Bocsánat, a kérdéseim többsége az osztatlan közös tulajdonnal kapcsolatosak. Most találtam ezzel kapcsolatos fórumot, ott teszem fel a kérdéseimet, annál is inkább, mert a társasházzá alakítás nem lenne célszerű számomra vásárlási szándék miatt.Sajnálom , hogy megzavartam a rendet.

kutyabarát # 2018.02.18. 09:35

1973ban vásárolták meg az ingatlanrészt az akkori ingatlankezelő vállalattól. Ezen a szerződésen tételesen fel vannak tüntetve a helyiségek.Mi az akkori vásárlótól vettük meg.Van még egy pontja ennek a szerződésnek: az osztatlanban maradó családi ház tatarozását mindenki a saját részét illetően önállóan végzi, felmerülő közös költséget közösen, tulajdoni arányuknak megfelelően .

kutyabarát # 2018.02.18. 09:01

Sajnos nincs, csak a vásárláskori szerződés, amelyben fel van tüntetve a megvásárolt házrész helyiségileg felsoolva.

nonolet # 2018.02.18. 08:42

Használati megosztás megállapodás van?

Csak írásban?
Bejegyezve is?

kutyabarát # 2018.02.18. 06:35

Természetben megosztott osztatlan közös tulajdon (ikerház) haszonélvezője (14 év békés egymás mellett élés után) meghalt tavaly, a házrészét kiskorú dédunokájának ajándékozta pár éve.A házrész lakatlan, azonban a kiskorú tulajdonos anyja,aki BT ügyvezetője, valószínű még a nagyanyja életében és hozzájárulásával saját BT-jének székhelyét ide jelentette be. Az önkormányzat a lakások ingatlanadójának többszörösét veti ki az idei évtől azokra az eredetileg lakáscélú ingatlanokra, amelyek székhelyek.A kérdésem az, hogy engem, mint 50 %-ban tulajdonostársat sújthatnak-e megemelt ingatlanadóval a közös ingatlan tulajdonra tekintettel, miközben saját nevünkön adóztunk eddig is a magunk által használt részre? A kiskorú tulajdonos anyjának, akinek állandó lakhelye nem itt van, nem kellett volna a hozzájárulásomat kérni ahhoz, hogy BT-jének székhelyét a közös tulajdonba jelentse be?Amennyiben ő fizetésképtelen, akkor milyen retorziók sújthatnak minket abban az esetben, ha sem rokonok, sem BT tagok nem vagyunk, semmilyen kapcsolatunk nincs egymással?Társasházzá miként tudnám nyilváníttatni, esetleg gyámhivatal bevonásával? Köszönöm szépen a választ!

MajorDomus # 2017.06.06. 20:10

Alakitsátok társasházzá(mindhárom tulajdonos beleegyezik)

Máris megszűnik a közös tulajdon !

jani2017b # 2017.06.06. 18:16

Köszönöm

Immaculata # 2017.06.06. 06:53

megnéztem

Be kell menni a helyi építéshatósághoz. Ott kell a telekmegosztás lehetőségéről érdeklődni.

gerbera317 # 2017.06.06. 06:45

Szerintem gyorsan döntsd el, melyik topikban futtatod a kérdésedet, mert annak semmi értelme, hogy hárman itt válaszolnak, másik kettő meg a másik topikban, úgy, hogy esetleg még el is beszélnek egymás mellett!

jani2017b # 2017.06.06. 05:38

Mível telekről van szó és rajta faházak, így a dolog tulajdonságai megengednék, megnéztem és vannak a környéken jócskán kisebb területű telkek is, tehát elvileg lehetséges a három részre bontás. Hogy kell nekivágni? Hová kell kérelmet benyújtani?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.06. 05:27

Közös tulajdont csak értékesítéssel lehet megszüntetni.
Vagy természetbeni megosztással, ha a dolog tulajdonságai és a jogszabályok engedik.

drbjozsef # 2017.06.05. 21:31

Lehet, hogy arra gondol, hogy felgyújtják a házat, a telket beszántják, sóval behintik, és rátolják tolólappal a mellette lévő telket? Valahogy csak meg lehet szüntetni... :)

gerbera317 # 2017.06.05. 20:38

MajorDomus, az nem úgy van, hogy a tulajdonostársak kinyilvánítják, hogy a közös vagyont megszüntetik, mert attól még minden azonképpen marad. Közös tulajdont csak értékesítéssel lehet megszüntetni. Értékesítéssel harmadik személy részére, vagy pedig valamelyik tulajdonostárs magához váltja a tulajdonostársak részét.

MajorDomus # 2017.06.05. 18:43

Vagy megszüntetni!

gerbera317 # 2017.06.05. 12:16

El kell adni az ingatlant, és elosztozni a vételáron. A közös akarat ezek szerint megvan hozzá.

jani2017b # 2017.06.05. 11:56

Ha mindhárom tulajdonos belegyezik, hogy lehet megszüntetni az osztatlan közös tulajdont ( jó lenne per nélkül) ?

MajorDomus # 2017.04.20. 21:53

Vagy irásban!

gerbera317 # 2017.04.19. 04:37

Az ingatlan akkor vehet részt a NET-programban, ha a zálogjogosult hozzájárul. Ha egy harmadik személy jobb ajánlatot tesz, mint ami a várható netes megtérülés, a bank nem fogja akarni a netes eljárást. Tegyél hát ajánlatot a banknak! De ne kint a pultnál, hanem a fiókigazgatóval tárgyalva!

MajorDomus # 2017.04.18. 21:03

Támadd meg!

József97 # 2017.04.17. 15:57

Nekem mint tulajdonostársnak, semmiféle végrehajtásról nem volt tudomásom. Most meg állítása szerint beadta az eszközkezelőnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.17. 14:53

Miért nem veszed meg a végrehajtásban?

József97 # 2017.04.17. 11:34

Az alábbi helyzetről kérnék a véleményt:
Osztatlan közös tulajdonom van 2 másik személlyel. Az ingatlanrészek elkülönítettek, önállóan forgalomképesek. Ebből az egyik tulajdonostárs tulajdonrészét jelzálogjog terheli elidegenítési tilalom mellett. A tartozása jóval meghaladja az ingatlan forgalmi értékét. A hitele bedőlt, nem fizet semmit, jelenleg nem is lakik itt. Információm szerint felajánlotta az eszközkezelőnek a részét. Jelenleg a volt élettársa lakik benne a gyerekével, akik ide bejelentett lakók. A lakóval nem lehet kijönni, agresszív, a közös tulajdonból fakadó költségeit sem fizeti. Emiatt elhatároztam, hogy ezt a lehetetlen helyzetet megszüntetem, vagyis magamhoz akarom váltani ennek a problémás tulajdonostársnak a tulajdonrészét (közös tulajdon megszüntetése).
Ebben a helyzetben mekkora eséllyel lehet a bíróságnál elérni egy közös tulajdon megszüntetését kimondó ítéletet, tehát egy ilyen pert „megnyerni”? Mit befolyásolhat az a tény, hogy eszközkezelői befogadás alatt áll az ingatlan, valamint az, hogy kiskorú gyermek lakik ott az egykori élettársával?

commander # 2017.04.17. 11:05

Köszönöm a válaszokat