ÁLLATTARTÁS TÁRSASHÁZI LAKÁSBAN


Panna50 # 2015.07.19. 10:02

Üdvözletem!
Az lenne a kérdésem, hogy egy társházban a házirend, vagy egyéb törvény a mérvadó a következő helyzetben:

  • a házirendben az áll, hogy kutyát, macskát csak akkor lehet a lakásban tartani, ha a lakótársak ehhez hozzájárulnak.

vásároltunk egy panellakást, ahová hamarosan költözünk. természetesen jön velünk szeretett macskánk is, jelenleg is velünk lakik szintén társasházban, ahol nincs ilyen házirend.

a macska ivartalanítva van, s benti életmódhoz szokott, továbbá a tisztaság nálam alapvető szempont, tehát semmi olyan probléma nem várható, ami esetleg bárkit is zavarna (gondolok itt hang, szag ilyesmi)

kérdésem az lenne, hogy valóban végig kell járnunk mind a 60 lakást a hozzájáruláshoz, hogy macskánk a saját tulajdonú társasházi lakásunkban jogszerűen velünk legyen?

köszönettel várom válaszukat!

MajorDomus # 2015.07.19. 13:10

Nem.
Lakásonként két macska, annak egy darab talpcsapágy max. 3 hónapos szaporulata tartható.

groszfater@gmail.com # 2015.07.19. 14:19

Lakásonként két macska,
Hát ez világos, érthető...

annak egy darab talpcsapágy max. 3 hónapos szaporulata tartható.

ez is világos, a talpcsabágy szaporulatát lehet tartani
három hónapos koráig, vagy három hónapos koráig...

mindig öröm a megfontolt hozzászólásaidat olvasni...

Panna50 # 2015.07.19. 15:03

Nagyon köszönöm!!!
én is így tudtam, csak nagyon meglepődtem a házirendi kiíráson, s kétség merült fel bennem, hogy ilyenkor melyik a mérvadó?

ezek alapján akkor a házirend "alsóbbrendű" a törvénynél ugye?

tehát jogunk van macskát tartani a 60 lakásos társaság körbekérdezése nélkül is?

elnézést, csak tisztázni szeretném egyszer s mindenkorra ezt a kérdést.

groszfater@gmail.com # 2015.07.19. 15:22
ius latratus # 2015.07.19. 20:12

én is így tudtam, csak nagyon meglepődtem a házirendi kiíráson, s kétség merült fel bennem, hogy ilyenkor melyik a mérvadó?

Simán lehet a házirend a "mérvadó". Ne nagyon nyugodj meg a macsek sorsát illetően...

Panna50 # 2015.07.19. 22:23

köszönöm a véleményeket!
józan ésszel értékelve nem életszerű, hogy egy 60 lakásos társasház minden egyes lakástulajdonosának kell a hozzájárulása ahhoz, hogy a saját tulajdonú társasházi lakásban 1 macska tartása jogszerű legyen.
dehát ez van...

a groszfater@gmail.com által ajánlott írást elolvasva, lehet itt kivételt tenni?

átgondoltuk és úgy döntöttünk, hogy nem kérjük ki a 60 lakótárs hozzájárulását, hiszen úgyis lesz néhány, vagy lehet több, aki nem akar hozzájárulni (mert statisztikai alapon ilyenek mindig vannak)

szépen suttyomban beköltözünk a macskával, s lesz ami lesz, majd akkor meglátjuk ezt a dolgot.
szerintem ebben a helyzetben ez a legjárhatóbb út.

ha van véleményetek, javaslatotok, akkor légyszíves osszátok meg, ti mit tennétek egy ilyen helyzetben?

egy állatot állathoz méltó módon tartani mások zavarása nélkül megéri a lehetséges kockázatot szerintem, mint végigcsörtézni a 60 lakást az esetleges hozzájárulásért.

ezt már eldöntöttük, hogy így lesz, de kíváncsi lennék a véleményetekre, esetleg a jogi helyzetre is, ami fennáll.
köszönettel várom

Panna50 # 2015.07.19. 22:28

max az azonos szinten lévő szomszédok észlelhetik, de hogy a távolabbiak leszarják az biztos.
most 12 lakásos társasházban lakunk 10 éve, de van olyan tulajdonos, akit még sosem láttunk, mert külföldön él, s nyilván vannak olyanok, a közvetlen szomszédok, akikkel összeismerkedik az ember, ők tudják, hogy van macska, de ezt átvetítve a 60 lakásosra, biztosan valami "barom" miatt lett ez a szigorú házirend, aki nem megfelelő módon tartott állatot.
mert egyébként értelmetlen

ius latratus # 2015.07.20. 11:09

szépen suttyomban beköltözünk a macskával, s lesz ami lesz, majd akkor meglátjuk ezt a dolgot.
szerintem ebben a helyzetben ez a legjárhatóbb út.
ha van véleményetek, javaslatotok, akkor légyszíves osszátok meg, ti mit tennétek egy ilyen helyzetben

Semmiképpen nem ezt. De te már eldöntötted. Pedig kaptál választ.

Panna50 # 2015.07.20. 18:19

mi mást tehetnénk?
a 60 lakás végigcsörtetése úgysem lesz eredményes.

így a következményekkel kell számolnunk, mi történhet?

ha a tartási körülmények kifogástalanok, mi történhet?

azt nem balgaság elvárni, hogy 60 lakás egyöntetűen hozzájáruljon...

a groszfater által javasolt cikkben van egy kivétel a házirend betartatására, ha a tartási körülmények kifogástalanok.

nem értek túlzottan a joghoz, csak alapjáraton vagyok tájékozott, de én úgy értelmezem, hogy ez a kivétel a mi esetünkre vonatkozhat.

szerinted?

Panna50 # 2015.07.20. 18:24

Kedves ius latratus!
kaptam válaszokat, amiket nagyon köszönök.
de őszintén, te azt mondod, hogy nincs más megoldás, csak a 60 lakás végigcsörtetése? és még ki tudja hányszor? hiszen biztosan nem mindenki lakja a saját lakását, hol érdekli, hogy az egyik lakásban van 1 darab macska?

nekünk viszont számít, ezért jutottunk arra, hogy talán az "odacsempészést" választanánk, aztán meg ha szólnának érte, majdcsak ki lehetne találni valamit, végső soron még akkor is maradhat a 60 lakás végigjárása...

de az is lehet, hogy senki sem szólna, talán.

te mit szólsz ehhez?

groszfater@gmail.com # 2015.07.20. 18:27

http://www.magyarpolgarmester.hu/?…

ezt is olvasd el, nem fogsz örülni...

Panna50 # 2015.07.20. 18:54

köszönöm groszfater!
egyébként a leírtak alapján mindennel egyetértek.

de még mindig nem válaszoltatok, hogy milyen következményekkel számolhatunk?
egyáltalán hogyan is vennék észre, hogy macska van a lakásban?
csakis az ablakból, mert nagyon szeret ott üldögélni, s nézelődni. ezt a szokását biztosan az új helyen is űzni fogja.
negyedik emeletről van szó, tehát aki lentről nézgélődik, az éppen észreveheti, de hogy ebből balhét kreáljon???
mert más egyéb biztosan nem lesz, eddig sem volt.
én csakis a felelős állalttartással tudok egyetérteni.
de itt most nem erről lenne szó, ezt ugye ti is érzékelitek az általam eddig leírtakból.

egy olyan házirendi szabályról beszélünk, amivel azért nem tudok mit kezdeni, mert egyrészt a törvény felett állna?
másrészt vannak kivételek, tehát akkor mi a helyzet?

erre válaszoljatok légyszíves kérlek, hogy milyen esetleges következményekkel számolhatunk?

groszfater@gmail.com # 2015.07.20. 19:08

olvasd el a linket ,minden benne van amire kíváncsi vagy... a 2/3-os többség, birtokvédelem stb. stb.

Panna50 # 2015.07.20. 19:42

Kedves groszfater!
ismét elolvastam tüzetesen.
a mi helyzetünkre egy hogyan vonatkoztatható?
hiszen ez elsősorban az ebtartást szabályozza.

amit mégis kiragadnék, az a megtagadás indokolására vonatkozó rész.

tehát aki a hozzájárulását megtagadja, az indokolni köteles?

a mi esetünkbe egy házirendről van szó, tehát úgy gondolom, ez lenne a kiindulás és a másik cikkben az áll, hogy a törvénynél szigorúbb szabályozást tartalmazhat a házirend, azonban kivételek vannak.
jól értelmezem ezt?

nem vagyok jogász, ezért a jogértelmezéshez sem értek, ezért fordultam a fórumhoz.
ezt szerettem volna pontosan megtudni.

és hogy egyáltalán hogy megy ez? tehát valaki feljelent "illegális macskatartásért" vagy hogyan zajlik, vagy először felszólítás a közös képviselőtől, hogy a hozzájárulásokat szerezzem be?

MajorDomus # 2015.07.20. 21:38

Panna

Egyszerű a megoldás, a legközelebbi közgyűlés napirendjére vetesd fel a közös képviselővel a,, macskaszavazást,,.

Ha írásban kéred, köteles teljesíteni.
Ha hozzájárultak, nincs gond, nem kell házalni.
Ha nem, még mindig figyelmen kívül hagyható.
Egyébként nézd meg a helyi önkormányzat szabályozási rendeletét.

matthiasi # 2015.07.21. 05:35

Ahogy látom az a szegény ivartalanított macska tartása nagy érdeklődést váltott ki.

Egyjogász # 2015.07.21. 09:25

Én nem tudom, mi már jónéhány társasházban laktunk, macskánk is van, nekem fogalmam sem volt sosem, hogy a társasházi házirend mit mond az állattartásról és nem is kérdeztem meg soha senkit a társasházban...

Panna50 # 2015.07.21. 16:02

Kedves Egyjogász!

mi is laktunk már jónéhány helyen, mindig társasházban, de ahová most készülünk költözni ez a kifüggesztett házirendben kikötött állattartás miatt más.

eddig egyik helyen sem volt ebből probléma. jelenleg közös udvari társasházban lakunk. az udvarra többen kiengedik a kutyákat, macskákat, gyerekeket ebből soha nem volt semmiféle probléma, semmi hozzájárulást nem kért senki, így mindenki saját belátása szerint tart állatot.

nincs is ezzel probléma, ha mindenki betartja az együttélés alapvető szabályait.
gondolok itt a hang, tisztaság és egyebekre, ami ugyebár ezekből adódhat.

én itt az új helyen a kifüggesztett házirendben írt megkötésen őszintén szólva meglepődtem, hogy kutya, macska csak úgy tartható, ha a lakók ehhez hozzájárulásukat adják.

mindegy, mert már megvettük a lakást, költözünk. egy lakásvételnél nem elsődleges szempont a házirend bogarászása, azonban ha legközelebb lakásvételi helyzetbe kerülünk, mindenképpen ez is szempont lesz, ez a tanúsága ennek a helyzetnek.

amúgy meg beköltözünk, s a soron következő lakógyűlésen esetleg előhozakodunk a témával a lakók hozzájárását kérve.
ahogyan itt lentebb kaptam ezt a tanácsot Major Domus-tól, s ezt nagyon köszönöm, mert nagyon célszerűnek gondolom én is.
vagy hallgatunk nagyot, s ha nincs semmilyen számonkérés, akkor talán rendben is lesz így.

majd ahogy a helyzet hozza.

Egyjogász # 2015.07.22. 06:23

Egy 60 lakásos társasházban kizárt, hogy minden tulajdonostárs egyhangólag hozzájáruljon bármihez is.

Egy közös képviselő mondta egyszer nekem, hogy tapasztalatai szerint az ilyen bazi nagy házakban lényegében semmit nem lehet egyhangúlag megszavaztatni, akkor sem, ha a tulajdonostársaknak kedvező dologról van szó.

Néhány állatutáló polgártárs meg szinte bizonyosan van mindenütt...:)

MajorDomus # 2015.07.22. 19:10

Szó sincs egyhangusagrol, egyszerű közgyűlési többség kell, az meglesz.

Panna50 # 2015.07.22. 19:24

oké, nagyon köszönöm a hozzászólásotokkal való biztatást, máris derűlátóbb lettem!!!

MajorDomus # 2015.07.22. 20:16

Majd számolj be az eredményről.

Egyjogász # 2015.07.22. 22:10

"Szó sincs egyhangusagrol, egyszerű közgyűlési többség kell, az meglesz."

A kérdező által leírt tényállás:

"a házirendben az áll, hogy kutyát, macskát csak akkor lehet a lakásban tartani, ha a lakótársak ehhez hozzájárulnak." - azaz nem a lakótársak többsége, hanem "a lakótársak".

Az persze egy más kérdés, hogy előfordul (különösen ott, ahol hatalommániás közös képviselők nőttek rá a tulajdonostársak fejére), hogy a társasház belső okirataiba a tulajdonostársak privát szférájába beavatkozó nettó faszságok is bekerülnek...

Persze írják le, hogy meghatározott számú macskánál, kutyánál nem lehet többet tartani a lakásban, mert az már zavarná a közösséget, de hogy egy macsek miatt végig kelljen járni az összes tulajt vagy netán közgyűlést kelljen összehívni, az röhej.

Én laktam olyan bazi társasházban, hogy ilyen esetben hetente két közgyűlést tarthattunk volna "Mici néni kandúrjának engedélyezése" és "Kovácsék dakszlija" napirendi pontokkal...:))

Zoltanuss # 2015.07.23. 02:08

Ha már állattartás egy társasházban, akkor én azt is korlátoznám, hogy a házban eleve hány állatott szabad tartani. Tehát pl. van egy 20 lakásos társashaáz , akkor lakásonként egy eb. De az egész házban csak max. 5 db. Ennyi lenne a kvóta. Aki előbb tart az előjogokat élvez. Aztán ha kimúlik egy eb jöhet a következő gazdi.
mert mit gondoltok mi lenne ha mindenki élne az egy lakás egy eb szabállyal !!
Aki nem tartja bé az szigorú büntetésbe részesül.