Köszönöm a válaszodat derill!
Reménytelen eset?
Indulj több szálon. Keresd meg a helyi képviselőt, beszélj vele, kérj segitséget. Kérj időpontot a polgármestertől irásban, amiben ezt a problémádat leirod, és kérd a segitségét. Beszélj a lakásosztály vezetőjével és kérd a segitségét (mindegyik esetben irj levelet előtte).
Ha ez nem vezet eredményre - amit elég erőteljesen kétlek - keresd meg ujra a lakásosztály vezetőjét azzal, hogy a lakás az ő tulajdonuk, csatold az igazolást arról, hogy életveszélyes és kéred, hogy a Ptk. 424. § (1) bekezdésére: A bérbeadó - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - szavatol azért, hogy a bérelt dolog a bérlet egész tartama alatt szerződésszerű használatra alkalmas, és egyébként is megfelel a szerződés előírásainak. Erre a szavatosságra a hibás teljesítés miatti szavatosság szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a bérlőt az elállás helyett az azonnali hatályú felmondás joga illeti meg, kicserélést pedig nem követelhet.
A lakások bérletéről szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 9. § (1) A bérbeadó és a bérlő megállapodhatnak, hogy a lakást a bérlő teszi rendeltetésszerű használatra alkalmassá és látja el a komfortfokozatának megfelelő lakásberendezésekkel. A megállapodásban a felmerülő költségek megtérítését és annak feltételeit is meg kell határozni.
(2) A bérlő a szavatossági hiba elhárításához szükséges munkát a bérbeadó helyett és költségére elvégezheti, ha a hiba elhárításáról a bérbeadó a bérlő írásbeli felszólításában megjelölt megfelelő határidőben nem gondoskodik.
10. § (1) A bérbeadó köteles gondoskodni
- az épület karbantartásáról;
- az épület központi berendezéseinek állandó üzemképes állapotáról;
- a közös használatra szolgáló helyiségek állagában, továbbá e helyiségek berendezéseiben keletkezett hibák megszüntetéséről.
13. § (1) Ha a felek eltérően nem állapodnak meg, a bérlő köteles gondoskodni a lakás burkolatainak, ajtóinak, ablakainak és berendezéseinek a karbantartásáról, felújításáról, pótlásáról, illetőleg cseréjéről.
(2) Ha az (1) bekezdésben foglalt munkák elvégzése a bérlőt terheli, akkor a szerződés megkötésekor a lakbért ennek figyelembevételével kell megállapítani.
(3) Ha az épületben, az épület központi berendezéseiben a bérlő vagy a vele együttlakó személyek magatartása miatt kár keletkezik, a bérbeadó a bérlőtől a hiba kijavítását vagy a kár megtérítését követelheti.
(4) Amennyiben az (1) bekezdésben meghatározott munkák a bérbeadó mulasztása vagy az épület felújítása, továbbá a vezetékhálózat meghibásodása miatt válnak szükségessé, akkor azok elvégzéséről a bérbeadó köteles gondoskodni.
14. § (1) A bérlő a szerződésben vállalt kötelezettségét olyan időpontban és módon köteles teljesíteni, ahogy azt a lakás, illetőleg a lakásberendezések állapota szükségessé teszi.
(2) Ha a bérbeadó a jogszabályban, illetőleg a szerződésben foglalt kötelezettségét a bérlő írásbeli felszólítására sem teljesíti, a bérlő a 9. § (2) bekezdésében szabályozott módon járhat el.
15. § (1) A bérbeadó és a bérlő megállapodhatnak, hogy a bérlő a lakást átalakítja, korszerűsíti. A megállapodásnak tartalmaznia kell azt is, hogy a munkák elvégzésének költségei melyik felet terhelik.
(2) Amennyiben az (1) bekezdésben említett munka elvégzése következtében a lakás komfortfokozata is megváltozik, az eredeti szerződés módosítására akkor kerülhet sor, ha a felmerülő költségeket a bérbeadó viseli.
16. § (1) A bérbeadó, illetőleg a bérlő az őt terhelő munkát úgy köteles elvégezni, hogy a lakás, illetőleg más lakások rendeltetésszerű használatát - lehetőség szerint - ne akadályozza. A munka megkezdéséről és várható időtartamáról az érdekelt bérlőket előzetesen értesíteni kell.
Kérj segitséget a helyi gyermekjóléti és családsegitő központtól, hogy járjanak el érdekedben a képviselő testület előtt.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
Különös helyzetbe kerültem. Illetve bele születtem. Nagymamám élt ebben az önkormányzati lakásban anno. Ennek a bérleti jogát örököltem tőle. Nincs is másom csak ez. A lakás komfort nélküli, illetve valószinüleg mindenféle szabályozást áthágva ahány helyiség annyi épületből áll. Vagyis külön épület a szoba, külön kis kulipintyó a konyha és külön van egy potyogtatós fa wc. Tavaj életveszélyesnek minősitették a kéményünket, nem használhatnám. Ezáltal a fütés ami fatüzelésű cserépkálya is szabálytalan. Azóta főleg mivel a tél folyamán tovább romlott az egész állapota s ezáltal valószinüleg a már nemcsak a kéményt kéne renoválni, de a kályhát is újra épiteni. Az önkormányzat a benyújtott papirokra (vagyis hogy életveszélyes a kéményünk) nem reagált. Próbáltunk pályázni jobb lakásra, de elutasitották mondván nem megfelelő amit leadunk. Probáltuk kérni hogy vásárolják vissza. Köszönik nem kérnek belőle. Próbáltuk igy eladni, először nem ment, mire lett volna vevő addigra azt mondták nem hagyják jóvá. Kérdem én mit lehet tenni egy ilyen esetben? Hová lehet fordulni panaszal? Sajnos a kerületi önkormányzatnál csak a sógor-koma-jóbarát kapcsolatokkal vagy rengeteg pénzel lehet valamit elérni. Nekem egyik sincsen. Akkor ezek szerint én tönkremehetek itt? Kisgyerekem van, beteges. Ez sem érdekel senkit. Van remény kitörni egy ilyen gödörből?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02