BÉRELT LAKÁS


Tito # 2006.07.21. 16:54

nagyonagyonagyon szépen köszönöm, rengeteget segítettél :)

hétfőn akkor én is érkezem, és írom, ha van vmilyen fejlemény.

nagyon kellemes 7végét és jó pihit Neked is.

Szia , Timi

Vadalma # 2006.07.21. 16:44

ezt ilyen sorrendben :)

egy ilyen jogvitának óhatatlanul az a vége, hogy el kell költözni a bérlőnek. ilyentén minél gyorsabban és fájdalomentesebben váltok meg egymástól, annál jobb.

neki is kényelmesebb, ha békében váltok el, és nem kell neki sem ügyvédet fizetni.

az adócsalás felemlegetését azért javaslom, hogy ő is árnyaltabban lássa a helyzetet. mellesleg ténykérdés.

a kauciót nem fogja előre kiadni. tartsd vissza az utolsó havi fizetést, amíg meg nem kapod. és kösd a kulcsok és az ingatlan átadását is a kaució telejs összegének kézhez vételéhez. ő is érzékelni fogja, hogy gyorsan "lelakod" a lakást, ha méltánytalanul nem kooperál.

legközelebb hétfőn leszek, elnyomulok haza, kellemes hétvégét, remélem, segítettem.

Tito # 2006.07.21. 16:08

már mondtam neki.

akkor először kérjem el a kaukciót, h el tudjak költözni címszóval ?

vagy először vázoljam fel neki az eshetőségeket ?

Vadalma # 2006.07.21. 15:53

én a helyedben alapvetően megpróbálnék higgadtan értekezni a bérbeadóval. vázolnám neki, hogy elegem van belőle, iparkodok elköltözni, de ez eltarthat. amíg itt vagyok, persze fizetek.

megmondanám neki, hogy egyikünknek sem érdeke, hogy elfajuljon a helyzet, neki főleg, aki adót csalt. adja szépen vissza a kauciót, és Ti amint tudtok, majd költöztök. ha nem adja vissza a kauciót, ne fizess a megfelelő intervallumra.

egy kört érdemes futni. szerintem egyébként ténylegesen Te vagy jobb helyzetben (jogilag, az más cucc), hiszen bent vagy a házban, és még az APEH sem feni Rád a fogát.

és kezdjetek el lassan más ház után nézelődni. ki tud Titeket pakoltatni, de az eltart.

ismerősöd ha bántják menjen el orvoshoz és vetessen föl látleletet rögtön. azt lehet utóbb lobogtatni.

Tito # 2006.07.21. 15:44

kérek szépen tanácsot , h hova induljak :)
már ha lehet ilyet :)

Vadalma # 2006.07.21. 15:34

az attól függ, hogy hová akarsz elindulni :)

igen, jogász vagyok.

Tito # 2006.07.21. 15:33

ha bemegyek a földhivatalba , és kikérem a tulajdoni lap másolatát, avval el tudok indulni mindenfelé, ugye ?

Nem ezzel kapcsolatos, ismerősömet bántották, és ő szerette volna tudni, h melyik § ban van erről bármi.

Nagyon köszönöm a segítséged.
Te ügyvéd vagy egyébként ?

Vadalma # 2006.07.21. 15:09

a sajt zárát lecserélheti. ha bizonyítanád, hogy volt szerződés, akkor kérhetnéd a vonatkozó bérleti díjat + bizonyíthatnál kárt.

Btk. fönti sorban rákattintható, 7. ikon.

Btk. 170 § testi sértés
Btk. 271 § garázdaság

ezt nagyon remélem, hogy nem a bérleti jogviszonnyal összefüggésben kérdezted.

Tito # 2006.07.21. 14:52

olyanban esetleg tudnál nekem segíteni, h melyik paragrafus szól a testi sértés, bántalmazás, garázdaságról ?

Tito # 2006.07.21. 14:48

nem szeretnék pereskedni, csak megleckéztetni :)

de ha lecserélné a zárat, akkor én tehetnék vmit ? merthogy ki van fizetve a határidőig a lakbér.

Vadalma # 2006.07.21. 13:37

bár megjegyzem, a saját házán bármikor lecseréltetheti a zárat.

Vadalma # 2006.07.21. 13:35

persze, addig ne add vissza a kulcsot.

ha már tanúk, akkor per. erre vágynátok?

Tito # 2006.07.21. 13:32

ilyenkor a tanuk nem elegendőek ?
a kábelt is én vezetettem be, és azon ott van a dátum, h mikortól lakom ott.

a kulcsot is csak akkor adjam vissza ugye, ha megkaptam a pénzt ?

Vadalma # 2006.07.21. 13:28

nézd- három hónap járna, ha lenne szerződés. mivel nincs, ezért akár rendőrökkel is kipakoltathat, s bizonyítsd Te, hogy volt valami megállapodás köztetek.

taktikailag azután érdemes majd fenyegetődzni, miután visszadta a kauciót.

"megúszni" meg meg fogja a tulaj: azért alapjában véve az övé a ház és ő rendelkezhet vele. egy bérlet sem tart örökké. és legközelebb javaslom, szerződjetek.

Tito # 2006.07.21. 13:22

Az már annyira nem is érdekel, h el kell hagynom az ingatlant, már amúgy sem szerettem azt a helyet az állandó leskelődés miatt, csak nem szeretném ha annyival megúszná, h én eljövök onnan.
Az APEH szerintem is értékelni fogja a sufnira - bérleti díj szedését.
Tehát, h jól értsem : Jár nekem így a 3 hónap felmodási idő, vagy kenjem a hajamra ?

Vadalma # 2006.07.21. 13:09

lakásbérlet érvényesen írásban jöhet létre, de szerintem nem sokat nyerhettek, ha elkezdtek a szerződés érvényességén pereskedni. akkor meg jogcím nélküli lakáshasználók vagytok.

sajnos, azt kell, hogy mondjam, hogy írásbeli megállapodás nélkül a jog nem véd Téged.

tudod, még ha lenne is határozatlan időre szóló írott szerződésetek, akkor is felmondhatna a 26. § (5) alapján. jó- három hónapra. de a bérlet akkor sem maradna meg.

az egyetlen, amit tenni tudsz: dobd be neki, hogy nyilván nem fizetett a bérleti díj után 25%-os lineáris adót, ahogy kellett volna, és ez biztos érdekli az APEH-et. de ha nincs átvételi elismervényetek az egyes havi bérleti díjak átadásáról, és nem bankon keresztül ment, ezt nehéz lesz bizonyítani. ez inkább csak tárgyalási alapnak jó, hogy egy kicsit kitoljátok a határidőt és ne kelljen augusztus 20-ig kiköltözni. de ez csak időleges megoldás. előbb-utóbb el kell hagyjátok az ingatlant.

Tito # 2006.07.21. 12:33

Ja , és a felmondási indokok egyike sem stimmel, mert mindig pontosan volt minden fizetve, nem hangoskodtunk,nem rongáltunk, stb, tehát az ő indoka én szerintem nem állná meg a helyét, mert mondvacsinált.

Tito # 2006.07.21. 12:31

Szia Vadalma.
Először is köszönöm, h válaszoltál nekem.
Bérleti szerződést nem írtunk, szóbeli megegyezés volt.
Amikor kibéreltem,nem volt kérdés, h az autó a kertben áll, mostanra már úgy "emlékszik", h ENGEDÉLYT KÉRTEM , H AZ AUTÓMMAL BENT PARKOLHASSAK, amit ő nagy kegyesen megengedett. A kertet mi hoztuk rendbe a párommal, fényképeket csináltunk, h milyen volt előtte, szó nem volt olyasmiről, h nem csinálhatok semmit a kertben, hanem együtt szépítettük.
A felmondást úgy intézte el, h kikértem magamnak a hangnemét, erre közölte , h aug. 20-ig adjam át az üres házat és a kulcsokat.
2 havi kaukciót raktunk le, nekem értelem szerűen ebből az következne, h 2 hónap a felmondási idő, mivel nem lett máshogy rögzítve írásban.
Tehát így szerződés nélkül mit tudok ellene tenni ?
Mert a ház ahol lakom osztatlan közös tulajdonú telken van, amit önhatalmulag leválasztottak, a másik részre építettek egy garzon házat, amit sufniként iktattak be, de az szintén ki van adva albérletbe.

Vadalma # 2006.07.21. 07:31

utolsó mondatomhoz: feltéve, hogy nem állapodtatok meg máskppen.

Vadalma # 2006.07.21. 07:30

Kedves Tito,

kerthaszálat

a bérleti szerződés a felek szabad akaratára épül. ha úgy egyeztetek meg, hogy nem használhatod a kertet, akkor nem is használhatod.

felmondási indokok

1993. évi LXXVIII. tv. szól a lakások bérletéről.

24. § (1) A bérbeadó a szerződést írásban felmondhatja, ha

  1. a bérlő a lakbért a fizetésre megállapított időpontig nem fizeti meg;
  2. a bérlő a szerződésben vállalt vagy jogszabályban előírt egyéb lényeges kötelezettségét nem teljesíti;
  3. a bérlő vagy a vele együttlakó személyek a bérbeadóval vagy a lakókkal szemben az együttélés követelményeivel ellentétes, botrányos, tűrhetetlen magatartást tanúsítanak;
  4. a bérlő vagy a vele együttlakó személyek a lakást, a közös használatra szolgáló helyiséget, illetőleg területet rongálják vagy a rendeltetésükkel ellentétesen használják;
  5. a bérlő részére megfelelő és beköltözhető lakást (a továbbiakban: cserelakás) ajánl fel.

de: 26. § (5) A bérbeadó a határozatlan időre szóló szerződést - ha a felek másképpen nem állapodtak meg - írásban, cserelakás és a 24. § (1) bekezdésének a)-d) pontjaiban meghatározott okok fennállása nélkül is felmondhatja a hónap utolsó napjára; a felmondási idő azonban nem lehet rövidebb három hónapnál.

itt akár lehet az is az indok, amit lent megadtál.


kérdések:

*amúgy bérlő vagy vagy albérlő vagy?
*határozatlan idejű a bérleti szerződésed? ha igen, akkor a 26. § (5) vonatkozik Rátok.

Vadalma

Tito # 2006.07.21. 06:12

Jó reggelt.
Még új vagyok , és nem is tudom pontosan, h hova is forduljak. A kérdésem a következő lenne : Egy albérlőnek milyen jogai vannak , ha bérel egy házat ? A tulajdonos tényleg megszabhatja, h ha önálló kertes házat bérelek, akkor a kerthez nincs közöm?
Létezik olyan felmondási indok, h ki kérem maganak a lekezelő, meghazudtoló hangnemet, és ezért el kell hagynom a 2 éve bérelt házat ?
Van erre vmilyen jogszabály, ami jelen esetre alkalmazható ?
Előre is köszönöm.

csellos # 2006.05.19. 09:48

Azért ez több, mint egyszerűen jó-, vagy rosszindulat kérdése.
Érdemes pontosan utánanézni a rendeletben.

Enga # 2006.05.19. 09:26

Igen, én is ettől tartok, hogy teljesen az önk. jó, vagy rosszindulatára vagyunk ítélve, mivel a saját tulajdonára olyan rendeletet alkalmaz, amilyen neki jólesik.
Köszi a hozzászólásokat.
Gábor

ObudaFan # 2006.05.18. 20:30

Mivel a bérlőtársi jogviszony létesítésének feltételeit önk. bérlakásra maga az önkormányzat határozza meg rendeletben, akár lehet is ilyen szabály az önkormányzati rendeletek között.

lovasi # 2006.05.18. 08:40

Szia Enga! Én ugyan nem vagyok jogász, de a tesómék hasonló helyzetben voltak egy éve. Nagymama lakásába jelentkeztek be bérlőtársként, semmi probléma nem volt, és fel se merült. Meg is vették a lakást az önkormányzattól - természetesen a mama haszonélvezetével, aki viszont időközben meghalt.... Biztos segítenek majd a jogászok, de nekem azért kicsit gyanús ez a történet.