Használt lakás és adó


_Lala_ # 2006.11.15. 15:44

Az ajándékozásnál nyilvánvalóan a kiszabott illeték szerinti érték a szerzés szempontjából figyelembe veendő érték.
A kérdéses az lehet, hogy ha adásvétellel szerez valaki tulajdont, és az illetéket magasabb érték alapján vetik ki, mint a szerződés szerint kifizetett összeg, akkor a szerzési értéknek a kifizetett összeget, vagy az illetékkiszabásnál figyelembe vett forgalmi értéket kell tekinteni.

62. § (1) Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó - a 63. § (5) bekezdésének rendelkezését is figyelembe véve megállapított - bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt:

  1. a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
  2. az értéknövelő beruházásokat;
  3. az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.

(2) A megszerzésre fordított összeg az átruházásról szóló szerződés (okirat, bírósági, hatósági határozat) szerinti érték, a cserébe kapott ingatlan, illetve vagyoni értékű jog esetében a csereszerződésben rögzített érték, ezek hiányában az az érték, amelyet az illeték megállapításához figyelembe vettek. Öröklés esetén, vagy ha az átruházott ingatlant, illetve vagyoni értékű jogot a magánszemély ajándékba kapta, a megszerzésre fordított összeg az, amelyet az illeték megállapításához figyelembe vettek.

Vicus70 # 2006.11.14. 09:44

Szia KBS!

De az ajándkozásnál nem történt fizetés!

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.14. 07:51

Szerintem a szerződésben szereplő - tehát kiadott - összeg. Hiszen a jövedelem nyilván ahhoz képest jelentkezik.

Vicus70 # 2006.11.14. 07:18

Sziasztok!

Köszönöm a választ, de még mindig nem tudom, hogy a szerződésben szereplő összeg vagy az illeték utáni összeg a mérvadó?

ObudaFan # 2006.11.13. 21:01

Jó szokás szerint nem találni APEH iránymutatást. :)
Szerintem leginkább az felel meg az SZJA törvénynek, ha ilyenkor az egész ingatlan eladásakor a lent írt értékeket össze kell adni, az ingatlan egy része eladásakor pedig ezt az összeget megfelelően osztani, így tehát arányosan szerepel az öröklési illeték alapja, illetve a vételár.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.13. 16:25

Vagy.

Vicus70 # 2006.11.13. 13:27

Sziasztok!

A következőt szeretném megtudni.
Ha én vettem egy házat és örököltem is benne valamint kaptam ajándék részt is akkor az általunk megállapított érték az adó alap ha eladom, vagy az illeték hivatal által megállapított és utánna fizettet illeték?
Tehát.
1/8-ad öröklés 1990
2/8-ad vásárlás 2005-ben (1,75 millió)
4/8-ad ajándékozás 2004-ben (3,5 millió általunk illeték hivatal által 6 millió és ezután illetékelés)
Mit tudok leírni?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.13. 09:19

A vagyonszerzési illeték szempontjából közömbös, hogy a vételár milyen forrásból származik. A szociális helyzetre való tekintettel lehet kérni az illeték mérséklését illetve részletekben történő törlesztését.

SzTé # 2006.11.13. 08:54

Elnezest, ha van ilyen topic, de visszaneztem 4 oldalt es nem talaltam.

Kollegam 72 nm-es hasznalt lakast vett 14 millio Ft ertekben, 7 millio Ft sajat resz+7 millio Ft bankkolcson. A hitelt olyan magas osszegben allapitottak meg, hogy alig tudja havonta torleszteni. Mar nem fiatal ember, Romaniabol telepult at evekkel ezelott, eddig alberletben lakott, ez lesz itthon az elso lakasa. Felesege van, de gyermek nincs.

Most kihoztak, hogy fizessen be felfele kerekitve 800.000 Ft illeteket. Ezt aranylatanul magasnak erzi, foleg ugy, hogy a vetelar felere kolcsont vettek fel. Radasul az illetek kifizetesere szinten kolcsont kellene felvenni, mert minden penzukre szukseg volt a lakas megvasarlasahoz, meg butor is keves is van.

Van-e valamilyen lehetose az illetek merseklesere vagy a hitel beepitesebe? Illetve mit tehet?