Gépjármű tulajdonos adatbázis


kkzsolt # 2021.03.14. 12:49

Tegyük fel, hogy egy gépjármű társasházon belül rendszeresen elállja a közlekedőutat, így megakadályozza több társasházi szolgáltatás használatát.

Ez ellen ugye jegyzői birtokvédelemmel lehetne fellépni. Csakhogy ehhez hivatalosan igazolni kell a gépjármű tulajdonosát.

Nos sz ingatlanok esetében a "rendszám" (helyrajzi szám) alapján bárki kérhet hiteles tulajdoni lapot ami alapján indítható az eljárás.
Sajnos azonban gépjárművekre nincs ilyen lehetősség.

Van e erre valami megoldás vagy ez is egy jogi fekete lyuk?

Szomorú örökös # 2021.03.14. 13:07

kkzsolt

ingatlanok esetében a "rendszám" (helyrajzi szám) alapján bárki kérhet hiteles tulajdoni lapot ami alapján indítható az eljárás. Sajnos azonban gépjárművekre nincs ilyen lehetősség.

Gépjárművek tulajdonosi adatait kizárólag hatóság kérheti le. Viszont magánterületen egy ilyenért nem fog sem a rendőrség, sem pedig a közterület felüegyelet intézkedni, mivel a történet magánterületen van. Miért nem próbáljátok meg rendszám alapján megtenni a bejelentést a jegyzőnél?

alfateam # 2021.03.14. 14:05

Van e erre valami megoldás vagy ez is egy jogi fekete lyuk?
Ügyfélkapu-kormányablak.

Szomorú örökös # 2021.03.14. 14:24

alfateam

Ügyfélkapu-kormányablak.

Ott max. azt fogja megtudni, hogy a jármű forgalomban van-e.
Tulajdonosi adatokat nem adhatnak ki szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.14. 14:26

Rossz a kiindulás. Nem birtokháborítás ez, hanem tiltott helyen várakozás, esetleg magánlaksértés. Nem a jegyző hatásköre, hanem a rendőrségé.

drbjozsef # 2021.03.14. 15:31

Egyebekben pedig aki a jogos érdekét igazolja, annak kiadják a tulajdonos adatait a nyilvántartásból.

Természetesen az, hogy elállja a kapubejárót még nem jogos érdek önmagában - ez a rendőrségre tartozik.

Szomorú örökös # 2021.03.14. 16:37

Természetesen az, hogy elállja a kapubejárót még nem jogos érdek önmagában - ez a rendőrségre tartozik.

Azért én megnézném, hogy a rendőrség egy társasház belső magánterületén ilyen ügyben intézkedik. A kérdés egyik legfontosabb részét úgy látszik, hogy senki se olvasta:

egy gépjármű társasházon belül rendszeresen elállja a közlekedőutat

gerbera317 # 2021.03.14. 17:58

legfontosabb részét úgy látszik, hogy senki se olvasta
Osztom a nézetet.
Esetleg udvarias kérés először a szélvédőre, aztán savval a karosszériára nem opció?

Szomorú örökös # 2021.03.14. 18:32

gerbera317

Esetleg udvarias kérés először a szélvédőre, aztán savval a karosszériára nem opció?

Előbbit én is javasolnám, utóbbi viszont rongálás bűncselekménye és ott viszont már tuti intézkedni fog a rendőrség. Nem elfelejtve azt,m hogy az autó nem tehet, amiért ilyen bunkó gazdája van, nem a kocsit kéne ezzel büntetni.

drbjozsef # 2021.03.14. 19:10

úgy látszik, hogy senki se olvasta:

Hogyne olvasta volna. Úgy érted, hogy magánterületen nem intézkedhet a rendőrség?

gerbera317 # 2021.03.14. 19:12

Oda nem terjed ki a KRESZ hatálya.

Szomorú örökös # 2021.03.14. 19:22

drbjozsef

Úgy érted, hogy magánterületen nem intézkedhet a rendőrség?

Ez pontosan nem egészen így van! Bűncselekmény esetén nyilván intézkedhetnek, de ez KRESZ szabálysértés lenne, ha nem magánterület volna.

drbjozsef # 2021.03.14. 19:36

De ki beszél itt kreszről? Eddig senki ki nem ejtette a száján.

Ellenben, ha már nem olvasásról van szó, én inkább megvizsgálnák a kreszezők helyett kbs hozzászólását.

gerbera317 # 2021.03.14. 20:57

A tiltott helyen várakozás, az közlekedési szabálysértés, amit nem lehet olyan helyen elkövetni, amire nem terjred ki a KRESZ területi hatálya. A magánlaksértés megint más.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.14. 21:02

Nehogy már egy társasházban ne tudná mindenki, hogy melyik autó kié. Szerintem azt a "belült" topográfiailag értette.

kkzsolt # 2021.03.15. 13:52

Én kérdezni meg a birtokvédelem ügymenetét és csak úgy adható be ha a birtoksértőt azonosítod hivatalos igazolással. Tehát nem elég, hogy te tudod kicsoda, azt pecsétes papírral igazolni kell.

Persze az kérdés, hogy ennek a cselekménynek mi a jogi minősítése? Ha valaki odaáll egy autóval a garázsod elé, akkor az nem ugyanaz mintha késsel, bottal vagy személyesen akadályozná meg, hogy hozzáférj? Ez pedig "Kényszerítés, személyi szabadság megsértése"?

drbjozsef # 2021.03.16. 06:15

"megakadályozza több társasházi szolgáltatás használatát"

Bár a fene se tudja mi lehet ez.

kkzsolt # 2021.03.19. 14:00

Például a lakók egy része nem fér hozzá a fedett parkolójához (garázs) vagy a szelektív hulladékgyűjtő edényekhez vagy a kerti csaphoz.

kkzsolt # 2021.03.19. 14:02

"mert egyszer neki is mennie kell."
Megpróbáltuk, nem működött. Szerintem bizpnyps IQ/erkölcsi_szint alatt ez hatástalan.

drbjozsef # 2021.03.19. 18:25

Szélvédőjére feltűzni, hogy ide többet ne álljon, mert ha akadályozza ezt és ezt, akkor magára vessen.

Ha mégis, slagot simán áthúzni az autón, lehet jó sáros is, ha kukához kell hozzáférni, négy markos legény rakja arrébb a hátulját, szigorúan úgy, hogy ne tudjon kiállni onnan egyáltalán.

Vagy tűrtök tovább.

kkzsolt # 2021.03.21. 14:43

Nem akarok negatív lenni, de ez a Magyar jogállam?
Húzzak be neki? Karcoljam össze?
Akkor minek van a 3 millió közalkalmazott? A millió oldalnyi törvény és jogszabály?

Szomorú örökös # 2021.03.21. 15:29

kkzsolt

ez a Magyar jogállam? Húzzak be neki? Karcoljam össze?

Szerintem épp nem ezt a tanácsot kaptad drbjozseftől. Neki az első tanácsa ez volt és ez a leginkább jogállamibb:

Szélvédőjére feltűzni, hogy ide többet ne álljon, mert ha akadályozza ezt és ezt, akkor magára vessen.

Te olyan irányból közelíted meg a kérdést, ami gyakorlatilag éppen szembe megy a jogállammal, mert a GDPR védi a tulajdonos adatait, ugyanis te nem vagy hatóság, hogy megkapd őket.

Botanicus # 2021.03.21. 16:35

Én azt csinálnám, hogy nekitolatnék a sárvédőjének hogy picit behorpadjon, és hagynék egy telefonszámot hogy jelentkezzen a betétlapért, amikor jön akkor megemlíteném neki, hogy rossz helyen áll mert nem lehet tőle közlekedni -a koccanás is ez miatt volt, de ezt felvenném a telefonommal és a válaszát is - aztán ha belátó és úgy nyilatkozik, hogy nem fog odaállni akkor jó, ha nem ért a szóból és agresszíven lép fel akkor feljelenteném
"mint ismeretlen tettes" garázdaság miatt a nyomozóknak megadnám a rendszámát és lejátszanám a felvételt és kérném, hogy ne büntessék meg csak nyomatékosan figyelmeztessék a helyes magatartásra -ez általában elég szokott lenni

drbjozsef # 2021.03.21. 18:26

Kaptál jogi választ is.
Azt hittem az nem elég, és megoldást akarsz.

Szomorú örökös # 2021.03.22. 04:53

Botanicus

Én azt csinálnám, hogy nekitolatnék a sárvédőjének hogy picit behorpadjon, és hagynék egy telefonszámot hogy jelentkezzen a betétlapért, amikor jön akkor megemlíteném neki, hogy rossz helyen áll mert nem lehet tőle közlekedni -a koccanás is ez miatt volt

Gondolom a kötelező biztosítód is örülne, hogy fizethet helyetted, főleg te, mert 2 osztályt visszavetnek a biztosításban. Aztán ha éppen nincs CASCO-d, akkor a saját károdat is fizetheted. Az meg, ha ő jelent fel, akár önbíráskodás is lehet. Bármilyen furcsán is hangzik, de visszafelé is elsülhet.

ezt felvenném a telefonommal és a válaszát is - aztán ha belátó és úgy nyilatkozik, hogy nem fog odaállni akkor jó, ha nem ért a szóból és agresszíven lép fel akkor feljelenteném "mint ismeretlen tettes" garázdaság miatt a nyomozóknak megadnám a rendszámát és lejátszanám a felvételt és kérném, hogy ne büntessék meg csak nyomatékosan figyelmeztessék a helyes magatartásra -ez általában elég szokott lenni

Na ja, ahogy azt Móricka elképzeli, hogy majd egy közvádas feljelentésnél még a feljelentő azt is meghatározhatja, hogy megbüntessék vagy ne az elkövetőt, legfőképp azt, hogy milyen büntetést kapjon. :-)

Persze aztán ha véletlen a felvételt kielemzik és a te provokatív magatartásod is bebizonyosodik belőle, akkor meg cumi lehet belőle, mert a végén még te ülsz a helyére és magyarázkodhatsz. Szóval én nem tenném. ;-)