Használtautó, Garancia???


drbjozsef # 2023.11.29. 05:29

Hova tudnék fordulni segitségért ?Biróság kizárt, évekig tarthat.

Ezekkel a peremfeltételkkel sehova.
Ha az eladó nem ismeri el a hibás teljesítést, akkor így jártál.

tikudvar2 # 2023.12.12. 23:22

Sziasztok!

Vásároltak tőlem egy 20 éves 220ezer kilómétert futott autót. Vásárlás után hívott a vevő, hogy hengerfejes az autó, mivel leszerelte a hengerfejet és elkezdte a javítást, most pedig érvényesítené a szavatosságot. Mivel semmilyen erre utaló jel a vásárláskor nem állt fenn, és nem ajánlotta fel az önköltségen történő kijavítást nemet válaszoltam. Most perrel fenyeget. Mennyi esélye van hogy érvényesnek ítélik a szavatosságot?

tikudvar2 # 2023.12.12. 23:24

Azt elfelejtettem hozzátenni hogy mindez a vásárlás után másfél hónappal történt.

drbjozsef # 2023.12.13. 05:37

tikudvar2,

Mennyi esélye van hogy érvényesnek ítélik a szavatosságot?
Ismerjük mi a te autódat?
Ha perel, és a szakértő azt állapítja meg, hogy az autó már a vásárlás pillanatában is hibás volt, 100% hogy nyer.
Ha nem, akkor 0% hogy nyer.

Egy év a szavatossági idő elévülése esetedben. Ugyanakkor az igaz, hogy bizonyos hibák, amelyekre az autó életkorából, futásából, vagy általános állapotából következtetni lehet nem minden esetben tartozik a szavatosság körébe, de a hengerfejesség határeset, ezt kellő gondosság mellett sem kell felismernie egy átlag vevőnek.

Ha az a kérdés, akkor igen, ez egy lehúzásnak tűnik, ha te teljesen biztos vagy benne, hogy amikor elvitte az autót, az jól működött. (Se az olajat nem ette extrém módon, illetve a hűtővíz szint sem csökkent, utóbbi tipikus tünete a hengerfejességnek)

A leírásod alapján én hagynám, hogy pereskedjen, bizonyítania neki kell mindent.

(Megjegyzem, mint magánszemély eladó, kizárhattad volna teljesen a szavatosságot a szerződésben. Érdemes ilyenkor, aki nem lehúzni akar, az megnézi az autót, és ad annyit érte, amennyit ér.)

szaturnusz # 2023.12.13. 07:13

Tisztelt fórumozók,
tanácsot szeretnék kérni. Nemrég egy balesetben GTK-ra törték az autómat, az autó felkerült egy roncsportálra, ahol valaki ajánlatot tett rá. Az autót ilyenkor nem roncsként értékesítik, hanem mintha egy átlagos használt autó lenne. A vevő már egy telefonos beszélgetés során említette, hogy ő meg szeretné javíttatni az autót. Mivel ő kvázi látatlanba, műszakai adatok és néhány fénykép birtokában vásárolta meg az autót, csak a külsérelmi nyomait látta a balesetnek.
Mit kéne beleírni az adásvételi szerződésbe azért, hogy én az esetleges későbbi hibák miatt semmiféleképp le legyek felelősségre vonható? Nem tudom hogy itt a "rejtett hiba" esete fennáll-e. Hogy tudnám ebben a helyzetben jogilag bebiztosítani magam?

Előre is köszönöm.

drbjozsef # 2023.12.13. 07:50

szaturnusz,

A Ptk. hibás teljesítésre vonatkozó fejezete csak fogyasztói szerződés esetén nem engedi az eltérést a vevő hátrányára.

Ha mint magánszemély eladsz valamit, akár annyi is elég, hogy "A Ptk. szerinti kellékszavatossági jogokat kizárom."
Túl cifrázni nem érdemes. Valamikor csak látja élőben is a kocsit, nem? Legalább amikor szerződést köttök?
Mondjuk :

"A vevő a gépjárművet megtekintett állapotban vásárolja meg, annak tudatában, hogy a gépjármű közlekedési baleset résztvevője volt, több helyen is sérült. A vevő teljes egészében saját kockázatára vásárolja meg a gépjárművet az adásvételkori állapotában. Az eladó Ptk. szerinti kellékszavatosságot teljesen kizárja, a gépjárműértés annak működéséért semmilyen felelősséget nem vállal."

szaturnusz # 2023.12.13. 08:00

drbjozsef,
köszi a választ. A vevő (aki egyébként egy cég, gyaníthatóan ipari mennyiségben vásárolnak fel) az adásvételi aláírásakor fogja először látni az autót. Annyira "okosak", hogy csak miután megvették derült ki számukra, hogy nem is olyan motor van az autómban, mire ők gondoltak.. No comment.
Egy 10éves autóról van szó, amit adott pillanatban baleset ért. Nem tudom mit okozott a baleset, de azt is tudom hogy 10 év alatt volt minek tönkremennie ami lehet még pont nem jött elő. De nincs krisálygömböm. Mivel itt nincs előzetes szakvélemény, vagy szerelő általi átnézés, valahogy azt kéne lefednem, hogy ha később kiderül hogy pld rossz/elromlik benne valami, azért engem már ne keressen senki, hiszen ő egy roncsot vesz meg, az pedig az ő döntése hogy mit csinál vele: szétszedi vagy megjavítja.
Ennek tükrében elég lehet az amit az előző hozzászólásában leírt?

szaturnusz # 2023.12.13. 08:00

drbjozsef,
köszi a választ. A vevő (aki egyébként egy cég, gyaníthatóan ipari mennyiségben vásárolnak fel) az adásvételi aláírásakor fogja először látni az autót. Annyira "okosak", hogy csak miután megvették derült ki számukra, hogy nem is olyan motor van az autómban, mire ők gondoltak.. No comment.
Egy 10éves autóról van szó, amit adott pillanatban baleset ért. Nem tudom mit okozott a baleset, de azt is tudom hogy 10 év alatt volt minek tönkremennie ami lehet még pont nem jött elő. De nincs krisálygömböm. Mivel itt nincs előzetes szakvélemény, vagy szerelő általi átnézés, valahogy azt kéne lefednem, hogy ha később kiderül hogy pld rossz/elromlik benne valami, azért engem már ne keressen senki, hiszen ő egy roncsot vesz meg, az pedig az ő döntése hogy mit csinál vele: szétszedi vagy megjavítja.
Ennek tükrében elég lehet az amit az előző hozzászólásában leírt?

szaturnusz # 2023.12.13. 08:00

drbjozsef,
köszi a választ. A vevő (aki egyébként egy cég, gyaníthatóan ipari mennyiségben vásárolnak fel) az adásvételi aláírásakor fogja először látni az autót. Annyira "okosak", hogy csak miután megvették derült ki számukra, hogy nem is olyan motor van az autómban, mire ők gondoltak.. No comment.
Egy 10éves autóról van szó, amit adott pillanatban baleset ért. Nem tudom mit okozott a baleset, de azt is tudom hogy 10 év alatt volt minek tönkremennie ami lehet még pont nem jött elő. De nincs krisálygömböm. Mivel itt nincs előzetes szakvélemény, vagy szerelő általi átnézés, valahogy azt kéne lefednem, hogy ha később kiderül hogy pld rossz/elromlik benne valami, azért engem már ne keressen senki, hiszen ő egy roncsot vesz meg, az pedig az ő döntése hogy mit csinál vele: szétszedi vagy megjavítja.
Ennek tükrében elég lehet az, amit az előző hozzászólásában leírt?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.13. 08:26

elég lehet az, amit az előző hozzászólásában leírt?
Elég. De egy ilyen cég blankettaszerződéssel dolgozik, nem nagyon lesz vevő a módosítási igényeidre.

drbjozsef # 2023.12.13. 09:43

Annyira "okosak", hogy csak miután megvették
Pardon? A "megvétel"-nek része a részletekben megállapodás, pénz átadás, szerződés aláírás...

Úgy érted, látatlanban leütötték egy internetes liciten? Akkor tényleg előfordulhat, hogy már eladtad, az ottani szabályok elfogadásával létrejött a szerződés, és nem biztos, hogy azon már tudsz változtatni...
Bár egy autó adásvétel nem olyan, mint egy pár kesztyű eladás a vaterán, rendes okiratot kell kiállítani, de feltételezem, hogy bizonyos kötelezettségeket ez a licit ró a felekre...

szaturnusz # 2023.12.13. 10:11

igen, pontatlanul fogalmaztam: leütötték a liciten anélkül, hogy rendesen tájékozódtak róla. Az adásvétel természetesen még nem történt meg, hiszen ehhez szeretnék tanácsot kérni.

drbjozsef # 2023.12.13. 11:15

az autó felkerült egy roncsportálra
Ez is valszeg finoman szólva pontatlan. Felkerült? Magától?
Ha te tetted fel, akkor ezzel feltételezem elolvastad a portál ÁSZF-jét, és abban valszeg kell legyen szó a licit elindításával járó kötelezettségekről, ahogy a licitálással járókról is.

Majordomus # 2023.12.13. 20:56

Szóval ez nehezen védhető...

Szomorú örökös # 2023.12.14. 04:32

drbjozsef

Ez is valszeg finoman szólva pontatlan. Felkerült? Magától?

Ez nem egészen így működik. Amikor GTK-ra vesznek egy autót a biztosítónál, akkor ők teszik fel roncsportálra és értékesítik. A tulajdonos pedig megkapja azt a részt, amit a biztosító ígért neki a megmaradt „roncsautóért”. Egy ismerősöm járt így, azért vagyok benne tájékozott. Neki is összetörték az autóját, a biztosító GTK-ra minősítette, az eredménye pedig ez lett. Elvitték az autót, ő pedig megkapta azt a pénzt, amit a biztosító leírt neki a levélben.

szaturnusz

Nem kell túlaggódni, az autót valóban feltehetően a biztosító helyezte el a roncsportálon. A vevő ennek tudatában veszi meg, hogy egy balesetes autót vásárol, de tényleg javasolt, hogy a drbjozsef által javasolt módon teljességgel zárd ki a szavatosságot, akkor nagy baj nem lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.14. 05:42

Ha így van, akkor nem is ő az eladó.

drbjozsef # 2023.12.14. 06:02

Egy "roncsportálról" vásárolni nem tűnik egyébként sem egy szavatosságot megalapozó cselekménynek. Mi a hibás teljesítés? Hogy működik az autó mégis? :)

Szomorú örökös # 2023.12.14. 06:18

KBS

Ha így van, akkor nem is ő az eladó.

Bármilyen furcsa, de a biztosító teszi fel, azonban a tulajdonos adataival és a vevő onnan fogja elvinni.

Majordomus # 2023.12.14. 21:00

De akkir nem tud reklamálni...

szaturnusz # 2023.12.19. 07:38

Így igaz, az autót a biztosító teszi fel egy roncsportálra, de mivel nem ők a tulajdonosok, azt ők nem értékesíthetik. A licitet nyerő megkapja a tulajdonos adatait, felveszik egymással a kapcsolatot és adás-vételi szerződést kötnek.
Az én esetemben az EUROTAX érték mínusz roncsportál licit értéket fizette a biztosító, a roncsért pedig a licit nyertese fizet, így a kettő kiadja az EUROTAX értéket.

drbjozsef # 2023.12.19. 10:18

szaturnusz,

Így is necces, mert egyrészt az ő baja, hogy nem tájékozódott rendesen, és a portál szabályai szerint létre kell jönnie az adásvételnek, másfelől te se fogod tudni a szavatosságot kizárni, hiszen ez, feltételezem, nem szerepelt az eladás feltételei között meghirdetve a "portálon". Lose-lose.

drbjozsef # 2023.12.19. 10:49

(persze, nem tudom, mi ez a portál, nem ismerem az ÁSZF-ét, kire milyen kötelezettséget ró, lehet, hogy csak egy közvetítő, amely nem kötelezi egyik felet sem a szerződés megkötésére, csak arra, hogy egyeztessenek. Nézd meg te.)

Majordomus # 2023.12.19. 21:18

És mennyivel olcsóbb mint a használtautó.hu?

szaturnusz # 2023.12.20. 08:42

drbjozsef,

Ez egy zárt portál, amihez a publikum nem fér hozzá. A biztosító csak bizonyos cégeknek biztosít hozzáférést. Ott lehet hogy van ÁSZF, de ez engem nem érint, hiszen én nem vagyok a licit résztvevője. A korábbi tanácsot köszönöm, az advásvételire rákerült nagyjából az amit javasoltál. Innentől kezdve én eléggé biztonságban érzem az helyzetem, ez az egész "látatlanba" vásárlás a vevő kockázata és ez le is lett írva a szerződésre.

Köszi mindenkinek a segítséget.

drbjozsef # 2023.12.20. 11:39

Helyes.
Igen valószínűtlen, hogy valaki egy roncsautó esetén próbálna meg szavatosságot érvényesíteni, de azért biztos ami biztos, én is azt mondom. :)