Parkolási zóna tábla kihelyezése a zónán kívül


baffia # 2023.05.24. 13:30

Kedves fórumozók!
Zuglói parkolási zóna határán parkoltam, szerintem a zónán kívül. (Lőcsei-Pósa sarok)
Megbüntettek.
A parkolási zóna kezdetét jelző tábla kihelyezésénél ugyanis megsprórolták az oszlop költségét, ezért azt egy fa villanyoszlopra csavarták fel, ami az utcasaroktól 10-12 méterre van, a zónán kívül.
Telekkönyvileg ez a terület a másik utcához tartozik, ami már nem fizető övezet.
A jobb oldalon parkoltam, a tábla után. Az úttest bal oldalán a szembejövő forgalomnak ki van helyezve a zóna vége tábla, de az autóm előtt, így ellentmond egymásnak a két tábla. (a két tábla között parkoltam.)
A cég elhajtott, csak a zóna kezdet táblát nézik, a büntetésre más házszámot írtak helyszínnek. (Sarokház)
Szerintem nem abban az utcában parkoltam, az övezeti határon kívül van a tábla elhelyezve, és egymásnak ellentmond a két tábla.
Mit lehet tenni?

drbjozsef # 2023.05.25. 19:16

Én elsőre írnék egy panaszlevelet a parkolási cégnek.
Erre általában 30 napjuk van válaszolni.
Ha a válasz nem felel meg, akkor a Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Főosztályához fordulhatsz panasszal.

Ha a zónahatár egyértelműen ki van jelölve egy önkormányzati rendeletben, akkor a tábla van rossz helyen, jogos is lehet a panaszod.
Lehet, hogy a legolcsóbb kategóriánál befizetném a pótdíjat, de a panaszlevélben visszakövetelném.

Majordomus # 2023.05.25. 21:19

Készits fotókat a helyszinről.

A kocsidról úgyis készitettek ők hogy hol parkoltál.

A kettőből már össze lehet rakni a fellebezést.

baffia # 2023.05.26. 10:27

Igen, köszönöm a tanácsot, meg fogom tenni! Befizetem a büntit, aztán panaszt teszek!

Lefotóztam én is a helyszínt, jól látható rajta, hogy másik utcában parkolok, a két tábla között.

Írtam nekik panaszt, egy napon belül elutasítottak, azzal, hogy a zónát a táblák jelzik, és én a tábla után parkoltam:
"A várakozási övezet jelző tábla és kiegészítő tábla jelzi a díjfizetéshez kötött övezet kezdetét,
ennek hatálya a várakozási övezet (zóna) vége tábláig tart. A két tábla közötti közterületeken csak díjfizetéssel, vagy
valamilyen engedéllyel szabad várakozni.
A gépjármű a zóna kezdetét jelző tábla mellett elhaladva, már a díjfizető zónán belül áll.
A pótdíj felszólítón látható cím a Lőcsei út és Pósa Lajos utca sarkától számított kezdő házszám, azaz a várakozása
mellett van. Ebben a tényállásban az esetlegesen 10 méternyi eltérés nem játszik szerepet a pótdíj megfizetése
szempontjából, hiszen a jármű mindenképpen ugyanazon díjfizető övezetben áll, és a cím alapján beazonosítható a
helyszín."

Az önkormányzati rendelet szerint a zóna a "... Szugló u - Lőcsei út - Egressy út ..." által határolt terület.
A Lőcsei út mint közterület, egy teljesen más helyrazi számon szerepel, én már a Pósa utcában parkoltam, ami szintén másik helyrajzi szám.

Azt gondolom, hogy nem a rosszul kihelyezett tábla pozíciója dönt ebben az esetben, hanem a rendelet szövege.

Erre hivatkozhatok szerintetek?

drbjozsef # 2023.05.26. 11:50

baffia,

Necces, mert rád a tábla vonatkozik, azon belül fizetni kell. Akkor is, ha hibás a kihelyezés.
De ha az nem fizető övezet, és hibás a tábla kihelyezése, akkor nehogy már én fizessek.

Esetleg olvasd el még ezt :

https://hirado.hu/…-mar-jovore/

Szomorú örökös # 2023.05.27. 04:41

baffia

A parkolási zóna kezdetét jelző tábla kihelyezésénél ugyanis megsprórolták az oszlop költségét, ezért azt egy fa villanyoszlopra csavarták fel, ami az utcasaroktól 10-12 méterre van, a zónán kívül.

Erre a villanyoszlopra van felszerelve?

http://goo.gl/…8PpPk9RHYeY6

Ez egyrészt messze nincs 10-12 méterre a saroktól, másrészt ha ezen az oszlopon van a tábla, akkor a Lőcsei utca már a rendelet szerint is szigorúan parkoló övezet, tehát feltehetően jól helyezték ki. Ha pedig te az oszlop után álltál, akkor megsértetted a KRESZ ezen szabályát:

40. § (5) Tilos megállni:.....útkereszteződésben és az úttestek széleinek metszéspontjától számított 5 méter távolságon belül

Tehát most akkor döntsd el, hogy mi miatt fizeted be a büntit. Lehet olcsóbban megúszod, ha csak simán a parkolási bírságot fizeted ki és nem emelkedik szabálysértési bírságra, mert akkor úgy gondolom, hogy sokkal rosszabbul jársz.

Szomorú örökös # 2023.05.27. 04:54

baffia

Egyébként nagyítsd ki arra a területre ezt a térképet - a Zuglói Parkolási Társaság oldalán található - ahol történt az eset. Jól látható, hogy a zóna határa benyúlik a Pósa Lajos utca azon részére, ahol feltehetően várakoztál:

https://www.google.com/maps/d/viewer?…

baffia # 2023.05.30. 10:52

Mindenképpen befizetem a büntit, még határidőben, de szerintem akkor is szabálytalan ez a táblázás.

A Pósa Lajos utcában tehát a táblák szerint van egy ~5-6 m hosszú szakasz, amely dél felől megközelítve nem parkolási övezet, észak felől megközelítve viszont már az. A két tábla ellentmond egymásnak!
https://goo.gl/…16ZzRZ6Bpb19
(A jobb oldali, három lábú oszlopon van most a zóna vége tábla, a túlodalon, a kép bal oldalán a zóna kezdete.)
Ráadásul a rendeletben szó nincs a Pósa Lajos utcáról, a két úttest széleinek metszéspontjától 8,55 méterre helyezték el a táblát, egy másik ingatlanon, egy másik utcában...
(A szabálysértés se áll meg, a kis Micra pont nem lógott bele az 5 méterbe... :))

Sehogy se áll össze nekem, de hagyom....
Köszönöm a jótanácsokat, ebből is tanultam.
;)

nanemaaa # 2023.05.30. 12:12

Nem értek hozzá, de a KRESZ-ben is úgy van, hogy a menetirány szerinti tábla hatálya érvényes az adott menetirányra vonatkozóan. A tábla hatálya jellemzően a táblánál kezdődik, kivéve, ha van kiegészítő tábla. Ebből a szempontból közömbös, hogy a menetiránnyal szemben milyen tábla van kirakva. Abból amit írtál, és amit a panaszodra válaszként kaptál, úgy tűnik, hogy nincs igazad.

Szomorú örökös # 2023.05.30. 17:54

baffia

Itt egy 2022-es fotó a helyszínről:

https://kepkuldes.com/image/ByPMx3

Piros kerettel jelöltem a kihelyezett várakozási övezet táblákat.
Az esetleírás pedig ugyebár ez volt:

A parkolási zóna kezdetét jelző tábla kihelyezésénél ugyanis megsprórolták az oszlop költségét, ezért azt egy fa villanyoszlopra csavarták fel, ami az utcasaroktól 10-12 méterre van, a zónán kívül......A jobb oldalon parkoltam, a tábla után. Az úttest bal oldalán a szembejövő forgalomnak ki van helyezve a zóna vége tábla, de az autóm előtt, így ellentmond egymásnak a két tábla. (a két tábla között parkoltam.)

Akárhogy nézem, egyrészt valahogy sehogyan sincs meg a képen az a 10-12 méter, amit állítasz, másrészt a villanyoszlopra is simán helyezhetik, nem kötelező aluminium oszlopra szerelve lennie. De ez mind semmi! Te leírásod alapján kb. a baloldali ezűst színű autótól kicsit a kereszteződés felé haladva parkolhattál, azaz a parkolási zóna kezdetét jelző tábla után. Ezek után hiába kattogsz a parkolási társaságnál, az eredménye az lesz, hogy a bírságot is ki fogod fizetni, no meg az eljárási költséget is, hogy foglalkoztak a panaszoddal. De itt a hivatalos leírás:

A várakozási övezet tábla hatálya a feloldó tábláig terjedő útszakaszra, területre terjed ki.
Az útkereszteződés tehát nem oldja fel a tábla hatályát

Majordomus # 2023.05.30. 21:05

Úgy tűnik ez gól a parkolásiak részéről.

baffia # 2023.05.31. 10:51

Értem.
Tehát a parkolási zónát nem jogszabály (az önkormányzati rendelet) határozza meg, hanem a táblák kihelyezésére alkalmas tereptárgyak elhelyezkedése. Reménykedjünk, hogy a faoszlopot nem helyezik hátrébb az utcában, mert akkor megy vele a tábla is....

Szomorú örökös # 2023.05.31. 10:57

baffia

Tehát a parkolási zónát nem jogszabály (az önkormányzati rendelet) határozza meg, hanem a táblák kihelyezésére

Ha már ennyire belelovaltad magadat, hogy márpedig téged jogtalanul büntettek meg, akkor gondolj csak bele, nálunk olyan utca is létezik, amelyiknek egyik oldala drágább, másik oldala pedig olcsóbb zonához tartozik. Itt aztán végképp megszívnád.

drbjozsef # 2023.05.31. 11:18

olyan utca is létezik, amelyiknek egyik oldala drágább, másik oldala pedig olcsóbb zonához tartozik.

Nem értem.
Most akkor számít a zóna?
Egész eddig azt bizonygattad, hogy nem számít. Csak a tábla.

Szomorú örökös # 2023.05.31. 11:45

drbjozsef

Egész eddig azt bizonygattad, hogy nem számít. Csak a tábla.

Tegnap óta semmit nem változtál ugyanúgy kötekedsz tovább. Az általam említett esetben mindkét oldalon külön külön tábla jelzi az érvényes zónát. De most már úgy őszintén igazán leakadhatnál rólam. Nem akarsz inkább dolgozni véletlenül? Túlságosan ráérsz, ez már kezd gyanús lenni. :-P

Szomorú örökös # 2023.05.31. 11:47

baffia

Tehát a parkolási zónát nem jogszabály (az önkormányzati rendelet) határozza meg, hanem a táblák kihelyezésére alkalmas tereptárgyak elhelyezkedése.

Tégy egy próbát és tegyél ellene panaszt. Ezt itt senki nem fogja megoldani helyetted. Csak utána tedd meg, hogy az eredményt is megosztod velünk. Köszi!

drbjozsef # 2023.05.31. 13:07

Ja, hogy az általad említett eset. Bocs, mindig elfelejtem, hogy minden hozzászólás saját anekdota.
Mit tegyek, munkanélküli hajléktalan vagyok, meg gonosz is. Hát ez van. Pedig csak tanulni szeretnék, és ha nem értek valamit, megkérdezem.