Fedezetlenségi díj


h.zoli # 2018.10.02. 10:23

Én is betoltam a garázsba az autót és vonatra váltottam, az autóra meg feladtam egy hirdetést. 3 hónap után talált vevőre 80ezer forintért, akkor derült ki, hogy a garázsban is kellett volna rá KGFB. Kb annyit ért az autó. Nem tudtam, beszoptam, oké. De az nem oké, hogy ezalatt ha egyszer kiszaladok vele a bótba és megtörök egy akár 60milliós merdzsót akkor én fizessem a kárt, miközben most utólag azt mondják, nekem arra az időszakra is fizetnem kell a (ráadásul emelt) díjat. Akkor én milyen szolgáltatást fizetek? Ez nem tiszta nekem.

drbjozsef # 2018.10.02. 10:38

Forgalomban tartott autó után kell KGFB-t fizetni akkor is, ha a pincében áll. Ki kellett volna ideiglenesen vonatni a forgalomból.

Nem mondom, hogy teljesen jogos a rendszer, de ez a törvény. Fogd fel úgy, hogy a kárt fizeted zsebből a baleset miatt, a fedezetlenségi díj meg a "büntetés", amiért megszegted a KGFB törvényt.

Egyébként, a MABISZ káralapja állja a vétlen fél kárát, csak azt behajtják rajtad. Na, ha befizetted a fedezetlenségi díjat, akkor arra hivatkozhatsz, hogy csak az afölötti kárt kelljen kifizetned a MABISZ-nak (elvileg a biztosítók szedik be, de a MABISZ számlára megy a fedezetlenségi díj) - bár nem tudom, hogy mit szólnának hozzá.

h.zoli # 2018.10.02. 10:53

Szerencsére nem okoztam kárt, egyszerűen csak elkezdett vonyítani a csengő az agyamban, hogy valami olyat hajtanak be rajtam, ami mögött nincs szolgáltatás. Úgy tűnik de facto szerződéses viszony köztem és a MABISZ között van, hiszen a díjfizetési kötelezettség független attól, él-e szerződésem biztosítóval, maguk a biztosítók csak másodlagos szereplők. Így viszont a biztosítási szolgáltatás időtartama nem fedi le a fizetett időszakot. Meddig ketyeg amúgy, amíg eladom az autót vagy amíg ki nem fizetem a "hátralékot"? Akármennyire is életszerűtlen az utóbbi, már semmin sem lepődöm meg.

drbjozsef # 2018.10.02. 11:23

Fedezetlenségi díj a fedezetlenség időszakára van. Ha eladod az autód, megszűnik érdekmúlással a szerződés, nincs tovább díj.

Nincs szolgáltatás? Ne viccelj már. Ha van köteleződ és nem okozol balesetet, akkor sincs "mögötte szolgáltatás". Az, hogy a f.d. sokkal drágább, mint a normál kgfb, az vitatható (néhány esetben), de ez van a törvényben és slussz.

dhsc # 2018.10.05. 17:56

Tisztelt "okosabb mint én"
Szeretnék némi útbaigazítást kérni..
A szomorú helyzet a következő,díj nemfizetés miatt törölték a biztosításom 2018.Június 4-én.
A levélben álló díjrendezettség dátuma 2018.03.31
Ami még lényeges lehet hogy a szerződés megszűnéséig járó 11840 Ft tartozást 2018.06.19 ig kellett volna befizetnem
Én kis naív gondoltam jólvan hát úgysem használom nagyjából egy éve az autót.Ha töröltek hát töröltek legalább ezt sem kell fizetnem..
Aztán a napokban értesültem erről a fedezetlenségi díj dologról.
Tehát hozzáértők segítségét szeretném kérni!
Lehetséges ezt valamilyen úton módon kibackelni?
Gondolok ezalatt(forgalomból való végleges kivonásra,vagy eladásra)
Ha ezek nem megjátszhatóak akkor nagyságrendileg mennyit kell fizetnem?
A válaszokat előre is köszönöm!
Tisztelettel: O.D.

kreativoperator # 2018.11.28. 20:27

Üdv mindenkinek,

Van egy különleges esetem.

Haláleset útján örököltem egy gépjárművet, amiről van egy 2018 májusi jogerős hagyatéki végzés. Nem irattuk át hátha a bank elveszi örökölt tartozás miatt. A kötelezőt még én fizettem be 2017-be egy évre előre.

Bank nem vette el a gépjárművet. Most szeretném átiratni a nevemre és új biztosítást kötni. Viszont kijött 190 napnyi fedezetlenségi időtartam, amit a hagyatéki dátumától számítanak. Jelenlegi üzembentartó az elhalálozott volt, akinek ugye nem lehet biztosítása halála után, innen eredeztethető a fedezetlenségi időszak.

Ha esetleg nem az én nevemre kötném az új biztosíást és nem én lennék az új üzembentartó csak a tulajdonos, akkor a 3. személy megúszhatja a fedezetlenségi díjat?

3. személynek semmi köze ahhoz, hogy én nem irattam át, és nem volt rajta új biztosítás.

Természetesen a mostani biztosító visszautalja a május óta eltelt időszakra eső díjat.

Mit gondoltok, így megúszható?
Köszi, hogy elolvastátok.

wers # 2018.11.29. 07:19

Ha esetleg nem az én nevemre kötném az új biztosíást és nem én lennék az új üzembentartó

A harmadik fél igen, megússza természetesen, de te nem. Majd a MABISZ behajtja rajtad utólag, de nem ezt az összeget, hanem arany áron felszámolják az ő kemény munkájukat is.

Kár volt nem azonnal 15 napon belül átíratni. (nem te vagy az első, aki szerint az egyenes útnál van rövidebb is)

drbjozsef # 2018.11.29. 08:30

Ha soha nem akarsz többet autót a nevedre, akkor megpróbálhatod. Hátha nem hajtja be a MABISZ, mert elvileg nem ők szedik be, hanem a biztosító, akivel kötöd a következő biztosításodat. Ha nem kötsz, nem kell fizetni.

Viszont a MABISZ állásfoglalás szerint se méltányosság nincs, se elévülése nincs. Nyilvántartják, és csak akkor köthetsz új KGFB-t, ha kifizeted.

wers # 2018.11.29. 08:41

nem ők szedik be, hanem a biztosító, akivel kötöd a következő biztosításodat

Erre így nem vennék mérget, mert a fedezetlenséget annak mértékét most állapítják meg, ezt most látják, amikor a harmadik fél biztosítást köt. Mivel az elhunyt biztosítása megszűnt, ők nem szedik be. A harmadik félnek, és az ő új biztosítójának sincs köze hozzá, így jön a képbe a MABISZ.

Hogy ők meddig várnak, hogy ez egy esetleges új biztosítás kötéskor majd beszedésre kerüljön, nem tudom, de nem isten bizony, hogy végtelenségig, és ezt előbb-utóbb ne akarnák maguk beszedni. A legrosszabb hír, hogy egyre több költséget tudnak rápakolni, minél később jelentkeznek, hogy "fizess" adós.

drbjozsef # 2018.11.29. 08:51

https://mabisz.hu/…-dijak-2018/

"Az üzemben tartó köteles a fedezetlenségi díjat megfizetni. A teljes fedezetlenségi díjat az a biztosító köteles kiszámítani és beszedni, amely az üzemben tartóval a fedezetlenség időtartamát követően szerződést köt."

wers # 2018.11.29. 09:23

Ez rendben. Alap eetben így van. Csak nehezen tudom elképzelni, hogy elengedjék ezt mindörökre. Előbb-utóbb látják a negatív egyenleget. Gondolom ritka, ha valaki többet nem köt kgfb-t.

wers # 2018.11.29. 09:36

na, elolvastam az egészet, nem csak az idézetet, még egyszer. Szerintem ez az idézet akkor érvényes, ha ugyanarra a gépjárműre köt ugyanaz az ügyfél szerződést, akkor az új biztosító kiszámolja, beszedi, és küldi a MABISZ-nak.

De itt harmadik személy és harmadik bank jön, itt is megállapítják a fedezetlenségi díjat, de azt nem a harmadik személytől fogják követelni. Mivel a harmadik bank nincs szerződésben az örökössel, akinek ez fizetnie kellene a fedezetlenségi díjat, nem tudom ő hogy beszedheti-e, ill. hogyan. Szerintem ő nem, de a MABISZ igen.

drbjozsef # 2018.11.29. 10:25

Hol írtam ezzel ellentéteset?
Szerintem nem az autóra, hanem a személyre tartják nyilván, ha eladja, vagy üzembentartó változik, tőle nem követelik. De ha ő (a tartozó) kötne másik biztosítást bármikor később másik autóra, akkor követelik.

Görgess vissza, van elévülés egy hozzászólásban a MABISZ állásfoglalásból.

wers # 2018.11.29. 11:03

Görgess vissza, van elévülés egy hozzászólásban a MABISZ állásfoglalásból.

Kíváncsi lennék rá, és mire vonatkozott. De gyanús, hogy ha van elévülés, akkor annak is van lehetősége, hogy a MABISZ ne hagyja elévülni, és megpróbálja behajtani. Szerintem.

wers # 2018.11.29. 12:16

De ha ő (a tartozó) kötne másik biztosítást bármikor később másik autóra, akkor követelik.

Még mindig nem értem, hogyan gondolod. Miért gondolod, hogy erre a kocsira neki nem kell.

Szerintem nem az autóra, hanem a személyre tartják nyilván, ha eladja, vagy üzembentartó változik

Hogyan adja el, ha még nem a tulajdonosa közg. szerint? Hogyan adhat üzembentartói jogot? Sehogy. Ezt 15 napon belül tehette volna meg biztosítás nélkül, addig lehetett volna köztes tulaj. De már nem.

drbjozsef # 2018.11.29. 12:35

Jogos, a kérdező esete más az öröklés miatt. Azt nem ússza meg, hogy a nevére írják, és ahhoz csengetnie kell.

wers # 2018.11.29. 12:56

szerintem eladáskor sem sok a trükközési lehetőség, itt akkor merül fel fedezetlenségi díj, ha "díjnemfizetés" esetén a biztosító felmondja a szerződést. Akkor viszont azonnal ki is vonják hivatalból a forgalomból. Eladni utána csak akkor tudja, ha forgalomba helyezteti, ahhoz meg rendeznie kell a kgfb-t. És ráadásul már csak a régi biztosítóval szerződhet újra, akivel majd az eladással szűnik meg a szerződés, vagy évfordulóra mondhatja fel.

Szóval ez nem javasolt ötlet.

gyula1971 # 2018.12.11. 19:30

A fedezetlenségi díj sem örök,ami azt jelenti,hogy, úgy,mint az adó ez is elévül azt hiszem 5-év után,az időpontban nem vagyok biztos.

wers # 2018.12.12. 12:28

gyula1971, te hallottál már olyanról, hogy a biztosító hagyta elévülni a be nem fizetett biztosítási díjakkal együtt?

Egyébként a legtöbb fedezetlenségi díj tulajdonosváltozáskor keletkezik, mert még mindig sokan azt hiszik, hogy arra is 15 nap van, mit az átírásra. Azt meg nem lehet megkerülni, helyben beszedik az első időszak díjával együtt.

wers # 2020.03.30. 03:56

Szerintem kérheted.

(6) Az üzemben tartó halála esetén, ha a biztosítási kötelezettség címzettje nem állapítható meg, a szerződés legkésőbb a hagyatéki eljárást lezáró határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napig tartható hatályban, amennyiben a gépjármű birtokosa a halál tényét a biztosítónak bejelentette, és a szerződést díjfizetéssel hatályban tartja”.

drbjozsef # 2020.03.30. 05:55

Nem kell kérni semmit.
A régi biztosítás felmondásához csatold a hagyatéki végzés másolatát, vagy csak írd le nekik, mikor lett jogerős. Onnantól 30 napig nem számíthatnak fel fedezetlenségi díjat.

wers # 2020.03.30. 10:32

Szerintem alap esetben a hagyatéki alapján a jogerőre emelkedés napjával szűnteti meg a biztosító a biztosítást. Nem 30 nappal később. A hagyatéki mellé csatolni kell az új biztosítást is, annak kezdetétvel fogják megszüntetni a régit. Egyszerre nem lehet két érvényes szerződés.

drbjozsef # 2020.04.03. 16:09

Kata25,

Hol ketyeg?

wers # 2020.04.06. 05:41

Visszajelezték, hogy rendben.
Most vettem ki a postaládából a levelüket. Lezárták a régi biztosítást a hagyaték jogerőre emelkedésének napjával, érdekmúlásra hivatkozva. Ott ketyeg a 20 nap hiány..

Azt gyanítom, hogy ez csak adminisztratív félreértés. Amit most kézhez vettél az korábbi, mint ahogy azt neked vissza jelezték. Az akkor még nem szerepelt a rendszerükben.

Szerintem meg fog ez oldódni. Biztos ami biztos írjál nekik tértisen még egyszer. Küld be az új biztosítás másolatát is ne csak a hagyatéki végzést.

drbjozsef # 2020.04.06. 07:30

Kata25,

Ha jól értelek, hogy a jogerőssé válás, és az új biztosítás megkötése között nem telt el 30 nap, akkor nem kell fedezetlenségi díjat fizetned.

Küldd el a jogerős hagyatéki másolatát az új biztosítónak, és kérd a fedezetlenségi díj törlését, mert az hibásan lett megállapítva. (Egyébként, lehet, lesz még köröd, mert a fed.díjat a MABISZ állapítja meg, lehet, oda kell majd elküldened ezeket.)

Hivatkozz a 2009. évi LXII. törvény 4§.(6) pontjára.