Válás, vagyonmegosztás


sajtisajt # 2012.01.21. 19:54

Tisztelt Szakértő!

A volt feleségem és köztem egyezség született, melyet a bíróság a válásunk során elfogadott. Közös tulajdonú (50-50%) lakásunk eladását az egyezség alapján mind a ketten támogatjuk. Kérdésem a következő: az adás-vételi szerződésen elég csak az én aláírásom (mivel volt nejem beleegyezett az eladásba) vagy az ő aláírása is szükséges?

Gabicsek # 2012.01.21. 20:08

Az is kell.

sajtisajt # 2012.01.21. 20:37

Köszönöm a választ!

Hekus # 2012.01.21. 21:45

Üdv.

Szeretném kikérni a hozzáértők véleményét.
Zajlik egy gyermekelhelyezési per, nem hozott a bíróság ideiglenes elhelyezést. A gyermek az apánál van nem is óhajtotta engedni a láthatását mindaddig amíg nem hoztak egy határozatot az anya javára, hogy köteles biztosítani a láthatást minden második hétvégéjén. Hangsúlyozom az anyának engedik meg a láthatást. Az anyának normál élete van, van munkahelye, háza stb.
Az anya első láthatás alkalma után nem vitte vissza az apának a gyermeket. Az apa rendőrség kíséretében ékezett az anya lakására, és kötelezték az anyát hogy adja át a gyermeket. A határozatra támaszkodtak, mert szerepel rajta hogy köteles visszavinni az anya az apának a megadott időpontra. Ez a határozat nem tartalmaz semmiféle gyermekelhelyezést, csak ezt a láthatást.
Az ügyvéd szerint jogtalanul jártak el a rendőrök. Kíváncsi vagyok a témában jártas szakértők véleményére!

Köszönöm!

Sokk # 2012.01.22. 09:40

Tisztelt Ügyvéd Urak, Szakértők!

Kérem segítsenek a következő kérdésben.
Jogilag van-e arra lehetőség, illetve egyáltalán létezik-e olyan, hogy ingóságot haszonélvezettel adjak el? Teszem fel, ha adásvételi szerződés aláírásával eladom a bútoromat, a szőnyegemet, stb., ám továbbra is én használom, és persze a vevő is beleegyezett. Hiteles okirat lehet-e az adásvételi szerződés egy perben a bíróság előtt?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.22. 10:22

Ha a foglalást akarod ezzel megakadályozni, akkor fedezetelvonó ügylet. Ráadásul ezzel a haszonélvezettel a vevővel szemben sem vagy bebiztosítva, simán eladhatja a dolgot úgy, hogy az új tulajdonos nem tud a haszonélvezetedről. Akkor pedig sütheted.

Sokk # 2012.01.22. 15:34

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Nem foglalásról van szó. A volt férjem akarja a két évvel ez előtti vagyonmegosztást felülvizsgáltatni, illetve új vagyonmegosztás iránt adott be keresetet. Az előző jogerős végzésben minden az én tulajdonomba került, az ő beleegyezésével.
A kiskorú gyermekeim részére ajándékozhatom-e az ingóságokat? Jogilag ez a megoldás jobb lehetőség számomra?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.22. 16:14

Az is fedezetelvonó, ráadásul felesleges is. A bírósági végzéssel jóváhagyott egyezséget nem fogják megváltoztatni csak azért, mert a volt férj kéri. Nem is nagyon értem, hogy gondolja. Milyen jogszabályra alapozza a kereseti kérelmét?

(Trükközés helyett jobb lenne egy ügyvédet megbízni arra a perre.)

Tessék visszategezni, különben leasszonyomozlak!

guba" # 2012.01.22. 16:23

rebus sic stantibus

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.22. 16:32

Szvsz ez ajándékozás. S mivel az ajándék visszaköveteléséhez a Ptk. speciális feltételeket támaszt, a rebus sic stantibus általános elve nem alkalmazható.

guba" # 2012.01.22. 16:55

(5) A házastársak közötti vagyoni viszonyokra (házassági vagyonjogi szerződés, a házastársi közös vagyon megosztására vonatkozó egyezség, a közös lakás használatában történő megállapodás stb.) a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseit is megfelelően alkalmazni kell. A bíróságnak gondoskodnia kell arról, hogy a vagyoni igények rendezésénél egyik házastárs se jusson méltánytalan vagyoni előnyhöz.

241. § A bíróság módosíthatja a szerződést, ha a felek tartós jogviszonyában a szerződéskötést követően beállott körülmény folytán a szerződés valamelyik fél lényeges jogos érdekét sérti.

ObudaFan # 2012.01.22. 17:13

Tartós jogviszonyban, persze. Csakhogy a közös vagyon megszüntetése nem létrehoz egy tartós jogviszonyt, hanem lezár. Így fel sem merülhet a clausula rebus sic stantibus.

Sokk # 2012.01.22. 17:49

Köszi Kovács Béla Sándor!
Tehát fogadjak ügyvédet. Az az igazság, hogy a lehető legkevesebb összegből akarom a pert végigvinni. ( Két gyerkőcöt nevelek egyedül.) Ráadásul a legtöbb ingóságot édesanyám vásárolta, amikor még együtt éltünk. (mármint a volt férjemmel, és édesanyámmal is.) Hivatkozhatok a PK 281. számra is?

guba" # 2012.01.22. 18:05

Így fel sem merülhet a clausula rebus sic stantibus.

A Csjt. 31.§ (5)bekezdéséhez fűzött kommentár konkrétan is hivatkozza. Azért idéztem be.

Sokk # 2012.01.22. 18:17

Ja, és elfelejtettem megírni az új körülményt a volt férjem részéről: új házasság, újabb gyerek, újabb ház.
Természetesen ezek jogilag nem újabb körülmények, de a volt férjem- bár nem ezekre hivatkozva- beadta a keresetet.

guba" # 2012.01.22. 18:58

Ha minden a te tulajdonodba került, ő pedig semmit nem kapott, akkor esetleg még a feltűnő aránytalanságra alapított érvénytelenségre hivatkozhat.

guba" # 2012.01.22. 19:06

Két év után, mondjuk már nem.

ObudaFan # 2012.01.22. 19:17

A Csjt. 31.§ (5)bekezdéséhez fűzött kommentár konkrétan is hivatkozza. Azért idéztem be.

A vagyonjogi szerződésre még fel is merülhet az alkalmazás lehetősége esetleg. A jogviszonyt felszámoló egyezségre aligha. Ezzel a logikával aki két éve vett házat, az is hivatkozhatna arra, hogy bezzeg ma az eladó sem kérhetne annyit, szállítsuk le a vételárat.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.22. 19:46

+1

Sokk # 2012.01.22. 20:42

Köszönet a hozzáértőknek!
Ellenben még mindig nem tudom, hogy mennyire legyek berosálva. Kovács Béla Sándor bocsi, de mi az a +1?

ObudaFan # 2012.01.22. 21:09

A kolléga borzasztó internetes szlengje azt jelenti, hogy az előtte levő hozzászólással egyetért. :)

ObudaFan # 2012.01.22. 21:11

Nyilván nem lehet innen a távolból biztosat mondani, de igen nehéz egy ilyen egyezség megváltoztatását elérni utólag.

Gabriella0528 # 2012.01.23. 06:43

Tisztelt Hozzáértő

Úgy döntöttem,hogy beadom a válópert.
Érdekelne,hogy mik az esélyeim.
Csak az alanyi jogon járó juttatásokban részesülök,férjem a következő hónaptól munkanélküli.
Haza költöznék szüleimhez,és mihamarabb munkát keresnék,gyerekeket oviba adnám.
Férjemnek több hitele van,ezeket még a házasságunk előtt vette fel.
Ha ő ezeket nem fizeti,behajthatják felőlem?

Tisztelettel

Gabriella

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.23. 09:15

Nem.

Erycastle # 2012.01.23. 16:14

Bemásoltam ide a korábbi hozzászólásomat, mert sajnos még mindig nem kaptam választ. Nagyon fontos lenne, köszönöm!

Tisztelt Ügyvéd úr/nő!

Próbálom röviden vázolni a problémát.A párom 2011. márciusában vált el hivatalosan, de már 2010.októberében elköltözött a volt feleséggel közös lakásukból. Közös megegyezéssel váltak el, mert a párom nem akarta kitenni a gyerekeit(16,18 évesek)semmiféle hercehurcának, pedig az anyjuk lépett félre...Megállapodtak a vagyonmegosztásban, az apróságok nem fontosak, most a lakásról van szó. Abban maradt a volt feleség a gyerekekkel, de a fele a páromé, aki azóta albérletben kénytelen lakni. A lakást egy ingatlanközvetítő iroda árulja, természetesen nem sok sikerrel.Az asszonynak van még egy saját, örökölt lakása is,amit ki szokott adni albérletbe.A párom felvetette neki, hogy esetleg eladhatná azt a lakást, hátha könnyebben elkelne, és őt ki tudná fizetni. Először hajlott rá, de most bejelentette, hogy megint talált albérlőt, és újra kiadja...Így nem tudunk mi sem előrelépni, pedig közös jövőt, közös lakást szeretnénk, minél hamarabb.
1.kérdésem: Ha a megegyezésben nincs kikötve időpont, akkor mi a végső határideje annak, hogy a volt feleség kifizesse a páromat? Ő éli világát, neki nem sürgős, de azért ez egy kicsit túlzás...Van-e valami lehetőség, felszólítás vagy bármi ezzel kapcsolatban?
2.kérdésem: Lehet-e esetleg valami albérleti hozzájárulást kérni, mivel az ő hibájából kellett a páromnak elköltöznie?
3.kérdésem: Ha nem mozdul előbbre a lakáseladás, kérheti-e a lakás felének a használati jogát a párom?

Előre is köszönöm a választ, sajnos ezek komoly problémákat jelentenek számunkra, mert így nem tudunk új életet kezdeni...

Üdv.Erycastle