Édesanyám után örökölt vagyon nagy része értékpapírban, befektetési jegyekben van. Nemrég bementem a bankba, ahol közölték, hogy amennyiben hozzányúlok (kiveszem, átiratom a nevemre) a befektetési jegyekhez, levonnak az EGÉSZ összegből 20%-ot, mint kamatadó, és még persze az örökösödési illetéket is be kell fizetnem, ami 10%. A kérdésem az lenne, hogy valóban lehetséges-e ez??? Válaszukat előre is köszönöm.
Bankszámla öröklése...
KBS! Én csak azért linkeltem be ezeket, mert Apa_ a banki tájékoztatás alapján az első hozzászólásod (13:06:14) után még kételkedett. Gondoltam, hogy így - BH-val, jogszabályi idézettel - meggyőzőbb lesz neki a dolog. Téged támogatandó írtam, amit írtam, nem ellened. :)
„Az ilyen rendelkezést a kötelesrész megállapításánál mint ajándékozást kell figyelembe venni ”És én mit mondtam?
A bankszámla kedvezményezettje nincs azonos jogi helyzetben a takarékbetét kedvezményezettjével a köteles rész vonatkozásában?
Két és fél éve egy másik topikban tárgyaltak valami hasonlót:
http://www.jogiforum.hu/forum/35/4093#…
A BH 1978/120.-at említi hivatkozási alapként Zsolt_, miszerint:
„A takarékbetét nem tartozik a takarékbetétes hagyatékához, ha a takarékbetétes a takarékbetét elhelyezésekor akként rendelkezik, hogy elhalálozása esetében a takarékbetétet az általa megjelölt kedvezményezettnek kell visszafizetni. Az ilyen rendelkezést a kötelesrész megállapításánál mint ajándékozást kell figyelembe venni [1952. évi 9. sz. tvr. 8. §, Ptk. 666. § (1) bek.]”
Aztán itt az 1989. évi 2. törvényerejű rendelet a takarékbetétről:
„10. § Nagykorú betétes a takarékbetét elhelyezésekor úgy rendelkezhet, hogy elhalálozása esetén a takarékbetétet az általa megjelölt kedvezményezett részére kell visszafizetni. Az így elhelyezett takarékbetét nem tartozik a takarékbetétes hagyatékához, a kedvezményezett a takarékbetét felett a hagyatéki eljárás lefolytatásától függetlenül rendelkezhet.”
(Ha egyik sem tartozik szervesen ide, akkor - laikusként - elnézést kérek.)
Hát nem is része a hagyatéknak. Azért a köteles rész alapjába beszámít. Ez nem olyan, mint az életbiztosítás. De ha gondolod, akkor hagy a fenébe. A te pénzed.
Nekem azt mondták a bankban, hogy a haláleseti kedvezményezett megjelölése esetén a pénz nem tartozik a hagyaték körébe.
Így a kötelesre részre igényeltek hiába kérhetnek a rájuk eső részt, mert ez olyan, mint az életbiztosításnál a kedvezményezettek, ott sem kérhetik a kötelesrészt a jogosultak.
Szerintem a köteles rész alapjába beszámít.
Az örökhagyónak volt egy bankszámlája, rajta 1,5 millió forint. Halála előtt egy héttel kötött egy kiegészítő megállapodást haláleseti rendelkezés esetére, amely azt takarja, hogy a számlatulajdonos elhalálozása esetén a számláján lévő egyenleget az általa megjelölt kedvezményezettek részére fizessék ki. Akik persze nem az örökösök. Az lenne a kérdésem, hogy ez hozzátartozik a hagyatékhoz mint adomány vagy sem?
Most még az is eszembe jutott, hogy az önkormányzati ügyintéző azt is mondta, hogy az özvegy kérhet a vagyon felett rendelkezési jogot. Tehát még ha tiszta lenne a helyzet, akkor is ő lehetne döntési pozícióban (csak az a szörnyű, hogy nincs sok mindennel tisztában).
Azért írásban kérd meg a közjegyzőt, hogy az APEH-ot keresse meg, hogy volt-e bankszámlája az örökhagyónak.
Akkor a kör bezárult. Amennyiben valaki -szándékosan, vagy pszichés probléma miatt-el akarja titkolni (vagy úgy gondolja, minden az övé a férj után) az anyagiakat, szankció nélkül megteheti. Ezek szerint simán kizárható a két gyerek az örökségből, vagy annak egy részéből.
Az az igazság, hogy a közjegyző megkereshetné az APEH-ot, mert az APEH felé a bankok leadják a számlatulajdonosok nevét. Megkereshetné. Az a tapasztalatom, hogy nem igazán teszik, akkor lépnek csak, ha konkrét bank nevét megkapják az ügyféltől.
Igen, a közjegyző hivatalosan tudakozódhat. De nagy segítség lenne, ha orientálni tudnátok, mert elég sok bank és pénzintézet van Magyarországon.
Most az a helyzet, hogy pótlólag beadott anyósom az önkormányzathoz banki papírokat, de nagyon régiek. Az ügyintéző kérdezte, hogy újabb banki elszámolások nincsenek? Nincsenek.Ez állítólag nem gond, mert a számlaszám a régin is rajta van. Megkérdeztem, mi van akkor, ha még pár helyen van számla, vagy értékpapír, mert sajnos anyósomat korábban paranoiával kezelték, most úgy tűnik, jól van, de azt még az ügyintéző is látta, hogy egyáltalán nincs képben a jogi vonatkozásokban. Ezt a betegséget sem felemlíteni, sem felhasználni nem akarjuk, de félő, hogy a két gyerek így soha nem fogja megtudni, mit örökölt (anyósom megmondta: ő rendelkezik a vagyon felett). Az önkormányzati ügyintéző azt mondta, ő nem tudja vizsgálni, van-e még valahol vmi, majd a gyerekei mondják a közjegyzőnek, melyik bankban van még esetleg pénz (nem tudják!!!!!!). A közjegyző hivatalosan lenyomozhatja, ha felmerül, hogy az özvegy "csúsztat"?
Persze. És a külön vagyon jeleg az, ami bizonyításra szorul, a közös vagyon mellett vélelem áll.
Akkor a feleség nevén lévő bankszámla is a közösen szerzett vagyonba tartozik, ha csak nem volt kűlőn vagyon?
Nem erre vall, de nem zárja ki. :) Vannak olyan emberek, akik a házastársukkal szemben is bizalmatlanok. És ha ez kölcsönös, akkor így tud intézményesülni. :)
Az mindegy. Már ha valóban fennállt a házastársi életközösség. Ne haragudj, de a külön kasszán élés nem erre vall.
Igen, ezt értem, jelen esetben ez úgy működött, hogy külön kasszán voltak, közmű-költség, étkezés, stb. fele-fele a nyugdíjukból. De házastársi közösségben éltek. Nem tudom, a bankszámla kinek a nevén van.
Pontosan.
Szerintem azért a felét, mert a számlaegyenleg egésze igen nagy valószínűséggel házastársi közös vagyont képezett. Legalábbis nem tartom valószínűnek, hogy az após különvagyona lett volna.
Ha viszont házastársi közös vagyon volt: már eleve fele az apósé, fele az anyósé.
Az após meghalt, tehát csak a számlaegyenleg felét lehet örökölni utána.
Nagyon köszönöm a választ.
Szeretném pontosítani, hogy érti, hogy a "számlaegyenleg felét"?
Miért pont a felét?
Nem tudjuk az összeget, csak hogy létezik.
Ha van leszármazó (és nincs végrendelet), akkor a házastárs nem örököl. A hagyatéki leltárt készítő figyelmét fel kell rá hívni, hogy valószínűleg van bankszámla, derítse fel, és vegye bele a hagyatékba a számlaegyenleg felét.
Gyanús, hogy trükközik a hölgy. Meg lehetne említeni neki, hogy közel jár egy közokirathamisítás kísérletéhez.
A takarékbetét öröklése illetékmentes.
Tisztelt Fórumozók!
Apósom elhunyt, anyósomat behívta az önkormányzat, tulajdoni lapokkal, egyebekkel. Az ügyintéző rákérdezett a bankszámlán lévő esetleges pénzre, de azt a választ kapta: nem tudom, hol vannak a papírok. Amennyiben nem tudja-vagy nem akarja- bemutatni a bankszámlákat (vannak), lehetséges-e ezt eltitkolni?
A bankszámlán lévő pénzt ki örökli? (feleség?)
Tudomásom szerint erre nem kell örökösödési illetéket fizetni-vagy igen?
Válaszaikat köszönöm.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02