Tisztelt Ügyvéd Úr!
Két gyermekem az idén kezdte felsőokt.int.-ben a továbbtanulást.Gyerektartást 10-10e Ft-ot amit a bíróság megítélt,aug.ig fizette is a volt férjem,szeptembertől viszont nem hajlandó fizetni.A gyerekeket eddig is támogatta ezen összegen felül,sőt nem olyan régen egy lejárt banki megtakarítását 4-400e Ft-ot is nekik adott ami azt bizonyítja hogy nem rossz anyagi körülmények között él.Az iskola megkezdése előtt beszéltünk telefonon a gyerekek várható kiadásairól,és azt mondta "megoldjuk".Ez részéről úgy néz ki hogy 40-40e Ft-ot kapnak havonta,és aláíratott velük egy papírt hogy 30+10eFt gyerektartást kapnak.Csakhogy én ebbe nem egyeztem bele,és össze is vesztünk mert tudtommal azt nekem kell fizetnie.Van értelme feljelentést tennem az elmaradt gyerek vagy most már rokontartás miatt,van esélyem hogy továbbra is megítéljék nekem annak ellenére hogy a gyerekeknek többet fizet vagy nyeljem le ezt a békát is?Köszönöm válaszát
gyerektartás felnőttkorú gyermek esetén
Kedves Manocs.ka!
Ha a gyermek a váláskor már nagykorú, róla a bontóperben semmilyen formában nem rendelkeznek, maga a gyermek viszont indíthat egy külön pert rokontartás iránt, ha a tartásra még rászorul, és a másik fél magától nem akar fizetni. Ha viszont magától is fizet, semmi szükség a perre. Üdv:
dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu
Nagykorú (novemberben tölti a 19-et) gyermekem gimnáziumba jár, nappali tagozatra, ahol előreláthatólag 2010-ben fog érettségizni. Gyermektartást vagy rokontartási díjat kell-e majd utána fizetnem a válás kimondása után, ha ő a másik félnél marad? Hány éves koráig kell fizetnem akár a gyermektartási, akár a rokontartási díjat?
A választ előre is köszönöm!
A bíróság nem fogja előre kikötni. 18 éves koráig a kiskorú gyermekre vonatkozó szabályok szerint jár, utána az általános rokontartási szabályok szerint. De az adott esettől függ, hogy van-e egyáltalán különbség.
Tisztelt Fórumozók!
Segítséget kérnék gyt.fizetése ügyében,nem teljesen tiszta, a Tv.szerint meddig jár:
1,amig betölti a 18.életévet (ha évvesztes és 19 évesen érettségizik, akkor addig)
2,ha érettségi után nappalin továbbtanul,(technikum vagy felsőfokú intézmény) akkor addig, amíg tanul?(vagy ez rokontartás már?)
Milyen nagyságrendi különbség szokott a kettő között lenni?
Lehet-e bírósági végzésben előre kikötni, h csak x.ideig jár a gyt.? Ez is bírótól függ, mint minden?(ahogy látom az előttem szólóktól..:()
Kedves "Lisa"
A mostani osztályfőnöke írta a következőket a fiamról:
"Az érettségi után maradt technikusi évfolyamon a .......... osztályban, amit sikeresen el is végzett. Tudtommal utána elkezdte a főiskolát (hogy melyiket azt nem tudom), és ha jól emlékszem, akkor azt az 1. év után abbahagyta és akkor ismét visszajött technikusi osztályba (a ............ szakra). Ez volt tavaly. Akkor nem voltam osztályfőnöke, nem is tanítottam abban az osztályban, így csak felületesen tudom, hogy hiányzásai, rossz tanulmányi eredménye miatt nem fejezte be. És most idén ismét ugyanazt a technikusi osztályt kezdte el, és ................. szakon szerezhet OKJ-s képesítést.
Szerntem ez bizonyítja, hogy nem tett eleget a tanulmányi kötelezettségeinek, ezért irány a bíróság!
sinai
Kedves "Lisa"!
Köszi a gyors választ.
Sikerült kiderítenem a következőket:
2002-től 2007-ig, volt szakközépben (technikusi 5. év), 2007-2008-ban ELTE hallgató, 2008-2009 ujból szakközepes és a legujabb iskolalátogatási igazolás szerint megint nappali tanuló a szakközépiskolában.
Remélem jövő héten ki tudom deríteni, hogy mit is tanul eddig.......
Utána irány a bíróság.....
Köszi mégegyszer és jelentkezem az eseményekkel.
Üdv,
sínai
A közös kisgyermek jogán haladéktalanul adjátok be a t.díj mérséklése iránti kérelmet.
Ha a nagyobbik majd megszerzi a szakmunkás bizonyítványt onnantól jövedelemképes., érettségizni esti tagozaton - dolgozók középiskolásában is lehet.
"Lisa"
laikus hozzászóló
Jó estét mindenkinek!
Problémám a következő:Férjem fia most 17 éves,szakközépiskolás,most másodjára járja a 2.-at bukott.jövőre át akarja kérni magát szakmunkásba.Olyan érzésünk van,hogy a gyerek direkt tologatja itt az éveket,hogy kapják a gyermektartást.Szakmunkás után meg még nappalin érettségizni akar.Szóval,úgy néz ki,hogy erre megy ki az egész.Ha 18 lesz,még semmi szakmája nem lesz,meg ha tologat talán 24 évesen végez.Ilyenkor mit lehet tenni jogilag?Köszönöm.Egyébként még van egy testvére,akire szintén kapják a tartásdíjat,nekünk meg egy közös kisgyermekünk,aki miatt még csökkentést sem kértünk,de azért úgy gondolom mindennek van határa.
Előre is köszönöm a válaszokat!
Technikusi képzettséggel már elhelyezkedhetett volna, felsőfokú tanulmányokat levelezőn is van mód elvégezni.
Azt nem írtad, hogy a 14. évfolyamon mit is tanul?...
Mindenképp fordulj bírósághoz és kérd a t.díj további fizetésének megszüntetését elrendelni - ott majd minden kiderül...
Haladéktalanul add be a keresetet a bíróságra és alperesként mind az anyát mind a "gyermeket" nevezd meg.
"Lisa"
laikus hozzászóló
Üdv minden fórumozónak!
Elváltam a két közös gyermek az anyjánál maradt, fizetem rendesen a gyerektartást.
Az egyik gyermek már nagykorú, érettségi, 5. évfolyamon technikusi végzettség, felvették a főiskolára....
Innentől érdekes a dolog, 1 évet járt a főiskolán, majd visszament tavaly ősszel nappalin 14.évfolyamra a szakközépbe.
Idén kértem az exem, küldje meg az iskolalátogatásikat és meglepődve látom, a gyerek ujból ugyanabba a szakközépbe van nappalira beiratkozva.
Fordulhatok a bírósághoz tartás megszüntetése iránti kérelemmel vagy nem?
Várom a tanácsokat.
sinai
(ha megállapodás születik, azt is be kell nyújtani a bírósághoz)
nincs mit
_Wasp_
póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása
Köszönöm a választ!
a tartást addig kell fizetni, amíg meg nem állapodnak a felek annak megszüntetéséről, vagy a bíróság íéletével meg nem szünteti azt.
Elsősorban meg kellene állapodni, másodsorban lehetne kérni a bíróságtól a tartás megszüntetését/csökkentését.
_Wasp_
póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása
Szeretném megkérdezni, ha két gyerek után fizet a párom gyerektartást, és abból az egyik abbahagyta a nappali képzésben való résztvételt, (19 éves) elment esti levelező iskolába, köteles-e fizetni a gyerektartást?
Bírósági határozatukban erre vonatkozóan semmi nincs leírva, csak a megállapodás a gyt. összegéről, és a fizetés határidejéről.
Köszönöm a választ!
Köszönöm Obudafan.
Ebben az esetben mindenkinek nézik a jöv. viszonyát (tehát a nagyszülő nyugdíját).A leszállításban ketten voltunk alperesek a volt feleségemmel, felperes pedig a nagyszülő volt.Perbe kell hívni az exemet?
Leszállítást esetleg, a jövedelmi viszonyoktól és az eltartottaktól függően.
A kérdésem a következő.
Lehetőségem van-e arra, hogy kérjem a tdíj csökkentést esetleg megszüntetést, abban az esetben ha 20 éves fiam (első szakmáját tanulja, heti két alkalommal jár iskolába) nem hajlandó elmenni dolgozni.Felajánlottam a segítségemet (diákmunkát szereztem neki), de kifogásokat keres.Két helyről kap tartásdíjat (nagyszüleivel él).
Tehetünk-e valamit a volt feleségemmel (mindkettőnknek van új családja) vagy asszisztálnunk kell az adott helyzethez.
Félre ne értsen senki: ha a gyerekem hozzáállása a munkához csak egy kicsit lenne pozitív, eszembe sem jutott volna ez az egész. Ám az, hogy minden költségét és kiadását a szülei és a nagyszülei finanszírozzanak ....!
Szóval mit tehetünk (alapos fejmosás mellett persze..)?
csak az első szakma megszerzéséig jár a tartás szokásosan.
Ha a gyermek középiskolája gimnázium volt, akkor lényegében nincs még a gyermeknek szakmája, tehát a középfokú nappali szakmai képzés alatt is járhat a tartás. Ha viszont pl. megszerzett egy technikusi végzettséget, és most szakácsnak tanulna, akkor az alatt valószínűleg nem fog a bíróság tartást megítélni.
_Wasp_
póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása
Fiam középiskolai szinten tanul tovább 2 évig.Ha utána is van rá lehetősége,még egy szakmát tanulna.Végig jár neki a gyerektartás?
Fiam középiskolai szinten tanul tovább 2 évig.Ha utána is van rá lehetősége,még egy szakmát tanulna.Végig jár neki a gyerektartás?
ha nem középiskolai szinten tanul a gyermek tovább, hanem magasabb (egyetem, főiskola) szinten akkor csak annyi történik, hogy megszüntetik a gyermektartást - ez jogos - és rokontartást állapítanak meg hasonló összegben, aminek kapcsán elképzelhető, hogy figyelembe veszik a gyermek jövedelmét is.
_Wasp_
póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása
T.Ügyvédúr!
Fiam 21 éves,érettségi után nappali tagozaton tanul tovább,kapom a családi pótlékot,és eddig a gyerektartást is./elváltunk apukájával/.Most kaptam egy levelet a bíróságról,hogy nyáron kérte a gyerektartás leállítását.Arra hivatkozva,gyermeke befejezte a tanulást.Fiam még érettségi előtt szólt neki,én is jeleztem a továbbtanulást,munkahelyen is leadtuk a kért igazolást,/kifizetőhely/ment minden tovább.Most a bíróság elselyével zároltatja a pénzt,15 napom van fellebbezni.Jogos?
Köszönöm előre is a választ.
jogszabályhely: Csjt (60-69/D §)
_Wasp_
póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása
félreértetted.
Az eltartásra kötelezettek sorrendjét kérdezted, és én azt is írtam.
Szerintem te most azzal kevered, hogy ki jogosult a tartásra. Ebben nincs sorrend, illetve annyi, hogy gyermekkorúak tartása megelőzi a nagykorú rokonok tartását.
_Wasp_
póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02