Kedves Segítők!
A véleményetekre vagyok kíváncsi a következő esetben:
Adott egy házaspár, ahol két gyermek születiett A gyermekek betöltötték a nagykorúságot, a nagyobbik gyermek elhagyja a családi házat, az apa és közte lévő összeférhetetlenség miatt. Később ugyanezen okból az anya is elköltözik, de válópert a két szülő nem ad be az évek folyamán. A lakásban maradt az apa, annak kisebbik gyermeke és annak párja, két közös gyermekkel.
Eltelt néhány év (kb 4-5 év), az anya megbetegedett, saját vérszerinti rokonainál talált otthonra. Nem mert haza költözni tartva férje agresszív természetétől és alkoholizmusától. Mindkét gyermek látogatja, majd a betegsége annyira előrehaladott volt, hogy nem lehetett megmenteni. Az anya meghalt.
Kérem ne botránkozzatok meg kérdésemen!
A kérdésem az, hogy ilyenkor milyen arányban osztódik szét a temetési költség a két gyermek és az apa között, akitől nem vált el a most már halott asszony. Az apa, nem akar hozzájárulni a temetési költségekhez. Megteheti ezt?
Kérem abban is segítsetek, hogy miképp lehet megtudni, hogy ilyenkor a meglévő ingóságnak és ingatlannak öröklés szempontjából mi a további sorsa. Az adott ingatlan a fővárosban van, az elköltözött gyermek vidéken él. A vidéki földhivatal nem ad tájékoztatást a fővárosi ingatlanokról. Jó lenne tudni, hogy amikor privatizálták a lakásokat, akkor ki lett az ingatlan tulajdonosa. Előfordulhat, hogy az apa 100 %-ban tulajdonos, ezáltal kizárta a feleségét, hogy tulajdonos legyen. Ilyen esetben akkor nincs öröklés ebben az esetben.
Kell-e valamit időben lépnie a vidéken élő testvérnek, hogy az érdekei ne sérüljenek? Amennyiben lesz hagyatéki eljárás, akkor honnan fogják tudni a vidéken élő gyermeknek a címét? Kell valahová jelenteni ezt?
Köszönettel!