Sziasztok!
Szeretném megkérdezni töletek, hogy kinek kell állnia a temetési költségeket egy hozzátartozó halála esetén. Leszármazottak két testvér, az egyiket az elhunyt kitagadta, talán még a köteles részből is, ezt nem tudom biztosan. De ez a leszármazott abszolut nem óhajt semmit az elhunyt hagyatékából, kategorikusan kijelentette a másik leszármazottnak, hogy le is mond mindenről, arról is, ami esetleg törvényileg őt illetné, a másik leszármazott gyermekének a javára. Szerette volna ezt még az elhunyt életében megtenni, de nem volt rá lehetőség és idő. Az is elhangzott, hogy a hozzátartozó haláláról (még annak életében) nem akar tudni, a temetési ktg-ek rá eső részét sem hajlandó kifizetni.
A másik pedig együtt lakott az elhunyttal, az rá is íratta az ingatlan tul.jogát, és ráhagyott mindent, meg az unokára.
Követelhető e ebben az esetben a temetési és egyéb ezzel kapcsolatos ktg-k fele-fele arányú megfizettetése azzal a leszármazottal szemben is, aki ettől elzárkózott? A válaszokat előre is köszönöm!
Temetési ktg. ki fizeti?
Szerintem ha hivatalosan is kitagadta, akkor nem kell hozzájárulnia a temetés költségeihez, ha nem tagadta ki - függetlenül attól, hogy kéri vagy nem kéri az örökséget -ő is helyt állni köteles. (De majd a jogászok kijavítanak.)
Ami a magánvéleményemet illeti: mindig meglepődök az emberi kicsinyességen. Az örökös fizessen - nyilván telik neki rá az örökölt vagyonból -, oszt ámen...
1999. évi XLIII. tv.
20. § (1) A temetésről sorrendben a következők kötelesek gondoskodni:
- aki a temetést szerződésben vállalta;
- akit arra az elhunyt végrendelete kötelez;
- végintézkedés hiányában elhunyt temetéséről az elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa vagy élettársa;
- az elhunyt egyéb közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pontja] a törvényes öröklés rendje szerint.
(2) Ha temetésre kötelezett személy nincs, ismeretlen helyen tartózkodik, vagy a kötelezettségét nem teljesíti, a temetésről az elhalálozás helye szerint illetékes települési önkormányzat (fővárosban a kerületi önkormányzat) polgármestere - jogszabályban meghatározott határidőn belül - gondoskodik.
Az illő eltemetés költsége viszont hagyatéki tartozás. [Ptk. 677. § (1) a)] Tehát az örökösök az örökrészük erejéig felelnek a megfizetésért, akkor is, ha nem ők gondoskodtak róla.
A köteles rész azonban nem örökség, hanem maga is hagyatéki tartozás. Ezért a köteles részre szorított leszármazó nem köteles hozzájárulni a temetési költségeket. Azok őt csak egy esetben érinthetik: ha a temetési költségek megfizetése után már nem marad elegendő fedezet az ő köteles részének a kifizetésére.
Köszönöm a hozzászólásokat, így minden ok. Én is így gondoltam, mégegyszer köszi, további szép napot mindenkinek!
Sziasztok,
a következőt nem értem világosan:
2 örökös közül az egyik intézte a temetést, de a másik is fizetné persze a felét, csakhogy a számlák csak egyetlen névre szólhatnak. Mi van ilyenkor? A hagyatéki tárgyaláson hogyan kezelik az ügyet? Másik kérdés, hogy miből vonódik le a temetés tényleges kifizetett költsége, ha csak ingatlan örökség van?
Üdv, Gábor
A számlák alapján a felmerült költséget egymásközt megfelezik. Jelen esetben vélelmezem eladásra kerül az ingatlan, és annak minden egyéb költségtől/kiadástól már letisztitott nettó örökrészből a temetéssel járó kiadások megfelezése. (Ha az ingatlanra esetleg csak sokára lesz vevő, hát "előleget" fizet a várható összegre az örököstárs - utólagos tényleges elszámolásra.)
Tehát ha jól értem, tökmindegy, melyik örökös nevére szól a temetéssel összefüggő számla, az csak ahhoz kell, hogy az így bizonyított költség megfelelő hányadát terheljék a hagyatéki tárgyaláson az örökösökre?
Az ingatlanok eladása nem cél, tehát megmaradnak. Az örökösönkénti illeték alapjául szolgáló forgalmi értékből levonható a temetési költség, és csak a maradék után kell illetéket fizetni?
Igen; igen.
Monalisa, kbs, köszi szépen a válaszokat! Üdv, Gábor
Tisztelt Hozzáértők!
Édesapám elhunyt, két örökös van (két gyermeke), az egyik én vagyok. A temetési számla is az én nevemre szól majd.
A kérdésem az lenne, hogy a létezik-e valamilyen mértékű anyagi támogatás a munkahelyem felől, amivel ilyenkor hozzájuk fordulhatok? Tehát támogatják-e valamilyen mértékben a temetési költséget számla ellenében?
Téves címzés.
KBS aranyos vagy :)
(arra utal a kolléga, hogy próbálj meg a munkáltatónál érdeklődni.... hátha. Törvény mindenesetre nem kötelezi a támogatásra, ha erre gondolnál.)
_Wasp_
póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása
:)
Szladitsék is lefordították Grosschmid Bénit magyarra. Magyarról. :)
(Ment a Mikroszkóp színházban a Sas-kabaré, amikor is az egyik előző sorban két fej végig össze volt bújva - mint végül kiderült a külföldre szakadt hazánklányának folyamatosan fordított a pesti rokon magyarról magyarra, mármint miként is értendő az aktuális politikai poén.)
Sziasztok!
Én a következőkkel kapcsolatosan szeretnék érdeklődni, lehet nem teljesen idevágó a kérdés:
Abban az esetben, ha a családapa elhagyja a családját (napokig nincs otthon, gyerekei felől nem érdeklődik, minimálisan hozzájárul az egyébként 50%-ban az ő tulajdonában lévő ház fenntartási költségeihez, de állagmegóvást nem végez), és végrendelete nem biztos, hogy van, elhalálozás esetén ki fizeti a temetés költségeit?
Mi történik, ha már a rezsiköltségekhez sem járul hozzá (az adott ingatlan az állandó lakcíme), a gyermekeit nem támogatja, és csak a feleség fizetéséből tartja fenn a lakást, tehát jóformán minden kapcsolatot megszakít a családjával?
Előre is köszönöm a választ!
Ezen topicban lentebb KBS 2008.01.28. 08:29-kor beídézte a jogszabályt az eltemetéssel kapcsolatban.
Az hogy egy ideje nem tartja a kapcsolatot a családdal a temetésre nézve nem mérvadó., a lakásrezsi akkor közös ha ő maga is benne lakik, az épület állagmegóvása mindkettőjük érdeke.
monaLuis
laikus hozzászóló
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02