Közös lakástulajdon megszűntetés


ObudaFan # 2018.08.14. 19:02

Ezt csak egyezseggel tudom elképzelni.

sorcier # 2018.08.12. 18:41

Tisztelt Fórumozók!
A mi válásunk alapeset, nincs gyerek, nincs hitel, nincs vita a lakás 50-50%-os tulajdonjogáról, csak kiszállni belőle.....   nem megy bele az eladásba, nem fizet ki és nem akarja hogy én fizessem ki.
A kérdésem: a közös tulajdon megszüntethető-e  olyan módon, hogy az ingatlanban maradó házastárs a tulajdonjoga egy részét átadja a többlethasználati díj helyett....
Konkrétan, lakás 18 M +ingóság 10 M, tehát 14-14 M fejenként.
Ha 7 M kp-t viszek, az otthagyott 7 M részemért kérhetem-e  a tulajdonjogának a 80 %-át? (vagy lakott árral számolva akár az egészet? és neki mondjuk haszonélvezet lesz bejegyezve? ) 
Előre is köszönöm a választ.

ObudaFan # 2018.07.18. 05:21

A közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs követelheti a bíróságtól.
A közös tulajdon tárgyait elsősorban természetben kell megosztani, de ez ingatlanok esetében gyakran nem megoldás, így a törvény által biztosított más módokat kell figyelembe venni.
A közös tulajdon tárgyait vagy azok egy részét - ha ez a tulajdonostársak körülményeire tekintettel indokolt - megfelelő ellenérték fejében a bíróság egy vagy több tulajdonostárs tulajdonába adhatja. Ehhez a tulajdonjogot megszerző tulajdonostárs beleegyezése szükséges, kivéve, ha a bíróság a közös tulajdonban álló ingatlanrészt az abban lakó tulajdonostárs tulajdonába adja, és ez nem sérti a benne lakó méltányos érdekeit.
Ha a közös tulajdon más módon nem szüntethető meg, vagy a természetbeni megosztás jelentős értékcsökkenéssel járna vagy gátolná a rendeltetésszerű használatot, a közös tulajdon tárgyait értékesíteni kell, és a vételárat kell a tulajdonostársak között megfelelően felosztani. A tulajdonostársakat az elővásárlási jog harmadik személlyel szemben az értékesítés során is megilleti.
A közös tulajdon tárgyának a tulajdonostárs tulajdonába adása esetén a megfelelő ellenértéket, az árverés útján való értékesítésnél a legkisebb vételárat a bíróságnak ítéletében kell megállapítania. Az ítéletben megállapított legkisebb vételárat a végrehajtás során sem a végrehajtó, sem a bíróság nem változtathatja meg.
Ha olyan ingatlan közös tulajdonát kell megszüntetni, amelyben az egyik tulajdonostárs benne lakik, a bíróság őt az ingatlan elhagyására kötelezi, vagy - ha az ingatlan elhagyására kötelezés a benne lakó tulajdonostárs méltányos érdekét sérti - részére a tulajdoni hányadával arányos használati jogot alapít. A használati jog értékcsökkentő hatását az ingatlanban maradó tulajdonostársnak kell viselnie mind a magához váltás folytán fizetendő ellenértéknek, mind az árverési vételár felosztási arányának a meghatározásánál. A használati jog bíróság által meghatározott és törvény által biztosított terjedelmének jelentős túllépése esetén a bíróság a tulajdonos kérelmére a használati jogot megszünteti.
Mivel ez a per lassú és mindkét fél számára költséges, ezért érdemes perindítás előtt egyezségre törekedni, lehet figyelmeztetni a másik felet a per jelentős költségeire.

Férfi # 2018.07.17. 14:31

Tisztelt Olvasó!

A volt feleségemmel van egy közös lakóingatlanom.
Sajnos az eladásról megegyezni nem tudtunk, így az a kérdésem, hogy a közös lakóingatlan eladását hogyan kényszeríthetném ki? Váltsam ki a tulajdonrészét? Pereljem be? Az ingatlan jelenleg lakott. A volt feleségem lakik benne, és a 22 éves fiam.

Előre is köszönöm a hozzászólásokat!