taestévrek kisemmizése, köteles rész


ObudaFan # 2018.08.15. 17:26

Itt tobb bizonyítási kerdes is felmerül. Az egyik, hogy mivel tud elszámolni. A masik viszont hogy az élettársi jogviszonyra tekintettel mennyi jar neki.

Aki a vegrendelet szerint kap valamit, az a körülményekhez képest örökös vagy hagyományos.

nickik # 2018.08.15. 12:05

Valaki legyen szíves válaszoljon a lentiekre. Valahogy ez a topik nem jelenik meg az újak között, gondolom az a gond... Köszönöm!

nickik # 2018.08.15. 08:14

Az első kérdés lemaradt: ez valóban így van, hogy nem köteles elszámolni vele? tehetünk mit az ügy érdekében, böntető feljelentés stb?

nickik # 2018.08.15. 08:13

Hasonló az esetünk, mint az előttem szólónak. Nálunk anyum halála előtt 5 héttel levett az élettársa a számláról 10 millió Ft-ot (anyunk akkor kórházban volt, de utána mentek nyaralni). Állítólag anyum kérésére és neki is adta oda. Ebből 5 millió Ft-al tud elszámolni (ennyi volt egyébként egy ingatlan után anyum különvagyona a 10 millióból), a másik 5 millióval nem tud elszámolni, azt mondja anyumnak adta ő nem tudja mit csinált vele, de mivel az közös vagyon ezért szerinte nem is lenne köteles elszámolni vele. A számlán anyu volt a tulajdonos és az élettársa a meghatalmazott. Ezért megszüntetni sem tudta a számlát.

És még egy kérdés: az igaz, hogy amennyiben vmelyik gyermek végrendeletileg csak kötelesrészt kap, akkor ő nem minősül örökösnek csak kötelesrészre jogosultnak?

MartinHU # 2018.08.14. 19:21

Visszterhes jogcímen kapott vagyon biztos, hogy nincs szó! Szóval elvileg, akkor még menthető a dolog. Ami biztos, hogy a nagypapám pénzét eltulajdonította, tehát, akkor még büntetőjogi kategóriában is gondolkozhatunk. Elsősorban el akarjuk kerülni, a polgári peres utat, megpróbálunk vele megegyezni, hogy Ő jár rosszabul, ha arra kerül sor.

ObudaFan # 2018.08.14. 18:53

Hogy mit lehet tenni, az attol fugg, mi bizonyítható. Ha az örökhagyó akarata ellenére vette le ezt az összeget, akkor törvényes orokreszert is lehet perelni, sot, ez mar büntetőjogikategoria, polgari jogi szempontból pedig o elveszheti az orokreszet érdektelenségmiatt. Ha ajandekba kapta, kotelesreszert lehet perelni. Ha visszterhes jogcimen kapott valamit, akkor meg semmit nem lehet tenni.
A gyakorlatban ha kártyával vette le ezt az összeget, akkor lehet, hogy azt sem lesz konnyu igazolni, hogy o vette le.
Persze, ha o elismeri, hogy o vette le, az jobb helyzet es akkor meg azt is neki kell igazolni, hogy egyaltalan tenyleg megkapta ezt a penzt.

MartinHU # 2018.08.14. 18:02

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném segítségeteket kérni. Nem rég meghalt a nagymamám és közeledünk már a hagyatéki tárgyalás felé. Édesapámék 3-an voltak testvérek. A nagymamámnak volt egy számlája, melyhez a legfiatalabb testvérnek volt hozzáférése és azt még a halál előtt míg kórházban volt a mamám meg is szüntette és az össze pénz levette a számláról és ezt nem akarja megosztani a testvérek között azt mondván, hogy ez Ő kapta. Úgy néz ki, hogy a nagypapám pénzét is eltulajdonította. Az elmúlt 10 évben körülbelül 20.000.000Ft-os összegről beszélhetünk, amit el tett magának. Ezen kívül a mamám nevén volt 2 termőföld is, melyből a földhivatal nyilvántartása szerint már csak 1 van a nevén. Ezen kívül volt 2db telek is ezek sincsenek már meg, illetve egy egész erdőt tarra vágtak, melyből az összes fa hozzájuk került. Kérdés az volna, hogy ezek után mit lehetne tenni, mert úgy néz ki, nem csak a testvéreit hanem az édesapját is kisemmizte, van értelme egy polgári peres eljárásnak? Igazából hárman állnak szemben ellene. Segítségeteket várom, hogy hasonló esetben mit lehetne tenni?