Gyerektartàs


Inci72 # 2022.01.06. 13:18

Üdvözlöm!

Kérdésem lenne ha megszeretném szüntetni a gyermektartást, mire van szükség,vagy elég ha írok a bíroságnak egy levelet amiben kérvényezem a megszüntetést?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.06. 06:44

A munkáltató akkor követett volna el jogsértést, ha nem ragaszkodik a bíróságtól kapott felhíváshoz.
Beszámíthatsz (ha esetleg valamit nem, azt pedig a bíróságtól követelheted kártérítésként).

Misi67 # 2022.01.06. 04:19

Tisztelt Szakértők!
Gyerektartásdij miatt a bíróság elsőfokon közvetlen munkabér letiltást rendelt el. A másodfokú ítélet csökkentette a tartásdíj összeget és törölte a bíróság közvetlen munkabér letiltásra vonatkozó rendelkezését. 2020 decemberében kaptam kézhez az ítéletet.
A bíróság a másodfokú ítéletét a munkáltatónak nem küldte meg. Ügyvédem megküldte az ítéletet a munkáltatómnak, egyuttal kérte a bíróságtól is hogy kiküldjék meg. A munkáltató az ügyvédtől nem fogadta el a jogerős ítéletet, ragaszkodott hozzá hogy azt a bíróság küldje meg. Kérdésem, hogy ez így jogszerű-e?
A bíróság 2021 decemberében küldte meg az ítéletet a munkáltatónak.
Kérdésem hogy ezt már így el kell fogadni, vagy még szükség van-e további intézkedésre? Élhetek-e a túlfizetés beszámításával?
A válaszokat köszönöm!

groszfater@gmail.com # 2021.12.16. 21:41

csokibaba!
A keresetlevéllel együtt kaptatok egy VÉGZÉST is, el-kéne olvasni!

csokibaba # 2021.12.16. 20:32

2021. dec. hónapban lett beadva tartásdíj megállapítása iránti keresetA keresetben az áll, hogy a kötelezett 2020. évi jövedelmét (egyéni vállalkozó)vegyék figyelemben. Az anya beadta a 2021. évi jövedelemigazolásokat. a tárgyalás 2022-ben lesz előreláthatólag.
Kérhetjük, majd, hogy az apa 2021. évi jövedelmét vegyék figyelembe, tekintettel, hogy a tárgyalás időpontjában a 2021. lesz az előző évi jövedelem, és az anya is a 2021.. évi jövedelméről adott be igazolásokat.Pótkeresetet kell beadni, vagy elég a tárgyaláson kérni?

Válaszukat köszönöm előre is.

drbjozsef # 2021.12.15. 13:06

etti,

A "van értelme" típusú kérdések nem jogi jellegűek.
Leírásod alapján igen, van esélyetek a mérséklésére.
Ugyanakkor a tartásdíj elsődleges szempontja a gyermek szükségelet, azt a tartásra kötelezett szülő a saját tartásának terhére is biztosítania kell. De az, hogy a háztartásotokba született egy új eltartandó gyermek, minden bizonnyal valamekkora csökkenést eredményezni fog.

etti # 2021.12.15. 12:04

Sziasztok!

Van értelme bírósághoz fordulnunk a tartásdíj jelentős leszállítása miatt, vagy sem?
(lásd lent)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.13. 14:01

(Azt nem is neked mondtam.)

etti # 2021.12.13. 13:42

Nincs semmilyen per, nem fordultunk még ügyvédhez sem.
Ezért szerettem volna puhatolózni, hogy van-e értelme bíróságra menni, mert ha ott például az a hozzáállás, olyan ítélet születhet, hogy márpedig marad a tartásdíj és el kell adni autót, házat, hogy legyen miből fizetni, és mindez x hónap és xxxx pénzbe kerül, akkor lehet, hogy nem mennénk. Egyáltalán nem tudjuk, mire számítsunk.
Vagy akár van-e bármilyen érv az exfeleség meggyőzéséhez, hogy kvázi rosszabbul járhat, ha elzárkózik most egy közös megegyezéstől (hogy pl ha bírósághoz fordulunk, az ítélet nem úgy szólna, hogy "mindaddig, amíg apuka teljes munkaidős foglalkoztatásba nem kerül", hanem határozatlan időre, akkor utána az exfeleség perelhetne saját költségen, ha akarna újra tartásdíjat kapni - és hogy lásd, mi korrektek vagyunk, csak addig kérnénk a türelmedet egy közös megegyezés esetén, amíg lesz újra munka és így jövedelem. De ismétlen, fogalmunk sincs, mi a gyakorlat.)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.13. 12:48

Etti, ha nem kéri a férjed, biztos nem fogja leszállítani a bíróság a tartásdíjat.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.13. 12:43

A per pedig folyik, nem?

etti # 2021.12.13. 12:28

Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni.
A férjem kb. 8 éve elvált, akkor konkrét összegben került meghatározásra a tartásdíj (kb. a fizetése 30%-a), 2x120e Ft, azaz 240e Ft a két gyerek után, plusz évente 2x ruházati hozzájárulás 2x20e Ft.
Időközben született közös gyermekünk, ő most 4 éves.
A helyzet pedig a következő: a férjem már a tavalyi évben is 9 hónapig álláskereső volt (és mindvégig fizette a teljes összegű tartásdíjat) és most pár hónapja újra az - talán számít, hogy ezúttal maga mondott fel, mert a főnöke pszichopata volt, bár ezt nyilván nem tudja bizonyítani. Én szülés után nem tudtam visszamenni a munkahelyemre, én is álláskereső vagyok (és nagyon nehéz 41 évesen, kisgyerekkel, szóba se állnak velem).
Van egy házunk, ezen még 7-8 mió ft hitel van, és van 2 (10 évesnél öregebb) autónk, és van kb. 2mió személyi kölcsön a férjem nevén.

És hát jelen állás szerint nagyjából 4-5 hónap múlva elfogy a pénzünk.

Mit lehet ilyenkor tenni?
Mi nyilván azt szeretnénk, ha simán okiratba foglalva, exfeleség empatikus együttműködéssel elfogadná, hogy csak havi 60e Ft-ot fizessünk mindaddig, amíg a férjem újra állást talál (hiszen ha én találok is, abból a pénzből a megélhetésünk se igazán biztosított, nemhogy tartásdíj), úgy, hogy a köztes időszakban nem halmodódik fel tartozásként az a pénz, ami egy korábbi jövedelem mellett "járt". Ebbe az exfeleség valószínűleg nem fog belemenni.
Mik az esélyeink? Milyen átfutással dolgoznak egy ilyen ügyön?
Ha bírósághoz fordulnánk, mire számíthatunk?
Rémlik, hogy elég konzervatív, az apát hajléktalanságba sodróan egyoldalú megközelítés van a gyakorlatban.. :-( Nem akarnánk visszaélni a helyzettel, de az senkinek se lenne jó,ha az autókat, a házat el kellene adni, a gyerekek is szívnának, ha újra a kanapén kéne aludniuk, ha autó helyett tömegközlekedéssel kéne bőröndökkel,, táskákkal jönni-menniük ha esik, ha fúj.

köszi mindenkinek

groszfater@gmail.com # 2021.11.16. 14:49

korrekt54!

Rendőrség! Tartási kötelezettség elmulasztása miatt feljelentés!

korrekt54 # 2021.11.16. 14:39

Segítséget szeretnék kérni!
Van egy kolléganőm, akinek van egy 5 éves kisfia. A kisfiú édesapja 2 évvel ezelőtt eltűnt, azóta nem sikerül a nyomára bukkannia. Ha felveszi a telefonját, azonnal le is rakja. Egy alkalommal sikerült megszereznünk a kormányhivatalban az állandó bejelentett lakcímét, de mire a bíróságnak beadtuk, és a bíróság nagy-nagy "gyorsasággal" 5 hónap alatt megírt egy idézést neki, addigra kereket oldott, és elköltözött, nem lehet megtalálni, azóta az állandó bejelentett lakcíme egy végrehajtó által átvett lakás.
Szerencsétlen kolléganőm azóta próbálkozik mindennel, még a szülői felügyeleti joga sem tisztázott. Mit lehet tenni, hova tud fordulni?
Köszönöm a válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.09. 21:05

Nem. A kapcsolattartás a gyermek joga is.

Bandika81 # 2021.11.09. 18:11

És az első kérdésben irtak? Azokról sem lehet lemondani?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.09. 17:46

Nem.
Majd ha valaki örökbe akarja fogadni, és abba az anya is beleegyezik, majd akkor.

Bandika81 # 2021.11.09. 17:00

Akár olyan formában is feltehetném a kérdést, (vagy pluszban az előző kérdéseimhez) hogy nyilatkozhatok e előre egy esetleges későbbi örökbefogadás esetére a gyermekről való lemondásról?

Bandika81 # 2021.11.09. 16:48

Üdv!
Érdeklődnék, hogy megtehetem e és ha igen hogyan azt, hogy lemondjak gyermekemmel kapcsolatos minden jogomról (láthatás, stb
) úgy, hogy közben a tartásdíjat fizetem, tehát nem annak megkerülése a cél. Más szóval semmilyen kapcsolatot nem akarok a gyerekkel, se az anyjával, de nekem erről papír kellene. Tisztelettel kérem a válaszolókat, hogy a véleményezést és az okok firtatását mellőzzék, komoly okoaim vannak rá, de az magánügy. Válaszokat előre is köszönöm!

apafej40 # 2021.11.09. 16:12

Szép napot mindenkinek!

2018-tól közös megegyezés alapján 60.000 ft gyerektartást fizetek a volt feleségemnek. 2021. júniusában folyamatos végrehajtást kért a fenti összegre amit a jelenlegi jogszabályok alapján a munkáltatóm rendszeresen utal neki. A végrehajtás díja kb. 5.000 Ft, exfeleség kb. 53.000 ft-ot kap meg, mivel a segédmunkásként kapott minimálbérem maximum 50%ig terhelhető.

A végrehajtó szerint a fenti kb. 7000 ftos különbözetet vagy magam fizetem neki havonta vagy ha majd megszűnik egyszer a tartásdíj-fizetési kötelezettségem, akkor az addigi hátralékomat majd tovább fizetem neki, amíg az meg nem szűnik.

A feleségem és ügyvédje szerint a részleges gyermektartásdíj fizetése - végrehajtás által - nem fizetésnek minősül, és büntetőjogi kategória. A fentiek tükrében rendőrségi feljelentésre készülnek.

Amennyiben nem tudom rendezni az általa szabott határidőre ezt a kb. 42.000 Ft tartozást, akkor a végrehajtónak van igaza, vagy készülhetek a büntetőjogi felelősségre vonásra? Nincs más gyt tartozásom felé.

Köszönettel:
Apuka

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.07. 10:47

Atis77. nyilván utalhatsz a gyereknek amennyit csak akarsz, ki tiltaná meg. De ha az a kérdés, akkor a gyereknek utalással nem teljesíted megfelelően a tartási kötelezettségedet.

Nagy Izabella # 2021.11.07. 09:21

Sziasztok!

Újabb kérdésem lenne egy jogi frázissal kapcsolatban:

"A kötelezett szülővel szemben érvényesíthető összes tartási igény a jövedelme 50%-át nem haladhatja meg a gyermekek számától függetlenül. Amennyiben a szülő két vagy több gyermek tartására köteles, a tartásdíjat úgy kell megállapítani, hogy egyik gyermek se kerüljön a másiknál kedvezőtlenebb helyzetbe."

Tehát, ha 4 gyerek van, egy külön élő és 3 a szülőnél,

  1. a szülő fizetésének 50%-a osztandó 4 felé,
  2. vagy tekintettel arra, hogy a fenti 3, a szülővel együtt élő gyermek tartására az anyjuk is kötelezett, ott nincs gyt utalás, mivel együtt élnek, így effektíve tartásra kötelezettnek jogilag csak a külön élő gyerek számít?

Lényegesen megváltoztak az életkörülményeink, havi 130ezret fizetünk albérletre, aminek az 1/3 része a gyermekre eső összeg, ezzel szeretném megemeltetni a gyt-t. Ennek gátja, hogy jelen helyzetben kapott gyt az apa fizetésének 1/8-át takarja, tehát az A) eset érvényesül.
Viszont mi a mozaik családunkban (2+1 fő) a férjem nem köteles tartásra. Az ottani mozaik családban (2+3 fő) az édesanya is. Tehát effektíve a szabályok alapján a külön élő gyermeket uazon életkörülmények szempontjából a másik családi anyai 1/8 rész is megilletné.

Elég kitekert de logikus szerintem: magyarán ott plusz egy fővel több köteles gondoskodni a gyerekről, így az én gyermekem része szerintem 1/4-re nőne az apa fizetéséből, ami megfelel az albérlet gyermekre eső részével.

(Ui: Ugyanitt kérdezem, hogy a külön élő szülő folyton az általa 3 gyerkre felvett adósság halmazra hivatkozik. Beleszámít-e a helyzet elbírálásába az általa felelőtlenül felvett hitelhalmaz, aminek kiegyenlítésére ingatlan áll rendelkezésére, és mégsem törekszik a helyzet megoldására? Meg fogja hatnia bíróságot, ha beadja, hogy neki havi 100ezer ft törlesztője van, és ezért nem tud többet fizetni? Hitelünk nekünk is van, de mi annyit vállaltunk, ameddig a takarónk ért.)

Mit szólnak a jogászok a témához?
Köszönöm!

atiS 77 # 2021.11.05. 18:48

Tisztelt jogászok !
Apaként az a kérdésem , hogy a gyerektartás díjat utalahatom-e közvetlenül a 20 éves lányom szml.-jára előzetes megkérdezés ill. bejelentés nélkül ?
Előre is köszönöm a választ !

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.02. 21:52

Persze. Perrel.

j0c1 # 2021.11.02. 21:06

Tisztelt Jogászok!

Egy nagyon kedves hölgy barátom nevében/ügyében szeretnék információt kérni.

A barátom tavaly év elején költözött fel az élettársától vidékről pestre (itt talált normális munkát), a 16 éves lánya (közös gyerekük) pedig idén nyáron, továbbtanulás miatt költözött fel hozzá, így jelenleg ketten élnek albérletben. A kérdés a következő lenne:

  • Dacára annak, hogy házasok nem voltak, jár-e az apuka részéről kötelező jelleggel gyerektartás, vagy anyagi támogatás a lánya részére?
  • Ha igen, és önként ennek nem hajlandó eleget tenni, hogyan lehet ezt adott esetben kikényszeríteni?

Megtisztelő válaszukat és segítségüket előre is köszönöm!