Gyerektartàs


Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.25. 10:21

Fel kellene szólítani , ha nem hat, akkor per.

Majordomus # 2022.02.25. 08:16

Szerintem nem fogja..

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.24. 21:44

Neki kellene bejelentenie vagy az anyjának, hogy megszűnt a tartási kötelezettséged - hiszen a házastárs megelőzi a szülőt.

jano.veres # 2022.02.24. 19:34

Tiszteletem!
Nagyobbik lányom 21 éves egyetemista, eddig anyjánál lakott, február 26-án féjhez megy és elköltözik az anyjától, tehát nem él többé
életvitelszerűen vele. Egyetemi tanulmányait tovább folytatja, párhuzamosan egy iskolaszövetkezet által dolgozik is (van havi jövedelme és tanulmányi ösztöndíja is). Ebben az esetben kérhetem-e a gyerektartás megszüntetését (69 évesen a nyugdíjam 70 ezer, ebből vonják le a gyerektartást, neki tk. nagyobb a jövedelme, mint az enyém). Nagyon köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.17. 12:39

Bemenni nem muszáj, lehet postázni is.

Mrshorvatski # 2022.02.17. 09:45

Köszönöm megint a gyors választ! A keresetlevél már be lett adva. Újra el kell mennem a bíróságra és egy ideiglenes intézkedést kell kérnem?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.16. 16:24

Bele kellene írni a keresetlevélbe. Célszerű lenne kérni ideiglenes intézkedést is.

Mrshorvatski # 2022.02.16. 13:37

Köszönöm szépen a gyors választ. Addig amíg nem történik meg a válás a bíróságon, hol tudom követelni a gyerektartást?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.16. 12:18

Mindig is fizetnie kellett volna. De csak hat hónapra visszamenőleg követelheted. Ergo: minél később kezded el követelni, annál többet vesztesz.

Mrshorvatski # 2022.02.16. 11:04

Édesapától két gyermekemmel albérletbe költöztem 2021.12.25-én. Édesapa maradt a saját tulajdonú ingatlanjában. A válási szándékomat már benyújtottam a bíróság felé. Kérdésem a gyerektartásra irányul. Mikortól kell neki fizetnie gyerektartást? Kizárólagos felügyeleti joggal szeretnék a válás után rendelkezni, mert nem egy városban élünk már most sem. Mindenben jó a kommunikáció köztünk, de a gyerektartasban egyáltalán nem. Nem akar fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.08. 15:00

Nem feltétlenül. A módosítás iránti perlés lehetősége elvileg mindig adott.

bigdady # 2022.02.08. 12:15

Köszi.
Ha ebben a 12 hónapban volt egy nagy összegű eseti bónusz ami nem garantàlt lesz-e ujra akkor is a gyerek 18 éves koráig kéne fizetni ez az utolsó 12 hónap miatt aranyosan ennyivel többet?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.08. 11:02

Összegszerűen kell meghatározni a tartás mértékét. Az összeg meghatározásakor továbbra is a gyermek szükséglete az elsődleges szempont, de figyelemmel kell lenni a szülők vagyoni, jövedelmi viszonyaira, teljesítési képességeire. Továbbra is fontos szempont a különélő szülő (utolsó 12 hónapra számított) átlagos havi nettó jövedelmének nagysága; a gyermekenkénti tartásdíj általában ennek 15 és 25% közé kell essen.

bigdady # 2022.02.08. 08:33

Sziasztok
Mi most a gyerektartás összegének megállapításának az alapja? Megszűnt a korábbi százalékos rendszer? Bíró dönti el de mi alapján lesz belőle összeg? Mi a gyakorlat? Köszi

drbjozsef # 2022.01.19. 05:48

ildi3443,

Nem. A törvény nem változott, Gytv. 24.§(1).
Három évre jár, ami legfeljebb egyszer újabb három évre meghosszabbítható.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2022.01.07. 15:19

Marika88,

Ptk. XX. fejezet.
Tartásra továbbra is jogosult lehet, ha önálló életvitelre képtelen. Mértéke nincs meghatározva, elsősorban megegyezés szerint, ha az nincs, akkor a bíróság állapíthatja meg. Elsősorban a tartásra szoruló szükségletei, körülményei alapján mérlegel a bíróság.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Marika88 # 2022.01.07. 14:53

Jó napot kívánok!
Gyermekem 23 éves, nagykorú és 75 százalékos autista. Jelenleg képzőbe jár, de utána sem lesz képes önálló életvitelre. Volt férjemtől gyerektartásdíjat kapok. Szeretném kérdezni hogy meddig jár a gyerektartásdij? Utána milyen ellátásra vagyok jogosult?

Inci72 # 2022.01.07. 07:58

drbjózsef.

Köszönöm a válaszát. Valami igazolást kell hozzá csatolni vagy csak jelezni, h kéri a megszüntetést.

drbjozsef # 2022.01.07. 05:57

Inci72,

Ez esetben nem "kérheti", hanem természetesen kötelessége jelezni, és leállíttatni a gyerektartást, hiszen arra már nem jogosult.
Ha a jogosult nem teszi meg, akkor a kötelezett is kérheti (ez az egyetlen eset), és meg fogja szüntetni a bíróság, esetleg a jogosult bírságolásával egyetemben. Szóval tegye meg, de gyorsan - ez az ő kötelezettsége.

Inci72 # 2022.01.07. 05:23

Mivel a gyerekek ki repültek és saját keresetük van így kérheti a megszüntetését. Mert csak addig kell fizetni amíg nappali tagozatos iskolába jár. Egy próbát megér ha meg elutasítást kap akkor gondolom jelzik, hogy mit kell csinálni.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.06. 17:54

Szigorúan véve nem is kérvény az, hanem csak bejelentés. Bejelenti, hogy megszűnt a jogosultság. (Halkan teszem hozzá, hogy le nem mondhat a tartásdíjról, az sértené a gyerek érdekeit.)

Inci72 # 2022.01.06. 16:45

Nem én kérem a megszüntetését hanem az akinek fizetek azaz exemnek. Mivel minden hónapban levonta a cég a gyerektartást így nincs elmaradásom sem. Tehát akkor az exemnek akinek fizetek, kell írnia egy kérvényt a bíróság felé, hogy kéri a gyerektartás megszüntetését velem szemben? Itt ez a kérdés. Gondolom a bíróság meg majd a cégemhez küld egy levelet, hogy nem kell tovább utalniuk a gyerektartást.

gerbera317 # 2022.01.06. 16:29

Akkor még ennél is egyszerűbb: Az adós semmilyen jogcímen nem kérheti a végrehajtás megszüntetését. Az adós csak a végrehajtás befejezését kérheti, miután a tartozását megfizette. Ha ezt a végrehajtónál teszi, akkor az minden további nélkül befejezi a végrehajtást. Ha viszont az adós a végrehajtást kérőnek fizeti meg a tartozását, akkor a végrehajtást kérő köteles ezt bejelenteni a végrehajtónál, valamint nyilatkozhat, hogy nem kéri a további végrehajtást (merthogy a gyermektartás az folyamatosan növekszik, tehát nyilatkozat nélkül soha nem ér véget). Az adósnak ekkor már csak a végrehajtási költségeket kell megfizetnie a végrehajtónak.

Inci72 # 2022.01.06. 15:40

Gerbera317.
Azért kérdezek ekkora marhaságot mert nem voltam még ilyen helyzetben. Amúgy én vagyok aki fizeti a tartásdíjat, meg kért a volt párom, hogy segítsek neki mert nem tart tovább igényt a tartásdíjra. Ezért szerettem volna tudni, hogy hogyan is induljunk neki.

gerbera317 # 2022.01.06. 15:02

@Inci72
55. § (1) a) A végrehajtást foganatosító bíróság a végrehajtást köteles végzéssel megszüntetni, haezt kívánta a végrehajtást kérő, és a megszüntetés, illetőleg korlátozás másnak a jogát nem sérti,
(2) Nincs helye a végrehajtás megszüntetésének az (1) bekezdés a) pontjában foglalt esetben, ha a végrehajtási költség megfizetésére a 34. és 41. § szerint nem került sor.
Megmagyarázva: Nem derül ki, hogy te az adós vagy, vagy a végrehajtást kérő. Valószínűleg a végrehajtást kérő vagy, mert az adós nem kérdezhet ekkora marhaságot. Ebben az esetben az eljáró végrehajtó illetékessége szerinti bíróságot kell kérni, hogy szüntesse meg a végrehajtást. Amaz meg fogja kérdezni a végrehajtót, hogy mit szól mindehhez, aki azt fogja válaszolni, hogy szó sem lehet róla, amíg a végrehajtási költségeket meg nem fizette valaki. Erre a bíróság el fogja utasítani a kérelmedet.