Apaság vélelmének megdöntése


pazs # 2010.03.12. 10:24

csicsi76: az egyértelmű válaszhoz megmondanád, hogy te az anya vagy az apa vagy-e? :) illetve hogy az anya házas-e? (hogy az apa házas-e, az most nem számít).

csicsi76 # 2010.03.12. 13:10

Pazs:
Csicsi76: nő, az anya, és házas. :-) A gyerkőc apja nem a férj, és ezt mindkét fél tudja, elismeri.

Azon is elgondolkodtam, hogy egy férfinak, ha házas lehet akárhány gyereke akármennyi nőtől, aki nem a felesége; ír mindig egy nyilatkozatot, és nem kell szórakoznia a névvel, meg hogy ki-kicsoda az anyakönyvi papíron.
Egy anyának, egy nőnek, ha esetleg házas és nem a férjétől van a gyereke? Járkálhat a bíróságra, idegeskedhet!! Nesze neked családjog, meg a nők és a gyerekek érdekeinek a képviselete! Igazán szerencsés helyzet!
Azért minden segítséget/tanácsot köszönök előre is.

ObudaFan # 2010.03.12. 13:14

Az általad idézettek még nem hatályosak. Jelen állás szerint jan. 1-től azok lehetnek, de az új Ptk. körüli politikai hisztéria miatt egyáltalán nem biztos, hogy ez így is lesz.

pazs # 2010.03.12. 13:19

csicsi76: szóval akkor marad a per, de ha tényleg mindenki ugyanazt állítja és ugyanazt akarja, akkor viszonylag gyorsan (pár hónap alatt) lezajlik az egész.
Viszont érdekes szempontot vetettél fel: a házas férfiaknak ebből a szempontból tényleg egyszerűbb, mint a házas nőknek :)

csicsi76 # 2010.03.12. 15:21

Pazs, és mindenki!
Köszi a tanácsokat. Remélem igaza(d) lesz, és tényleg gyorsan megy. Ja, és a gyámügyes még szinte le is szidott, hogy miért nincs rendezve a leendő gyerek családjogi helyzete, ne panaszkodjak, ne keressek már egyszerűbb megoldásokat.
És ha már bíróság: csak a lakóhely szerinti bírósághoz lehet fordulni? Vagy van lehetőség a földrajzilag egyébként sokkal közelebbi, a tartózkodási helynek megfelelő bíróságon ezt elintézni?
Még egy kérdés: valahol azt találtam, hogy ha a házas felek megtartották a születési nevüket, a gyerek születéséig van lehetőség megváltoztatni a házassági anyakönyvi kivonatban a "gyerek vezetékneve" rovatot. Ez kb mennyi időt igényel, és mi kell hozzá: papírok, illetékbélyeg? (így legalább az én nevemet tudná a gyerkőc viselni :-) ).
Előre is köszönöm...

kingus86 # 2010.03.26. 08:50

Szép jó napot mindenkinek!!
Segítséget szeretnék kérni!!Ki vagyunk borulva,lassan rá megy a családunk,a férjem volt feleségének a gonoszságaira!
9 éve váltak el a házasságban született 3 fiú gyermek,csak az a kérdés,hogy kitől.Mert a 4. megszakított terhességénél derült ki,hogy külön utakon járt évek óta és ézert került sor válásra és a terhesség megszakítására.5 éve magánúton elvégeztettünk dns vizsgálatot,ami elég érdekes helyzetet állított fel.Igazából már akkor gyanús volt az egész amikor elkezdtük,mert nagyon olcsó volt és még házhoz is jöttek.Apa fiú kapcsolatot állapítottal meg:99,95 99,93 99,97% eredménnyel.Elfogadtuk,örültünk,hogy legalább a ha szenvedünk,akkor a saját gyermekeiért tesszük.Állandóan pereskedik a volt asszonyka ez az élete.Legutóbb azt is kitálta,hogy a férjem mondjon a legkisebb gyerekről,mert az új férje örökbe akarja fogadni.Ekkor újra felvetődött a férjemben,hogy nem ő a biológiai apa,mert úgy tűnik ennek a nőnek teljesen mindegy kinek a nevén van szegény gyerek.Felkerestünk egy igazságügyi szakértőt,aki elmondta,hogy csak 99,98% fölött lehet apa-fiú kapcsolatot bizonyítani.Felvetettük az anyukánál egy hivatalos teszt elvégzését,de teljsen elzárkózik.Mit tehetünk ez ügyben??

ObudaFan # 2010.03.26. 12:35

Mivel kapcsolatban szeretnétek bármit tenni? Ha jól értem, az apasági vélelem fennáll, a kapcsolattartásra joga van, az örökbefogadáshoz meg nem kell hozzájárulni.

kingus86 # 2010.03.26. 19:36

Abban kérem a segítséget,hogy hivatalos úton,hogyan lehet az édesanyát kötelezni az igazságügyi dns tesztre ???
Szinte biztos,hogy 3-ból 2 kakukktojás.
De addig amíg az igazság nem derül ki a férjem nem fog lemondani a kicsiről.

ObudaFan # 2010.03.26. 19:37

Apasági vélelem megdöntése iránti perben.

kingus86 # 2010.03.26. 19:46

Mi a menete?
Hová kell fordulni?

ObudaFan # 2010.03.26. 19:59

A gyermekek lakóhelye szerinti helyi bírósághoz.

kingus86 # 2010.03.26. 20:01

Köszönöm szépen!

ObudaFan # 2010.03.27. 09:54

Nincs mit.

morvai # 2010.04.02. 16:17

Segítségeteket szeretném kérni!Fiam most 3 éves és kb fél éve derült ki hogy nem én vagyok az apaa csináltatott dns tesztből.A kérdésem az lenne, hogy mi ilyenkor a teendő?Lehet e pert indítani vagy valami ha az anya nemakarja vagy nem tudja megnevezni az igazi apát?

monalisa1 # 2010.04.02. 16:45

Olvasd el ezen topicban ObudaFan 2010.01.15. 14:07-kori beírását, melynek második mondatától a problémádra is vonatkoztatható.

monalisa1 # 2010.04.02. 16:47

Azzal az ottani különbséggel, hogy miért gondolod hogy nem te vagy az apuka.

monalisa1 # 2010.04.02. 16:50

Vagyis a keresetlevélben hivatkozz az elvégzett DNS vizsgálatra mely kizárta az apaságodat.

ObudaFan # 2010.04.02. 17:05

Van még fél éved a perindításra, több nincs.

morvai # 2010.04.03. 11:38

Köszönöm az eddigi válaszokat!A volt feleségemmel eddig úgy állunk hogy együtt bemegyünk az ügyészségre és elindítjuk a pert.A bíróságon ennek hogy van a menete?Mert olvastam itt olyat,hogy ez több 100ezrekbe is kerülhet?Nemlehet ezt valahogy megúszni,pl mindketten hivatkozunk a tesztre és ezt mindketten elfogadjuk és nemakarunk újat?Mert szerintem ha mindketten elfogadjuk és nemakarunk újjat csinálni sok pénzért ezt a bíróságnak el kellene fogadni nem?És olyankor mi a helyzet azzal hogy az anyuka nemtudja ki az apa?Így is ellehet indítani?

monalisa1 # 2010.04.04. 07:32

A bíróság a kiskorú gyermek mellé hivatalból ügygondnokot kirendel ki - ügyvédet, vagyis a perben az anya őt nem képviselheti. Egybehangzó kinyilatkozás esetén nem valószínű hogy szükség lesz egy uj DNS vizsgálat elvégeztetésére. Azt hogy az anya nem tudja vagy nem akarja megnevezni a gyermek apját az az ő dolga ill. baja - több okból is.

Pl. hogy kitől követel t.díjat az egy másik pere lesz az anyának - tőled már nem.

ObudaFan azért írta a fél év perindítási lehetőséget mert a tudomásra jutástól egy év áll rendelkezésre - és ebből a fele már letelt.

"Lisa"
laikus hozzászóló

morvai # 2010.04.04. 13:03

Köszönöm monalisa!
Nem értem a kislány mellé,vagyis nevében mért kell eseti gomdnokot kirendelni,hogy képviselje őt?Apicinek is elkell menni a bíróságra?
Mi még írtunk egy papírt,közös megegyezést,az ügyvédnél,hogy nemakarunk anyagi okok miatt pert indítani,meg elfogadjuk mindketten ezt a vizsgálatot,és az anya megváltoztatja a gyermek vezetéknevét az övére.Nemtudom ennek van vmi jelentősége a bíróságon,hogy ne csináljunk 3-4-szeres áron feleslegesen mégegyszer dns vizsgálatot?
A per indítására azért van szükség mert attól még az én nevem van az apa rublikába.

És az anyának miért lesz baja abból,hogy nem nevezi vagy nem tudja kia gyerek apja?A tartásdíjon kívül?

Az apaság megállapítása és az apaság vélelmének megdöntése iránti per között mi a különbség?

ObudaFan # 2010.04.04. 14:04

Azért kell ügygondnok, mert a kiskorút ebben a perben nem képviselheti az édesanyja. A költségek akkor úszhatóak meg, ha a bíróság költségmentességet biztosít a részedre, ehhez az erre rendszeresített formanyomtatványt kell benyújtani. az apaság megállapítása és az apaság vélelmének megdöntése iránti per között az a különbség, hogy ezek pont ellentétes irányú perek.

monalisa1 # 2010.04.04. 14:32

morvai

A magam részéről még a következőket: ha nem indítasz pert minden marad a régiben, vagyis ha a bíróság nem veszi le a gyermeket a nevedről fizethetsz t.díjat a nagykorúságáig -bizonyos esetben azon túl is- mint a katonatiszt. (Mindenközben egy férfi lehet hogy röhög magában...)

Egyedül gyermeket nevelni nem olyan könnyű, az Élet előre nem látható problémákat okozhat.

"Lisa"
laikus hozzászóló

morvai # 2010.04.04. 15:48

Mi tavaly szeptemberben váltunk el,ebben a hónapban mondták ki a válást,és már ekkor,a válás kimondása előtt tudtam hogy nem én vagyok az apa,megcsináltuk a vizsgálatot.Csak ekkor a bírónő nem tudta megmondani hogy ezt a vizsgálatot elfogadja e a bíróság vagy nem,és külön pert kell elindítani.A válási papírokba az egyezséghez már ekkor beírták,hogy az apa lemond a láthatásról,az anya meg a tartásdíjról.Így azt nem kell fizetnem.

morvai # 2010.04.04. 15:51

Ha elindítjuk a pert és közben meggondoljuk magunkat,a költségek miatt,akkor ez a per megis szüntethető?Pl nem megyünk el.Vagy mindketten visszamondjuk.Mert azok ellenére,hogy nem én vagyok a kisfiú apja,még nagyon jó a viszonyunk a volt feleségemmel,így hála isten mindent normálisan megtudunk beszélni.