Özvegyi haszonélvezeti jog


Szomorú örökös # 2022.01.13. 04:30

veggoline

Ez azt jelenti hogy hiába van holtig tartó haszonélvezeti jogom,az elhunyt élettársam gyerekei majd lépten nyomon zaklathatnak?????

Azt azért próbáld megérteni, hogy a tulajdonos nem szeretné teljesen lelakva, eladósítva megkapni az ingatlant, amikor a haszonélvezet egyszer majd megszűnik. Sajnos ezernyi horror-történet van ezzel kapcsolatban, itt is olvashatsz párat. Nekem is volt egy haszonélvezőm, aki azt hitte, hogy ő ingyen lakhat a lakásban, én meg majd fizetem a közműveket minden hónapban. Sőt úgy gondolta, hogy akár ki is adhatja egy idegennek, és ő majd minden pénzt bezsebel, hasonlóan, mint az előző mondatban írtam. Aztán rájött, hogy tévedett, mert ez utóbbit nélkülem nem tehette meg, ha én igényt tartok rá. Arról meg már nem is beszélek, hogy milyen állapotban kaptam vissza a lakást.

drbjozsef # 2022.01.12. 21:05

veggoline,

Azt azért érted, hogy a napi egy ellenőrzés sok, a tíz évi egy meg valszeg kevés. Valahol a kettő között kell legyen egy olyan, ami a tulajdonos érdekét is védi, de a haszonélvezőt sem zaklatja feleslegesen. Nincs erre pontos szám a törvényekben, csak kialakult életszerű gyakorlat. Ptk. 5:152.§

Ingatlan esetén valahol a havonta-kéthavonta ellenőrzés teljesen reális, életszerű, és indokolt. A te jelenlétedben megnézheti, ellenőrizheti. Ezzel nem kellene, hogy baj legyen. Azért a haszonélvező nem hűbérúr, legyenek már neki is kötelezettségei, és egy pici kényelmetlenséget viseljen már el ő is. És nem, a fiókodban a bugyijaid között nem turkálhat.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.12. 18:58

Nem.

veggoline # 2022.01.12. 18:30

Ez a haszonélvezet téma ma nekem is megmozgatta az idegrendszeremet.Véletlenül láttam ma a tv-ben egy műsort,ahol egy ügyvéd volt a meghívott vendég és erről volt szó.
Az ijesztő mondat ez volt: A tulajdonos,tulajdonosok rendszeresen felügyelhetik hogy a haszonélvező rendeltetésszerüen használja -e az ingatlant és gondoskodik e megfelelően az állagmegóvásról.
Ez azt jelenti hogy hiába van holtig tartó haszonélvezeti jogom,az elhunyt élettársam gyerekei majd lépten nyomon zaklathatnak?????

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.12. 06:12

Természetesen csak azon az iletőségen kap haszonélvezetet, amely az örökhagyóé volt. De az esetek többségében az is elég.

a rokonok többlethasználati díjat kérhetnek érte.
Van annak még néhány feltétele, amelyek az ilyen esetekben általában nem állnak fenn.

Szomorú örökös # 2022.01.12. 05:24

Soma90

Amennyiben a házastárssal 25+ éve közössen lakott házon és telken az elhunytnak 1/2 azaz 50% tulajdonjoga volt (másik fele rokonoké), akkor az özvegy részleges haszonélvezeti jogot örököl, vagy teljes haszonélvezeti jogot az ingatlan felett?

Szerintem - bár ez csak laikus vélemény - csakis az 50 % felett lesz haszonélvezet. Amennyiben megosztható az ingatlan, akkor célszerű csak azt a felét leválasztani és arra kizárólagos haszonélvezeted lesz, amit a rokonok sem akadályozhatnak, szabotálhatnak. Ha viszont az egész ingatlant szeretnéd használni, akkor a rokonok többlethasználati díjat kérhetnek érte.

soma90 # 2022.01.11. 15:30

Amennyiben a házastárssal 25+ éve közössen lakott házon és telken az elhunytnak 1/2 azaz 50% tulajdonjoga volt (másik fele rokonoké), akkor az özvegy részleges haszonélvezeti jogot örököl, vagy teljes haszonélvezeti jogot az ingatlan felett?

50%-os haszonélvezeti jog esetén továbbra is lakhat a lakásban az özvegy, vagy korlátozhatják a rokonok ezt, az ő 50%os tulajdonjoguk miatt?