„A tulajdoni lap tanúbizonysága szerint a helyi önkormányzat részére egy kisebb összeg erejéig elidegenítési jog került bejegyzésre az öröklést időben jóval megelőzően.”
Mi terheli azt a tulajdoni hányadot? Elidegenítési jog biztosan nem, mert olyan nincs. Elidegenítési tilalom lehet, de az valamilyen jogot biztosít, pl. jelzálogjogot. Mi van pontosan a tulajdoni lapon?
Ha elidegenítési tilalom van, addig nem adható, ajándékozható, stb. el a tulajdoni hányad, amíg az fennáll. Kivéve, ha az önkormi mint jogosult írásban hozzájárul, ami igen ritka. Szóval ki kell fizetni az önkormit. De az is lehet, hogy ez már régen megtörtént, csak nem lett törölve az elidegenítési tilalom. Beszéljetek az önkormival
„jogilag szabályosan lehet tenni az ingatlanrészre vonatkozóan két tanús eladási szándéknyilatkozatot?”
Az özvegy és testvére szerintem arra játszik, hogy a testvér mint végrehajtást kérő kéri a házastársad tulajdoni hányadának árverési értékesítését. Nem fognak tolongani a vevők egy haszonélvezettel terhelt tulajdoni hányadért, ahol a haszonélvező társtulajdonos is. A vevő ugyanis nem fog tudni sem birtokba lépni, sem bérleti díjat szedni, amíg az özvegy él. Így aztán az özvegy a becsérték 70%-án (ha nem lakóingatlan, 50%-án), a minimumon, szépen megveszi az árverésen a tulajdoni hányadot. És a becsérték alacsony lesz a "tiszta" helyzethez képest, tekintettel a haszonélvezetre és az amiatti lakottságra (kb. -30-50%). (A haszonélvezettel terhelt ingatlant akkor is lakottan kell árverezni, ha senki nem lakik benne.) Ezt ismerve, én az özvegy helyében nem fizetném ki a "tiszta" állapot értékének felét. Olcsóbb lesz az árverésen.
Persze, ettől független küldhettek neki eladási ajánlatot (nem szándéknyilatkozatot, az nincs a Ptk-ban). Már ha az elidegenítési tilalmat levetettétek.