Hagyaték!


Szomorú örökös # 2024.10.25. 11:54

KBS

Köszönöm a kioktatást, abban igazad van, hogy nem volt jó a válasz részemről, ezért - de csakis ezért - én kérek elnézést.
Viszont ha én értelmesen kérdezek - mint ahogy nem olyan régen volt ilyen egy zártkerti, tulajdoni lapról hiányzó épület ügyében - akkor ne fogd vissza magad légyszíves, mert úgy éreztem, hogy szándékosan teszed (te is). Holott elviekben azért vagytok ti is itt, mint jogászok és nem csak laikussal van tele a fórum. Márpedig ha csak kioktatni tudsz, de segítő választ nem tudsz - vagy nem akarsz - nekem írni, akkor nem lesz jó véleményem rólad (sem). Inkább ne akard, hogy így legyen! Köszi!
Nem mellesleg kioktatni én is tudlak, ha nem fogom magam vissza! :-D

Majordomus # 2024.10.25. 17:02

Az esetek többségében sima az ügy,az elhunytnak van két gyermeke házastársa már nem él.

Mikor kérem tőlük a közös költséget,akkor az a válasz hogy még nem volt hagyatéki szeptemberig, a papa februárban halt meg.
Miért ők fizessék ki a 130 ezer ft-ot amikor nem is biztos hogy ők örökölnek.
Két kérdésem van:

  1. van végrendelet? Nincs.
  2. Önök hirdetik 48 millióért a lakást januári költözéssel? Igen.

Akkor miről beszélünk?
Lehet csengetni a forintot.

majoska # 2025.06.24. 11:50

Üdv!

Esetleg meg tudná valaki mondani, hogy a hagyaték átadó végzés kapcsán lehet-e részjogerőt kérni? Én külföldön élek, emiatt jöttem haza, de mivel van egy kiskorú az örökösök között (végrendeleti örökös) így én hiába mondok le a másik 2 örökössel egyetemben a fellebbezési jogról, mert le kell, hogy teljen a gyámhivatali 15 nap is. Egyrészt a gyamhivatalnak még meg sem küldte a közjegyző (16-ÁN volt a tárgyalás) másrészt a közjegyzővel lehetetlen szóban kommunkálni. Így arra gondoltunk, hogy a többi érintett lemond a fellebbezési jogáról, akkor a saját részünket el tudnánk intézni, a többihez meg úgy sincs közünk. Van értelme ilyet kérnem írásban a közjegyzőtől vagy ilyen nem létezik és csak magam alatt vágom a fát nála? Köszönöm ha válaszolnak!

drbjozsef # 2025.06.24. 11:59

majoska,

Van olyan, hogy részjogerő, de esetedben ez teljességgel értelmetlen. Ráadásul az nem is "időben" oszt, hanem magát a jogvitát osztja legfeljebb.

A hagyaték elosztását (is) szabályozza a hagyatéki végzés. Nyilván maga az elosztás olyan, hogy csak akkor lehet jogerős, ha minden érintett azt elfogadta. Hiába fogadja el húsz érintett a végzést teljesen, ha a huszonegyedikről nem tudjuk, hogy megfelel-e neki így az elosztás - vagy bármi más -, addig az egész végzés nem lehet jogerős.

Ha például a tárgyaláson megegyeztek mindenféle hagyatéki elem elosztásában, abban, nincs vita, akkor az jogerőssé válhat, míg amiben vita van, abban nem - de ez a jogerő is a fellebbezési határidővel áll be. Tehát a "részjogerő" a nem vitatott vagyonra lehet jogerős, de nem úgy, hogy aki lemondott a fellebbezési jogáról, annak a részére már beáll a jogerő. Hiszen ezt a részt is vitathatja bárki más.

Ha elutazol az országból, és még ügyintézni kellene utána, csinálj egy meghatalmazást valakinek, aki itt eljárhat a nevedben. Bizonyos esetekben (pl. ingatlan) ügyvédi ellenjegyzett meghatalmazás kell.