Az alanti második válasz hal78-nak íródott.
Válás és vagyon megosztás
Kedves monalisa1!
Valahogy én is így gondolom igazságosnak.
Köszönöm szépen a segítséged és a megerősítést!
Kiegészítésként: ha távozásod után az egész lakást használhatja, arra a "te szobádra" kérhetsz havi lakbért.
monalisa:
gondold át még egyszer...
Volt olyan topik (nyilván te is olvastad), ahol épp arról volt szó, hogy a férj elköltözött, a feleség maradt. A feleség nem fizette a villanyszámlát, de mivel a szerződést a férj kötötte, ezért az ELMŰ is a férjtől követelte az elmaradást... jogosan.
A másik: tulajdonostárstól nehezen lehet bérleti díjat kérni...
Szóval gondolkozz, mielőtt félrevezetsz valakit (erre már többször és többen kértek).
Köszönöm.
Bocs, de az legyen neki a legnagyobb gondjuk, hogy a villanyszámlát jól fizetik-e a továbbiakban vagy sem, legalább is az első időszakban. (Egyébként a közös megegyezés érdekében egyeztetnek - mint írta, így vélelmezhetően ebben nem lesz vita köztük.)
A felesége nem tulajdonosa az EGÉSZ lakásnak hanem csak társtulajdonos, tehát ha a férj átengedi a "saját" szobájának a használatát, akkor szerintem kérhet érte némi anyagi ellentételezést. Ha rosszul írnám, kérlek javíts ki.
monalisa:
osztatlan közös tulajdonról beszélünk.
Jah, és könnyen lehet még gondja abból, ha a feleség nem fizeti a villanyszámlát.
Azt a szolgáltató a férjtől fogja követeni (ha ő a szerződő fél), aztán a férj majd behajthatja esetleg a feleségen.
Ha rossz a légkör, akkor nem árt erre is gondolni.
Így van, egyben remélve ők a válásuk során kellő toleranciával lesznek egymás iránt. (Lehet barátként is elválni egymástól, és kellő rugalmasággal kezelni bizonyos dolgokat.)
Sziasztok!
A közös lakásunk válás utáni sorsáról szeretnék tanácsot kérni.
A lakást a házasságunk 7. évében vettük, 50-50 %-ban került a nevünkre.
Elváltunk, a lakás most üresen áll, eddig más problémák megoldásán dolgoztunk, most merült fel ennek a pontnak a rendezése.
az ex elképzelése hogy adjuk el és a befolyt összegen 75-25 %-ban osztozzunk (ő eladott a lakásvétel előtt egy örökölt lakást ezért kér többet a befolyó összegből)
A lakásra szocpolt és 13 évre kedvezményes kölcsönt kaptunk, ennek a visszafizetése nem kevés veszteséggel jár, bár a részleteket még nem néztem át.
Én elsősorban azt szeretném ha a lakás a gyerekek nevére kerülne (ezért még fizetni is hajlandó lennék) ez ekkor ki lehetne adni és a befolyt összeg a tartásdíj csökkentésére fordítódna, jól gondolom?
Másik lehetőség hogy én veszem meg. Annyiért amennyi a költségek levonása után az osztozkodásra kerülő összeg mondjuk 66- 75 %-a.
Mindkét lehetőség elől az ex kategorikusan elzárkózik, úgymond "érzelmi okokból".
Nekem milyen jogaim vannak ilyen helyzetben? A megegyezésen kívül milyen más út állhat előttünk?
nem akartam túl bő lére ereszteni a helyzet kifejtését, ha valami fontos kimaradt, elnézést, folytatom szívesen.
Üdvözlet újra mindenkinek! Köszönöm a válaszokat!
Nem igazán értlek Titeket, ha a lakás 1 szintje lakható, mert a többi nem készült el, ez pedig 1 légterű akkor hogyan oszatnám szét, vagy kérhetne lakbért tőlem, vagy esetleg aki itt lakna, mert nem tudom a rezsit fizetni?Bár hozzá teszem a váláskor bejárat jobbra övé, balra az enyém, de csak elméleti vonal lehet.Ezt hogyan lehet kvitelezni, hogyan kell gondolkodnom?
Illetve a családi kölcsön bankszámlájára érkezett, nem írtam alá semmit.Ha ezzel szeretné alátámasztani akkor olyan utalást is rám tud a rokonaitól bizonyítani ami csak pénz mozgás volt.Lehetséges ez?
Mivel kell neki bizonyítani?Előre is köszönöm!
Lisall
Azt nem írtad, hogy 7 éve végül is miből vettétek a jelenlegi közös lakást?! (Azt leírtad, hogy ő eladott egy örökölt lakást., vagyis ezen különvagyona többé-kevésbé- valamint hitel és szoc.pol. képezte a megvett lakást anyagi bázisát?!) Amennyiben így lenne, akkor az általa kért 75-25 százalékos vételár megosztás elvileg akár...
Azonban mivel a közös lakás vásárlásakor végül is "bedobta" a közösbe az örökségének x részét, vagyis a vásárláskor belement a fele-fele tulajdoni arány bejegyzésbe, véleményem szerint az 50 százalékon felüli további 25 százaléknak 7 éve búcsút intett már...
Ezt kell hogy jogász megerősítse illetve megcáfolja.
Ami a tulajdoni hányadnak a gyermekek részére történő ajándékozás dolgát illeti, javaslom olvassad el ObudaFan tegnapi egyik hozzászólását: "Tulajdonjog - gyermektartásdíj" c. topic, 08.14. 18:26.
A lakásra felvett hitel és szoc.pol. esetleges időelőtti lezárást illeti, nagyon alaposan olvasd át az egyes szerződések kisbetűs részeit - egyben személyesen is érdeklődj a bankbank -, mert lehet, hogy 1-2-3 év kivárás még, és semit nem kell visszafizetni!
Monalisa
laikus hozzászóló
Attól, hogy esetleg te és a gyerekek maradnátok a lakásban, az "érzelmi okokból" való kategórikus elzárkózása nagy butaság. Mert ha a lakás végül is megfelel neked a gyerekekkel, akkor miért akar "diktálni" - el vagytok válva.
Végső soron magadhoz válthatod a tulajdoni részét, ha meg tudod venni.
Ha sehogy sem tudtok egyezségre jutni, akkor a lakást sajnos el kell adni.
Monalisa:
örökölt egy lakást a házasságunk 1 évében, eladta, vettünk egyet amiben benn laktunk, eladta és megvettük ezt a jelenlegit. Ebben nem lakik benne senki,egyszerűen csak "van" romlik le az állapota. A kiadásba sem egyezik bele "érzelmi alapon".
tehát a jelenlegi lakás kifizetése: eladott lakás ára, szocpol, kedvezményes kölcsön, kp szüleimtől.
Az építkezés alatt a szüleim biztosították hogy legyen hol laknunk (ingyen persze).
Megyek keresem Obudafan hozzászólását...
köszönöm elolvastam
Arról természetesen szó sem lehet hogy megveszem a lakást, kiadom és erre hivatkozva csökkenjen (vagy megszűnjön!) a tartásdíj.
Arról sem lehet szó hogy a gyerekek nevére iratja és pusztán emiatt csökkenjen a tartásdíj. Korábban már értetlekendtem hogy egyáltalán mi miatt "érné " meg ez az anyának, nekem nem éri meg. Kiadott lakás után levonva a lakás költségeit kijö egy összeg, azzal csökkenteni lehet a tarátsdíjat, mást nem tudok elképzelni. Főleg egy három gyerek után fizetett összesen 15 % mellett.
Végső soron magadhoz válthatod a tulajdoni részét, ha meg tudod venni.
na ez az ami érdekel.
"Könyörgöm", magadhoz váltani = megvenni., rossz esetben rakat pénz kell a banktól...
Ahhoz hogy kiadható legyen egy lakás, a tulajdonostárs beleegyezése is szükséges.
Szeritem hibás az elgondolás: majd az albérletből bejövő pénzből a t.díj kiegészítése, vagyis előre ne igyunk a medve bőrére.
Azt hogy a lakás dolgában végül is mire jutsz a férjeddel, te tudod., mindenesetre "a" megoldásra nem kellett volna 7 évet várni...
Olvasva még a lakást örökölt-vesz-elad-szülőktől pénz-ismét lakásvásárlás-hitelfelvétel lépéseket.,. szvsz ügyvéd fog kelleni aki kibogozza a vagyoni/tulajdoni helyzetet.
Végül is te most kinek a lakásában laksz a gyerekekkel? Annak alapján a kérdés, hogy megvettétek a jelenlegit, de nem lakik benne senki - csak van...
mindketten egy másik országban lakunk mint ahol a lakás van.
ha a magadhoz váltani = megvenni, akkor írd kérlek azt. A magyar köznyelvben ugyanis ez nem szinoníma.
mi van ha nekem nem "adja el"? ha bárki másnak aláírná x összegért a lakáseladást, csak nekem nem?
Van valami "elővételi jogom" ha adásvételre kerül a sor?
nem hét évet vártunk kettőt és hidd el volt fontosabb dolgunk is mint a lakás és még mindig van (ha esetleg emlékszel mi vagyunk a gyerekket sötét téli este a parkolóban átcuccoló elvált szülőpáros)
A tulajdonrészt magához váltja, vagyis megvásárolja. (Én ezt jobban nem tudom leírni.)
A tulajdonostársnak elővásárlási joga van., pl. x összeg amiért eladnák a lakástulajdon-részt, ha arra esetleg külső személy is ajánlatot tesz (???), a tulajdonostárs ha megajánlja az x összeget, a másik vevőjelölttel szemben ővé az a tulajdoni hányad (is).
Amíg élek el nem feledem a kietlen téli parkolóban történő átadás-átvétel történetet... (Nem csak a gyerekekkel bántatok "embertelenül" hanem egymással is - semmi közöm hozzá.)
na írtam aztán eltűnt a szöveg a balfenéken...
szóval, minden tiszteletem mellett ami az itt kifejtett aktivitásod , belefektetett időd és energiád miatt illet téged, ezt a többesszámot és minősítést visszautasítom.
Nem gondolod hogy ilyet egy normális szülő kitalál és bead a bíróságra? Az ex ötlete volt, de ha emlékszel, a másik fórumon a közhangulat teljesen rendjénvalónak és igazságosnak gondolta :) de mind1. Elgondolkodtam hogy talán én vagyok értetlen és életszerűtlen.
Minden fórumon próbáltam megakadályozni, fellebbeztem és a másodfok visszatett a bírónőhöz új elbírálásra. (Főleg hogy esélyem sem volt kifejteni az ellenérveket mert azon az eredeti tárgyaláson nem lehettem ott)
Nyugi. Te anno leírtál valamit, én mint kívülálló tettem egy magánjellegű megjegyzést - ennyi. (A részletek nem tartoznak rám, se pro se kontra.)
Számomra a történet csak mint koruzium...
Na látod: normális szülő...
Mi a fenének szültél annak a pasinak három gyereket?! (Vagy lehet hogy csak magadnak hármat...)
Szóval semmi közöm hozzá - írásban gondolkodtam csak. Jó éjt.
Sziasztok!
Nővéremék válnak és lenne egy pár kérdésem, amiben tudnátok segíteni. Kb. 1 hónapja adta be a válókeresetet. A férjével még közös háztartásban él(az ingatlan az apósa tulajdona), de külön kasszán vannak. Nővérem fizet minden hitelt és rezsit és a két gyereket is ő látja el. Annyira elmérgesedett köztük a viszony, hogy testvérem úgy döntött elköltözik albérletbe. A kérdésem az lenne, hogy a két gyereket viheti-e magával? Vagy létezik-e válás előtti gyorsított elhelyezési eljárás? Ha az albérletben is zaklatja a férje, tehet-e valamit?
Válaszotokat előre is köszönöm!
Üdv!
Iván
Ha önként elhagyja az utolsó közös lakást, akkor a lakáshasználati jog ellenértékére nem tarthat majd igényt.
Kérheti a gyermekelhelyezés, kapcsolattartás, gyermektartás és a lakáshasználat rendezésér ideiglenes intézkedéssel, ha a keresetlevetel már benyújtotta, vagy magában a keresetlevélben.
Ha szívességi lakáshasználók - úgy tűnik, azok - akkor amúgy sincs lakáshasználati jog megváltás.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02