Válás és vagyon megosztás


drbjozsef # 2020.01.19. 11:18

PE65,

Kötöttetek házassági vagyonjogi szerződést, amiben szabályoztátok a jövedelmek viszonyait?

Ha nem, akkor a hitel visszafizetés nem számít, ha a házasság fennállása alatt vettétek fel és fizettétek vissza, akkor az közös, a törvény alapján számít hogy felesben fizettétek.

Ha a ház vásárlásakor a plusz kétmillió forintot a különvagyonából fizette (mert mondjuk már megvolt a házasság előtt is az a pénz, vagy valamilyen házasság előtt szerzett vagyontárgy eladásából fedezte), akkor azt le kell vonni az ingatlan értékéből és a többit felezni. De ez is csak nagyjábóli számítás, mert ahogy az ügyvéd úr mondta : házassági közös vagyon megosztásakor nem lehet kiemelni egyetlen vagyonelemet, az egész vagyont egyben kell értékelni és megosztani.

Törvényi vélelem áll a házasság fennállása alatt a közös vagyonszerzés mellett. Nem számít külön-külön ki mennyit keres. Kereshetne ezerszer többet is. Ha nincs erről külön megállapodás, akkor az házastársi közös vagyonba számít.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.18. 18:59

Ehh

PE65 # 2020.01.18. 17:58

1.kérdésre válasz 2000-ben az 5 millió Ft-os vételárból 3,2 millió FT-ot fizetett a férjem, 1,2 millió Ft-ot én. 600000FT-ot baráttól kértünk kölcsön, amit felesbe visszafizettünk. A tulajdoni lapon fele-fele tulajdonosként
szereplünk.
2. Házasságunk alatt végig külön kasszán voltunk. 2008-ban
lakás felújításra, bővítésre közösen banktól deviza hitelt vettünk fel, amibe 2018-ig 1 millió Ft-tal többet rakott bele a férjem. A hitelből még 9 millió FT tartozás van, ami lejön a ház eladási árából. Ingók tekintetében meg tudunk egyezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.18. 16:03
  1. Ha az 5 milliós vételárat 3,5-1,5M arányban kifizettétek, akkor milyen kölcsönről beszélsz?
  2. Ugyan miből fizetett többet a házassági vagyonközösség fennállása alatt a - ki tudja milyen - kölcsön törlesztésére, mint te?
  3. Nincs tulajdoni lapod? Azon rajta van, hogy melyikőtök milyen arányban tulajdonos.
  4. A házassági közös vagyont elszámolni, elosztani egységes egészként kell, nem lehet egy vagyontárgyat - például egy ingatlant - kiragadni.
PE65 # 2020.01.18. 15:53

43 milliót ér a közös családi házunk. 20 éve adásvételkor férjem 2 millió Ft-tal többet rakott bele az akkor 5 millió Ft-os vételárba A hiteltörlesztésbe 2008-tól 2018-ig, 10 évig összesen 1 millió Ft-tal fizetett többet bele. Kinek mennyi jár a közös lakóingatlan eladási árából?

drbjozsef # 2020.01.16. 17:26

ancsika56,

Azt, hogy házassáh előtt vett valaki egy lakást, nem nehéz bizonyítani. Azt se, mennyiért, hiszen a szerződés ott van a földhivatalban.

Azt tudjátok-e bizonyítani, hogy a feleség nem fizetett bele pénzt? Hiszen honnan lenne 50%-a, miért adta volna neki, ha nem?

Már csak azért is, mert a CSOK feltétele, hogy a házaspárok mindkét fele tulajdonrészt szerezzen, de az NEM, hogy felesben. A feleségnek lehetett volna 1%-a is, az is megfelelt volna.

Ajándékozott neki 50%-ot. Persze, az ajándék is visszakövetelhető, bizonyos feltételekkel...

ancsika56 # 2020.01.16. 15:55

Üdvözlöm!
Szeretném megkérdezni, hogy mi olyankor a jog: Fiammal együtt vettünk egy budapesti lakást, ebbe én kb. 80 %-ot adtam. Ő megnősült, a lakást eladtuk, és ő vett egy vidéki városban egy nagy lakást, de CSOK-ot úgy adtak, ha a feleségére irat 50 %-ot. A feleség egy fillért nem adott bele, de a nevére került a fele.Váláskor mit itél a biró? én tudom bizonyitani és a fiam is tudja banki papirokkal, hogy a házasság előtt vette a pesti lakást.

Üdvözlettel!

ObudaFan # 2020.01.16. 14:56

Elég.

Nikol11 # 2020.01.16. 12:34

Tisztelt ObudaFan!
Nincs kiskorú gyermek, mindkettő felnőtt. A közös családi házat az exem nekem ajándékozta, amikor elköltözött otthonról. Tehát az a ház 3,5 éve a nevemen van. Ebben az esetben ezt kell igazolnom, vagy elég, ha a tárgyaláson ez mindkettőnk szájából elhangzik?

ObudaFan # 2020.01.15. 15:06

Nikol11

Közös gyerekek feletti szülői felügyeletet, kapcsolattartást, gyermektartást, hogy bármelyik félnek van-e házastársi tartás igénye, és az utolsó közös lakás használatát.

Nikol11 # 2020.01.15. 13:38

Tisztelt Fórumozók!
3,5 év különélés után beadtuk a válókeresetet. Csak a házasság felbontására adtunk be kérelmet. Közös megegyezéssel indulunk neki a válásnak. Vizsgál-e a bíróság más járulékos kérdést?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.29. 08:32

Ezt így neked ennyiből ember meg nem mondja.

Kikibaba # 2019.12.28. 18:37

Tiszteletem! Élettársammal 15 évig éltünk együtt. Válásom után két lányommal önkormányzati lakásban éltünk, ő az édesanyjánál. 2 év után lakást vettünk. Ő a hitelkártyájáról vett le 100000 ft-ot az volt a foglaló. A két lányomra szocpolt vettem fel az volt az önerő. A többi hitel volt amit együtt fizettünk. 10 éve tulajdonrész eladásból lett 1,5 millió ft-om amit együtt költöttünk el. Ő akkor munkanélkúli volt. Most én hitelből megvásároltam a közösen vásárolt lakásból az ő tulajdonrészét. Különösebb érték a lakásban nincs. Egy kb. 600000 ft-os autónk van, az én nevemen, de közösen vettük 2 éve. Ő követeli, hogy fizessem ki az autó árának a felét. Jogos a követelése? Kicsit igazságtalannak érzem. Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.28. 09:25

Nincs megkülönböztetés az eljárásban a házasság időtartamára tekintettel.

alfateam # 2019.12.27. 15:58

Ptk. III. cím 4:21§

Vkkr # 2019.12.27. 15:49

Üdvözlöm.

Valamiért nem kaptam választ. Legyen kedves válaszolni, fontos lenne..
2019.09.07.-én volt az eskünőnk. 2019.11.02.-án a házasságunk befejeződött.
A kérdésem az lenne,hogy egyszerűsített eljárásban különválasztanak-e bennünket? Illetve olvastam arról,hogy ha házasságkötés után 3 hónapon belül történik a válás nincs szükség békítőre.
Ez valóban így van?
Köszönöm válaszát,
Tisztelettel

minimi75 # 2019.12.18. 14:19

Tiszteletem
Olyan kérdésem lenne: Válástól számítva mennyi idő múlva lehet újra házasodni, illetve melyik dátumtól számítva, a válás kimondásának dátumától vagy a határozat kézhezvételétől? Van e ennek valami átfutási idelye?
Előre is köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2019.12.18. 11:39

Monika21,

Igen.

A "rád íratja" jogi jelentése : ajándékozás.

A Ptk. szerint az ajándék visszakövetelésének van helye, igaz, viszonylag szűk körben, lásd : Ptk. 6:237§.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Az ebben szereplő "feltevés meghiúsulása" nagyjából ez a kategória : ha azért "íratja rád", mert az a feltevése, hogy boldogan éltek amíg meg nem haltok együtt, de ez nem így történik, akkor visszakövetelheti azt.

Monika21 # 2019.12.18. 10:53

Udvozlet! A kerdesem: elettarskent (nem bejegyzett) eltunk 7 evet, a tarsam lakasaban, amit az anyja vett. Most eladna es venne helyette egy masikat amit 50%-ban ram iratna. Ha kesobb hazassag nelkul mennenk szet, a lakas fele az enyem maradna?
Illetve kesobbi hazassag eseten, valas utan is jarna az 50% nekem?

A kerdesem tehat az lenne, ha barmi megromlana koztunk, elvehetne-e a reszem?

Vkkr # 2019.12.16. 09:35

Üdvözlöm.

2019.09.07.-én volt az eskünőnk. 2019.11.02.-án a házasságunk befejeződött.
A kérdésem az lenne,hogy egyszerűsített eljárásban különválasztanak-e bennünket? Illetve olvastam arról,hogy ha házasságkötés után 3 hónapon belül történik a válás nincs szükség békítőre.
Ez valóban így van?
Köszönöm válaszát,
Tisztelettel

drbjozsef # 2019.11.08. 09:48

Gazsa0532,

Ha az a kérdés, igen, kötelezhet rá a bíróság.

Az, hogy mire kötelez a gyakorlatban, az viszont sok mindentől függ, esetetekben például nagyon erősen attól, hogy kié lesz a gyermek felügyeleti joga. Akié a gyerek, annak akár a másik fél 1/1 különtulajdonú lakásának a használati jogát is megítélhetik.

De mondom : nagyon sok minentől függ, ki mit kap, ki költözik, kinek mennyi jár.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.08. 08:54

Nem kell elválni, és akkor nincs kérdés.

drbjozsef # 2019.11.08. 06:50

Kevin-1,

Élettársak azok, akik érzelmi és gazdasági közösségben élnek. Utóbbi hiányában fel se merül, hogy járna neki valami, de ez csak akkor evidens, ha két hűtőtök, két tűzhelyetek, és külön névre szóló közüzemi mérőóráitok lennének - ez nyilván nonszensz, de minden ettől eltérő helyzet adott esetben csak a vitát generálhatja.

Ha élettárs, akkor az életközösség alatt felvett hitel is lehet közös, és a te különtulajdonú ingatlanodra fordított költségek egy része is. Többek között.

Vagy lepapírozzátok, vagy kockáztatod, hogy majd, akár sok év múlva, nem pont úgy fog emlékezni a dolgokra, mint te. Pláne, hogy sok évig tényleg nem lehet teljesen külön kasszán élni, és úgy tenni, mintha nem lennétek élettársak.

Kevin-1 # 2019.11.08. 05:05

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor !
Pár hónapja ismerjük egymást, én a régi lakásomból származó vagyonrészből veszem a lakást némi hitellel. Attól tartok összeköltözésünk után a barátnőm is tulajdont szerezhet a saját lakásomban attól függetlenül, hogy megegyeztünk szóban, külön kasszán leszünk.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.05. 17:24

Naná! És naná, hogy nincs határideje.