gyerektartás 18 év után


nildia # 2009.03.16. 17:20

Tehát akkor az exfeleség minden jogalap nélkül kéri a gyerektartást? Mert épp a napokban telefonált, hogy már kellene neki.........A segítséget még egyszer köszönöm!
És még egy. Mindenféleképp kell a bíróságról egy ilyen papír? Vagy mint ahogy írva is volt, okafogyott a dolog, és önkényesen nem fizet? Útólag nem tudják végrehajtani rajta? Végül is nincs mit végrehajtani, mert nem illeti meg.

monalisa1 # 2009.03.16. 19:18

Mivel a "gyermek" nem tud bemutatni nappali tagozaton folytatott tanulmányokról iskolalátogatási igazolást, így egyértelmű, hogy a továbbaikban nem jogosult a r.díjra. Az apának az anya ellen kell a keresetet beadnia, mível mind ez idáig ő volt jogosult azt felvenni.

Szerintem mostantól ne fizessen semmit - okafolyottság, ennek ellenére jó ha a kötelezés megszüntetését kimondja a bíróság.

Éppen azért nehogy az ex "túlbuzogjon" esetleg és holmi letiltatást stb., melyet visszacsínálni elég körülményes lehet.

monalisa1 # 2009.03.16. 19:19

A továbbiakban elmaradó t.díjat a munkabér pótlolja majd, melyből annyit ad az anyjának amennyit jónak lát...

nildia # 2009.03.16. 21:02

Nagyon szépen köszönöm a választ!

És még egy utolsó kérdés, ami eszembe jutott, ténylegesen az utolsó ennek kapcsán. Ez a bírósági dolog milyen anyagi vonzattal jár? Gondolom van valami illeték, vagy eljárási díj, vagy valami ilyesmi. Csak úgy kb. Köszönöm.

monalisa1 # 2009.03.16. 21:40

Mint írtam: laikus hozzászóló vagyok, így erre válaszolni nem tudok. (Tippem: költség nem lesz mivel csjt. dolgában az eljárás.)

Javaslom a bíróság un. panasznapján személyesen jegyzőkönyvbe mondani a t.díj megszüntetése iránti kérelmet, a megfogalmazásában segítenek, mely egyben mindjárt a keresetlevél is. (Ügyvéd nem szükséges hiszen a tények önmaguktól beszélnek.)

És lehet hogy nem is lesz "igazi" tárgyalás hanem a bíróság egy un. nemperes eljárásban hoz döntést/végzést a kérdésben.

A válásról és a t.díj-ra kötelezésről a valamikori bírósági itéletet vinni kell.

Aladar08 # 2009.03.17. 07:22

Lehet,hogy én tudom rosszul,de mintha Monalisa az elméletet vázolta volna le,a gyakorlat pedig kicsit más Magyarországon.

Sajnos előfordul,hogy a 18 éves nagylány már betölti a 19-et is (vagy a 20-at is) mire határozatot(ítéletet) hoz a bíróság,hogy nem kell tovább fizetnie a tartásdíjat(tárgyalások közötti 2 hónap,nyári szünet). Persze jogos,hogy a kereset beadásától számítva kell tekinteni az ítéletet(sőt akár 6 hónapra visszamenőlegesen is,tehát ha a kerset beadása előtt 4 hónappal már teljes munkaidőben volt foglalkoztatva a nagylány,onnantól).
De mint köztudott, egyes bírók ragaszkodnak az érvényben lévő előző kötelezéshez.Majd ha ideiglenes intézkedéssel vagy végleges ítélettel megszünteti a bíróság a kötelezést,akkor lehetnek nildiáék nyugodtak. Ha nem fizet gyerektartást addig,és az végrehajtható a kötelezés alapján,akkor az kellemetlen.
Tartásdíj nemfizetése természetesen ebben az esetben nem lehet bűncselekmény,de a bíróságnak mindenképpen jelezni kellene hogy a tartásdíj fizetésének felfüggesztését kéri a kötelezett a benyújtott bizonyítékok alapján.(részítélet)

Én is csak laikus vagyok,ezért kérem Dr.Grád András úr véleményezését.

ObudaFan # 2009.03.17. 09:01

Amíg a bíróság vagy ideiglenes intézkedéssel fel nem függeszti, vagy ítélettel meg nem szünteti a tartásdíj fizertési kötelezettséget, addig egyrészt végrehajtható az addigi határozat, másrészt bűncselekmény a nemfizetés. NEmcsak a gyakorlat ez, hanem az elmélet is: a jogszabáylból is ez következik, és a jogirodalom is ezt mondja. Egy kivétel van: ha a felek megegyeznek a megszüntetésről.

bombázó # 2009.03.17. 09:43

Sziasztok!

Azt én is szeretném megtudni, hogy jár-e tartásdíj nagykorú gyermekemnek, amennyiben munkát vállal a nyár folyamán, valamint szakmai gyakorlatáért pénzt fog kapni ez év őszétől? Szakközépiskolai tanuló, idén végez+ 2 év van a szakma megszerzéséig.

ObudaFan # 2009.03.17. 09:47

Valószínűléeg jár, de valószínűleg csökkentett mértékben.

bombázó # 2009.03.17. 09:51

Köszönöm a gyors válaszod Obudafan!

Ilyenkor még %-os formában állapítják meg, vagy fix összegként?Még 3 kiskorú gyerekről kell gondoskodnom.Mennyi a reális összeg, ha fixben állapítják meg?

ObudaFan # 2009.03.17. 09:58

Nincs mit.

bombázó # 2009.03.17. 10:01

Oké, de véleményt írnál a lejjebb olvasható kérdéssel kapcsolatban.

nildia # 2009.03.17. 10:02

Köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2009.03.17. 10:13

Ilyenkor még %-os formában állapítják meg, vagy fix összegként?

Véleményem szerint már elegendő lesz fix összegben meghatározni.

Még 3 kiskorú gyerekről kell gondoskodnom.Mennyi a reális összeg, ha fixben állapítják meg?

Ez viszont ugyanúgy függ a gyerek szükségleteitől, mint mindkettőtök vagyoni helyzetétől, és az ő keresményétől így ennyiből nem állapítható meg.

Sonnya # 2009.03.17. 13:02

Sziasztok!
Szeretnék én is segítséget kérni, habár a hozzászólásokból már némi választ kaptam. Fizetjük a gyerektartást a férjem 21 és 18 éves gyermekei után. A 21 éves főiskolába jár a 18 éves középiskolába. a nagyobbiknak van ösztöndíja, ez mellett dolgozik egész évben. A kisebbik csak a nyári szünetekben. A kérdésem, hogy ilyen esetben is teljes tartásdíjat kell-e fizetnünk?
Köszönöm

Grád András # 2009.03.17. 13:16

Kedves Sonnya!

Mindig az eset összes körülményei játszanak, de a főszabály, hogy a nagykorú gyermeket már a rokontartás szabályai szerint csak szűkebb körű tartásdíj illeti meg, mivel maga is köteles hozzájárulni a saját tartásához. Erre tekintettel akár a tartásdíj leszállítását is lehet kérni, de csak ha a jövedelem többé-kevésbé állandó (pl. tanítás). Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Sonnya # 2009.03.17. 14:02

Köszönöm a segítséget.

_Wasp_ # 2009.03.17. 14:40

(Sonnya: az ösztöndíj a törvény magyarázata alapján - várhatóan - tipikusan olyan állandó tényező, mint amit András említett)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

silent3 # 2009.03.20. 14:52
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni. Első házasságomból született gyerekem most 2009 júniusában végez technikumban /21 éves/. Ezért terveim szerint, május-június körül szeretném kérni a gyerektartás megszüntetését.
  • a megszüntetésre vonatkozó keresetet melyik bíróságon kell beadnom?
A végzést anno, a gyerektartás elindításáról vidéken adták ki. /Monor/ Én azóta pesten élek.
  • az általam választott időpont nagyjából megfelelő-e? Nem-e túl korai, vagy esetleg késői?
Nem ismerem a Bíróságok leterheltségét.
  • igaz, hogy a kereset megfogalmazásában segítenek a bírósági panasznap keretében?

A választ s vele együtt a segítséget előre is nagyon szépen megköszönöm.

ObudaFan # 2009.03.20. 15:17

A jogosult lakóhelye szerinti bíróságon. Segítenek.

silent3 # 2009.03.20. 15:29

Köszi szépen a gyors választ!

Gondolom ez esetben a jogosult én vagyok...vagy tévedek?

ObudaFan # 2009.03.20. 17:17

Az a jogosult, aki számára a tartásdíjat fizeted. Valószínűleg a másik szülő.

monalisa1 # 2009.03.20. 18:10

És ha így van akkor őellene kell a keresetet beadni, anno bizonyára úgyis ő volt jogosult azt havonta felvenni.

Az iskolai tanévleg legkésőbb junius 31-vel végződik, tehát a t.díj fizetés kötelezését ezen időpontra kell kérni megszüntetni.

A keresetet haladéktalanul beadni mert a bíróság döntése nem egyik napról a másikra való...

Ha a "gyermek" netán tovább tanul felsőfokú tanintézet nappali tagozatán, akkor a sikeres feltételről és az első szemeszterre történő beiratkozásról legkésőbb szeptember végéig köteles a szülőnek iskolai igazolást bemutatni.

Ebben az esetben újra indul a t.díj fizetésének kötelezettsége, azonban egy nagykorútól már elvárható, hogy a saját költségeihez többé-kevésbé már hozzájáruljon ő is, vagyis lehet, hogy az un. felnőttartás alacsonyabb összegről fog már szólni.

Monalisa
laikus hozzászóló

silent3 # 2009.03.20. 18:33

Kösönöm szépen a segítséget !!!

Ergo a monori bírságon, ahol kiadák a fizetésre kötelező jogerős végzést,ott kell a megszüntetést kezdeményezni!
Én úgy gondoltam, hogy pölö a XI. kerületi bíróságon benyújtom ezirányú keresetem, s minden sínen van....ezekszerint tévedtem. :(

monalisa1 # 2009.03.20. 18:53

Elvileg bármelyik bíróságon be lehet adni egy keresetet, aztán a bíróság hivatalból továbbküldi az illetékes eljáró bíróságnak - csak közben hetek-hónapok passzívan telhetnek el.