gyerektartás 18 év után


molju # 2020.10.17. 16:03

Kedves drbjozsef, köszönöm a válaszodat - annyi vátozás azért sajnos van, h az apa időközben elérte a nyugdíjkorhatárt, és bár jól menő vállalkozó volt -nem papíron, hanem a valós életvitelét tekintve-, így félelmem szerint szándékában lesz e mögé bújni.

drbjozsef # 2020.10.17. 19:29

molju,

A bíróság minden körülményt mérlegel, főleg azok változását. Ha nyugdíjas lett, és a nyugdíja nem túl magas (ami vállalkozóknál nem ritka, eva/kata/kiszámlázás alapon), akkor elvileg nem lehetetlen. De a havi 35ezer forintot én nem érzek eleve olyan túl magasnak önmagában. Szóval így egy valamivel nagyobb az esély - ha kéri egyáltalán -, de nem sok. Valami vagyon csak van a nevén, az is számít.

rigoz # 2020.10.19. 11:02

Neki lehet futni, de nem érdemes... A mai viszonyok közt 35 ezres tartás még egész szerénynek is mondható.

Ráadásul arra utal a kérdező kérdése, hogy nem minimálnyugdíjat fog kapni...

drbjozsef # 2020.10.19. 11:19

(szerintem igen, mert aki a való életben jól menő vállalkozó, de papíron nem, az nem biztos, hogy nagyvonalú juttatásokra számíthat, de te tudod.)

rigoz # 2020.10.19. 11:32

@drbjozsef: Tényleg, szakmai alapokon maradva, de a 318/2000. LB elvi döntés fényében azért, ha a jogosult utána tud menni, el tudja érni az emelést. :)

wers # 2020.10.19. 11:39

jogosult utána tud menni, el tudja érni az emelést.

Lehet, hogy rosszul értettem a kérdést, de mintha éppen attól tart a kérdező, hogy a kötelezett csökkenést fog kérni - éppen a nem túl vaskos nyugdíjra hivatkozva.

rigoz # 2020.10.19. 13:43

@wers: Én úgy értettem, hogy a kérdező csökkentést szeretne kérni. Ha jól értettem, a többiek is, ennek fényében kapta a korábbi válaszokat. :)

drbjozsef # 2020.10.19. 13:50

Csak a szokásos, úgy tűnik......

molju # 2020.10.26. 07:06

Köszönöm a válaszokat - én vagyok az az oldal (anya), aki attól tart, hogy a gyerek apja nemhogy tartaná ezt a gyerektartási összeget, hanem kibúvót keres majd alóla. Értettem a válaszokat így is, és a fiam érdekében a megfelelő lépéseket megteszem, ha arra kerül a sor. Még egyszer köszönöm a megerősítéseket!

wers # 2020.10.26. 07:34

molju, sok sikert! Tehát én értettem jól a félelmeidet.

Ba-du # 2020.11.02. 09:53

Udvozletem.

Felvetodott bennem egy kerdes. A 18 evet betoltott, felnottkoru szemelynek, aki tanul, miert nem utalhato kozvetlenul a megallapitott gyerektartas? Hiszen mar felnott, tehat nem az edesanyja a gyamja.
Ez akkor sem kivitelezheto ezt az anyaval megbeszelik? Mi ennek a jogi hattere? Koszonom.

wers # 2020.11.02. 10:26

A 18 evet betoltott, felnottkoru szemelynek, aki tanul, miert nem utalhato kozvetlenul a megallapitott gyerektartas?

Miért? Nem lehet? Kérni kell.

drbjozsef # 2020.11.02. 10:56

Ba-du,

Ha csak úgy megegyeztél az ex-szel, hogy fizetsz ennyit meg ennyit, akkor mondhatod neki, hogy mostantól a gyereknek fizetsz. Nem kötelez semmi.

Ha van valamilyen határozat (mondjuk bírósági ítélet) a tartás fizetéséről, addig az érvényes lesz mindaddig, amíg valamelyik fél annak megváltoztatását nem kéri, és addig aszerint fizetni is kell.

Ha a nagykorú gyermek különél a szülőtől, nem az tartja el, akkor nem jár a tartás, azt a jogosult szülőnek kötelessége lenne bejelentenie a bíróságon. Ha nem teszi, a kötelezett is bejelentheti.

Ha ő tartja el, akkor meg neki jár a tartásdíj, nincs változás.

Törvényi háttér : Ptk. 4:219-222.§, kapcsolódva a 4:194-4:218.§-okhoz.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ba-du # 2020.11.02. 12:53

Wers

Itt olvastam egy korabbi hozzaszolasban es elgondolkodtatott. Ezert erdeklodom.

Ba-du # 2020.11.02. 13:02

drbjozsef

Koszonom. Igen, az ha valoban az anyaval el, akkor o gondoskodik rola fuggetlenul az eletkoratol. Ez jogos.

Viszont a gondolatmenet a kovetkezo, amivel egyenlore nem tudom erdemben lehet-e kezdeni valamit.

Gyerek betoltotte a 18- at. Egy 5 honapos tanfolyamon vesz reszt ( ami nem nappali suli, ugyanis heti 2 alkalommal hetvegen van). Nem dolgozik, ez lesz az elso kepesitese.
Kerdes, ebben az esetben megilleti-e a tovabbiakban a gy.tartas?
Azt szeretnem, ha lenne kepesitese, mivel papir nelkul nehez barmihez is kezdeni.
Arra gondoltam, ha nem jogosult ra a tovabbiakban, akkor jeleznem az anyanak, hogy jelentse a birosag fele a a hatarozat megszuntetesenek kerelmet es ezzel egyidejuleg a gyereknek utalnek tovabb, amig tanu, hogy ezzel is tovabb segitsem. . Ez mennyire jarhato ut?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.02. 13:02

Miért? Nem lehet?
Lehet - csak komoly kockázata van.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.02. 13:07

az esetben megilleti-e a tovabbiakban a gy.tartas?
Ugye, érzed, hogy ez egy egészen más kérdés, mint amelyet elsőre feltettél?

Ba-du # 2020.11.02. 13:19

Kovacs_Bela_Sandor

Igen, koszonom, tisztaban vagyok vele, mivel megkaptam ra a valaszt probaltam egy ujabb megoldast talalni. Mivel a gyereket szeretnem tamogatni. De sajnos azt nem tudom kivitelezni 3 koskoru mellett, hogy anyanak gyerektartast fizetek es meg melle pluszban kulon is utalok. Ezert probalok megoldast talalni.

Ferkó74 # 2021.01.08. 18:37

Kedves Fórumozók!

2017-ben tartásdíj emelésére egyezséget kötöttem volt feleségemmel.Majd 2018-ban elváltam 2.feleségemtől,2020.-ban pedig újra házasságot kötöttem.Ha megváltozott körülményekre tekintettel,kérném a tartásdíj csökkentését,két már nagykorú gyermekemre,akkor még alperes a volt feleségem lenne?Vagy a már két nagykorú,még tanuló gyermekem?Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.08. 21:58

Az anya.

Ferkó74 # 2021.01.09. 09:00

Köszönöm a választ! Ilyen esetben,már gyerektartás vagy rokontartás lesz megállapítva?Érdemes-e azt kérni,hogy a megállapított összeget közvetlen a két nagykorú gyermeknek legyen utalva? Vagy ez hülyeség és felesleges is kérni?Illetve még a 2017-es bírósági egyezségben úgy van a megfogalmazás,hogy a tartásdíjat az anyának megfizetem.Viszont a tartásdíjat 2011-óta letiltják.Akkor ezen egyezség után nem kellett volna a tiltást megszüntetni?Köszönöm szépen a segítséget.És bocsánat a sok kérdésért.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.09. 10:00

Ez csak módosítás - tehát gyerektartás.
Nem.
Nem.

Fiona1974 # 2021.01.11. 12:53

Gyerektartással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
A férjem fizetéséből a mai napig 70 ezer forint gyerektartást vonnak le, miközben az egyik gyereke 24 éves, a másik 26 éves és egyikőjük sem tanul már 18 éves koruk óta. A fiatalabb az édesanyjával (volt feleség) él külföldön és dolgozik. Az idősebb Magyarországon él, külön háztartásban és dolgozik. Az lenne a kérésem, hogy ha a férjem bead a bíróságra egy keresetet a gyerektartási kötelezettség megszűntetésére vonatkozóan, akkor automatikusan megszűnik-e a levonás, vagy azt megelőzi egy bírósági tárgyalás? Illetve a másik kérdésem, hogy ahhoz, hogy a volt feleség ne kapja meg ezt az összeget, szükséges-e neki bármit is aláírni, vagy hozzájárulni, vagy ez automatikusan megszüntethető a volt feleség hozzájárulása nélkül is?


Gyerektartással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
A férjem fizetéséb?l a mai napig 70 ezer forint gyerektartást vonnak le, miközben az egyik

gerbera317 # 2021.01.11. 13:42

A végrehajtás megszüntetését kell kérni arra hivatkozva, hogy a követelés egyébként megszűnt.

ObudaFan # 2021.01.11. 14:31

Azt a végrehajtást kérő tudná beadni, de ha jól értem, ő nem fogja.
Az adós az pert indíthat a megszüntetés iránt.