Öröklés


mimóza69 # 2011.05.03. 15:04

Rendben,szervusz!Egész egyszerűen szeretnénk,ha nem lenne semmi közünk hozzá és mindenki azt csinálhasson a földjével,amit csak akar.A jelen helyzetben úgy tűnik,hogy nincs más választásunk...Ő persze azért tett meg mindent,hogy minél később jussunk a tőle(mellesleg jogosan-apukám után)elperelt földhöz.El akarjuk küldeni melegebb éghajlatra!Arról nem beszélve,hogy amikor felhívtam,hogy mi is van most,azt mondta,hogy minden év október 31-ig fizet 1000ft-ot aranykoronánként,de amikor kértem,hogy szeretném ezt hivatalos formába önteni,nem akarta.A szó elszáll,az írás megmarad!Egy a lényeg:szeretnénk mi eldönteni,hogy kinek adjuk ki a földünket,és az nem ő lenne!

ObudaFan # 2011.05.03. 15:01

Anikko

Mert ebben követelheti, hogy vegye meg az Ön részét annak az értékén.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.03. 13:03

Mimóza, a földhivatalnak valóban hiába írna bárki is.
Szerintem ez a földhivatali bejegyzés nem keletkeztet jogokat, alighanem csak a földhasználó nyilvántartására szolgál.

Tulajdonképpen mi a probléma, mit szeretnétek csinálni, elérni? (Szervusz, szerintem én vagyok az idősebb.)

Anikko # 2011.05.03. 12:52

Tisztelt ObudaFan!
Feltételezem, hogy hozzá szólása az én kérdésemre válasz.
Mi történik akkor ha ilyen pert indítok? Az nekem miért jó?
Bocsánat ha értetlennek tűnök, de nem vagyok jártas jogi ügyekben.
Köszönöm!

Anikko

mimóza69 # 2011.05.03. 11:56

Tisztelt KBS!Már válaszolt egyszer a kérdésemre,meg is nyugtatott.Utána is néztem és értem,hogy a nagymamám nem ruházhatott volna át több jogot nagybátyámra,mint amennyi neki volt.Nevezetesen az özvegyi jog a haláláig tart.A gondom a következő:a haszonbérleti szerződésben a 3. pontban leírták,hogy haláláig érvényes.A földhivalhoz becsatolt záradékban pedig ezt a pontot módosították 2014 augusztus 31-re.Ma megnézte a papírokat egy helyi ügyvéd és azt mondta,hogy ő úgy látja,ezzel nincs mit tenni... Keressek másik ügyvédet?Mert ugye így nem fog írni a földhivatalnak,hogy töröljék a földhasználatát nagybátyámnak.Heten nyertük meg a pert ellene és most 13 év után még mindig röhög a markába...

ObudaFan # 2011.05.03. 09:54

A közös tulajdon megszüntetése iránt pert indíthatsz.

Anikko # 2011.05.03. 07:53

Szép napot!
Szeretnék segítséget kérni!
Édesanyám elhunyt tavaly nyáron, 2 testvéremmel közösen örököltük az édesanyám házát. Édesanyám halála után egyik testvérem beköltözött, és megbeszéltük, hogy megveszi, de mai napig nem történt előre lépés. Mit tehetek, amivel lépésre lehet bírni?
Előre is köszönöm!

Üdv: Anikko

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.30. 18:55

Miért ne lenne joghatósága két magyar állampolgár jogvitájára? Sőt, szerintem még az alkalmazandó jog is a magyar lesz. Az más kérdés, hogyan lehet az esetleges ítéletet külföldön végrehajtani.

zigazaga # 2011.04.30. 17:48

Tisztelt KBS!
Ezek szerint van joghatósága a magyar bíróságnak egy külföldi ingatlan felett rendelkezni és azt egy idegen országban érvényesíteni?
üdv.
zz

Zamio # 2011.04.30. 17:42

Tisztelt Fórumozók,

Szüleim évekkel ezelőtt úgy döntöttek, hogy rám hagyják az eredeti szülői lakásukat, mivel nőverem pár éve örökölt egyet 1/1-ben anyai nagymamánktól.
A helyzet annyiban változott, hogy a szülők idén elváltak, ebből kifolyólag, a nővéremmel való kapcsolatom megromlott, ezáltal az örökösödés nem oldható meg szimplán egy Lemondó nyilatkozattal az ő részéről.

Kérdés, melyik lehetőséggel nem kapná meg az ő köteles részét a legbiztosabb módon, mivel az eredeti felállás továbbra is változatlan, rám akarják hagyni a lakást teljes egészében:
a. Ajándékozással, viszont ahogy olvastam 15 éven belül megtámadhatja és igényt tarthat a köteles részére, szülők halála esetén. idős szülők révén előfordulhat, h ez 15 éven belül történik meg.
b. Végrendelettel, melyben engem jelölnek meg egyedüli örökösnek, ez esetben viszont a köteles rész mindenképpen megilleti ha jól tudom (25%a a lakásnak)
kérdés: erre igényt tarthat, ha jelzi
vagy a hagyatékin automatikusan megkapja?
c. Eltartási szerződést kössek mindkét szülővel külön-külön? Apát kizárólag én látogatom, ő megszakított vele minden kommunikációt, anyát fele-felesben, viszont őt nemsokára egy általam vásárolt lakásba költöztetem.

Előre is köszönöm válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.30. 07:39

Elvileg megszüntethető a közös tulajdon ilyen módon. Gyakorlati választ pedig a bíróság ad, ha nincs megegyezés.

zigazaga # 2011.04.30. 06:21

Tisztelt KBS!

Konkrétan megfogalmazva a kérdés: kötelezhető vagyok-e arra bíróságilag, hogy a budapesti ingatlanban való 50 %-os tulajdonrészemről lemondjak ? Kötelezhető vagyok-e arra, hogy cserébe édesanyám volt élettársa nem pénzért magához váltsa, hanem a külföldi ingatlanunkban meglévő 50%-os tulajdonrészével fizessen ki, holott a külföldi ingatlanra nekem nincs szükségem, azt megtartani, használni a jövőben nem tudnám, hanem nekem is tovább kéne értékesítenem. Tehát ez a közbeiktatott vétel csak egy felesleges csomó pénzkiadással ( illetékfizetés, ügyvédi munkadíj ) stb. járna számomra, míg egy közös értékesítésnél és az utána való megosztozásnál semmilyen költségünk nincs. Mérlegeli-e ezt a bíróság vagy ez nem indok? Mert édesanyám volt élettársa szerint ezt el kell fogadnom, ha nem teszem, bírósághoz fordul.Megtagadhatom-e ennek az ingatlannak az elszámolásunkba való beszámítását?
Üdv.
Zigazaga

hunfrakk # 2011.04.29. 20:20

meg kell majd alaposan vizsgálni azt az írásbeli végrendeletet, érvényes-e

valóban örökhagyó írta-e alá
(írásszakértő stb. - korábbi kézzel írott levél biztosan van elhunyttól stb.)

ebben az esetben utólag már nem lehet kizárni, kitagadtatni másik felet
ezt csak örökhagyó tehette volna meg

dátum is kérdéses - mi lehet írott végrendeleten
mert ha szóbeli végrendelet tétele előtt íródott,
akkor szóbeli alapján kell hagyatékot átadni

igazságtalansággg # 2011.04.29. 20:03

Üdv mindenkinek.Régebben kérdeztem édesanyám szóbeli végrendeletével kapcsolatosan,nos új tényállás került elő,bátyám bejelntette(13 hónappal édesanyám halála után,és nemsokára jön a bírósági tárgyalás a szóbeli végrendelet érvényesítése ügyében) hogy nála van egy végrendelet,géppel írt,két tanú aláírta,és az elhunyt is.Egyértelmű kamu szerintem az egész,biztosan hamis!Mit lehet ilyenkor tenni?Ha bizonyítom(bárhogyan) hogy hamis a végrendelete ki tudom tagadtatni az összvagyonból?Igencsak érdekes hogy mindez "csak" most derült ki. Köszönöm ObudaFan a választ,Létezik hogy megússza,és így jut jogtalan vagyonhoz?

sanyo5 # 2011.04.29. 17:07

monalisa1
Köszönöm a választ !

mimóza69 # 2011.04.29. 14:30

Hálásan köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.29. 14:22

Érvénytelen. Nemo plus iuris...

mimóza69 # 2011.04.29. 13:15

Üdvözletem Mindenkinek!Ismét egy bonyolult ügyem van.Nagyapám halála után peres úton hatod magammal földet örököltem-nagybátyámmal szemben.Nagymamám azonnal bejelentette az özvegyi jogát a területre.Megkötött nagybátyámmal egy haszonbérleti szerződést2001-ben,mely kimondja,hogy haláláig érvényes.Addig nagybátyám köteles az idősek otthonábani tartózkodását fedezni(nyugdíjon felül),majd köteles őt illő módon eltemetni.Nagymamám tavaly elhunyt.Levetettük a földről az özvegyi jogot,de ekkor hidegzuhanyként ért a hír,miszerint 2009-ben becsatoltak a földhivalhoz egy záradékot nagymamám és nagybátyám aláírásával.Ez azt tartalmazza,hogy a haláláig tartó,meghatározott ideig szóló szerződést módosították és 2014 augusztus 31-ig szól.Az lenne a kérdésem,hogy valóban lehetséges ilyet jogilag megtenni?2000 óta miénk a föld,de hiába halt meg nagymamám,a földünkhöz továbbra sem tudunk hozzájutni!Lehet,hogy most érzéketlennek tűnök,de hogyan lehetséges haszonélvezőként megkötni egy szerződést a tulajdonos kárára és tudta nélkül?Tényleg nem lehet tenni semmit?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.29. 07:37

Van valódi kérdés is?
(Az költői kérdés, hogy bevonható-e a külföldi ingatlan az egyezség körébe, ha egyszer a másik fél egyáltalán nem akar egyezkedni.)

zigazaga # 2011.04.29. 07:30

Tisztelt szakértő!

Az alábbi üggyel kapcsolatban szeretném kérni segítségét.
Édesanyám után örököltem 3 ingatlanban 50%-os tulajdonjogot. A másik 50% tulajdonosa a volt élettársa.
A 3 ingatlanból 2 Budapesten, 1 pedig külföldön található. A tulajdonközösséget szeretnénk megszüntetni, de több kérdésben nem tudunk megegyezni. Az élettárs az egyik ( a kisebb értékű) ingatlant szeretné magához váltani, lényegesen a piaci értéke alatt (kb 20%-al)amit avval indokol, hogy nem kötelezhető arra, hogy rendes piaci áron vegye meg annak az ingatlannak a másik felét aminek az egyik fele már amúgy is az övé.
Az én javaslatom az volt, hogy lemondok a nagyobb értékű ingatlanban meglévő 50 % tulajdonrészemről, cserébe a kisebbik értékű ingatlanról mondjon le ő és fizesse ki az értékkülönbözetet (természetesen korrekt piaci áron értékelve. Javaslatomat avval indokoltam,hogy így legalább mindkét Bp-i ingatlanunkban 1/1 tiszta tulajdonhányad keletkezik, minden további vita és ütközési felületet kizárva a jövőre nézve.Ezt ő nem fogadja el és bírósággal fenyegetőzik ha nem megyek bele az ő javaslatába.
Az is a kérdésem lenne, hogy a 3. ingatlanunk is bevonható-e az egyezségbe, mert nem EU-s országban van, ahol teljesen mások az illeték és adózási törvények, nem tudom egy esetleges cserébe egy külföldi ingatlan hogyan illeszthető. Én a magyarországi ingatlanok külön kezelését és a külföldi ingatlan közös értékesítése utáni külön kettéosztást javasoltam neki, de ezt sem fogadja el.
Előre is köszönöm a segítséget.

monalisa1 # 2011.04.28. 18:00

Érvényesnek kellett lenni annak a tartási szerződésnek, mert különben sajátjaként nem adhatta volna el a lakást az unoka.

Az hogy "a" tartás miatt vita volt kettőjük közt, azt csak az eltartott kifogásolhatta volna, sem közben sem utólag senki más.

Mivel vélem a lakás jogos tulajdona volt/lett az unokának, így a nagyszülő nagy valószínűséggel mint vagyontalan halt meg, ergo nem volt miről hagyatékit tartani.

Persze a lakáson kívül esetleg lehettek más értékei, ezt neked kell tudni.

monaLuis
laikus hozzászóló

sanyo5 # 2011.04.28. 15:10

Kap-e értesítést az elhunyt gyermeke a hagyatéki eljárásról ha esetleg az elhunyt az unokájával kötött eltartási szerződést ?
Történet: úgy tudni hogy az elhunyt eltartási szerződést kötött az unokájával de voltak évek alatt viták egymás közt - nem lehet tudni hogy létezik -e eltartási szerződés vagy sem ! Az elhunyt lakásába beköltözött az unoka és minden értesítés nélkül úgy hogy senki nem tudott róla eladta az elhunyt lakását !
Esetleg hol lehet érdeklődni hogy volt-e hagyatéki !
Ha igen akkor miért nem hívták meg a gyerekeket - mert kettő van !
Előre is köszönöm a választ !

ObudaFan # 2011.04.28. 14:17

Viszont a Nagykommentár szerint az öröklés megnyílta utáni magatartás nem lehet érdemtelenség alapja, így az örökhagyó halála után hamisított végrendelet ezen álláspont szerint nem okoz érdemtelenséget.

ObudaFan # 2011.04.28. 13:51

Véleményem szerint az érdemtelenség fogalmába, a Ptk. 602. § (1) b) alá érthető, így kiesik az öröklésből, kötelesrészből is.

igazságtalansággg # 2011.04.28. 12:59

Üdv mindenkinek.Régebben kérdeztem édesanyám szóbeli végrendeletével kapcsolatosan,nos új tényállás került elő,bátyám bejelntette(13 hónappal édesanyám halála után,és nemsokára jön a bírósági tárgyalás a szóbeli végrendelet érvényesítése ügyében) hogy nála van egy végrendelet,géppel írt,két tanú aláírta,és az elhunyt is.Egyértelmű kamu szerintem az egész,biztosan hamis!Mit lehet ilyenkor tenni?Ha bizonyítom(bárhogyan) hogy hamis a végrendelete ki tudom tagadtatni az összvagyonból?Igencsak érdekes hogy mindez "csak" most derült ki.