Öröklés


Luxury # 2011.01.22. 01:34

Üdv mindenkinek
Egy kérdéssel fordulok most hozzátok

Ajándék útján kaptam nevelő szüleim(akik vér szerinti gyermekükként fogadtak örökbe)anyukám ,szüleitől még 2000 a szülői házat.Anyu apukájától és anyukájától,az élvezeti jogot megtartották a mamámék ,a papa már 4 éve elhunyt,még a mamán van az élvezeti jog.
Éljen is még sokáig a mami :)
A kérdésem az lenne ,hogy ha szegénykém eltávozik az élők sorából és az enyém lesz a ház teljes egésze.
Akkor ezt a szüleim ill. pontosabban anyum vagy a testvére vagy más vér szerinti rokon,mennyire támadhatja meg?
Direkt nem anyura írták a szülői házat hanem rám,most ők laknak benne hárman,az említett nagyszülő és szüleim.
Én Budapesten élek albérletben immár 3 éve.És sokat mondok,ha segítetek nekem bármiben is...De most nem ez a lényeg,féltem a házat.
Persze a tervem az ,hogy eladom,tehermentes,nincs rajta adósság.Anyuéknak is adnék,de ezt majd mamival tisztázom,hogy mennyit adjak :)
Előre is köszönöm
Misi

maszi99 # 2011.01.21. 20:59

Van a tartási szerződésben egy olyan pont,ami azt írja le,hogy a nyugdíjával teljes egészében a Mamám rendelkezik.Erre gondolt?Ezzel tudom igazolni,és akkor nem kell fizetnem?

Előre is köszönöm,ha válaszol!

maszi99

maszi99 # 2011.01.21. 16:49

Köszönöm szépen a választ!Ha jól értem,akkor azt kell bizonyítanom,hogy ő vette le?Vagy azt,hogy őrá költöttük?A számlák mondjuk megvannak a szolgáltatótól a nevére,de a boltból a blokk nincs,és szerintem semmit se érne...Vagy rosszul értem?

Előre is köszönöm:maszi99

ObudaFan # 2011.01.21. 11:42

édesapám halálát közúti forgalomban részt vevő kgfb-vel rendelkező gépkocsi okozta, vmilyen kártérítési igényem lehet a biztosító felé?.

Ha tényleg az okozta, akkor valószínűleg lehet.

maszi99

Ha tudod igazolni, hogy ő rendelkezett a pénz felől, akkor nem kell fizetni.

Wildies # 2011.01.20. 21:32

üdvözletem, tudna nekem vki egy konkrét örökösödési dillemmában segíteni?Ügyvédre nem nagyon tudok költeni, és tudnom kéne vállaljam vagy lemondjak az örökségről, jegyző sem tudta megmondani a pontos örökösödés összegét , egyenlőre ott tartok, halasztást kértem és tudni szeretném hogy minusz vagy plusz lesz e a vége ha beleugrokIde vágó kérdés hogy édesapám halálát közúti forgalomban részt vevő kgfb-vel rendelkező gépkocsi okozta, vmilyen kártérítési igényem lehet a biztosító felé?.Előre szólok elég összetett a dolog, van benne pár hitel, 1/4rész ingatlan, magánnyugdijpénztár, HM egézségbiztosító pénztár. lakástakarék is.Elsőkörben puhatolóznék de ha nem baj akár leírom ide részletesen is, csak az egy fél oldal minima.Előre is köszönöm.

maszi99 # 2011.01.20. 19:39

Tisztelt Szakértő!

Szeretném a segítségét kérni.
Nagymamámmal 12 évvel ezelőtt eltartási szerződést kötöttünk,amibe sajnos nem vettük bele utólag a 2 éve nyitott folyószámláját,amit csak azért nyitottunk,hogy a nyugdíja arra menjen.
Decemberi nyugdíja mikor megérkezett,rá pár napra elmentünk,levettük kártyával a pénzt,aznap elmentünk nagybevásárlásra neki,számlákat fizettünk ki belőle. Aznap délután otthon rosszul lett, kórházba került, még este sajnos elhunyt.
Most voltam az önkormányzat hagyatéki ügyintézőjénél, aki közölte, hiába volt eltartásink, sajnos a folyószámla miatt a közjegyzőhöz kerül az ügyünk, aki megnézi, a halál napján mennyi pénz volt a számlán (101 ezer Ft), és utána dönt a továbbiakról. Sajnos a mama gyerekei (apukám, nagybátyám), férje nem élnek, de van még 3 unoka, akik kb. 20 éve egyáltalán nem látogatták a mamát, a kapcsolatot se tartották vele. Én foglalkoztam vele, ápoltuk, mostunk,főztünk rá, életében napi szinten jelen voltunk, maximálisan biztosítottuk a gondtalan éveket Neki.
Az a kérdésem, hogy a folyószámláról aznap levett pénz miatt mire számítsak? Fizetnem kell a másik 3 örökösnek? Mit tudok tenni?

Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2011.01.20. 18:48

De erre jó a fellebbezés - persze, kérdés, hogy alapos-e. A bíróság dönti el.

csokis1 # 2011.01.20. 18:46

Azt hogy nem jó, azt ki fogja eldönteni? A közjegyző vagy a bíróság?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.20. 17:36

Erre nem jó a fellebbezés. Szerintem.

csokis1 # 2011.01.20. 11:58

Nem én fellebbeztem. Én egy végrendeleti örökös vagyok. Egy törvényes örökös ( aki nincs a végrendeleti örökösök közt) fellebbezte meg a hagyaték átadó végzést, mert szerinte az aggálytalannak látszó végrendelet ellenére a törvényes örökösöknek kellett volna a hagyatékot ideiglenesen átadni, és a végrendeleti örökösöknek kellett volna hagyatéki pert indítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.20. 11:21

Még mindig nem árultad el, mi ellen fellebbeztél konkrétan. Mert ha az öröklés rendjével vagy arányaival van vitád tetszik, az ellen a fellebbezés nem jó. Akkor pert kell indítani.

ObudaFan # 2011.01.20. 10:48

Nemperes eljárásról lévén szó, viszonylag gyorsan meg lehet, de szerintem érdeklődj az FB másodfokú polgáris irodáján, hátha bővebbet tudnak mondani.

csokis1 # 2011.01.20. 10:45

Jó, akkor a kérdésemben a PKKB-t kicserélem Fővárosi Bíróságra.

ObudaFan # 2011.01.20. 10:41

Akkor viszont nem a PKKB jár el, hanem a Fővárosi Bíróság.

csokis1 # 2011.01.20. 09:31

Erre gondoltam:

A hagyatéki eljárás során a közjegyző által hozott, érdemi rendelkezést tartalmazó végzést – 15 napon belül – fellebbezéssel támadhatja meg az, aki a végzés valamely rendelkezését magára nézve sérelmesnek tartja. A fellebbezési jogosultságot nem a hagyatékban való érdekeltség alapozza meg, hanem a végzés – esetleg egyéb módon – sérelmes volta. A közjegyzőnél előterjesztett fellebbezés elintézése a megyei bíróság hatáskörébe tartozik. A megyei bíróság végzése ellen további fellebbezésnek nincs helye.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.20. 09:21

"Csak"? Mi lenne a nem "csak"?

De pontosan milyen intézkedése ellen is fellebbeztetek? Mert ha jól értem azt állítod, hogy nem hagyatéki pert indítottatok.

csokis1 # 2011.01.20. 08:32

Ez csak a hagyaték átadó végzés megtámadása amire 15 nap áll rendelkezésre, a közjegyzőhöz kell benyújtani és 10000 ft az illetéke.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.20. 07:53

Hogy tárgyalás nélkül? Kizárt.

csokis1 # 2011.01.20. 07:34

Nekünk azt mondták, hogy a bíróság tárgyalás nélkül fog dönteni, csak a közjegyzőtől bekért adatok alapján. De ha nem lehet rá becslést adni, hát nem.

ObudaFan # 2011.01.19. 21:42

Még az ügy ismeretében is nehéz lenne megmondani. Így meg lehetetlen.

csokis1 # 2011.01.19. 13:35

Kedves Szakértők

Egy közjegyző hagyatéki végzése meg lett támadva bíróságon. Mennyi lehet ennek az átfutása a PKKB-n?

ObudaFan # 2011.01.18. 12:46
  1. Igen.
  2. Igen.
  3. Igen, de a kiskorú csak a gyámhatóság hozzájárulásával.
kinizs # 2011.01.18. 11:20

Tisztelt Szakértő!

Örökléssel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Apukám most hunyt el(anyukám már régebben meghalt), csak a lakás volt a nevén amiben egyedül lakott. Hugom négy évvel ezelőt meghalt, neki van három gyereke (az egyik még kiskorú).
1 Örökölnek-e a hugom gyerekei?
2 Ha igen, illetékmentes-e részükre az öröklés?
3 Lemondhatnak-e örökrészükről?

ObudaFan # 2011.01.17. 10:33

A közös tulajdon megszüntetése iránt lehet pert indítani. Egyenesági rokon örökös esetén öröklési illetéket nem kell fizetni.

monalisa1 # 2011.01.17. 08:40