Öröklés


ObudaFan # 2011.04.27. 15:28

toobee

Gondnokság alá helyezni perben lehet valakit, ahol ő is részt fog venni alperesként. Amint arra utaltam, végrendelet, tartási, öröklési szerződés híján a másik gyereke is örökölni fog.

petymeg

Ha közjegyzői okiratba van foglalva ez a kötelezettség - ami banki tartozásnál igen valószínű - akkor az per nélkül végrehajtható. Célszerű lenne először ezt az ügyvédi irodát megkeresni a részletfizetési kérelemmel, ha nem lehet egyezkedni velük, akkor a végrehajtótól lehet kérni. Ha a végrehajtani kívánt követeléssel a közjegyzői okirat ellenére bármilyen jogi probléma van, pert lehet indítani.
A közös tulajdon vonatkozásában nem kötelező először megkísérelni az egyezséget, de természetesen érdemes. Viszont mivel nem kötelező, így formai szabályai sincsenek.

petymeg # 2011.04.27. 08:18

Üdvözlet, 2 dolgoban szertnék tanácsot kérni:

  • megkaptam a jogerős hagyatéki végzést, abban nem szerepel, hogy az elhunytnak banki-tartozása lenne (tudom felelek ettől függetlenül érte)

kaptam egy ügyvédi irodátol egy sima ajánlott levelet, melyben közlik, egy "behajtó" cég megbízásából írnak hogy ennyi volt a tartozás, ennyi meg a kamat, és 2 héten belül fizessek, mert ha nem automatikusan bírósági végrehajtásra adják az ügyet. ez így lehetséges? nem kell igazolják, hogy mikor keletkezett, a kamat miből áll, mettől meddig....???? lehet kérni részletfizetést, és van remény hogy megadják....mi a teendő?

*örököltem egy osztatlan közös tuljadonu ingatlan részt. valahogy el szeretném adni, de fizikailag nem megoldható a megosztás.
ha jól tudom első körben fel kell ajánlani a másik 2 tulajdonos társnak megvételre, ez mit kell tartalmazzon?

a segítséget előre is köszönöm

toobee # 2011.04.27. 08:13

Először is köszöm válaszát!

Ha gyámság alá akarja helyeztetni kell az anyósom hozzá?Vagy elég az orvosi szakvélemény,mivel elég labilis az állapota.Ha gyámság alatt van az pontosan mit jelent nekünk?
Ha ilyen állapotban van nem tudunk papírt aláirattatni vele tehát az eltartásról le is mondhatunk.
Ha a testvér követel és mi nem akarunk adni,akkor perrel nyerhetünk?

ObudaFan # 2011.04.27. 08:01

A fia indíthat pert a gondnokság alá helyezés iránt, de szerintem célszerűbb lenne a gyámhatóságtól kérni a per megindítását.
Végrendelettel lehet a másik testvért kizárni az örökségből, illetve, ha ez a testvér eltartja az édesanyját, akkor öröklési szerződéssel a kötelesrészből is ki lehet zárni a másikat. De ehhez meg pont nem jó, ha cselekvőképtelen az anyuka.

toobee # 2011.04.27. 05:58

Tisztelt Forumozók!
Egy nagy problémával fordulok most hozzátok.
Anyósom 83éves.Van 2fia.Az egyik él vele,vagyis viseli gondját.A másik fia egy évbe ha kétszer felhívja.Kb,februárban lett neki egy agyérelzáródása,ami erős demenciát váltott ki.Tehát agresszív nagyon,meg minden félével gyanusítgat.A lényeg hogy már nem beszámítható(szerintem).Az lenne a kérdésem,hogyan lehet gyámság alá helyeztetni,ha lehet ez mit jelent.
A másik kérdésem az öröklés.
A háznak a fele az anyosomé,a másik fele a fiáé aki gondozza.Ha nem írnak papírt akkor hogyan lehet kikerülni hogy az a fia ne kapjon semmit aki rá se néz!
Előre is köszönöm megtisztelő válaszotokat!

ObudaFan # 2011.04.26. 20:55

molnarzita

Az attól függ, hogy pontosan milyen megállapodás köttetett a hagyatéki eljárásban, de ha a végrendelet már akkor ismert volt, akkor valószínűleg reménytelen a dolog.

31525602

Polgári pert indíthattok.

31525602 # 2011.04.26. 19:34

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék az alábbi témában:

Öröklés (anyai ágon). Anyukám apukája korán meghalt, így az apai örökséget (ház) annak idején elosztottuk, az anyai pedig ugyebár a még élő mamáé volt. Anyu is meghalt, így tesóm és én vagyunk/voltunk az örökösök illetve anyu testvére.

Akkor a mama pénzét értékpapírokba fektetve anyu tesója kezelte. Mivel a nyáron a mama is meghalt, így a mama része anyu tesójánál van. Ő meg elherdálta a pénzt a tudtunk és az informálásunk nélkül.

A közjegyzőnél azt írattuk a jegyzőkönyvbe, hogy nincs semmi örökség, hogy ne kelljen a közjegyzőnek ezért is még fizetni. Ezt az ügyvédnél gondoljuk elintézni.

Kérdésem: joggal mehetünk-e feljelenteni anyu testvérét, hogy fizesse ki a mi örökségünket vagy sem? Van-e rá mód, hogy megkapjuk tőle törvényes úton a pénzünket? Szóban kért haladékot ez év március végéig, de az óta sincs semmi előrelépés, értesítés. Ügyvédnél annak idején készült papír a ház felének kifizetéséről.

molnarzita # 2011.04.26. 19:10

Sziasztok !
Az alábbi kérdésem lenne:

Nagymamám 14 éve meghalt. Volt neki egy lakása, amiben a férjével (nem vészerinti nagyapám, hanem az x.id férj)fele-fele arányban tulajdonos volt. A hagyatéki tárgyaláson édesanyám, aki az x.ik férjnek nem gyermeke, de viszont jó a kapcsolat köztük, lemondott a férj javára az őt illető örökségről a lakás felét illetően, mert jó kapcsolatban akart maradni és nem akarta kitenni az öreget. Van viszont a nagymamának egy végrendelete, amit 14 éve a halála előtt közjegyzői letétben helyezett el, de ahhoz még senki nem nyúlt. ennek tartalma az, hogy a lakás felét mindenképpen édesanyám örökli. Sajnos a bácsi (az x.ik férj) megbetegedett és úgy néz ki hogy hamarosan meg fog halni. Kérdés, hogy lehet-e a nagymama 14 éves, de fel nem nyitott végrendeletét a bácsi halála után annak gyermekeivel szemben érvényesíteni, tehát hogy a lakás fele mégis édesanyámé legyen. Egyáltalán ennyi idő után meg lehet még egy végrendelet, vagy az a halál után automatikusan érvényét veszti, ha nem használták fel? Esetleg lehet-e valamire hivatkozni még az ügyben?

Segítségeteket előre is köszönöm.
üdv.:molnarzita

monalisa1 # 2011.04.25. 08:16

Amikor a lakás adásvételi szerződését aláírjátok és egyidejűleg a pénzt megkapjátok, akkor említsd meg az unokatestvérednek, hogy így utólag elismerhetné/honorálhatná mindazt a törődést és gondoskodást, amit a közös nagymamátokért tettél. Hátha...

davi86 # 2011.04.25. 07:22

Csak sajnos nem gerinces ennyire hogy felajánlja!Pedig soha életében nem foglalkozott a családjának ezzel a felével.Csak akkor találkoztunk vele hosszú idő után amikor megtudta hogy mamámnak mellrákja van de akkor is csak azért jött mert lehet örökölni fog!Tehát egy szarházi!Köszönöm mindenkinek az észrevételteleket.További szép húsvétot.

monalisa1 # 2011.04.25. 07:04

Ha az unokatestvéred önként felajánl egy összeget a saját örökrészéből, és ezzel mintegy megköszöni neked a közös nagymamátokkal kapcsolatos önzetlen törődésetet, nos akkor ez egy szép gesztus lenne tőle, egyébiránt...

monalisa1 # 2011.04.25. 07:01

davi86

A nagymama ha készített volna végrendeletet mely szerint csak te örökölsz utána, akkor a lelketlen unokatestvér csak a kötelesrészre lenne jogosult.

davi86 # 2011.04.25. 06:56

Tudna valaki válaszolni egy kicsit bővebben!?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.24. 19:20

Rosszul gondolod.

davi86 # 2011.04.24. 19:14

Az lenne a kérdésem hogy tavaly elhunyt nagymamám utána örököltünk egy lakást.Az unokatestvéremmel.Azt tudni kell hogy az unokatestvérem soha nem látogatta ezt a szomszédok is tudják bizonyítani.Életének utolsó három évében csak én látogattam és ápoltam.Az ingatlan eladásakor az unokatestvéremnek járó részt oda adnám ,de fel szeretnénk számolni ápolási költséget mert úgy gondolom nekem ez jár vele szembe.Mennyi lenne ez az összeg(három éven keresztül napi rendszerességgel jártam,orvoshoz vittem,kezelésekre hordtam,bevásároltam anyagilag támogattam.
Köszönettel: D.D.

monalisa1 # 2011.04.21. 21:25

A közjegyző szabott árakon dolgozik.

A közjegyző- és ahogy az ügyvéd is egyéni vállakozó, az esetleges fizetési halasztást ill. részletfizetést meg kell vele beszélni., adhat, de saját kockázatára.

Az esetleges nemfizetés esetén egyből küldené a fizetési meghagyást.

A hagyatéki tárgyalás halasztásáról is ő jogosult dönteni.

monaLuis
laikus hozzászóló

Jaymado # 2011.04.21. 20:54

Köszönöm az elözö választ, de rájöttem, hogy rosszul írtam vagyis hiányosan.Nagymamám annak idején átiratta a lakást édesapám nevére egy eltartási szerzödés fejében.A végrendelet azért készült, hogy a lakás tartalmának és az ingóságoknak is édesapám legyen a kizárólagos örököse.Miután édesapám elhunyt, én nagymamám ápolását nem tudtam vállalni, viszont volt olyan családtag aki tudta.Így módosítva lett az eltartási szerzödés és osztozunk majd a lakáson, az ápolásért cserébe.A kérdéseim még mindig ugyanazok, ha nincs 53000 ft-om a hagyatéki tárgyalásra, mit tehetek?Lehet halasztatni, vagy részletre kérni, vagy bármi más mód anélkül,hogy lemondanék az örökségröl?

ObudaFan # 2011.04.21. 20:22

Rendben, de akkor igazságügyi szakértő nélkül nem fogjátok tudni azt az értéket meghatározni, hacsaknem egyeztek meg.

ObudaFan # 2011.04.21. 13:47

Ha a nagymamád él még, és végrendeletben édesapádra hagyta azt a házat, édesapád viszont nem élte őt túl, akkor az a végrendelet hatálytalan. Ettől még a törvényes öröklés rendje szerint örökölsz persze. Viszont ha ő végrendelkezett arról az ingatlanról, akkor tulajdonos. HA viszont tulajdonos, akkor nem lehet egyben haszonélvező.

Jaymado # 2011.04.21. 11:07

Üdv!
A következö a problémám.
Nagymamám végrendeletében apámra hagyta a lakását.Azonban haszonélvezeti szerzödést kötöttek, nagymamám részére.Apám elhunyt,jövö hónapban lesz a hagyatéki tárgyalása.Nagymamám azóta is ott él, mint haszonélvezö.Elvileg a lakás öröklése így rám szállt.A tárgyalásra magammal kéne vinni 53000 ft-ot, de munkanélküliként ezt semmilyen módon nem tudom megtenni.Az örökséget is ugye majd csak nagymamám után kapom meg.Az lenne a kérdésem, ilyen esetben mi a teendö? Lehet kérni a tárgyalás halasztását a tényleges öröklésig vagy valamilyen módon köteles vagyok megfizetni most az összeget ha örökölni akarok?
Elöre is köszönöm a választ!

ObudaFan # 2011.04.20. 17:43

Azt, hogy pénzben kell valamekkora összeget fizetned, kifejezetten így tartalmazza a végrendelet, vagy csak a féltestvéred egy általa meghatározott összeget kér?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.20. 12:43

Itt az egyetlen menthető ok az, ha az örökös nem tudott az ingatlanról. Abban a pillanatban, ahogy tudomást szerzett róla, az egy év ketyegni kezdett. (Az nem számít, hogy mikor volt hagyatéki tárgyalás, az sem, hogy mikor bocsátotta ki a közjegyző a végzést, és az sem, mikor lett jogerős.)

akatona # 2011.04.20. 11:44

Köszönöm szépen a válaszokat.

Mi számít menthető oknak? Hiszen a hagyatéki végzés 2011. február 24-i keltezésű, jogerőre is mostanában emelkedett csak, de erről még nem kaptunk semmit.

(elnézést, az elhalálozás dátumán elgépeltem, 1960-ban történt, nem pedig 46-ban)

köszönettel:

Katona Ági

ObudaFan # 2011.04.20. 11:08

A haszonélvezet a haszonélvező halálával megszűnik. Ez nem öröklés, így az öröklés esetleges visszautasítása esetén is haszonélvezettől mentes lesz a tulajdonjoga. A közjegyzői díjat az örökös viseli, így az öröklés visszautasítása esetén azt nem kell megfizetnie.

Mátyás # 2011.04.20. 10:06

Üdvözletem!
Sajnos van néhány fekete folt számomra az alább ügyben, amiben szeretném kérni a segítségüket, hogy el tudjak igazodni.
Nagyapám néhány hete hunyt el. Két házassága volt, mindkettő válással végződött, gyermek csak az egyikből született (édesanyám) valamint később egy asszonnyal élt együtt -talán a haláláig, de ezt sajnos nem tudjuk pontosan. Nagyapám nem tartotta édesanyámmal a kapcsolatot.
Édesanyám nehéz szociális körülmények között él (szociális segélyből tartja fent magát), a férjemmel próbálunk rajta segíteni.
Mivel nincs értesülésünk arról, hogy lenne más egyenesági örökös rajta kívül, ő tart attól, hogy olyan költségekbe veri ez az eljárás, amit nem tud finanszírozni.
Sajnos azt sem tudjuk ki temette el, vagy hogy egyáltalán el lett-e temetve? Hol lehet ennek utána érdeklődni?
Édesanyám kapott egy értesítést, hogy nyilatkozzon nagyapám vagyonáról...Erről sajnos szinte semmit sem tudunk, annyit tudunk, hogy még életében több helyről örökölt nagyapa (de hogy most ez felélték vagy sem...?).Ami biztos, egy lakáson van nagyapám haszonélvezete, édesanyám a tulajdonos. Ha jól gondolom, édesanyám lesz így 100%-ban a tulajdonos automatikusan. Vagy már ez is öröklésnek számít? Így terhelheti őt a temetési költség még akkor is ha esetleg a hagyatéki tárgyaláson lemond az örökségéről? Illetve még arról nem találtam semmilyen információt, hogy milyen költségek merülhetnek fel egy ilyen hagyatéki eljárás során? Gondolok itt illeték bélyegekre, közjegyzői díjra. Szívesen segítünk édesanyámon, de ehhez nekünk is valamilyen szinten tisztában kellene lennünk ezeknek az "ügyeknek" a menetével, anyagi vonzataival.

Előre is köszönöm a megértést és a válaszokat!
Sajnos én teljesen el vagyok veszve ezekben az ügyekben.