Ha a tulajdonos menthető okból nincs abban a helyzetben, hogy a jogait gyakorolhassa, akkor az akadály megszűnésétől számított egy éven belül az elbirtoklás akkor sem következik be, ha egyébként az elbirtoklási idő már eltelt.
Tehát nagyon nem mindegy, hogy az az 1-2 év pontosan mennyi, és az alatt mikor, hogyan próbáltátok érvényesíteni a tulajdonosi jogaitokat.
Öröklés
Ez nem a felróhatóságról szól, senki nem ró fel semmit. Viszont elbirtokolhatták ettől az ingatlant.
Kedves Szakértők!
1946-ban meghalt egy távoli rokonunk. Erről 1-2 éve szereztünk csak tudomást, miután egy közjegyző megkeresett minket. Kiderült, hogy azért kell lefolytatni a hagyatéki eljárást, mert bíróság előtt elbirtoklást indítottak ismeretlen örökösök ellen. A végzés értelmében édesapám is örökölt 1/10 részt. Még nem emelkedett jogerőre, de az elbirtoklást kezdeményező tulajdonrésszel rendelkező rokon ügyvédje már megkeresett bennünket, hogy vagy lemondunk a részünkről, vagy bíróság elé kerül az ügy, mert az elbirtoklást elindítják ismét. Az az álláspontjuk, hogy ők fizették eddig a költségeket (egy percig sem vitatjuk), ők gondozták a területet (ezt sem vitatjuk).
A kérdésem az lenne, hogy hogy indíthatnak ellenünk elbirtoklást, amikor édesapám (és a többiek) tulajdonába még csak most kerülne a része? Hogy róhatják fel neki azt, hogy nem foglalkozott az földterülettel, amikor a hivatalos megkeresésig nem is volt tudomása róla hogy az - részben - az ő tulajdona?
Válaszukat előre is köszönöm,
Katona Ági
"Csak" a vitatott 20 M Ft után a 6% perköltség, maximum 900.000 Ft.
A szóban tett végrendeletet a negyedik nap(tól) írásba kell foglal(tat)ni különben nem érvényes. (Ügyvéd v közjegyző a betegágyhoz hívható.)
A közvetlen életveszélyről ill. az írásbeliség esetleges akadályozottságáról a kezelőorvos megnyílatkoztatható.
monaLuis
laikus hozzászóló
Üdv minden fórumozónak.Kérdésem a következő:hagyatéki perben pert indítottam,az összvagyon 40m ft,ennek a felére mindenképp jogosult vagyok,de a másik fél(testvér) részét kérdőjelezem meg.Nos ha jól tudom a perköltség 6%,de kérdés,minek a 6%-a,a 40milliónak,vagy "csak" a perelt 20milliónak. Érvényes szóbeli végrendelet érvényesítése van folyamatban,ezért kérdéses a perköltség tárgya.Köszönöm.
Jár a kötelesrész.
Tisztelettel kérdezném
Nagyapám elhalálozása esetén,az öröklésből ki tudnak zárni esetleg,ugyanis édesanyám időközben elhunyt és ő
az első szülött volt ,az előző kapcsolatból,a másikból két gyermeke született,édesanyámmal nem foglalkozott viszont azóta kétszer nősült.Mi négyen vagyunk testvérek
(unokái)kérdésem,édesanyámnak járt volna köteles rész,és ezt mi örökölhetjük e.
Ami az autót érintő tartozást illeti, próbálj megállapodni a kölcsönadóval, hogy 1.) eladod a kocsit és a vételárat átadod, a visszamaradó tartozást havi részletekben fizeted egálig., 2) megtartod a kocsit, a tartozást "nagy havi törlesztőkkel" mielőbb rendezed.
sziszi69
A pénz apukádat illette volna, így a hagyatéka része, ahogy az autó is, a tartozás is...
Az most lényegtelen, hogy ha él, a pénzt (= az ezen havi segélyt) magának megtarja vagy netán neked adja, ergo az ő járandósága volt.
Pech, hogy sajnos előbb elment mint ahogy az egyösszegű kifizetés megtörtént.
monaLuis
laikus hozzászóló
Attól még fennállhat.
köszönöm a választ!Ez az igény akkor is fennáll,ha már nem éltek együtt?A lakás vásárlásakor és a hitel felvételekor még közös háztartásban éltek(7 évvel ezelőtt).Kb.3 éve vége lett az élettársi kapcsolatnak és külön lakásban éltek.
Bogica07
Örökölni végrendelet híján nem örököl, de élettársként elképzelhető, hogy lehet tulajdoni igénye. Az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít.
monalisa1
A gondozási segélyt visszamenőleg ítélték meg, egy összegben, kamatostól, amíg élt édesapám, addig nem kaptak pénzt. Mivel az édesapám bányász volt, ezért tőlük igényelte, ők ítélték meg, ők folyósítanák ezt az összeget. Azt mondták hogy ezt már csak én vehetem fel, mivel én vagyok az egyetlen örökös, de addig nem utalják a pénzt, amíg a hagyatéki tárgyalás meg nem történt. Édesapámnak csak egy autó volt a nevén, ami kevesebbet ér, mint amennyi hitel van még rá. Szóval a lényeg, hogy azt nem tudom, hogy ezt a határozatot be kell-e mutatni a közjegyzőnek vagy sem, mert ha ez az örökség része, akkor ezt is elveszítem. (400 ezer forintról van szó)
Tisztelt Szakértők!
Apósom halálával Párom,valamint testvére a törvényes örökösök(hagyatéki még nem zajlott le).Az örökölt ingatlan jelzáloghitellel terhelt,a szerződésen Apósom szerepel adósként,valamint a volt élettársa is(ő a hitelfelvevő),aki TELEKKÖNYVÖN KÍVÜLI TULAJDONOSKÉNT van megjelölve. Kérdésem a következő:örökölhet-e ő is az ingatlanból,vagy lehet-e bármilyen követelése ezzel kapcsolatban?
Válaszukat előre is köszönöm!
csabika20
Ingatlannal kapcsolatos bármely tulajdoni változásnál ügyvédre és/vagy közjegyzőre szükség van, így a jelzett adásvételkor a jogász az adózásra vonatkozó szükséges tájékoztatást is bizonyára megadta...
Az örökléskor még nem kellett semmit fizetni, azonban az ingatlan 5 éven belüli értékesítése okán már igen, lévén jövedelem keletkezett.
Azóta az adóhivatal valószínűleg már ki is küldte a Határozatot, miszerint ki-ki mekkora összeget kell hogy szja címén fizessen.
monaLuis
laikus hozzászóló
sziszi969
Édesapja halálával a megadott gondozási díj okafogyottá vált, ezt az önkormányzattal 8 napon belül közölni kellett - azóta ujabb kifizetés bizonyára nem történt. (Azóta új határozat kellett hogy szülessék és abban közlés: kérik-e vissza a pénzt vagy sem.)
Ha nem, azt a nem olyan nagy összeget valószínűleg a temetésre fordították, a számla meg bizonyára el lett téve.
monaLuis
laikus hozzászóló
Szép jó napot!
2010 ben édasanyám elhunyt.testvérem és én örököltük lakásanak 1/4 –1/4 részét,amely lakás eladásra került!
Érdekelnek hogy mennyit és mikor kell leadóznom belőle.
Tisztelettel Gy.Csaba
Tisztelt Szakértők !
Édesapám tavaly gondozási segélyt kért, mivel nagyon beteg volt és az élettársa gondozta. A segélyt meg is ítélték, viszont édesapám közben meghalt, a határozat két nappal a halála után kelt. Kérdésem az lenne, hogy ez az öröklés része-e vagy sem, be kell-e jelenteni a közjegyzőnek ?
Előre is köszönöm !
A kötelesrészt a teljes hagyaték és az esetleges ajándékok együttes értéke alapján kell meghatározni, de a kötelesrészbe be kell tudni minden örökölt vagyontárgyat. Nem lehet a leírtak szerint megbontani az öröklést.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Testvéremmel az öröklés rendje szerint örököltünk ingatlant édesanyánk után.
Anyukám azonban végintézkedésben rám pénzt is hagyott, mert korábban a testvérem volt jobban támogatva. Öcsém most pert inditott ellenem pénzösszeg köteles részét követelve.
Szeretném tudni, hogy ha örökölt hagyatékban, követelhet e a kötelesrészre hivatkozva? Lehet e az örökhagyó vagyonát külön külön, hol az örökösödési trv. szerint, hol a köteles rész szerint újra osztani?
Előre is köszönöm a választ.
Néhány hónapig.
A közjegyzőnek lehetősége van a Központi és Elektrónikus Közszolgáltatások Központi Hivatától adatokat kérni xy személyekre vonatkozóan. http://www.nyilvantartas.hu
Ön után a gyermeke örököl. Férje után - az ági vagyon kivéve - Ön, ha túléli, ha nem, a testvérei.
Már ha nincs végrendelet.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Férjemmel több, mint 30 év óta vagyunk házasok, nincs közös gyermekünk, előző házasságomból van egy gyermekem, a férjemnek nincs gyermeke, testvérei viszont vannak.
Mi az öröklési sorrend abban az esetben, ha én akinek egyenes ági örököse van, korábban meghalok, mint a férjem, és a férjem halála után ki örököl?
Válaszát előre is köszönöm!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02