Öröklés


Borsi # 2022.06.30. 09:17

Meglepődtem ,hogy milyen gyorsan választ kaptam :)
Akkor vár Zala megye,megnézem a "birtokot" :)
Nagyon szépen köszönöm drbjozsef! :)
Üdv:
Borsi

drbjozsef # 2022.06.30. 08:47

Borsi,

Az új Ptk. szabályai szerint amennyiben valaki 15 éven át sajátjaként és szakadatlanul birtokol egy ingatlant, elbirtoklás útján automatikusan megszerzi annak tulajdonjogát, és még arra sincs szükség, hogy a tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerüljön. Az elbirtokló tehát – a törvény erejénél fogva – bár tulajdonos lesz, de csak az ingatlan-nyilvántartáson kívül, éppen ezért külön kérnie kell az illetékes földhivataltól a tulajdonjogának az ingatlan- nyilvántartásba való bejegyzését, ugyanis ha az elbirtokló a tulajdonjogát nem jegyeztette be a telekkönyvbe, akkor az ingatlan-nyilvántartásban bízó, jóhiszemű és ellenérték fejében tulajdonjogot szerző féllel szemben nem hivatkozhat az elbirtokláson alapuló tulajdonszerzésére.

Elvileg megúszhatjátok. Viszont ha tényleg van elbirtokló, élni is akar vele, és ismeri a jogait, akkor a gyakorlatban lehet esélye.
Ha bejegyzésre kerültök az ingatlannyilvántartásba, akkor VELETEK szemben az esetleges használó hivatkozhat az elbirtoklásra, és perben feltehetőleg el is tudja birtokolni. Mert TI nem ellenérték fejében szereztek, hanem öröklés a jogcím. Ha eladjátok, és a tulajdoni lap alapján megveszi jóhiszemű harmadik fél, akkor vele szemben már nem tudja a használó bejegyeztetni az elbirtoklást, akkor elbukja. Egy gond lehet : ha ez a használó társtulajdonos egy közös tulajdonú ingatlanban, vagy az Fftv. hatálya alá tartozó ingatlan esetén az ottani szabályok szerinti jogosult elővásárló, akkor az elővételi joga miatt még az új tulajdonos bejegyzése ELŐTT tudomást fog szerezni az eladási szándékról, ezért akkor még veletek szemben meg tudja indítani az elbirtoklási pert.
Bár az jó kérdés, hogy a "jóhiszemű szerző" fogalomnak már megfelel az a vevő is, aki az elővétel miatt még nincs bejegyezve. Hiszen a szerződés megköttetett.

Mindenesetre : ha ti lesztek bejegyezve, akkor eladhatjátok akkor is, ha az elbirtoklási idő eltelt.

Borsi # 2022.06.30. 08:32

Üdvözlet!
Pár napja segítettek nekem egy másik kérdésben, ezért merek most is segítséget kérni tőletek :)
Apánk meghalt 2006.március elsején.
Rendben lezajlott a hagyatéki tárgyalás. Évek teltek el ,majd megkeresett egy ember,hogy szeretne megvásárolni egy földet, ami apánk nevén volt. Nem tudtunk róla, póthagyatéki lett belőle ,amit 2022.04.12-én tartottak meg. Kiderült, hogy 14 db ingatlanról van szó, ebben van erdő, szántó, zártkert stb. Gondoltam rá, hogy elutazok szép Zala megyébe és megnézem ezeket a területeket, miről is van szó. A kérdésem az lenne, hogy ha találok olyan ingatlant amit érdemes lenne eladnunk, de mondjuk azt közben elbirtokolhatták esetleg?Hiszen rég meghalt már az apánk, igaz mi ezekről a területekről nem tudtunk. Honnan számít az idő az elbirtoklásnál?
Köszönet! :)
Borsi

Ladik # 2022.06.30. 06:16

Köszönöm a válaszokat! Külön köszönöm a részletesebb válaszokat!

Majordomus # 2022.06.29. 19:47

Ezért hívják ezeket szerencse szerződéseknek.

Tegyétek mérlegre az ügyet. Érdemes e fizetni tovább a tartásdijat? Megéri e az örökség? Vagy elszámoltok az örökhagyóval!

osztap # 2022.06.29. 18:42

Ladik,

Először, a felek erről megállapodhatnak az életjáradéki szerződésben. Ha nem tették, csak akkor lép be a Ptk.

Másodszor, van egy érdekes szabály a Ptk-ban a tartási szerződésre:
6:493. § [A szerződés megszűnése]
(3) A tartásra kötelezett halála esetén a tartási kötelezettség az örökhagyó tartozásaiért való felelősség szabályai szerint annyiban száll át a tartásra kötelezett örökösére, amennyiben a kötelezett haláláig nyújtott tartás az ellenszolgáltatást nem fedezi.

Emellett:
6:497. § [Életjáradéki szerződés]
(3) Az életjáradéki szerződésre egyebekben a tartási szerződés szabályait kell alkalmazni.

Ezért szerintem az életjáradék fizetésére kötelezett halála "elszámolási pont", ahol egy fix összegben rögzítik a fennmaradó kötelezettséget, eltüntetve belőle a szerencse-elemet. Például: ellenszolgáltatásként nyújtott ingatlan értéke mínusz a kifizetett járadékok értéke. Ha ez nulla vagy negatív, az örökösnek nincs kötelezettsége.

Fontos kérdés, hogy a bíróság hogyan állapítja meg a diszkontlábat, és mikori ingatlanértéket használ ehhez a számításhoz!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.06.29. 17:08

Öröklődhet, és naná, hogy az örökös örökli. (Ha többen vannak, akkor egyetemlegesen kötelezettek.)

drbjozsef # 2022.06.29. 16:48

Ladik,

Az életjáradéki szerződés is olyan ilyen szempontból, mint a legtöbb szerződés úgy általában : a kötelezett halálával nem szűnik meg, a jogutód örökös(ök) lesz(nek) a kötelezettek.
Nem tudjuk kire öröklődik : ha nincs végrendelet, akkor a törvényes öröklés rendje szerint öröklődnek a kötelezettségek is. Ha van fizetőnek gyermeke és házastársa is, akkor rájuk.
Mivel ez egy hosszú távú szerződés, és a felek viszonyaiban beállhat változás - az egyik fél halála kifejezetten ilyen -, ezért bíróságon megfelelő indokkal lehet kérni a szerződés felbontását, esetleg módosítását.

Ladik # 2022.06.29. 14:21

Abban kérem segítségüket, hogy ha az életjáradékot fizető előbb meghal, mint akinek fizeti, akkor az életjáradékfizetési kötelezettség öröklődik-e? Ha öröklődik, akkor kire öröklődik, az életjáradékfizető házastársára, testvérére, gyerekére, esetleg szülőjére?

drbjozsef # 2022.06.29. 04:00

vaabaa,

A pénz ( több millió forint) most sógoromnál van

Ez mit jelent pontosan? Anyósod készpénzként vette ki, a fiókban tartotta? Hogyan került a sógorhoz, ha anyósod él?

osztap # 2022.06.28. 16:12

vaabaa,

Ez most hagyaték?

Nem, hiszen nem apósodé volt a pénz, és most ő halt meg.
Az anyósod esete érdekesebb. Betétekre (és folyószámlára is) lehetséges haláleseti kedvezményezettet nevezni a banknál, valószínűleg ezt tette anyósod is, sógorodat nevezve meg. Akkor az nem része a hagyatéknak, ezért nem foglalkozott vele a közjegyző. Lásd 10. §:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Közös betétet/számlát a legtöbb banknál csak úgy lehet nyitni, ha a tulajdonosok egymást nevezik meg haláleseti kedvezményezettnek. Pont azért, hogy halál esetén a másik tulajdonos könnyen megkaphassa a pénzt. Elég a halotti anyakönyvi kivonatot bemutatni.

A pénz tehát a sógoré, mióta anyósod meghalt.

vaabaa # 2022.06.28. 11:42

Kedves Szakértők !

Anyósomnak takarékszövetkezeti betétei voltak, egyik gyermekével közös számlát nyitottak. Majd amikor meghalt a közös tulajdonos ( egyik gyermek) kivette a bankból. Nem került bele a hagyatékba. Hagyatéki tárgyaláson meg lett említve de a közjegyző azt mondta így nem hagyaték. Nem értettem vele egyet, de nem foglalkoztunk vele mert mondván menjen a pénz egyedül maradt apósom gondozására, de hirtelen ő is meghalt. A pénz ( több millió forint) most sógoromnál van. Ez most hagyaték?
Köszönöm a válaszokat !

Borsi # 2022.06.27. 08:23

Tisztelt Osztap!
Nagyon szépen köszönöm a pontos választ!
További szép napot! :)

osztap # 2022.06.27. 07:54

Borsi,

Ezt kicsit finomítani kell. Végrendeletet mindenképp érdemes tenni. Miért?

Ha összeházasodtok, DE nincs végrendelet, akkor a Te és a szülők örökölnek, a a törvényes öröklés rendje szerint, a következők szerint:
Ptk. 7:60. § [Házastárs öröklése szülő mellett]
(1) Ha leszármazó nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó házastársa örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat.
(2) Az (1) bekezdésben nem érintett hagyaték felét az örökhagyó házastársa örökli, másik felét az örökhagyó szülei öröklik fejenként egyenlő arányban. Az öröklésből kiesett szülő helyén a másik szülő és az örökhagyó házastársa örököl fejenként egyenlő arányban.

Emellett, ha keletkezik ági vagyon (a leggyakoribb, hogy a szülők halnak meg előbb, a párod örököl utánuk, VAGY a szülők még életükben ajándékoztak a párodnak), a testvér igényt tarthat az ági vagyonra.

DE ha összeházasodtok, ÉS a párod tesz végrendeletet, amelyben Téged nevez örökösnek, a szülőket és testvéreket pedig kizárja, akkor a szülő csak kötelesrészre tarthat igényt, a testvér semmire sem. (Ági öröklés sincs.) A kötelesrész mértéke a fenti törvényes öröklés szerinti örökség harmada.

A végrendeletet érdemes közjegyző előtt tenni, és bejegyeztetni a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába. Akkor nem veszik el, és gyakorlatilag támadhatatlan.

Borsi # 2022.06.27. 07:30

Remélem jól értettem a válaszokat.
Tehát összeházasodunk, a párom halála esetén én örökölném a házból az Ő részét, és a berendezési tárgyakat, a szülők pedig felét annak amit a házasságkötés után szereztünk (földek pl.) és még annak a felét,ami most ,csak a párom nevén van ingatlan (ha összeházasodtunk, akkor ez az ingatlan ,házasság előtti vagyona)

Köszönöm a segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.06.27. 06:33

A szülő házastárs melletti öröklése nem száll át a szülő leszármazottjaira. (A felmenőire se.) Másképp mondom: az örökhagyó testvére a házastárs mellett nem örököl.

drbjozsef # 2022.06.27. 04:46

Borsi,

Házasok vagytok?

Ha igen, nincs teendőtök. Leszármazó hiányában a házastárs örökli az utolsó közösen lakott lakást és annak berendezési tárgyait. A többi vagyon fele a házastársé, és a másik fele szülőké, vagy kiesése esetén annak leszármazóié (testvérek). Ha nincs értékes más vagyontárgyatok, akkor jó lesz ez így.

Ha nem, összeházasodhattok. Sajnos más jogszerű megoldás nem nagyon van, mert a köteles rész pont azért van kitalálva, hogy csak azt lehessen kizárni az örökségből, aki arra komoly okot adott.

Öröklési szerződést nem kötnék, mert az egy visszterhes tartási vagy életjáradéki szerződés, és olyan felek között, akik között a tartás a Ptk. szerint eleve kötelező, az elég határeset megtámadhatóságra. Végrendelet esetén nem tudod kizárna a köteles részt.

Az ajándékozás sem jó, legfeljebb akkor, ha elég biztos vagy benne, hogy 10 évig még élni fog a leendő örökhagyó. A 10 éven belüli ingyenes juttatások is beleszámítanak a köteles rész alapjába, amire házastárs hiányában a szülők jogosultak (itt nincs helyettesítés, a testvéreknek nem jár).

Visszterhesen, tehát adásvétellel eladhatja neked a részét, az nem tartozik a köteles részbe, csak egyrészt ez igazolható, valós ügylet legyen, másrészt a 100% haszonélvezet azt jelenti, hogy téged a saját lakásodból is bármikor kitehet, ha esetleg összevesztek. Szóval ez sem tökéletes.

Majordomus # 2022.06.26. 20:28

Egyszerű a megoldás.
Köthettek öröklési szerződést is,de rgyszetübb ha most neked ajándékozza az 50 %-át és saját maga részére fenntartja a 100 % haszonélvezeti jogot.
Igy ő is biztonságban van,te is,és a rokonok sem kapnak semmit.

Borsi # 2022.06.26. 16:57

Tisztelt Jogi fórum!
Segítséget szeretnék kérni Önöktől.
Vásároltunk pár évvel ezelőtt egy házat, 50-50%-ban. Nincs közös gyermekünk, és nem is tervezünk. A párom azt szeretné, hogy halála után én örököljem az Ő részét. Nem szeretné, ha a szülei, vagy két testvére örököljön utána, még köteles részt sem.
Van erre valamilyen jogi lehetőségünk ,hogy ez így legyen majd?
Köszönöm szépen!

IpeleT # 2022.06.21. 08:00

Kedves drbjozsef!
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ.

drbjozsef # 2022.06.21. 07:40

IpeleT,

  1. Nem, ha van végrendelet, és édesanyád nem szerepel benne, akkor nem lesz örökös. A végrendeleti örökös fog fizetni. Feltéve, hogy az elhunyt minden vagyonáról rendelkezett abban a végrendeletben.
  2. Nem, egyáltalán nem kötelező elmenni, pláne ha érdekeit amúgy sem akarja érvényesíteni. Levélben meg fogja kapni a végzést, ami ellen fellebbezhet majd még ha akar.
  3. Nincs tennivalója, esetleg felhívhatjátok a közjegyzőt, és mondhatjátok neki, hogy nem fog elmenni. De nem kötelező ez sem.
IpeleT # 2022.06.21. 07:27

Tisztelt Jogi Fórum!

Édesanyám nagynénje -közel 90 éves korában- januárban halt meg.
Egyedül élt. Leszármazottai, kötelesrészre jogosult hozzátartozói nincsenek.
A halálát követő hónapban a település jegyzői hivatalától érkezett egy levél édesanyámnak, melyben meg lett jelölve örökösként. Mivel a levélben nem volt utalás arra, hogy bármit is tenni kellene, nem mentünk utána.
(Édesanyám nem állt napi kapcsolatban a nagynénjével. Nem látogatták egymást, csak időnként telefonon beszélgettek. Édesanyám is elmúlt már 80 éves.)

  • Május második felében édesanyám egy Közjegyzőtől kapott egy "Idéző Végzés"-t, melyben "örökösként" megidézték a később tartandó hagyatéki tárgyalásra.
  • Ebben az idézésben arról is tájékoztatták, hogy több örökös esetén a hagyatéki eljárás költsége az örökösöket "egyetemlegesen" terheli.
  • Az időző végzés mellékletében a közjegyző megküldte a végrendelet másolatát és annak a borítéknak a másolatát, amelyben a végrendelet szerinti örökös elküldte a végrendelet a közjegyzőnek.
  • Így tudtuk meg, hogy a meghalt nagynéni 7 évvel ezelőtt végrendelkezett és végrendeletében minden ingó és ingatlan vagyonát egyetlen személyre, édesanyám unokatestvérére hagyta, aki -a végrendeletben írtak szerint- gondozta őt.
  • A végrendelet egy géppel írt, személyes adatokkal kiegészített sablonszöveg, amit a nagynéni két tanú jelenlétében írt alá.
  • Édesanyám és -információink szerint a még élő- szintén örökösként megjelölt testvérei sem kívánnak szembemenni a nagynéni végakaratával.

Az alábbi kérdések megválaszolásában szeretnék segítséget kérni Önöktől.

  1. A mi esetünkben konkrétan mit jelent az, hogy a hagyatéki eljárás költsége, a közjegyző munkadíja az "örökösöket egyetemlegesen terheli"? Annak az örökösként beidézett személynek is fizetnie kell, aki nem örököl semmit? Édesanyámnak keletkezhet költsége?
  2. Érheti-e édesanyámat bármilyen hátrány, ha -idős korára tekintettel- nem jelenik meg a hagyatéki tárgyaláson és meghatalmazottal sem képviselteti magát? (A közjegyzőtől kapott idéző végzés szerint a hagyatéki eljárást abban az esetben is megtartják, ha nem jelenik meg minden érintett.)
  3. Van-e bármilyen tennivalója az édesanyámnak a fenti helyzet alapján? (Pl. levélben tájékoztatni a közjegyzőt, hogy nem megy el a hagyatéki tárgyalásra; hogy elfogadja a végrendeletben leírtakat; egyéb)

Köszönöm, ha tudnak segíteni.

koni # 2022.06.20. 08:49

drbjozsef

Köszönöm. Én azt gondoltam, hogy nagyobb súlya van a közjegyző végzésének, mert a hagyatéki hitelező fellebbezett és törvényszékre is ment és amikor itt sem ért el semmit ezután indította a pert és ez az ami engem megtévesztett. A probléma az, hogy a felperes memóriazavaros és még a bíróság kérdésére sem tud válaszolni és konkrétan az ügyvédje mondta neki hangosan, hogy mit kéne mondania. Az számít az ilyen perben, hogy a hagyatéki hitelező és az örökhagyó közös gazdálkodást folytatott amiből folyamatosan volt bevételük?

osztap # 2022.06.17. 09:36

Mi történik ha nem fizetek?

A NAV behajtja rajtad. A Ptk szerint:
7:96. § [Felelősség a hagyatéki tartozásokért]
(1) Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel.

De a NAV/önkormi nem tudja, hogy mit örököltél, és az mennyit ér, tehát a fentiekre Neked kell hivatkozni, ha nem akarsz (mindent) kifizetni.

Egyébként érdemes leellenőrizni, hogy mennyit kérnek, tapasztalatom szerint a helyi adóosztályok gyakran elszámolnak dolgokat.

Mikes73 # 2022.06.17. 07:58

Üdvözlöm! Édesapám elhunyt a közelmúltban. Korábban vállalkozó volt. Megvolt a hagyatéki tárgyalás is. Ezt követően a helyi önkormányzat édesapám iparűzési adó tartozását kéri tőlem, hogy fizessem meg? Mi történik ha nem fizetek?
Erre kérnék választ.