hagyatéki tárgyalás


Anett47 # 2012.05.06. 09:51

tisztelt mindenki !
sürgős segítségre lenne szükségem !

fiam kapott a közjegyzőtől hagyaték ügyben idézést május 17-re , de mivel nem tud elmenni - testvérének adhat -e megbizást a képviseletére - aki szintén kapott idézést- hogy Ő képviselje, azaz nevében és helyette eljárjon a tárgyaláson . A képviseletre való megbizást számítógéppel irnánk , csak az aláírása lenne SAJÁT kezű aláírás, két tanuval aláíratva !
Elfogadható ez a közjegyző által !

nagyon köszönöm, sürgős lenne !

ha távolmarad a fiam és képviselői megbizás sem lesz, következménnyel járhat ?

Anett47 # 2012.05.06. 09:50

tisztelt mindenki !
sürgős segítségre lenne szükségem !

fiam kapott a közjegyzőtől hagyaték ügyben idézést május 17-re , de mivel nem tud elmenni - testvérének adhat -e megbizást a képviseletére - aki szintén kapott idézést- hogy Ő képviselje, azaz nevében és helyette eljárjon a tárgyaláson . A képviseletre való megbizást számítógéppel irnánk , csak az aláírása lenne SAJÁT kezű aláírás, két tanuval aláíratva !
Elfogadható ez a közjegyző által !

nagyon köszönöm, sürgős lenne !

ha távolmarad a fiam és képviselői megbizás sem lesz, következménnyel járhat ?

sönike63 # 2012.04.02. 08:23

Kedves KBS!!
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.02. 08:20

Nem. De még ha kötelező lenne is a részvétel (nem az), akkor is képviselhet meghatalmazott.

sönike63 # 2012.04.02. 08:13

Nem kötelező elmenni,akkor sem ha én vagyok az örökös?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.02. 08:02

Nem kell találkoznod, ha nem akarsz. Nem mész el és passz.

sönike63 # 2012.04.02. 07:56

Köszi!
Tehát találkoznom kell minden érintettel.
Ott felolvassák a végrendeletet,vagy csak megmondja hogy ki az örökös?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.02. 07:50

Minden érdekeltet idéznek a hagyatéki tárgyalásra.

sönike63 # 2012.04.02. 07:48

Sziasztok!
Elhunyt a keresztanyám,aki kézzel írott 2 tanúval aláírt végrendeletet hagyott 2012januárjában.Ebben rám hagyta minden vagyonát.Van egy másik végrendelet is ami 2006-ban készült ügyvéd által,amiben még más az örökös nem én.Ha felveszik a hagyatéki leltárt,akkor kell odaadni a végrendeletet?Mindkét végrendeletet be kell vinni?Ha nem készült volna végrendelet 13 örökös lenne.Őket is behívja a közjegyző,vagy csak akire a végrendelet vonatkozik?Mindkét végrendelet érintettjét behívják vagy csak az utolsót,vagyis engem?
Kedves szakértő bocsi ha hülyeségeket kérdeztem de ezek számomra fontosak.Mivel én vagyok az utolsóban szereplő örökös,esetleg ha mindenkit behívnak engem szétszednek a többiek,akik kimaradtak és az is aki az előző végrendeletben szerepel.
Köszönöm a választ!

sigurnardottir # 2012.03.28. 10:24

Paraméterek: végrendelet van, három örökös közül két örököst nevezett meg ingatlan örököseként a végrendelet. Harmadik örökös - akit kizártak az örökségből - meg akarja támadni majd a végrendeletet, hagyaték még nincs átadva. Kizárt örökös közli közjegyzővel, hogy a végrendeleti örökösök egyikének vezetésével működő cég a hagyatékot képező lakásba van bejelentve. Küzjegyző azt mondja, hogy onnan ki kell jelenteni a céget.
A kérdésem: tényleg meg kell-e változtatni a cég székhelyét és ha igen, akkor a hagyaték átadásáig?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.06. 16:16

Nem. (A "haszonélvezetként maradt pénzt" nem értem, de vélhetően nem is tartozik a kérdéshez.)

frangelico # 2012.03.06. 16:02

Tisztelt jogi szakértők és fórumozók!
Kérdésem: lehet-e tartásra kötelezni a nevelt gyermeket /67/ özvegyen maradt nevelőapja /86/ tartására????
A családi kapcsolat gyakorlatilag nulla, a haszonélvezetként maradt pénzéből túlköltekezik, annak értékével nincs tisztában.
Házbéli "jóakarói" és "tanácsadói" a maradék vagyon megszerzésében mesterkednek. Gyakoriak az "idegen" látogatók, vendégek nála.
Köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.06. 13:06

Semeddig. Visszautasítani lehet. Ha a közjegyző szab rá határidőt, akkor addig, ha nem szab, akkor a hagyatéki tárgyalásig.

Török Mónika # 2012.03.06. 12:50

Édesanyám halála után mennyi ideig lehet lemondani a hagyatékról?

kisvirag84 # 2012.02.27. 15:20

Kedves Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy párom édesapja tavaly augusztusban elhunyt, február 8-án megvolt a hagyatéki tárgyalás, ő az egyedüli örökös. A tárgyalás végén megkaptuk a hagyatékátadó végzést, de azt mondta a közjegyző, hogy ez még nem jogerős, mert el kell küldenie a Földhivatalhoz, a bankokhoz (mert sajnos tartozása volt), a Polgármesteri Hivatalba, illetve a Nav-nak is.
Kérdésem az lenne, hogy az ingatlanra amit örököltünk már van egy vevő, akik szeretnék megírni az adásvételi szerződést, és ezt követően a nevükre írni. Ma kérnünk kellett egy tulajdoni lap másolatot melyen még párom édesapja a tulajdonos. A Földhivatalnak a közjegyző levelét követően át kell írnia a tulajdonost? Mert ezt olvastam. Ez igaz-e?
Lehetséges e olyan, hogy átírás nélkül a vevő nevére kerüljön az ingatlan, vagy mindenképpen át kell írni a párom nevére?
A másik dolog, hogy a leltár felvételekor az ingatlant nagyon alul értékelték, mert az ingatlan értékbecslő ki sem jött a házhoz. Jeleztük a közjegyzőnek, hogy nem értünk egyet az összeggel, mert el szeretnénk adni, és ez pont a fele annak amennyiért 2010-ben véve lett. Jelen állás szerint, ha eladjuk akkor a különbözet után 16 % adót kell fizetnünk. A közjegyző jegyzőkönyvbe foglalta, hogy nem értünk egyet a felértékelt összeggel, ez után lesz valami? Felértékelik újra? Milyen gyorsan történik ez a dolog? Gondolom hónapokba is telhet. De mi nem tudunk annyit várni, mert minél hamarabb el kell adni, a tartozások rendezése miatt.
Mi lenne számunkra a lehető legjobb megoldás?
Választ előre is köszönöm!

ObudaFan # 2012.02.27. 11:13

Vita esetén nekik kell bizonyítani, hogy egy-egy tárgy az elhunyté volt. Erre nyilván pl. tanúbizonyítást megpróbálhatnak felajánlani. A bankszámlapénz elég könnyen igazolható, ott meg édesanyádnak kell igazolni, hogy a temetésre fordította. Nyilván célszerű lesz édesanyádnak is felajánlani bizonyítást arra nézve, hogy élettársak voltak, és így a vagyon egy részének a tulajdonjoga az övé, ez utóbbi vonatkozásában esetleg viszontkeresetre is szükség lehet, különösen az ingatlan ügyében, ha az közös tulajdon lehet.

leila399 # 2012.02.26. 21:52

Tisztelt Fórumozók!

Édesanyám élettársa elhunyt, 3 éve éltek együtt, egy közösen vett házban. Az elhunyt örököse (testvére) a temetés előtt közölte anyámmal, hogy maradhat a házban élete végéig, és nincs semmi követelésük, a bankszámlán maradt összeget is felveheti. Anyu fel is vette az összeget, amiből a temetést fizette ki. A temetés után közölték vele, hogy mégis kell nekik minden, ami az elhunyté volt, és a közös szerzemények fele is, és ezért ők pereskedni fognak. Értetlenül állunk a dolog előtt, mert tisztában vagyunk vele, hogy ez nekik jár, nem értjük miért akarnak pereskedni. A dolog technikai részében szeretnék segítséget kérni, hogy mire számíthatunk, hogyan fog ez zajlani? Valaki kijön felmérni az ingóságokat, és utána ki dönti el, hogy melyik tárgy kié volt és mi a közös szerzemény?

kiskrumpli # 2012.01.07. 15:32

Bocs, még az előző hozzászólásomhoz tartozik:
a hagyatéki tárgyaláson az illető szándékosan nem akar megjelenni, mert nem kíván találkozni a másik 2 örökössel.

kiskrumpli # 2012.01.07. 15:29

Tisztelt Jogászok,
érdeklődnék, hogy

  1. Van-e annak jogkövetkezménye, ha egy örökös közjegyzői végzés ellenére nem jelenik meg a hagyatéki tárgyaláson?
  2. Mi történik, ha valaki munkanélküli, és emiatt jelenleg nem tudja kifizetni a közjegyzői díj rá eső részét?
  3. Ha a többi, a hagyatéki tárgyaláson megjelent örökös nem hajlandó vagy nem tudja kifizetni a teljes közjegyzői díjat, akkor mit tehet a közjegyző? Tényleg ráterhelik az örökölt ingatlanrészre (bejegyzik a földhivatalban széljegyzetben, és ha kifizeti, akkor törlik ezt), vagy mi történik ilyen esetben?

Nagyon köszönöm a válaszokat előre is és boldog új évet!
kiskrumpli

ObudaFan # 2011.12.31. 13:03

A közjegyző kérheti, hogy az örökhagyó halálakori állapotot közölje a bank.

spock # 2011.12.31. 12:56

ObudaFan

Picit lefagytam:)

Hagyatéki kb jan-feb között lesz.Ö már kiszedett x összeget,y kis összeg maradhatott.Hagyatékin Y összegen látom majd?(lehet hülyeséget kérdeztem)
A takarékszövetkezetben amit kiszedett összegröl kérhetek dokumentációt????

ObudaFan # 2011.12.31. 11:22

Ha többet vett ki a hagyatékból, mint ami a hagyatéki hitelezői igénye és az esetleges örökrésze, a maradékot perben követelhetik tőle az örökösök.

spock # 2011.12.31. 11:16

Fejlemények:

Ma kaptunk telefont az elhunyt mama lányától hogy ö a takarékban járt ezen a héten és kiszedett x összeget és azzal a keres meg majd minket hogy neki össze kell számolni az "felmerült költségekkel"

De azt nem értem hogy ha a nyugdija odament öhozzá és még kp-ja + a temetésre külön félretett pénz megvolt.

Kezdem úgy érezni hogy kisemmiznek minket.Vagy tévedek?

Mit tehetünk ez ellen?

ObudaFan # 2011.12.27. 21:42
  1. A közjegyzőt lehet erre kérni.
  2. Ha még az örökhagyó életében fogyott el a pénz a számláról, akkor valóban csak olyan kivételes körülmények között lehet keresnivaló, mint pl. a bizonyítható beszámíthatatlanság.
  3. Ha nem volt végrendelet, nem örököl.
  4. Elajándékozhatja. Kisebb költségek mellett ügyvédi munkadíjjal.
spock # 2011.12.27. 20:41

Tisztelt hozzáértők!

Pár hét múlva hagyatéki eljárás elé nézünk és lenne egy jó pár kérdésem:

1:Az elhunyt mamának volt takarékszövetkezetben megtakaritása(takarék levél) ill. más banknál félretett pénze tudomásuk szerint de erről kézzel fogható papíruk nincs ill.csak a másik gyerekénel de nem mutat szándékot hogy 2 részre elossza.Megkérheti a jegyzőt hogy annál a banknál ill takarékpénztárnál lekérje az adatokat????

2:Ha lenne ennek nyoma és Ö lenne a meghatalmazott az összeg kivételére akkor perelhetne?(mert az utóbbi 1.5 évben a mama nem beszámítható volt és netán aláírathatott vele bármi féle papírt.

3:Az elhunyt mamának él még a testvére ö is örököl,vagy csak elhunyt mamának 2 gyermeke????

4:Föld,erdő:Ha X és Y örökli a földet,akkor X elajándékozhatja a fiának vagy lányának????Ez milyen + költséggel jár???

Egyenlőre ennyi,várom válaszotokat.