El is évülhetett, de ha csak később derült ki, hogy az egyenes adóstól nem hajtható be, akkor nem, mert az elévülés nyugodhatott. Emellett egyáltalán nem az örökhagyó halálától indul az az öt év sem, hanem az esedékességtől.
Kezesség öröklése
T.Kovács Béla Sándor!
Köszönöm válaszát!Az elévüléssel kapcsolatban szeretnék írni. Sajnos már nem tudom, hogy hol /rengeteg dolgot elolvastunk/, de azt az infót találtuk, hogy :" ha a kölcsönnyújtó elmaradáskor rendszeresen csak az adóst szólítja fel a tartozás rendezésére, a kezest pedig nem, akkor a kezes helytállási kötelezettsége öt év elteltével elévül.Ahhoz ugyanis, hogy a kezes bent maradjon a kötelemben, őt is külön fel kell szólítani a fizetésre." Előző levelemben leírtam, hogy apósom halálától számítva /illetve a hagyatéki eljárás időpontjától is/ több, mint öt év úgy eltelt, hogy fogalmunk sem volt a kezességről ill. megöröklésétől. Azt gondoltuk, hogy mivel az első értesítést öt éven túl kaptuk, reménykedhetünk abban, hogy a dolog elévült.Nem tudom, hogy a banknak milyen kötelezettségei vannak, de furcsa, hogy egyszer csak jön egy levél, hogy fizess 15 napon belül X összeget, Te pedig azt sem tudod miről van szó. Egyébként az 1987-es szerződésen kívül a bank semmilyen iratot a részünkre ki nem szolgáltat.
Keressük a számunkra kedvező lehetőségeket.Személyes dolgokkal nem akarlak terhelni, de felháborító, hogy mások felelőtlensége miatt ide jut az ember, úgy , hogy semmit alá nem írt, semmit be nem vállalt.
Köszi az eddigi segítséget!
Esetleg elévülhetett, csak ez ebből egyáltalán nem derül ki. Tudni kellene, hogy egyáltalán mikor volt esedékes a fizetés, és a bank mi mindent tett a behajtás érdekében. Utóbbi nem csak az elévülés miatt fontos, hanem azért is, mert ha a bank mulasztása miatt nem behajtható az egyenes adóstól a tartozás, a kezes mentesül a felelősség alól.
1. Ki mondta, hogy az elévülés a jogutód halálával kezdődik?
2.Rosszul gondoljátok. (Vagy az az álláspontod, hogy ha egy százmilliót érő OTP-részvénycsomag csak a hagyatékátadó végzés után kerül elő az örökhagyó matracából, akkor az már nem az örökösöké?)
3. A késedelmi kamat nem büntetés, semmi köze ahhoz, hogy jóhiszeműek voltatok-e. Ahhoz a tényhez igazodik, hogy ti ezt a pénzt - ami nem a tiétek - mennyi ideig használtátok.
4. Ezzel már lehet kezdeni valamit, de csak akkor, ha az adós vagyona valóban nem nyújt már fedezetet arra, hogy tőle követeljétek a megtérítést. Egyébként is ismerni kellene az eset összes körülményeit.
Kissé hosszadalmas és bonyolult az ügy, ezért előre is elnézést kérek, de remélem lesz aki tud segíteni!
Férjem nővére és férje 1987-ben felvett 94 ezer forint kölcsönt, melynek kezese férjem édesapja volt.A kezességről férjemnek tudomása nem volt.
Férjem édesapja 2003 aug.23-án elhunyt, a hagyatéki tárgyalás 2003. nov.3-án zajlott. Férjem és nővére örökölt egy kis méretű lakást.
2008. dec. 2-án értesítést kaptunk az OTP-től, hogy apósom kezességet vállalt és mivel az adósok nem fizetnek 15 napon belül fizessünk be közel 300 ezer forintot /ez volt az első értesítés,amiből férjem tudomására jutott apósom kezességvállalása/. Számtalan személyes megkeresés, e-mail, telefon után sem sikerült a banktól érdemi információt nyerni a kölcsön számlatörténetével kapcsolatban.
Ez év /2010./ májusában már a bíróságtól kaptunk értesítést, miszerint az OTP megbízott egy ügyvédet, aki végrehajtási eljárást kezdeményezett. Ez ellen ellentmondással éltünk.
Röviden ennyi a történet,szerintünk teljesen jogtalanul követelik tőlünk a pénz:
1.Apósom halála és az első értesítés kézhezvétele között, több, mint 5 év eltelt, így az ügy elévült.
2.Úgy gondoljuk, hogy "negatív" dolgok is örökölhetőek, de csak abban az esetben, hs ez a hagyatékadó végzésben szerepel.
3.Ha a jog ki is mondja, hogy tényleg fizetnünk kell, miért számítanak fel nekünk késedelmi kamatot, mikor nem volt tudomásunk az ügyről? Nyilván jóval kisebb összeg lenne befizetendő, ha korábban kiderül a kezességvállalás és annak megöröklése.
4.Ha a hagyatéki eljáráskor feltárul ez a tény, az adóstól letiltható lett volna az összeg, hiszem apósom lakásának felét ő örökölte.
Tudni szeretnénk, hogy mit mond a jog, mik a lehetőségeink, hova fordulhatunk, mi lehet a megoldás?
Sajnos az adós nem működik közre, sem a bankkal, sem velünk nem kommunikál.Lakásán már van árverezési jog / be nem fizetett vízdíj miatt/, fizetési hajlandóságot nem mutat.
Remélem sikerült tömören és érthetően összefoglalnom az ügyet! Tisztelettel és köszönettel várom válaszukat!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02