Póthagyatéki eljárás


Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.26. 20:05

A hagyatéki leltár felvétele illeték- és díjmentes.
Vagyis nem a hagyatéki eljárás - amit a közjegyző folytat le - hanem csak a leltár felvétele. (Amire a települési jegyzőnek van hatásköre.)

brumil # 2011.09.26. 20:11

Köszönöm a korrigálást, de még mindig nem tudom
mennyibe is kerülhet ez az eljárás akkor ;)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.26. 20:16

14/1991. (XI. 26.) IM rendelet

brumil # 2011.09.26. 20:29

Köszönöm!

laszaszi # 2013.06.08. 10:46

üdvözlöm,

a segítségét szeretném kérni abban, hogy hogyan kell póthagyatéki eljárást indítanom, és ez mennyibe kerül, ha nem is pontosan, de kb nagyságrendben.

Nagymama halála után 4 unoka örökölt, (férje és gyermeke hamarabb elhunyt, mint ő) köztük én vagyok az egyik.
A hagyatéki tárgyalás megvolt, már közel 3 éve, 3 testvéremmel mindenben megegyeztünk, minden rendben, egyszerűen ment.
Most nemrég találtam egy szerződést (fundamentás szerződés), amin van 110ezer ft kivehető összeg, de csak akkor kaphatja meg az örökös, ha a nevére kerül póthagyatéki eljárás során.
Testvéreim azt mondták ők nem foglalkoznak vele, én igen, de nem tudom hogy kell.
Ők lemondanának a nevemre, és akkor csak nekem kellene intézkedni, utánajárni, őket ez már nem érintené, és persze az ügyintézés is egyszerűbb lenne.
Hogy lehet ezt a legegyszerűbben és meggyorsabban véghezvinni, és mennyibe kerülne a közjegyző munkadíja?!
Megéri-e belevágnom?
üdv,LSZ

ObudaFan # 2013.06.09. 09:41

Ha a közjegyzőnek ezt így megírod, akkor elindítja az eljárást. Ha viszont a testvéreid annak idején nem utasították vissza az öröklést, külön ezt nem fogják tudni visszautasítani, hanem csak neked ajándékozhatják a részüket. Ez 18% ajándékozási illetékkel fog járni.
A közjegyzői munkadíj 100 000 Ft feletti, de 500 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 3700 Ft és a 100 000 Ft feletti rész 2%-a .

ObudaFan # 2013.06.09. 09:43

Persze, az ajándékozási illeték ebben az esetben könnyen kikerülhető, mert az ajándékozás csak akkor esik ajándékozási illeték alá, ha arról okiratot állítottak ki, vagy ingó ajándékozása esetén okirat kiállítása ugyan nem történt, de az egy megajándékozottnak jutó ingó forgalmi értéke a 150 000 forintot meghaladja.
Tehát ha nem írtok róla semmit, akkor nem kell illetéket fizetni.

namco23 # 2013.06.27. 14:44

Tiszteletem!

Az édesanyám vett fel 5 éve személyi kölcsönt és az édesapám volt az adóstársa. (ez a napokban derült ki számunkra, anyánk eddig nem mondta)
Az édesapám elhunyt 3.5 éve, így az édesanyám fizette tovább a hitelt egyedül.
A hagyatéki eljárás során -mi a 4 testvér- örököltünk édesapám után egy folyószámlahitelt illetve fejenként 1/8-ad lakásrészt amit az édesapám még az apjától (fél lakást) örökölt.
Apám halála után 4 évvel a bank küldött az ő nevére egy információs levelet és ekkor szembesült édesanyám azzal, hogy a hagyatéki eljárás során elfelejtette megemlíteni (nem is kérdezték), hogy édesapám adóstárs volt így ez kimaradt belőle.
Ezután elküldte a banknak a halotti anyakönyvi kivonatot így már tudnak róla. Most édesanyám fizetési nehézségekkel küzd és a banknál azt mondták neki, hogy az örökösöktől fogják vonni a tartozását amennyiben ő nem tudja fizetni.

Kérdésem az lenne, hogy a bank indíthat -e póthagyatéki eljárást ezáltal megörököltethetné -e velünk az adóstárs után maradó tatozást?
Mert így tudtunkon kívül örököltünk meg olyan tartozást melyet ha akkor tudunk akkor mindannyian lemondtunk volna az öröklésről?!
Második kérdésem, hogy ez esetben újra lehet -e indítani az örökösödési eljárást és újranyilatkozni, hogy nem kérjük ezt az egészet? Vagy az újonnan előkerült "vagyontárgy" (adósság) automatikusan ránk ruházódik mivel már egyszer nyilatkoztunk, hogy öröklünk mindent?

Édesanyám azt szeretné ha nem terhelődne a gyerekeire is a tartozás mert így mindannyian elbukhatunk egy lakáshitelt is megélhetési gondok miatt.

Köszönettel: K. László

Yoda22 # 2013.07.29. 12:54

Üdvözlöm!
Pót hagyatéki eljárásnál, ha a közjegyző kezdeményezi, mert most került elő egy osztatlan közös tulajdonban lévő erdő rész, melynek értéke 21.520 Ft, mire kötelezhetnek és mihez van jogom nekem ebben az eljárásban? (Az örökhagyó több mint 20 éve halott, a fia is 10 éve halott és a család számára az öröklésnél szintén nem került szóba, csak most azaz 10 év után.)
Kérdésem, hogyan lehet ettől az örökségtől úgy megszabadulni, hogy ne kelljen fizetnem sehová semmit, de ha még is kéne, mennyi lehetne a közjegyzői díj?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.29. 13:25

Yoda,

nem lehetne, hogy az én kérdésemre is válaszolj. Kaphatsz számodra kedvező választ, de nem biztos, hogy azt valóban alkalmazhatod.

Ahány örökös van, annyifelé oszlik a közjegyzői költség.

ObudaFan # 2013.07.29. 13:51

Ha még nem volt tárgyalás, akkor visszautasíthatod az öröklést, vagy az állam javára felajánlhatod.

kisaranyos # 2014.01.29. 19:36

Tiszteletem.

A következő ügyben szeretnék tanácsot kérni:
Édesanyám 2012. novemberében meghalt és a tulajdonában lévő ingatlant megörököltük a báttyámmal 13, 13 arányban. A hagyatéki tárgyalás 2013. szeptemberében jogerőre emelkedett és pár napja derült ki, hogy az ingatlanon jelzáloghitel van, aminek édesanyám volt az egyik készfizető kezese. A másik a nagymamám, akié a ház fennmaradó 13 része. Az adós nem fizet ha jól tudom 2 éve és a törlesztőrészleteket az édesanyám és a nagymamám fizette azóta. Amióta anyukám elment a nagymamám egyedül fizette a hitelt, de már nem annyit, amennyit havonta kellet volna, így a hitel felmondás alatt van.

Nem értem, hogy a hagyatéki tárgyaláson erről a teherről hogy nem esett szó, miért nem közölték ezt akkor velünk. Ez nem került bele a hagyatékátadó végzésbe, így eléggé megvezetve érzem magamat, mert a ház értéke nem fedezi a felvett hitelösszeget.
A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben póthagyatéki tárgyalást kérhetek-e, amin szeretném visszautasítani az örökségemet. Van-e valami módja annak, hogy ezt a kezességet (és a házrészt sem) ne örököljem meg?

Nagyon köszönöm a segítséget.

ObudaFan # 2014.01.30. 12:00

Annak nincs módja. Viszont csak az örökrészeddel felelsz a hagyatéki tartozásért, tehát ha azt haladéktalanul felajánlod a hagyatéki hitelezőnek, akkor nem lesz tartozásod.

kisaranyos # 2014.02.02. 07:09

Köszönöm a választ. Még egy kérdésem lenne. Annak, hogy fel tudjam ajánlani az örökrészemet a hagyatéki hitelezőnek mi az első lépése? A közjegyzőt kell megkeresenem, aki a hagyatéki tárgyalást lebonyolította?

ObudaFan # 2014.02.02. 10:52

Nem, a hitelezőt.

NagySSándor # 2016.02.29. 12:18

Tisztelt Szakértők!

Résztulajdonosa vagyok egy zártkerti ingatlannak 1/4 részben.
Szeretném teljes egészében megvásárolni a területet.
A tulajdoni lapon található bejegyzett tulajdonosok közül a már elhunytak szerepelnek-illetve van akiknek az örökösük is elhunyt.
Valamint külföldön élő rokon is van az örökösök között ismeretlen helyen tartózkodó.
A kérdésem a legegyszerűbben hangzik- hogyan kerülhet a tulajdonomba az ingatlan teljes egésze?

Illetve vonatkozik e a zártkertekre érvényes hosszadalmas eljárás menete rám is mint birtokon belüli vásárlóra vagy sem?

Köszönettel:Nagy Sándor

ObudaFan # 2016.02.29. 15:48

Az elhunytak vonatkozásában póthagyatéki eljárást kell kérni, az ismeretlen helyen tartózkodókra a gyámhatóságtól eseti gondnokot.

sahozea # 2016.04.08. 20:07

Tisztelt Hölgyek / Urak!

Édesapám után és az ő saját kezével írt - és csak erre szorítkozó - végrendelete alapján (nálam van) örökölni fogok egy értékpapírszámlát, amely jelenleg is "mozgásban van", mert az azon folyó napi kereskedés miatt eddig nem tártam fel az illetékesek előtt, mint a hagyaték részét. Ennek az az oka, hogy tudomásom szerint a közjegyző megállítja a számlát (felfüggeszti a kereskedést) a hagyatéki tárgyalás lezárásáig. A kérdés az, mikor nyújtsam be a közjegyzőnek kiegészítésként úgy, hogy elkerüljem a póthagyatéki tárgyalást, hogy befogadja még? (Gondolom, pót tárgyalás idejére szintén szünetelnie kellene a kereskedésnek) Tehát hogy minél gyorsabban "tulajdonost cseréljen" a számla és ne essek el az akár napi haszontól? Jelenleg a közjegyzőnél van édesapám anyaga, március 10-én érkeztetve. Nem adott felvilágosítást, mikor tárgyalja. Jól tudom továbbá, hogy az értékpapírszámlán lévő összeg öröklése illetékmentes? Köszönettel;

ObudaFan # 2016.04.09. 10:24

Jól tudom továbbá, hogy az értékpapírszámlán lévő összeg öröklése illetékmentes?

Édesapád után mindent illetékmentesen örökölsz.

sahozea # 2016.04.10. 16:04

Köszönöm szépen a választ!

Várnék a másik kérdésre vonatkozóan is, mikor nyújtsam be a közjegyzőnek, bogy ne kelljen póthagyatéki eljárást végigvárnom? Köszönöm.

NagySSándor # 2016.05.09. 15:17

Tisztelt Szakértők!

80%-os tulajdonosa vagyok egy teleknek.A fennmaradó 20%-nyi rész tulajdoni lap szerinti tulaja már sok éve elhunyt illetve az ő közvetlen (3 fő) örökösei közül 1 személy szintén meghalt-ennek az elhunyt örökösnek 3 gyermeke van.
A póthagyatéki eljárás benyújtható úgy is vagy kiegészítve azzal is,hogy felkeresem az összes közvetlen illetve a második generációs örökösöket és egyikük javára lemondó nyilatkozatot íratnék alá,helyben kifizetve a lemondókat.
A lemondó nyilatkozat tartalmazná azt,hogy a továbbiakban lemondanak a szóban forgó hrsz-ú ingatlan tulajdonáról az átvett pénzösszeg fejében egy időben,illetve a lefolytatandó póthagyatéki eljárásban hozzá járulnak ahhoz,hogy az örökösök közül konkrétan egy személy kerüljön tulajdonviszonyba majd.
Köszönöm a segítségüket,tanácsukat!
Tisztelettel: Nagy S.Sándor

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.09. 15:25

Barkácsolásnak tűnik, és nem is értem, mi szükség lenne rá. Valamelyik jogosult kéri a póthagyatéki eljárás lefolytatását. Pont. Minden egyebet majd magában az eljárásban.

ObudaFan # 2016.05.09. 21:57

egyikük javára lemondó nyilatkozatot íratnék alá

Az nem lemondás lesz, még csak nem is visszautasítás, ahnem egy sima adásvétel. Aminek egyrészt nem az a módja, hogy két tanúval aláírjátok, mésrészt nem árt átgondolni az adó- és illetékvonzatát.

NagySSándor # 2016.05.10. 13:07

Köszönöm a válaszokat!

Tehát, bárki a jogosultak közül beadhatja az elhunyt utolsó lakhelye szerinti jegyzőségen a póthagyatéki eljárás lefolytatásának kezdeményezését?
Később csupán az, aki megjelenik a Jegyző által összehívott póthagyatéki eljáráson-tekinthető örökösnek?
Aki távol marad ekkor a jogosultak közül, az önként kizárja magát az örökrészéből?

Köszönettel:Nagy S.Sándor

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.10. 14:10

csupán az, aki megjelenik
Dehogy!