Pedig de. A gyakorlatban azt csak a házastársra értik. (Az élettársra nem kell, ugyanis, hiszen olyan élettárs, aki nem él együtt, nincs.)
gondnokság alá helyezés
A másik topicban leírtam.
Sziasztok,
A segítségeteket szeretném kérni. Nemrég kaptam egy végzést a kormányhivatal/járási hivatal gyámügyi osztályáról aminek tárgya "Idézés személyes meghallgatás céljából", a meghallgatás tárgya pedig "XY gondnokság alá helyezésének ügye". Anyám gondokság alá helyezéséről van szó, viszont nem tudom, hogy ezen levél alapján mire számíthatok, hol tarthat ez a folyamat vagy mi az elvárás felém, illetve számos egyéb felmerülő kérdésem is van. Lényeg a lényeg, hogy szeretném körüljárni ezt a témát, felkészülni még a meghallgatás előtt, hogy mire számíthatok, milyen kimeneteli lehetőségek vannak és ezek hogyan érithetnek engem vagy anyámat.
Igyekszem röviden összefoglalni a hátteret és ami ezt a folyamatot triggerelhette: Anyámnak van egy tizenéves fia aki már jó néhány éve nevelőszülőknél él mivel anyám nem tudta ellátni a nevelését egyrészt anyagi/lakhatási körülmények, másrészt pedig mentális állapota miatt. A probléma, hogy mentális állapotából kifolyólag ő ezt nem igazán tudja elfogadni és sok esetben feljelentget, szóban balhézik a gyámüggyel vagy annak képviselőjével, esetleg fenyegetőzik is, mindenkiben ellenséget lát. Anyám munkával többnyire nem rendelkezik, jövedelme nem igazán van és bár elég problémás, de ezeket a gyámügyes témákat leszámítva máshol, mással, más területen nem szokott vele baj lenni.
Én a fővárosban élek míg ők vidéken, tehát az érintett gyámügy is a vidéki gyámügy, viszont én a végzést a Pest Vármegyei kormányhivataltól kaptam. Az öcsém gyámügy által kirendelt gyámjával telefonon időnként kapcsolatban vagyunk mert az öcsém rendszeresen eltölt nálam 1-1 hétvégét, viszont anyámról nem szokott szó esni. Alapvetően én igyekszem kicsit egyengetni anyám és öcsém ügyeit is.
Igyekeztem kicsit utanaolvasni a gondnoksággal kapcsolatos témáknak, látom, hogy van részleges vagy teljes is illetve, hogy gyámügy vagy hozzátartozó által indított per szükséges hozzá, továbbá, hogy a gondnok lehet hozzatartozó vagy gyámügy által kirendelt. A gyámügy által kirendelt gondnok esetében feltételezem, hogy sok jóra nem lehet számítani, ha én lennék a gondnok azzal kapcsolatban pedig az az aggodalmam, hogy milyen felelősségeket vagy terheket róhat ez rám. Továbbá az egyik legnagyobb aggodalom ami felmerült bennem, hogy esetleg bezáratják valami borzalmas intézménybe. A legszerencsésebb kimenetel talán az lenne ha nem történne meg ez a gondokság alá helyezés, erre viszont ezen a ponton nem tudom, hogy van-e még esély. Illetve öcsém csak néhány év múlva lesz nagykorú és addig továbbra is fennálhat ez a gyámüggyel balhézás amiről jó eséllyel nem tudom meggyőzni hogy hagyja abba.
A fő kérdés, hogy mire számíthatok és mit tudok tenni ebben az esetben, érdemes lehet esetleg egy ügyvédet keresnem és vele átbeszélni a témát? Fontolgattam, hogy kötök egy DAS jogsegély biztosítást, hogy tudjak tőlük ebben és más témában is tanácsot kérni, viszont elég megosztó véleményeket olvastam róluk és így nem szerettem volna 3 évre elköteleződni.
„szeretném körüljárni ezt a témát, felkészülni még a meghallgatás előtt”
Nem vizsga - meghallgatás.
funyl,
Azért a kényszergyógykezelés meg a gondokság alá helyezés nem ugyanaz.
Ha gondnokolt lesz, akkor nem rendelkezhet szabadon a jövedelmével/nyugdíjával, illetve a tulajdoni lapra is feljegyzik a gondnokoltság tényét, hogy önállóan ne adhassa el. Szóval a gondnokság leginkább a normál életvitel biztosítását, ügyeinek vitelét jelenti elsősorban pénzügyi oldalról, ha a gondokolt arra nem képes a lecsökkent belátási képessége miatt.
Egyszerűen csak mond az igazat, és azt, amit te szeretnél, egyben - lehetőleg - anyádnak a legjobb szerinted.
Gondnok az lehet - több más feltétel mellett természetesen - aki azt vállalja is. Ha te nem akarod, akkor nem kötelező. Ha ennyire nem vagytok beszélő viszonyban, akkor szerintem nem lenne célszerű, csak még jobban elmérgesíteni a helyzetet. Legyen egy hivatalos gondnoka. De persze te tudod, mit szeretnél.
A gondnokság alá helyezést az ilyen esetekben ügykörökre rendelik el. Itt valószínűleg a hatósági eljárások és perek vonatkozásában fogja kérni a gyámhivatal.
Van egy apánk aki az egyik unokáját engedi csak a közelébe. 86 éves fizikálisan rendben van de mentálisan nem. Orvoshoz nem tudjuk elvinni...nem jön. Az unoka teljesen befolyása alatt tartja és viszi a gyerekeit is mindenkiről negatívan beszél hogy csak ő legyen támogatva amit letagad más előtt. Az idősnek jó nyugdíja van de már 2 hét múlva nincs pénze persze au unoka rendszeresen megy....aztán a pénz elfogy. Egy fillér megtakarítása nincs az öregnek amit ugye leír mindenkinek. Nagyon úgy érezzük mi hárman a gyermekei hogy apánk mentális állapotát kihasználva az ingatlanait ajándékozással vagy végrendelettelmeg akarja nagyon aljas módon megszerezni. Mi a 3 testvér dolgozó becsúletes férfiak vagyunk...és fogalmunk nincs mit tehetnénk. Az unoka egy ravasz és pénzéhes ember...bármi kitelik tőle. Mit tegyünk? Hiszen apánk méltóságát sem akarjuk sárba tiporni. Az öreg a régi dolgokra pontosan emlékezik de messzire nem megy el mert bizonytalan hogy hol van.....mivel nem nagyon kommunikál velünk csak pár mondatot így azt nem tudjuk hogy a rövidtàvú memóriája mennyire sérúlt. 2 éve nagyon minimális mozgást tervez tàvolságokban....max.elmegy élelemért aztán ennyi. Előtte utazott rendszeresen. Mit tegyünk? Orvosi vizsgálat nélkül . Mivel nem jön...az biztos.
Kukta,
Ha úgy gondoljátok, hogy apátok ügyei vitelére nem képes, akkor kezdeményezhetitek a gondokság alá helyezését. Formailag ez egy per, amit vagy a gyámhatóság, vagy Te/Ti indítotok apátok ellen. Ott jó eséllyel szakértőt fog a bíróság kirendelni, ha apád vitatja a gondnokság alá helyezés szükségességét. Akkor muszáj alávetnie magát a vizsgálatoknak. Olvasgasd a Ptk. 2:28. §-t és az utána levőket.
Érdemes ezt családjogban jártas ügyvéddel részletesen átbeszélni, még akkor is, ha a gyámhatóságtól akarjátok kérni, hogy indítsa meg a pert. Mert az unoka nyilván azt fogja tanúként vallani, hogy ő erején felül támogatja idős apátokat, aki szellemileg teljesen rendben van, ellenben a három gyereke ravasz és pénzéhes ember, bármi kitelik tőlük, stb.
Arra számíts, hogy a (viszonylag) jó viszonynak apáddal jó eséllyel lőttek egy ilyen lépés után, pláne, ha a bíróság végül úgy dönt, hogy nem helyezi gondnokság alá. Még akkor is, ha a gyámhatóság indítja a pert, és Ti csak tanúk lesztek. Dettó az unokával.
„Ott jó eséllyel szakértőt fog a bíróság kirendelni”
Kötelező. Az ügygondnok is.
Jóestét kívánok!
Egy ismerősöm gyermekének a felügyeletével kapcsolatban van kérdésem.
A levele szerint a válásukkor a bíróság a feleségének ítélte a gyermeket. Az elmondása szerint az anyja a 3,5 éves kislányát TENS elektromos stimuláló készülékkel kínozza, s így a gyermek szerinte komoly bajban van.
Az ismerősöm szélmalomharcot vív a gyámhatósággal, amely az ismerősöm birtokában levő iratok tanúsága szerint hamis/valótlan adatokkal folytatott eljárást, miközben az iratokat rejtegette. Jelezte már ezt a durva 'terápiát' a gyámhatóságnak, továbbá a gyermek is tanúskodott már ez ügyben, sőt jegyzőkönyv is született már erről, a gyámhatóság mégsem intézkedett még semmit.
Egy tapasztalt családjogi ügyvédtől szeretném kérdezni, hogy
Mit lehet ilyenkor tenni?
Érdemes-e a problémával a gyámhatóság felett felügyeleti jogot gyakorló Belügyminisztériumhoz fordulni?
Várom a hasznos ötleteket és gondolatokat.
Lehetne, hogy az autó-motor fórumba, meg a cégügyekbe is bemásold? Csak hogy biztos ami biztos...
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02