Hagyatéki kérdés


oliv # 2016.03.02. 12:40

Köszönöm a gyors választ!

agiex # 2016.03.05. 20:34

Tisztelt Szakértő!

Édesapám 4,5 éve halt meg, 3-an vagyunk testvérek. 1 testvér megtartotta az örökrészt (1. családi ház, 1 boros pince), ketten pedig lemondtunk és így a gyermekeinkre szállt (az én lányom még fiatalkorú, gimnazista). Édesanyám a haszonélvezetet kérte mindenre. Körülbelül 2,5 éve a testvérem és a férje, aki a tulajdonrészt megtartotta beköltözött a házba, hogy anyukám ne legyen egyedül és segíteni tudja őt. Így a lakásukat kiadták albérletbe, hogy ne kelljen 2 ingatlan fenntartási költségét fizetni. Ezzel nincs is semmi baj. Ha nekik így jó, akkor nekünk is. Most viszont írt egy levelet a nővérem, hogy szeretne pár karbantartási munkát végeztetni (anyukám szobájának, festése, vakolás, konyhai lefolyó javítása, mert többször eldugul, nem egy nagy felújítás lenne, hiszen apukánk halála előtt rendbe tetette a házat). A levélben azt kéri, hogy hárman testvérek, egyenlő arányban fizessük ki a munkálatokat. A lányom része az ingatlan 5/9-ed rész 1/3-a. Kérdésem, hogy hozzá kell-e nekem járulni a használatból adódó dolgok javításához és szoba festéshez? Amennyiben igen, akkor ténylegesen ki kellene az 1/3 részt fizetnem minden munkálatra vagy csak a tulajdoni hányad mértékében? Válaszukat előre köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.06. 06:26

A karbantartás költségei a használót terhelik.

agiex # 2016.03.06. 09:10

Nagyon köszönöm gyors válaszát!

Szilvu76 # 2016.03.17. 08:48

Üdv!
Szeretném megkérdezni hogy örököltem egy házból negyed részt és ezt bejegyzik a földhivatalnál viszont nekem sajnos van ki nem fizetett hitelem végrehajtás alatt akkor erre az örökölt részre kérhetnek végrehajtást?a ház még nincs eladva esetleg emiatt elárverezhetik?Afelének a negyedéről van szó...
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.17. 10:17

Kérni se kell: ha a végrehajtó észleli, hogy van ingatlantulajdonod, lefoglalja. De árverezni csak a te lefoglalt illetőségedet lehet. (Kivéve, ha a tulajdonostársak kérik, hogy adja el a végrehajtó az övékét is.)

Szilvu76 # 2016.03.18. 06:20

Köszönöm a gyors választ! És esetleg utólagosan átirathatom a gyermekem nevére?most emelkedett jogerőre.

végrehajtó1 # 2016.03.18. 08:25

Szilvu76
ajándékozd a gyereknek.Bár én lemondtam volna az örökségről így ha csak 1 gyereked van akkor ö örökölte volna.

végrehajtó1 # 2016.03.18. 08:26

De ha kiskoru nevére kerül akkor oltári macera lesz ha el akarjátok adni

Szilvu76 # 2016.03.18. 15:20

Értem, köszönöm szépen a segítséget!!!

ObudaFan # 2016.03.18. 15:50

ajándékozd a gyereknek.

Az úgy fedezetelvonó ügyletnek minősül és végrehajtható marad belőle a tartozás.

timcsi40 # 2016.03.18. 18:19

Tisztelt Szakértő!3 éves koromban a gyámügy elvett a szüleimtől,nevelőotthonba kerültem,később bírósági végzéssel családba kerüléssel a mamámnál helyeztek el. Nemrég meghalt anyám,a temetését az önkormányzat rendezte.Határozatban köteleztek,hogy térítsem meg a költséget (265910 Ft-ot),mert mint vér szerinti lánya, én vagyok az örökös.Fellebbeztem, visszautasították.Most fordultam bírósághoz.Benyújtottam a határozatot,amit a gyámügytől kaptam az elhelyezésről és ami a gyámügy szerint fel fog menteni a költség megfizetése alól.Közben kaptam egy örökségi bizonyítványt,amiben engem jelöltek meg örökösként.Nem volt hagyatéki tárgyalás.Vagyona nem volt.A kérdésem az,hogy fogadjam el,hogy én vagyok az örökös,a bíróság meghozza a döntést a temetési költséget illetően,remélhetőleg javamra, és ezzel vége? Vagy ha elfogadom,hogy én vagyok az örökös,akkor mindenhogyan fizetnem kell?Egyáltalán törvényes örökös maradtam-e úgy,hogy más nevelt?Van-e értelme nyilatkozni az örökség visszautasításáról,ha nincs örökölhető vagyon, vagy ha a bíróság a javamra dönt? Elnézést a sok kérdésért,de nem találtam sehol konkrét választ ezekre!

Immaculata # 2016.03.18. 19:24

Ha elfogadod az örökséget, akkor abból neked kell a temetési költségeket állni.

Ha visszautasítod az örökséget, akkor elméletileg megszabadulsz a temetési költségtől azokkal az indokokkal, amit itt leírtál.

Törvényes örökös a vér szerinti lemenő-felmenő rokon.

patikus57 # 2016.03.19. 21:12

Üdv!
Egy volt kollégám fia ügyében szeretnék tanácsot kérni. A fiatalember korán elvesztette édesanyját, édesapja nevelte.26 éve ismerem őket, a fiúval napi szinten tartom a kapcsolatot, olyan "anyapótlék" vagyok neki. A lakásuk fele részben az édesapáé, felerészben a fiúé. A fiút 15 éve súlyos autóbaleset érte, ami miatt gondnokság alá került. Édesapja lett a gondnoka, évekig minden rendben volt. 4 évvel ezelőtt az édesapa "rászokott" a pszichiátriai szerek szedésére, konkrétan gyógyszerfüggő lett. Gyámhatósági intézkedésre a gondnoki tisztséget megvonták tőle és a fiatalembert abban a lakóotthonban helyezték el, amely foglalkoztatójában korábban is dolgozott. A fiatalember dolgozik, jövedelme van, a gondnok megfelelően kezeli az anyagi dolgokat. Hétvégente hazaviszik az édesapjához, ott tölti az ünnepeket is. Ami problémát jelent: az apukához egy fiatal gondozónő jár az önkormányzattól és úgy tűnik, hogy "szemet vetett" apuka lakására, extra szolgáltatások nyújt a "kedvenc betegének" munkaidőn kívül is, hangsúlyozva, hogy utálja az albérletét és ő itt olyan jól érzi magát. Van-e lehetősége rá, hogy a lakást megszerezze? Nem vagyok jogi kérdésekben járatos, csak egy patikus vagyok, de aggódom a fiúért. Tartási, öröklési szerződéssel vagy más módon a hölgy birtokába kerülhet-e lakás? Köszönöm, ha segítséget kapok.

szandus # 2016.03.20. 06:47

Üdv!Lenne egy olyan kérdésem hogy most zárulna a férjem után a hagyatéki eljárás de a közjegyző feltett egy olyan kérdést hogy elismerem e a követeléseket?Mondtam hogy nem!Erre azt mondta hogy igy ideiglenesen fogja átadni a hagyatékot!Itt két lakásról és chf hitelről van szó nem tudom rosszul értelmeztem e a kérdését mert magát a hitelt elismerem mivel mindketten aláírtuk még annó a férjemmel én magával az összeggel nem értek egyet(Közben volt a forintosítás és 3-szor annyit követelnek,a felvett összeg már kifizetve ezen felül követelnek még több milliót)!Ezt jelezzem újból a közjegyző felé ?Vagy akkor igy is úgy is ideiglenesen adja át a hagyatékot?A választ előre is köszönöm!Szép napot!

ObudaFan # 2016.03.20. 07:21

patikus57

A lakásnak az édesapára eső részét az édesapa átruházhatja rá. Ha ingyenesen történik az átruházás és az édesapa 10 éven belül meghal, akkor a fiú kötelesrészre lesz jogosult. A tartási, öröklési szerződés nem ingyenes szerződés, da ha színlelt és ajándékozást leplez, akkor a kötelesrészi igény fennáll.

ObudaFan # 2016.03.20. 07:22

szandus

Hát akkor ezt jelezd.

patikus57 # 2016.03.20. 08:43

ObudaFan köszönöm a gyors választ. Ezek szerint a fiatalember járhat úgy, hogy ha édesapja meghal, akkor csak a kötelesrész marad neki a lakásból. A Gyámhatóság engedélye nélkül az édesapa köthet tartási vagy öröklési szerződést a teljes lakás vonatkozásában? A fiatalember anyagi ügyeit most a gondnoka intézi.

ObudaFan # 2016.03.20. 10:17

Ahogy írtam, az apa csak a saját tulajdoni hányadával rendelkezhet.

timcsi40 # 2016.03.21. 08:48

Köszönöm a gyors választ Immaculata!Azt írod ,hogy ha elfogadom az örökséget ,akkor abból nekem kell a temetési költségeket állni.De nincs semmilyen örökség. A temetési költség ha jól tudom a hagyatéki teher.Ha csak ez nem számít örökségnek.Van egy testvérem is,aki szintén nevelőotthonban volt, de titkos örökbefogadással került más szülőkhöz. A Születési anyakönyvi kivonatában is az új szülők neve van. Őt meg sem említettem az üggyel kapcsolatban, mert úgy tudom,hogy mivel örökbe fogadták,így végképp semmi köze anyánk dolgaihoz ,hiába vér szerinti gyereke.Ezt jól tudom ? ( A gyámügy szerint elvileg nekem sincs kötelességem vele szemben) A titkosítás ellenére én azért 2013-ban a gyámügy segítségével és az örökbefogadó szülők hozzájárulásával mint testvér, felvehettem vele a kapcsolatot, miután a szülők meggyőződtek arról,hogy semmilyen kapcsolatom nincs a vér szerinti szülőkkel.Az erre kapott választ előre is köszönöm ! Timi

ObudaFan # 2016.03.21. 15:46

O nem lesz orokos.

timcsi40 # 2016.03.22. 06:58

Köszönöm a megerősítést ! Amit még mindig nem látok világosan : Ha nincs örökség, kötelezhetnek-e a temetési költség megfizetésére ? Köszönöm !

timcsi40 # 2016.03.23. 17:38

Tisztelt Szakértő! Merültek fel újabb kérdések, amikre szeretnék válaszokat kapni. Mivel nem akarom elfogadni az öröklési bizonyítványt,ami azt mondja,hogy én vagyok az örökös (temetési ktg-en kívül nincs más hagyaték) és amit az önkormányzat kért, nyílván azért,hogy a temetési költség megfizetését sikeresen behajtsa rajtam a bírósági per során ,amit a gyámügy szerint meg kell nyernem, így a közjegyző azt írta,hogy 15 napom van a fellebbezésre(már kevesebb) és 10000 Ft-ot kell fizetnem érte. Nem tudom, mit írjak fellebbezésként.
Mindenhol ezt olvasom: Ha nincs örökség, örökös sincs. Az örökség mértékéig felel az örökös a hagyatéki terhekért. Az én esetemben ez azt jelenti, hogy feleslegesen lett kiállítva az öröklési bizonyítvány, mert nincs örökség, így se örökös, se kötelezettség. Jól látom? Ezt lehet fellebbezésként írni azon kívül, hogy nevelőotthonban voltam majd bírósági végzéssel a mamámnál helyeztek el,semmi közöm nem volt anyámhoz,így nem kívánok több mint negyedmillió forintot a temetésére fordítani.
Nem értem, hogy miért kell fellebbeznem, ha be is nyújthatom az örökség visszautasításáról szóló nyilatkozatot, ahogy azt lejjebb Immaculata is javasolta pár nappal ezelőtt. Azt gondoltam, hogy azt írom a fellebbezésbe, hogy visszautasítom az örökséget, de a közjegyző levele megzavart. Idézem:"Amennyiben a beadvány előterjesztője szeretné, hogy a hagyaték általa történő visszautasításának ténye az öröklési rend megállapítása során figyelembevételre kerüljön, úgy az öröklési bizonyítvány jogerőre emelkedését követő egy éven belül tegyen erre irányuló határozott kérelmet." Ez mit jelent?
Mikor emelkedik jogerőre az öröklési bizonyítvány? Főleg úgy, hogy megfellebbezem ? Nem tudom ezek szerint fellebbezésként benyújtani a visszautasítást, hiszen azt írja, hogy a jogerőre emelkedés után lehet?
Kérném szépen a segítséget, hogy világosan láthassam, hogy mit kell fellebbezésként írnom vagy egyáltalán mit lehet tenni. Nem sok időm maradt. Az érintett közjegyzőhöz nem fordulok ezekkel a kérdésekkel, mert nem bízom benne. Elsőként úgy küldte az öröklési bizonyítványt, hogy azt én, mint örökös kértem. Visszaírtam, hogy nem én kértem, nem áll érdekemben. Kijavította, és jól gondoltam. Tényleg az önkormányzat kérte a bírósági per miatt. Köszönöm szépen!!!

ppeter79 # 2016.03.23. 20:29

Tisztelt Szakértő!

Előre is köszönöm a segítséget és a hasznos választ!

Szituáció: egy hagyatéki eljárás egy kialakult patthelyzet miatt már 2 éve húzódik, és az örökségből még csak egy csekély részhagyaték van a jelképesség kedvéért átadva.
A hagyaték tárgya egy nem lakott ingatlan is, melynek állaga az elmúlt években sokat romlott, és felújításra lenne szükség. De még senki nem örökölte, függőben van.

Egy megállapodás szerint HA egy jogi aktus bekövetkezik, AKKOR fogom én örökölni, DE addig nem hagyom átadni a hagyaték többi részét sem.

Kérdés: Ki lenne köteles az ingatlant állagon tartani? Felelősségre vonhatja e az egyik fél a másikat, ha ez elmarad és pl a tető beomlik? (ezáltal értéke jelentősen csökken)

KÖSZÖNÖM!

ObudaFan # 2016.03.24. 06:00

Ppeter79

Ehhez azért pontosan kellene ismerni az ügyet, de a leírtak alapján nem valószínű, hogy bárki felelősségre vonható lenne.