Hagyatéki kérdés


ObudaFan # 2016.03.24. 06:05

timcsi40

Orokos az mindig van, de visszautasithatod az oroklest. Akar az öröklési bizonyitvany jogereje elott is.

ObudaFan # 2016.03.24. 06:06

Ettol fuggetlenul az orokhagyo gyermekekent valoszinuleg kotelezheto vagy a temetesi koltsegek viselesere.

timcsi40 # 2016.03.24. 12:50

Köszönöm szépen a válaszokat ! Most már akkor világos lett,hogy a temetési költség nem tartozik azon hagyatéki terhekhez,amiért csak az örökség mértékéig felel az ember. Akkor nem fellebbezem meg az öröklési bizonyítványt,hanem egyszerűen csak benyújtom az öröklés visszautasításáról szóló nyilatkozatot.Az öröklési bizonyítvány elfogadásával az a bajom,hogy azzal elismerem,hogy örökös vagyok, aztán pedig mégis benyújtom az öröklés visszautasításáról szóló nyilatkozatot. EZ NEKEM ELLENTMONDÁSNAK TŰNIK ,DE AKKOR ÍGY KELLENE ? ERRE MÉG EGY REAGÁLÁST SZERETNÉK és ígérem nem írok többet.
Remélem,hogy Immaculata jól érzi:"Ha visszautasítod az örökséget, akkor elméletileg megszabadulsz a temetési költségtől azokkal az indokokkal, amit itt leírtál."Például ezért:".. illetékes elsőfokú gyámhatóság vette állami gondozásba a szülők magatartása miatt.A kiskorúakat a szülők az állami gondozás ideje alatt nem látogatták,a részükre megállapított gondozási díjat nem fizették.A bíróság a gyámhatóság keresetét megalapozottnak találta és xy számú jogerős ítéletével kiskorút az anyai nagyanyánál helyezte el."Köszönöm!

ObudaFan # 2016.03.24. 16:06

Szerintem azzal, hogy nem fellebbezed meg, még nem feltétlenül fogadod el, de ha nagyon biztosra akrsz menni, akkor fellebbezd meg.

ppeter79 # 2016.03.26. 12:05

Kedves Szakértő!

Köszönöm a választ! Nem szeretnék az ügy részleteibe belemenni mert nagyon bonyolult.

Akkor csak általánosan a kérdés:
A hagyatéki eljárás alatt ki felel annak az ingatlannak állagon tartásáért, melyben senki nem lakik?

Vagy ha senki, akkor a keletkező károk a hagyaték része kvázi és közösen kell majd viselni a terheit?

Egy elképzelhető szituáció:
Mivel senki nem lakja, ezért télen elfagynak a vízvezetékek, mivel "senki földje" még, a tulaj pedig halott, nyilván senki nem csináltatja meg a víztelenítést, de hasonlóképpen pl a tetőablak bezárását, így elázik a födém, esetleg beomlik a mennyezet....

...erről a Mese a négy emberről jutott eszembe:
"Úgy hívták őket: Mindenki, Akárki, Valaki és Senki.

Történt egyszer, hogy egy nagyon fontos feladattal kerültek szembe. Kéréssel fordultak hát Mindenkihez: ugyan, végezné már el! Mivel Mindenki biztos volt abban, hogy Valaki majd csak meg fogja csinálni, ezért - noha Akárki is képes lett volna rá - jó ideig Senki sem fogott hozzá.

Egyszer csak Valaki méregbe gurult: hiszen ez Mindenki dolga! Azonban Mindenki titokban arra gondolt, hogy majd bolond lesz éppen ő bajlódni egy olyan munkával, amit Akárki el tud végezni. Eközben Senkinek nem tűnt fel, hogy Mindenki ügyesen kibújt a feladat alól . . .

A vége az lett, hogy Mindenki megorrolt Valakire, mert Senki nem volt hajlandó arra, amit Akárki megtehetett volna."

KÖSZÖNÖM a választ!

Dr.Attika # 2016.03.26. 12:31

Kedves ppeter79!
A magyar jog szerint az ember halála pillanatában a tulajdonát megöröklik az örökösei. Ha van végrendelete, akkor az abban megnevezettek. Ha nincs végrendelete, akkor a törvényes (a polgári törvénykönyvben meghatározott ) örökösei.Ha ilyen személyek sem lennének, akkor a Magyar Állam, mint szükségszerű örökös.
A hagyaték átadásáról rendelkező közjegyzői végzés nem más, mint az örökös személyét deklaráló, kijelentő végzés.

ObudaFan # 2016.03.26. 14:36

ppeter79

Ha senki nem csinál semmit, akkor az, aki végül örökös lesz, majd bánja, hogy ő sem csinált semmit. Mégis ki más lenne felelős ezért?

ppeter79 # 2016.03.28. 08:06

Nagyon köszönöm a válaszokat !!

Szép húsvétot kívánok !

timcsi40 # 2016.03.31. 08:00

Sziasztok!Ahogy lent írtátok,benyújtottam az örökség visszautasítását,úgy is ,hogy nincs örökség.Ezután jönnek a gyerekeim.2 kiskorú.Az Ő nevükben is vissza kell utasítani és kell a gyámhivatal hozzájárulása.Beszéltem a gyámhivatal osztályvezetőjével,aki kérdezte,hogy miért utasítok vissza,ha nincs is örökség?Azt mondtam,h azért,mert azt tanácsolták (nem csak itt ),de egyébként nem tudom,mi értelme van.Az első kérdésem ez lenne:Miért érdemes visszautasítani,ha nincs is örökség?Ha nem örökösként,akkor közeli hozzátartozóként hajtják be a temetést.
A másik kérdésem:Azt mondták,hogy az élettársamnak is vissza kell utasítani .Van két kiskorú gyermekem.Elvált vagyok,a 17 éves a házasságból származik,az 1 évesem pedig az élettársi kapcsolatomból.Mindannyiunk nevében vissza kell utasítani.Amit elfelejtettem mondani,az az,hogy a párom is elvált,neki is van egy 16 éves lánya,aki az anyukájával él.Most már bármit el tudok képzelni,így az a kérdésem,hogy netalántán nekik is vissza kell utasítani,miközben semmi közük anyámhoz?Ahogy a páromnak sincs.Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2016.03.31. 12:48

Például azért, hogy ne kelljen közjegyzői díjat fizetni.
A párodnak és az ő gyermekének nem kell, hacsak a végrendeletben nem nevezte őket örökösként az örökhagyó.

timcsi40 # 2016.03.31. 13:05

Köszönöm szépen!

lámpa # 2016.04.02. 08:50

Jó napot kívánok!
Az a kérdésem, hogy a közjegyzők, vagy a jegyző hogyan tudja kideríteni, hogy kik az örökösök akkor, ha az elhunytnak nem volt gyereke, felesége és a testvérei is meghaltak?
Van egy adatbázis, amiben el kezdik keresni a testvérek leszármazóit, tehát el kezdenek "nyomozgatni" a születési adatok alapján és a lakcímnyilvántartó alapján, meg megnézik, hogy van-e felesége, gyereke? Vagy csak abból indulnak ki, amit a leltárnál lévő elmond, hogy mit tud. A gyakorlatban ez hogy megy? Én az elhunyt egyik testvérének az egyik gyereke vagyok (tehát nekem nagybátyám) és az elhunytnak 5 testvére volt, akik már nem élnek és akiket sosem láttam, nemhogy a gyerekeiket, azért kérdezem ezt.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.02. 11:22

vagy a jegyző hogyan tudja kideríteni
Mondjuk, rendelkezésére áll az anyakönyvi nyilvántartás. Méghozzá most már az országos, online.

sjdzg # 2016.04.02. 17:24

Üdvözletem!

Összetett kérdésben szeretnék segítséget kapni:
Anyukám nagymamája sok-sok éve végrendelkezett (két tanúval ellátott az irat, de ügyvéd nem ellenjegyezte), hogy halála után anyukámé legyen az ingatlan. Anyu nem élt a lehetőséggel, így a nagypapám (anyu édesapja) lett a tulajdonos. Az ő halála után szüleim ingatlanbecslővel felértékeltették a házat (12M Ft), utána felújították. Most jelentkezett anyu féltestvére (apai ági), hogy szeretné a jussát az ingatlanból. Ő az öröklés után nem fizette meg az illetéket, ez pár éve derült ki. Külföldön él, megkeresése mindig nehézségekbe ütközött.
Anyukám mit tehet? Az ingatlan mostani értékének a felét nem szeretné megfizetni, de a felértékelt összeg felét, ha kell, megfizeti. Esetleg a dédi által írt végrendeletet nem lehet érvényesíteni?

Előre is köszönöm a tájékoztatást!
Gerti

lajcsó # 2016.04.02. 19:30

"Esetleg a dédi által írt végrendeletet nem lehet érvényesíteni?"
A végrendelet ügyvédi ellenjegyzés nélkül is érvényes!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.02. 20:10

Sőt...

sjdzg # 2016.04.02. 20:53

Nagyon köszönöm a gyors választ!

vagtam # 2016.04.13. 21:28

Tisztelt Szakértők!

Hagyatéki végzés másolatához hogy juthatok hozzá?

Köszönöm!

vagtam

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.14. 05:13

Az eljáró közjegyzőtől. (Már ha egyébként kapnod kellett volna belőle, az ilyesmi nem nyilvános.)

Brigitte # 2016.04.14. 17:51

Jó estét kívánok!

A nagymamám másfél hónapja sajnos meghalt.Két fia volt,akik sajnos már évekkel ezelőtt elhunytak.Az egyik fiának 1 fia,a másik fiának /Apukámnak/2 lánya van.Az lenne a kérdésem,a
nagyi halála után mi /a 3 unoka/egyenlő arányban örököljük nagyi "vagyonát?

Köszönöm előre is a választ!

Brigitte

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.14. 19:02

Nem.

limma # 2016.04.15. 07:31

Pedig tulajdonképpen úgy lenne igazságos.

roby42 # 2016.04.15. 08:55

Tisztelt Fórumozók!
Rokonom halálakor tavaly örököltem egy ingatlan 1/3-d részét,amit akkor a földhivatalnál nem jegyeztettem be.Most a házra lenne vevő,a vevő kikérte a tulajdonlapot,de azon még az elhunyt és két testvére a tulajdonos.Kérdezem az eladáshoz először be kell jegyeztetnem a földhivatalnál az öröklés utáni tulajdonjogomat,vagy elég a hagyatéki végzés,amin szerepel,hogy az elhunyt két testvére mellett én vagyok a harmadik tulajdonos?
A földhivatalnál ez kb.milyen költség és mennyi az átfutás?

Köszönöm

lajcsó # 2016.04.15. 10:04

"Rokonom halálakor tavaly örököltem egy ingatlan 1/3-d részét,amit akkor a földhivatalnál nem jegyeztettem be."
A tulajdonjog bejegyzése érdekében a közjegyző küldi el a hagyatékátadó végzést a földhivatalba. A közjegyzőt keresd meg az ügyben!

"az eladáshoz először be kell jegyeztetnem a földhivatalnál az öröklés utáni tulajdonjogomat,vagy elég a hagyatéki végzés,amin szerepel,hogy az elhunyt két testvére mellett én vagyok a harmadik tulajdonos?"
Mindenképpen be kell jegyeztetni a tulajdonjogodat!

"A földhivatalnál ez kb.milyen költség és mennyi az átfutás?"
6600 Ft és kb. 1 hónap.

bimbus # 2016.04.15. 16:44

A sógorom az első házasságában egy osztatlan közös tulajdonban lévő zártkerti ingatlan egy részét birtokolták. 2009-ben a nem tulajdonolt részt megvásárolták. Így egy hrsz.-mal rendelkező, de két részként bejegyzett ingatlanuk lett 1/2-1/2 tulajdoni arányban. A felesége 2011-ben végintézkedés hátrahagyásával meghalt.Végrendeletében mindent a sógoromra hagyott, lányát az örökségből és a köteles részből is kizárta, megfelelően indokolva azt. Az alaphagyatéki eljárásban a kötelesrészre jogosult lánya a végrendeletet érvényesnek elismerte, köteles részre igényt nem terjesztett elő. A hagyatékátadó végzésben azonban a közjegyző a zártkerti ingatlannak csak az eredetileg tulajdonolt részt adta a sógor tulajdonába a zártkerti ingatlanból. Ez most derült ki, amikor az ingatlant belterületnek szerették volna nyilvánitattni. Azt gondolom, hogy a közjegyző hibázott, mert a becsatolt tulajdoni lapon, a második oldalon szereplő tulajdonról nem hozott végzést. A sógor póthagyatéki eljárást kezdeményezett. A közjegyző elhalasztotta a tárgyalást, mert a köteles részre jogosult leány bejelentette igényét a köteles részre. Kérdésem, hogy ilyenkor mi a helyzet? Ha a közjegyző nem hibázik az alapeljárásban, akkor ez a helyzet nem áll fenn. Ha már egyszer a kötelesrészre jogosult lemondott a köteles részről és érvényesnek ismerte el a végrendeletet, akkor a póthagyatéki eljárásban ez nem érvényes? A sógor nem hibázott és most neki kell megfizetni az egésznek az árát? Kártérítéssel felléphet? Ha igen, kifelé?