tartásdíj magyar vagy német módra? segítség kéne....


gerbera317 # 2020.11.22. 19:31

Volt kérdés is? Én csak állításokat látok.
Nem tudjuk, milyen az a német gyermektartás, de aki olyat akar, annak Németországban kell pert indítani a férfi ellen. És nemfizetés esetén szintén ott kell végrehajtást is kérni. Jó móka lesz mindkettő.

drbjozsef # 2020.11.22. 13:37

Német gyerektartást? Az milyen?
Poroszosan, élére vasalt bankjegyek takaros hózentrógeres borítékban?

Norb1245 # 2020.11.22. 08:33

Hello
Olyan kèrdèsem van. Van egy ismerősöm a fèrjje kint dolgozik nèmet országban. A hölgy Magyarországon èl a gyermekükel. A fèrj válni akar egy másik nö miatt. Van rá lehetősége hogy nèmet gyerektást kapjon a hölgy.

derill # 2004.10.06. 08:25

Először is nem irtam, hogy ha német állampolgár valaki, akkor simán kifizeti. Az tény, hogy amennyiben németországban dolgozik, akkor simábban, mint ha magyarországon. De ez nem állampolgárságfüggő, hanem munkahelyfüggő, ettől kezdve pedig nyilván jövedelemfüggő is. Németországban is vannak olyan állások, amik igen jól fizetnek, és olyanok is, amik kevesebbet, mint egy itteni jól fizető. Az viszont biztos, hogy a német biróságok a német jövedelmekhez viszonyitottan állapitják meg a tartásdijakat. Ettől azonban még ugy gondolom, hogy figyelembe kell venniük, ha valaki nem keres annyit, amennyit ők meg szeretnének állapitani. Tehát ha valaki magyar jövedelemmel rendelkezik, annak arányában kell a tartásdijat megállapitani.

Házassági szerződést természetesen köthettek is, és ez esetben nagyon is indokolt. A házasság alatt szerzett vagyonra is vonatkozik ez, hiszen ha a házasságkötés előtt házassági vagyonjogi szerződést köttök, és tegyük fel a különvagyonod lesz az a cég, amit eddig is müködtettél, nyilván annak a bevétele is különvagyonod lehet. Szerződésfüggő tehát, hogy mit irtok bele.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

aurore # 2004.10.04. 15:42

Szia Derill!
Nagyon köszönöm a välaszod, kicsit tisztult a kép. :) Igen, sajnos Németországban eléggé abszurd módon van megoldva a tartásdíjak kérdése, jelenlegi tudásunk szerint amíg nem kezd el dolgozni a volt feleség, fizetni kell neki. Az nem egészen úgy van, hogy ha német állampolgár az ember és itt dolgozik, simán kifizeti a tartásdíjat... a párom fizetésének a felét viszik így el minden hónapban, ő átlagos keresetünek számít, de a maradék pénzből nem lehet normálisan megélni.
Lenne még egy kérdésem. Ha a párom válása után mi összeházasodunk, és hazaköltözünk, és nekem már volt pl. lakásom és kocsim otthon, akkor kössünk házassági szerződést, nehogy az énáltalam keresett pénzből vett értékeket vegyék el egyszer, ha nem tud tartásdíjat fizetni az első feleségének???
Ugyanezzel kapcsolatban: ha összeházasodunk, lehet-e olyan szerződést kötnünk és mindig felújítanunk, amelyben kikötjük, hogy a házasságunk során szerzett vagyonból melyik vagyontárgy kié? Erre gyakorlatilag azért lenne szükség, mert ha én jobban keresek, a szüleim jobb móduak stb. jobban segítenek, és az én pénzemből veszünk lakást, kocsit, akármit, akkor nem szeretném, ha ezekből részesülne olyan módon az első feleség, hogy közös vagyon, tehát ha a férjnek tartozása van, majd kifizetik abból. Esetleg kiköltöztetnek a saját lakásomból gyerekestül stb. Lehet ilyen módon külön vagyont fenntartani a házasság során? Van erre törvényes módszer, ami támadhatatlan? :)
Segítségedet előre is köszönöm:
Aurore

derill # 2004.10.03. 15:12

Nekem sajna még kell hozzá jó pár év, de igyekszem. A Te ügyed szerintem addig nem várhat.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

derill # 2004.10.03. 15:11

A kérdésre csak olyan személy tudna válaszolni, aki a német jogban is jártas. Én sajnos nem. Viszont az eu-s jogszabályokkal kapcsolatban: csak annyiban vonatkoznak magyarországra, amennyiben végre kell hajtanunk a külföldi itéletet. Véleményem szerint amennyiben a német tartásdij szabályok vonatkoznak a férjedre magyarországon is, akkor az a szabály is vonatkozni fog, hogy 840 eurót meg kell hagyniuk részére, csak az e feletti részt vonhatják el.

Ezen felül ha ide költözik és csökken a jövedelme, nyilvánvalóan kérheti a tartásdij csökkentését is. A német biróságok egyébként eléggé elszállt összegeket szoktak megállapitani a magyar fizetésekhez képest. A saját tapasztalat az, hogy megpróbálják végrehajtani, akár vagyoni végrehajtás utján is a magasabb, teljesithetetlen összegeket is, mindaddig, amig végre a kötelezett nem kéri a tartásdij jövedelméhez mért összegének megállapitását.

A német jog szerint ugyanis például a jövedelemmel egyáltalán nem rendelkező személy is köteles 100-400 euró közötti tartásdijat fizetni, és nem érdekli őket, hogy miből fizeti. Hiszen ha egyszer ő meg tud élni, nyilván ki tudja fizetni elvvel dolgoznak. Tény, hogy náluk sokkal ritkább az, hogy valaki nem fizeti a tartásdijat, mint nálunk, mert sokkal sulyosabbak a következményei is. De náluk mások az élethelyzetek, életviszonyok is, ha ott valaki dolgozik, jól keres, ha nem dolgozik, de német állampolgár, akkor pedig szociális juttatásokból meg tudja oldani.

Ezen helyzetekben akkor van gond, amikor ott élő, jövedelemmel nem rendelkező (mondjuk ott tanuló) személyt köteleznek tartásdijra. Kötelezik, és ha nem fizeti, kiutasitják. Ez volt a korábbi szabály, de lehet, hogy azóta (1995) változott.

Javaslom, hogy keress olyan szakértő ügyvédet, aki a német jogban is nagyon jártas.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

aurore # 2004.09.30. 09:46

Sziasztok!
A válás magyar vagy német módra? topikban már részleteztem a helyzetet, itt összefoglalom:
A párom a rendszerváltás előtt disszidált Nyugat-Németországba, ott megkapta a német állampolgárságot. (magyar papirjait most intezi a konzulátuson az anyakönyvi kivonat alapján, pár honap es megkapja a magyar útlevelet, tehát mai napig kettős állampolgár). A rendszerváltás után megnősült, Magyarországon tartották az esküvőt, magyar állampolgárságú nőt vett el, aki később kint megkapta az állandó tartózkodási engedélyt. Egy gyerekük született Németországban, ma is ott élnek, jelenleg még nem kezdődött meg a válási procedúra, mert itt egy év a hivatalos kötelező különélés ideje, ez nemsokára lejár náluk.
A tartásdíjjal kapcsolatban érdeklődnénk, s a magyar jog is érdekelt a kérdésekben.
Pár éven belül szeretnénk közösen Magyarországra költözni, s ott új családot
alapítani. Egy német jogi fórumon kérdésünkre azt válaszolták, hogy
mivel Magyarország csatlakozott az EU-hoz, a gyermektartást a gyermek mindenkori lakóhelye szerint kell fizetni.
Ugyanakkor úgy tudjuk, a családjogi törvények minden országban az
ország törvényeinek megfelelően működnek továbbra is és nem tartoznak az EUs jogszabályokhoz. Mi az igazság?
A Düsseldorfi táblázat szerint a gyerektartás forintra átszámolva most
havi 80 000, pár év múlva akár a 150 000 forintot is elérheti. Mi van
akkor, ha az apa Magyarországon nem keres többet havi 150-200 000 forintnál?
A kérdés azért lényeges, mert a német törvények szerint a dolgozó
apának és ex-férjnek havi 840 eurónak megfelelő összeget meg kell
hogy hagyjanak a fizetéséből, itt ez a minimum.
Ezt is figyelembe veszik és átszámolják ha Magyarországon dolgozik?
Mert ez több mint 200 000 forint, tehát gyakorlatilag képtelen lesz
gyerektartást és asszonytartást fizetni. Tudomásunk szerint ilyenkor a
német állam megelőlegzi a gyermektartást és ha később lehetőség van
rá, levonja azt.
Igaz ez, vagy az apára már a magyar törvények lesznek érvényesek,
és előfordulhat, hogy havi 150 000 forintos netto fizetésből 50 000
forintot hagynak meg neki, a többit át kell utalni gyerektartásra (1 gyermekre!)s esetleg még asszontartást is megpróbálnak levonni tőle?
Más információk szerint a Magyarországon élő és dolgozó apának a
magyar törvények szerint kell fizetnie a Németországban élő volt
családjának, tehát a feleségnek semmit, és a gyermeknek is a magyar
törvények szerinti összeget. Kérdés, hogy ez igaz-e?
Amennyiben a válásuk után mi összeházasodunk, (én magyar
állampolgár vagyok) és van saját lakásom illetve keresetem, ezek
beszámíthatnak akkor, amikor a tartásdíjakat kiszámolják és
kifizettetik? Magyarul előfordulhat-e, hogy ha házasságra lépünk, az én
fizetésemből, vagyontárgyaimból vonnak le összegeket azért, hogy a
gyermek és a volt feleség megkapja az őket a német törvények szerint
megillető tartásdíjakat? A kérdés talán fura, de elnézve a német
családjogot és a második feleségek eléggé megnyomorított itteni
helyzetét, már semmin sem lennénk meglepődve.
Szeretnénk optimális megoldást találni mind a válás, mind a tartásdíjak
tekintetében, hogy a gyermek ne szenvedjen hiányt semmiben,
ugyanakkor képesek legyünk új családot alapitani, közös gyermekeket
vállalni.
Segítségeteket előre is köszönjük.
Aurore